Jaka ceny OC w Będzinie – za ile możesz kupić?

Będzin herb

Ubezpieczenie OC samochodu to obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Za jej brak grożą surowe kary. Zastanawiasz się, ile musisz zapłacić za ubezpieczenie auta w Będzinie? Zobacz, co warto wiedzieć o cenach polis i jak znaleźć najtańszą ofertę.

Polisa OC w Będzinie

Obowiązek zakupu polisy OC normuje w naszym kraju ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ze względu na to zakres polisy OC we wszystkich towarzystwach jest identyczny. Towarzystwa mają prawo jednak określać ceny obowiązkowego ubezpieczenia samodzielnie. Wysokość składki obliczają w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe właściciela samochodu i pojazdu. Są oczywiście ogólnie przyjęte elementy, mające wpływ na składkę ubezpieczenia OC, a jednym z nich jest miejscowość posiadacza pojazdu.

Rozbieżności w cenach między poszczególnymi miejscowościami mogą być znaczące. Ponadto nawet polisa OC w Będzinie może mieć znacząco zróżnicowane ceny. Sama marka samochodu może zmienić cenę ubezpieczenia OC w Będzinie o więcej niż 100 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2023 roku?

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą mieć różne ceny. Dla kierowców największe znaczenie ma koszt zakupu OC, czyli polisy obowiązkowej dla każdego pojazdu. Ile trzeba było zapłacić za nie w 2023 roku?

 • W lutym 2023 roku średnia cena OC wyniosła 490 zł.
 • W pierwszym półroczu 2023 roku średnia składka OC wyniosła 516 zł.
 • We wrześniu 2023 roku średnia cena OC wyniosła 532 zł.
Średnia cena ubezpieczenia OC

Mowa tu o kwotach dla całego kraju. Pamiętaj jednak, że ceny OC mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, marka i model samochodu, a także miejsce zamieszkania. Dlatego zawsze warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie.

Ta zasada działa nie tylko w odniesieniu do polis komunikacyjnych. Warto skorzystać z porównywarki również wtedy, gdy chcesz kupić:

 • ubezpieczenia turystyczne (ubezpieczenie podróżne),
 • ubezpieczenie mieszkania,
 • ubezpieczenie nieruchomości o innym charakterze, na przykład biura, domku letniskowego.

Warto pamiętać, że polisa OC dla kierowców z Będzina wcale nie musi być droga. Jeśli masz wątpliwości, jak ją znaleźć, użyj wygodnego kalkulatora lub skontaktuj się z naszym agentem. Pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę OC AC NNW, assistance. Dobierzesz ją do swoich potrzeb i wybierzesz zakres ochrony, który jest dla Ciebie odpowiedni.

Zobacz, jak kształtują się ceny ubezpieczeń OC pod koniec 2023 z podziałem na województwa.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w 3 kwartale 2023 roku

Ubezpieczenie OC Będzin – ile za nie zapłacisz?

Średnia cena polisy OC dla całego województwa śląskiego wyniosła w III kwartale 2023 roku 514 zł. Mieszkańcy Będzina nie powinni jednak sugerować się wyłącznie tą wartością podczas zakupu ubezpieczenia. Cena OC zależy od wielu różnych czynników. Średnia dla całego regionu może stanowić jedynie wskazówkę.

Duże znaczenie dla ubezpieczyciela ma przede wszystkim miejsce zamieszkania kierowcy. W dużych miastach (takich jak Katowice), ceny polis są wyższe niż w mniejszych.

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe w 3 kwartale 2023 roku

Od czego jeszcze zależy cena ubezpieczenia – Będzin?

Wysokość składki jest kształtowana przez wiele różnych składowych — niektóre zostały już wspomniane wcześniej. Zobacz kilka kluczowych elementów wpływających na cenę ubezpieczenia OC.

 • Wiek i doświadczenie kierowcy — ci poniżej 25 roku życia często płacą wyższe składki z powodu wyższego ryzyka wypadków. Z kolei doświadczeni kierujący, z długim stażem za kierownicą, mogą otrzymać zniżki.
 • Historia ubezpieczeniowa — poprzednie roszczenia i naruszenia przepisów drogowych mogą wpływać na cenę ubezpieczenia. Kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową mogą otrzymać zniżki, podczas gdy ci „szkodowi” zapłacą wyższe składki.
 • Parametry samochodu — wartość rynkowa, moc silnika, rok produkcji i model pojazdu mogą wpływać na koszty ubezpieczenia. Droższe i mocniejsze samochody mogą być objęte wyższymi składkami.
 • Lokalizacja — miejsce zamieszkania kierowcy i rejestracji pojazdu może wpływać na cenę ubezpieczenia. W obszarach o wyższym ryzyku wypadków lub kradzieży składki mogą być wyższe.
 • Częstotliwość i rodzaj korzystania z samochodu — jeśli jest on używany codziennie, na przykład do dojazdów do pracy, składki mogą być wyższe niż w przypadku auta używanego sporadycznie.
 • Dodatkowe opcje ubezpieczeniowe — dodanie assistance czy AC może zwiększyć koszty polisy.

Jak widać, ilość czynników wpływających na cenę ubezpieczenie OC w Będzinie jest naprawdę spora. Pamiętaj również, że firmy ubezpieczeniowe mogą w różny sposób oceniać wymienione wyżej elementy. Warto więc dokładnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejszą polisę OC dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb – a przede wszystkim, aby nie przepłacać.

Zobacz na przykładach, co i w jaki sposób wpływa na to, ile kosztują ubezpieczenia komunikacyjne w Będzinie.

Cena OC a marka samochodu

Oprócz miejsca zamieszkania, spore znaczenie dla towarzystwa ma marka samochodu. Jak dużo może kosztować zatem polisa OC w Będzinie? Przyjrzeliśmy się, jakie są ceny ubezpieczenia OC dla różnych marek samochodów pojazdów w Będzinie.

Marka pojazdu a cena OC

Oczywiście są to jedynie średnie ceny. Właściciel samochodu może wyszukać ubezpieczenie OC w Będzinie znacznie taniej. Warto nie kupować polisy od losowego ubezpieczyciela, bez skonfrontowania jej z ofertami pozostałych towarzystw. Jeden ubezpieczyciel może zaoferować polisę OC w Będzinie za cenę nawet dwa razy większą niż inny. W wyborze najtańszej oferty OC w Będzinie pomoże kalkulator ubezpieczeń OC/AC. Zaledwie w parę chwil obliczy on cenę w wielu firmach ubezpieczeniowych.

Cena OC a parametry samochodu

Marka samochodu to jednak nie wszystko. Audi, Fiat czy Toyota mogą występować zarówno w wersji z niewielkim silnikiem, jak i takim, który pozwala na osiąganie dużego przyspieszenia. Centrum ubezpieczeń każdego towarzystwa bierze pod uwagę również tę kwestię.

Parametry auta, głównie te związane z jego mocą i osiągami na drodze, także mają znaczenie podczas obliczania ryzyka ubezpieczeniowego. Im szybsze i zrywniejsze auto, tym większe ryzyko, że jego kierowca będzie chętnie korzystał z jego możliwości. To z kolei powoduje, że jest bardziej narażony na stłuczkę czy wypadek.

Pojemność silnika a cena OC

Zobacz, ile będzie kosztowała polisa OC dla tego samego kierowcy, jeśli zdecyduje się ubezpieczyć dwa różne auta.

Pani Joanna z Będzina ma 37 lat, a prawo jazdy uzyskała 8 lat temu. Od 4 lat ubezpiecza samochód i nie miała żadnej stłuczki. Jeśli zdecyduje się na zakup polisy dla Renault Clio z 2017 roku o mocy 90 KM, ubezpieczyciele zaproponują jej poniższe ceny.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
361,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
378,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
427,00 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
472,00 zł
mtu24.pl
361,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
378,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
427,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
472,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jeśli natomiast ta sama osoba, czyli 37-letnia pani Joanna, będzie chciała kupić polisę dla samochodu Abarth Spider o mocy 170 Km, zapłaci za nią dużo więcej.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
596,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
599,00 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
609,36 zł
Balcia Insurance
596,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
599,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
609,36 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wiek kierowcy a ubezpieczenie OC samochodu

Wiek kierowcy ma duży wpływ na wysokość składki OC. Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy, najczęściej do 25. roku życia. Warto wiedzieć, że wiek właściciela auta ma większe znaczenie przy wyliczaniu ceny ubezpieczenia OC niż liczba lat doświadczenia w kierowaniu pojazdami.

W bieżącym roku 2023 wysokość średnich składek OC dla poszczególnych grup wiekowych kształtuje się następująco.

Wiek kierowcy a cena OC

Warto sprawdzić to na przykładzie.

Pan Karol z Będzina ma 24 lata. Prawo jazdy zdobył w zeszłym roku i po raz pierwszy ubezpiecza samochód. Jeździ Skodą Octavią 1.4 z 2017 roku. Moc silnika tego auta to 150 KM. Ile zapłaci za OC?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1025,64 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1051,54 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1141,54 zł
Dodatkowo: Szyby  
Link4
1025,64 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1051,54 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1141,54 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby

Teraz zobacz, ile za polisę dla dokładnie tego samego auta zapłaciłby 60-letni pan Marian z Będzina. Prawo jazdy ma od ponad 20 lat, a polisy OC kupuje od 10 lat. Nigdy nie spowodował szkody.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
460,00 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
496,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
526,00 zł
Uniqa
460,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
496,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
526,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widać, różnica jest naprawdę spora. Młody właściciel auta musi się przygotować na nawet dwa razy wyższe koszty niż kierujący z długim stażem.

Młodzi kierowcy mogą złagodzić negatywny wpływ zwyżki za wiek, np. poprzez dopisanie do dowodu rejestracyjnego drugiego współwłaściciela.

Gdzie znaleźć najtańszą polisę OC?

Różnica między najtańszą a najdroższą polisą OC może być znaczna. Wynika to z wielu czynników, które firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że zmienne ceny nie mają żadnego wpływu na zakres ochrony, jaki daje polisa OC. Jest on zawsze identyczny.

Droższa polisa chroni kierowcę dokładnie w takim samym stopniu, jak tańsza – wynika to bezpośrednio z przepisów. W związku z tym warto kupować najtańsze OC – nie ma sensu nie przepłacać za coś, co można mieć taniej.

Korzystne oferty OC znajdziesz kalkulatorze Najtaniej u Agenta. To właśnie z niego pochodzą powyższe kalkulacje dla różnych kierowców z Będzina.

Po wpisaniu danych do formularza otrzymasz przykładowe oferty od różnych ubezpieczycieli. Ich porównanie jest całkowicie darmowe i nie zobowiązuje Cię do zakupu. Poświęcisz na to jedynie kilka minut, a możesz naprawdę sporo zaoszczędzić.

Co z ubezpieczeniem AC?

Ubezpieczenie AC jest dodatkowe, a jego zakres może być zmieniany do wymogów właściciela pojazdu. Istotne, by w odróżnieniu od polisy OC, kierować się w tym przypadku świadczeniami. Wysokość składki polisy Autocasco nie powinna być najważniejsza. Oczywiście odpowiednia jakość i rozsądna cena ubezpieczenia nie muszą się wyłączać. Aby wybrać odpowiedni zakres ochrony w korzystnej cenie, także warto użyć kalkulatora ubezpieczeń OC/AC. Zaledwie w parę minut zobaczysz listę zarówno cen, jak i obowiązujących świadczeń.

Bibliografia:

 1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
 2. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej

Co warto wiedzieć?

 • Cena polisy OC zależy od miejsca zamieszkania kierowcy.
 • Większe znaczenie dla ubezpieczyciela ma rzeczywiste miejsce zamieszkania niż zameldowania.
 • Na wysokość składki wpływają również inne czynniki, takie jak wiek kierowcy czy model auta.
 • Młodsi kierujący zwykle płacą najwyższe składki.
 • Średnia cena polisy OC dla całego województwa śląskiego wyniosła w 2023 roku 514 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Będzinie

 1. Co wpływa na cenę polisy OC?

  Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele różnych czynników. To między innymi wiek kierującego, jego staż za kierownicą czy liczba szkód. Duże znaczenie mają także parametry samochodu, w tym jego moc i pojemność silnika.
 2. Czy droższe polisa OC lepiej chroni?

  Absolutnie tak nie jest. Każda polisa OC ma identyczny zakres, niezależnie od ceny. Można natomiast dokupić do niej dodatkowe ubezpieczenia, na przykład AC lub NNW.
 3. Czy młody kierowca zawsze zapłaci sporo za polisę?

  Niekoniecznie. Jeśli będzie ubezpieczał niewielkie auto ze słabszym silnikiem, cena ubezpieczenia nie powinna być wygórowana. Może także zdecydować się na ustanowienie współwłaściela auta, którym zostanie starszy doświadczony kierowca. Wówczas cena polisy będzie niższa.
[Głosów: 2 Średnia: 5]