Ilona Walczak

Ilona Walczak | 4 marca 2022

Kalkulator i porównywarka OC i AC bez podawania danych – czy warto pomijać niektóre pytania?

scrolldown Kobieta szuka taniego OC w kalkulatorze

Nie musisz odwiedzać biura agenta ubezpieczeniowego, aby kupić polisę samochodu. Wszystkich formalności możesz dopełnić przez internet, a oferty porównać online w kalkulatorze OC/AC. Sprawdź, jak działa takie narzędzie i jakie dane musisz podać, by uzyskać rzetelny wynik.

Kalkulator OC i AC bez podawania danych – o tym warto pamiętać

 • Na polskim rynku nie ma kalkulatorów OC bez podawania danych, które podają rzetelne wyniki.
 • Przy wyliczaniu składki OC musisz podać informacje o sobie i pojeździe, chociaż możesz to zrobić w okrojonej formie.
 • Im bardziej szczegółowe informacje wpiszesz do formularza, tym więcej wiarygodnych ofert otrzymasz.
 • Porównywarki ubezpieczeń online chronią Twoje dane osobowe, więc korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne.

Porównywarki OC/AC online to darmowe, intuicyjne narzędzia, w których w kilka minut wyliczysz przybliżoną wysokość składki OC oraz sfinalizujesz transakcję. Zobacz, co warto o tym wiedzieć zanim wprowadzisz swoje dane do formularza.

Na podstawie jakich danych ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki OC?

Wyliczanie ceny ubezpieczenia samochodu to skomplikowany proces, w którym bierze udział cały szereg czynników. Na wysokość składki wpływają nawet takie aspekty, które nie są bezpośrednio związane z samochodem – a jednak w oczach ubezpieczycieli wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Znaczenie mają m.in:

Czy istnieją kalkulatory OC bez podawania danych?

Powyższa lista czynników potrzebnych do wyliczenia składki polisy wskazuje na to, że ubezpieczyciele potrzebują sporo szczegółowych informacji o pojeździe oraz o jego właścicielu, aby przeprowadzić kalkulację. Biorąc to uwagę, nie powinno Cię dziwić, że nie ma czegoś takiego jak kalkulator OC bez podawania danych osobowych. Wyliczanie ceny ubezpieczenia bez żadnych informacji o aucie i jego właścicielu byłoby wróżeniem z fusów, a uzyskany w ten sposób wynik – strzałem w ciemno.

Obliczenia wykonane w kalkulatorze OC bez podawania danych nie są miarodajne. Dlaczego? Podczas podpisywania umowy mogłoby się okazać, że nie są nawet bliskie temu, co ubezpieczyciel oszacował na podstawie kompletu szczegółowych danych. Podsumowując, korzystanie z porównywarek OC bez podawania danych osobowych może się okazać stratą czasu.

Jak działa kalkulator OC/AC online?

Jak już wspomnieliśmy, kalkulatory bez podawania danych nie istnieją. Aby otrzymać wiarygodny wynik, musisz wprowadzić do formularza szereg informacji, które – nawet jeśli wydają Ci się zbyt osobiste i niezwiązane z zakupem polisy OC – to jednak są niezbędne do wyliczenia wysokości składki.

Przyjrzyjmy się teraz temu, jakie dane musisz podać w naszym darmowym kalkulatorze OC/AC, aby otrzymać wiarygodną kalkulację.

Ogólne dane pojazdu

Nie sposób wyliczyć składki OC bez podania tych podstawowych danych informacji dotyczących samochodu. Marka, model, rodzaj paliwa i pojemność silnika to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na wysokość ceny OC (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - ogólne dane pojazdu

Informacje o polisie

W kalkulatorze online znajdziesz ubezpieczenia obowiązujące od teraz lub od dowolnego dnia. Możesz dokonać szacunkowych wyliczeń nawet przed zakupem auta – chociażby po to, by wstępnie zorientować się w cenie na przyszłość.

W tym miejscu zaznaczasz też, jakie rodzaje polis Cię interesują. Poza obowiązkowym OC możesz skorzystać z dodatkowych, nieobligatoryjnych opcji, czyli AC, Assistance oraz NNW (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - informacje o polisie

Szczegółowe dane pojazdu

Sposób eksploatacji pojazdu wpływa na cenę OC. Auta używane w celach służbowych i pokonujące dużą liczbę kilometrów rocznie są bardziej narażone na awarie i niebezpieczne zdarzenia na drodze, a tym samym stanowią większe ryzyko ubezpieczeniowe niż te użytkowane z mniejszą intensywnością (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

kalkulator OC - dane pojazdu

Ocena stanu technicznego pojazdu i ryzyka ubezpieczeniowego

Zainstalowane zabezpieczenia oraz parkowanie w garażu obniżają ryzyko kradzieży i uszkodzenia pojazdu. Tym samym mogą wpłynąć na obniżenie ceny OC. Ewentualne uszkodzenia grożą pogorszeniem stanu technicznego samochodu w przyszłości i droższym ubezpieczeniem (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - dane techniczne pojazdu

Wrażliwe dane właściciela pojazdu

Wypełnienie tej sekcji jest opcjonalne. Jeśli nie czujesz się komfortowo z podawaniem tych danych, możesz pominąć ten krok (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - dane właściciela pojazdu

Pozostałe dane właściciela pojazdu

Choć te informacje wydają się zupełnie niezwiązane z ubezpieczeniem samochodu, to jednak są potrzebne do przeprowadzenia kalkulacji. Dlaczego? Miasto zamieszkania wiąże się z natężeniem ruchu i ryzykiem wystąpienia stłuczki. Płeć, stan cywilny, zawód i posiadanie dzieci to czynniki, które są porównywane z danymi statystycznymi dotyczącymi sprawców wypadków drogowych. Na podstawie tych informacji wylicza się prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, a tym samym wysokość składki OC (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - dane właściciela

Dane dodatkowych kierowców

Jeśli samochodem będzie jeździć inny kierowca (np. młody i niedoświadczony lub z gorszą historią ubezpieczeniową) może to podwyższyć koszt zakupu polisy (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - dodatkowy kierowca

Informacje o historii ubezpieczeniowej właściciela

Im dłuższa historia ubezpieczeniowa bez wypłat odszkodowań, tym lepszą ofertę otrzymasz. Długi staż bezszkodowej jazdy równa się wysokim zniżkom (kliknij w obrazek, aby go powiększyć):

Kalkulator OC - dodatkowy kierowca

Po podaniu tych wszystkich informacji wystarczy kliknąć w przycisk „Pokaż oferty”, aby zobaczyć wyniki.

Przykład 1:

Zobaczmy, ile za OC samochodu zapłaci osoba z powyższych przykładów – 45-letni pan Ryszard z Elbląga, które chce ubezpieczyć swoją Mazdę 3 z 2015 roku. Oto wyniki kalkulacji dla pana Ryszarda:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 45-latka z Elbląga
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
448,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
461,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
471,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
523,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
525,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
617,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
630,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
693,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 45-latka z Elbląga
Benefia
448,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
461,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
471,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
523,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
525,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
617,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
630,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
693,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 29.12.2021 r., Mazda 3 z 2015 r.

Chociaż samochód pana Ryszarda był wcześniej ubezpieczony w Avivie, okazało się, że korzystniejszą ofertę otrzyma od innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zdecydował się na wybór oferty Benefii i zaoszczędził aż 181,17 zł w stosunku do ceny proponowanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela.

Które pytania z naszego kalkulatora OC możesz pominąć?

Nasz kalkulator OC/AC umożliwia pominięcie najbardziej wrażliwych danych, czyli:

 • imienia i nazwiska właściciela pojazdu,
 • numeru PESEL,
 • numeru rejestracyjnego samochodu.

Miej jednak świadomość tego, że nie wszystkie towarzystwa oferują wyliczanie składek OC online na podstawie okrojonego kompletu danych. W związku z tym otrzymasz mniej ofert niż w sytuacji, gdy wypełnisz wszystkie pola formularza.

Zatajenie tych danych w porównywarce OC/AC nie oznacza jednak, że ubezpieczyciel nigdy ich nie sprawdzi. Stanie się to przed podpisaniem umowy. I jeśli okaże się, że Twoja historia ubezpieczeniowa jest niekorzystna, wysokość przybliżonej składki z kalkulatora online zostanie przeliczona w oparciu o nowe informacje. Efekt? Unikanie wpisania szczegółowych danych nic nie da – jeśli masz na koncie coś, co może wpłynąć na podwyższenie ceny OC, to i tak przed tym nie uciekniesz.

W pewnych sytuacjach podanie kompletu szczegółowych danych może się okazać kluczowe dla uzyskania najkorzystniejszej oferty. Przyjrzyjmy się przypadkowi Justyny z Gliwic.

Przykład 2:

Justyna to 20-letnia studentka, która ma prawo jazdy dopiero od roku. Postanowiła kupić swój pierwszy samochód, a następnie go ubezpieczyć. Wypełniła kalkulator online podstawowymi danymi i… aż zaniemówiła po zobaczeniu ofert – ze względu na zwyżkę za wiek spotkała się z bardzo wysokimi cenami, które przekraczały jej możliwości finansowe. Postanowiła uzupełnić formularz o szczegółowe informacje i otrzymała kilka ofert od towarzystw, które pojawiają się w kalkulatorach online tylko po wpisaniu numeru PESEL i rejestracji samochodu. Jedna z tych dodatkowych opcji okazała się najkorzystniejsza. W efekcie udało jej się zaoszczędzić kilkaset złotych.

Czy warto korzystać z kalkulatora OC/AC bez podawania numeru telefonu i adresu e-mail?

Pola na dane teleadresowe zostały oznaczone w naszym kalkulatorze online jako opcjonalne. Oznacza to, że możesz wyliczyć szacunkową wysokość składki bez ich podawania.

Opcja ta cieszy się powodzeniem wśród klientów, którzy nie lubią dzielić się swoimi wrażliwymi danymi lub mają złe doświadczenia z przeszłości dotyczące nachalnych prób nawiązania kontaktu przez telemarketerów. Podanie tych danych jest jednak stuprocentowo bezpieczne i nie naraża Cię na niechciane telefony o każdej porze dnia i nocy czy zaspamowaną skrzynkę mailową. Mało tego, dzięki udzieleniu nam zgody na przetwarzanie tych informacji możesz sporo zyskać. Co dokładnie?

Po podaniu nam swojego numeru telefonu będziesz mieć możliwość zamówienia rozmowy z naszym doradcą, który przybliży Ci dostępne oferty ubezpieczenia i pomoże wybrać tę, która najlepiej spełni Twoje wymagania. Rozmowa może odbyć się nawet w ciągu 21 sekund, jeśli bardzo zależy Ci na czasie i musisz szybko podjąć decyzję. Możesz też umówić się na nią na konkretną późniejszą godzinę – np. po powrocie z pracy czy uśpieniu dziecka. Z Twojego numeru telefonu skorzystamy też, aby przypomnieć Ci o tym, że kończy Ci się ubezpieczenie. W efekcie będziesz mógł zmienić polisę na inną zamiast automatycznie przedłużać obecną umowę.

Jeśli podasz nam swój adres e-mail, wyślemy na niego aktualną kalkulację wraz z wszystkimi znalezionymi ofertami. Dzięki temu nie będziesz później tracić czasu na wpisywanie wszystkich danych od nowa, gdy zechcesz wrócić do tego wyliczenia.

Pamiętaj o tym, że wszystkie zgody możesz cofnąć w dowolnym momencie. W takiej sytuacji usuniemy je z naszych baz i nie będziemy używać ich w przyszłości. Masz zatem pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane teleadresowe.

W jaki sposób są chronione dane wprowadzone do kalkulatora OC online?

Podawanie wrażliwych informacji w internecie zawsze budzi niepokój. Coraz częściej słyszy się o zuchwałych kradzieżach danych osobowych i o wieloletnich konsekwencjach, z którymi muszą mierzyć się osoby poszkodowane przez złodziei. Czy w takiej sytuacji warto ryzykować i podawać swoje dane, aby wyliczyć wysokość ceny OC?

 • Kalkulatory OC/AC to narzędzia w stu procentach bezpieczne, które dbają o to, aby Twoje wrażliwe informacje nie wyciekły na zewnątrz. Strony są zabezpieczone specjalnym szyfrowaniem, które uniemożliwia dostęp niepowołanym osobom.
 • Podając numer telefonu i adres e-mail, nie musisz się obawiać kontaktu od innych firm – informacje te nie są przekazywane nikomu z zewnątrz.
 • W dowolnym momencie możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie swoich danych teleadresowych, a zostaną wykreślone z bazy.

Świadomość zastosowanych w kalkulatorze zabezpieczeń niczego nie zmienia i nadal czujesz niepokój na myśl o podawaniu swoich danych?

Większość porównywarek online dopuszcza możliwość wyliczenia orientacyjnej składki OC bez tych najbardziej wrażliwych informacji, czyli imienia, nazwiska, numeru PESEL i numeru rejestracyjnego pojazdu. Co prawda brak tych danych sprawi, że otrzymasz okrojoną ofertę, jednak pozwoli Ci zorientować się w szacunkowych stawkach bez utraty poczucia bezpieczeństwa w sieci – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Co możesz zyskać, korzystając z kalkulatora OC najtaniejuagenta.pl?

Pamiętaj o tym, że przedłużenie umowy u tego samego ubezpieczyciela nie daje gwarancji uzyskania korzystnej oferty. Lepszą opcją może się okazać rozejrzenie się za nową polisą OC, a nic nie ułatwia tego zadania bardziej niż skorzystanie z kalkulatora OC/AC online. Decydując się na ten krok, zyskujesz:

 • oszczędność czasu – nie musisz wychodzić z domu na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, tkwić w korkach i czekać w kolejce do okienka. Wpisanie wszystkich danych zajmuje tylko chwilę i już masz przed sobą szereg ofert do przejrzenia. A jeśli zaznaczysz te polisy, które wzbudziły Twoje największe zainteresowanie, i podasz nam swój adres e-mail, otrzymasz na maila ich porównanie. To z pewnością pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji;
 • oszczędność pieniędzy – dzięki szerokiemu wachlarzowi opcji znalezienie tej najkorzystniejszej nie sprawia trudności;
 • swobodę wyboru – możesz samodzielnie przejrzeć wszystkie dostępne możliwości i podjąć decyzję bez pomocy agenta ubezpieczeniowego.

Wypróbuj nasz kalkulator OC/AC i przekonaj się, o ile mniej możesz płacić za ubezpieczenie swojego samochodu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC i AC bez podawania danych

Które towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują kalkulacje ceny OC tylko po podaniu szczegółowych danych?

Do tej grupy należą przede wszystkim PZU, Allianz, Generali i Proama.

Dlaczego towarzystwa wymagają podania numeru PESEL i rejestracji samochodu?

Informacje te są sprawdzane w bazie ubezpieczyciela oraz UFG, aby sprawdzić twoją historię ubezpieczeniową. Brak stłuczek i wypłacanych odszkodowań przekładają się na obniżenie składki OC, a duża szkodliwość w przeszłości – na jej podwyższenie.

Dlaczego ostateczna cena OC różni się od tej wyliczonej z kalkulatorze online?

Jeśli nie podałeś szczegółowych danych właściciela i pojazdu, kalkulator OC/AC online wyliczył jedynie przybliżoną wysokość składki. Cena ta została jednak przeliczona po sprawdzeniu Twojej historii ubezpieczeniowej oraz informacji dotyczących samochodu – stąd niższa lub wyższa kwota na umowie.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]