Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 20 czerwca 2017

Cena OC w dużych miastach

scrolldown

Duże miasta mają opinię bardzo drogich pod względem cen ubezpieczenia OC. Czy jednak faktycznie kierowcy, którzy mieszkają w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu bankrutują, opłacając obowiązkową polisę? Warto to sprawdzić.

OC w dużych miastach – Podsumowanie:

  • W 2016 r. średnia cena ubezpieczenia OC w największych miastach Polski wynosiła 869 złotych.
  • Średnie ceny polisy obowiązkowej są obecnie wyższe niż rok temu.
  •  Tendencja pokazuje, że im większe jest miasto i im więcej ma mieszkańców, tym składki OC są wyższe.

Średnie ceny ubezpieczenia OC

Po wprowadzeniu podwyżek cen OC znacznie więcej właścicieli samochodów śledzi prognozy i średnie miesięczne koszty ubezpieczeń samochodowych. Nie ma się co dziwić. Podwyżki dały wielu kierowcom w kość. W wielu przypadkach składki tak bardzo poszybowały w górę, że trzeba było ich spłatę rozkładać na raty. Wszystko zaczęło się jeszcze w końcówce 2015 roku, jednak to w 2016 r. podwyżki stały się naprawdę odczuwalne.

Średnia cena ubezpieczenia OC w maju 2016 roku wynosiła 869 zł. Pod uwagę brane były zarówno koszty polis dla doświadczonych kierowców, którzy posiadają maksymalne ulgi, jak i tych, którzy dopiero co dostali prawo jazdy. Wbrew pozorom ceny polis w największych miastach wojewódzkich w znakomitej większości przypadków w podanym miesiącu nie odbiegały zbyto od ogólnej średniej. Wahały się w granicach od 698 zł w Opolu do 1200 zł we Wrocławiu.

Ceny OC w 2017 roku

Po roku podwyżek, ceny OC w końcu trochę wyhamowały i teraz można spodziewać się dużo stabilniejszych prognoz. Pomimo iż obecnie koszty zatrzymały się określonym poziomie, nie da się zaprzeczyć, że są one znacznie wyższe niż jeszcze przed rokiem. Widać to dokładnie, zestawiając ceny z maja tego roku w porównaniu z majem zeszłego roku.

Ceny z tych okresów przedstawia poniższa tabela (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

OC w największych miastach

Sprawdź swoją cenę OC

O ile w maju 2016 roku średnia cena wyniosła 869 zł, w maju 2017 roku było to już 1100 zł. Jak wynika z tabeli ceny poszły do góry we wszystkich dużych miastach. O ile jednak w zeszłym roku statystycznie najtańszym miastem było Opole, tak w maju tego roku tytuł ten przejął Rzeszów, gdzie kierowcy płacą za OC statystycznie około 940 zł. Jest to jednak zdecydowanie mniej niż średnia całego miesiąca maja.

Najdroższym miastem pozostał nadal Wrocław, gdzie obecnie kierowcy płacą za OC przeciętnie 1500 zł. Wbrew ogólnemu przekonaniu, że najdroższym miastem pod tym względem jest Warszawa, średnia cena w tym mieście wyniosą niecałe 1400 zł.

Jak pokazuje jednak tendencja – im większe jest miasto, im więcej ma mieszkańców, tym przeciętnie wyższe składki za ubezpieczenie OC, będą płacić mieszkający w nim kierowcy. Wiąże się to z większą ilością samochodów, które się po mieście poruszają i ryzykiem, jakim jest jazda w takim „tłoku”. Wyjątkiem jest jedynie przypadek stolicy woj. dolnośląskiego, które nie jest największą metropolią w Polsce. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ubezpieczyciele nie planują większych podwyżek w tym roku. Nic na to nie wskazuje, ponieważ problemy jakie zmusiły towarzystwa to podjęcia takich działań, zaczęły ustępować.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 6 Średnia: 4.7]