Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – czy warto pomijać niektóre pytania?

Kalkulator OC bez podawania danych to kusząca opcja dla osób, które nie chcą się dzielić informacjami o sobie. Niestety, porównanie cen w takim kalkulatorze nie jest rzetelne. W każdej porównywarce OC trzeba wprowadzić dane kierowcy i pojazdu, aby wyliczyć precyzyjną składkę ubezpieczenia OC. Alternatywą może być kalkulacja z „krótkiej ścieżki”, ale i tutaj nie obejdzie się bez informacji o Twoim wieku czy numerze rejestracyjnym samochodu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działają kalkulatory OC bez podawania danych i czy warto z nich korzystać.

Kalkulator OC online podawania danych osobowych – jakie dane trzeba podać?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC różni się dla poszczególnych kierowców. Dlaczego tak się dzieje? Czy ubezpieczycielom nie byłoby łatwiej ustawić jednej ceny ubezpieczenia samochodu dla wszystkich? Otóż nie!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi uwzględniać ryzyko ubezpieczeniowe, czyli możliwość zaistnienia szkody, a ta jest indywidualna dla każdego kierowcy. Aby  oszacować takie ryzyko, ubezpieczyciele muszą wiedzieć, jaki pojazd będzie ubezpieczony, kto będzie go użytkował i na jakim obszarze. Dlatego, do wyliczenia składki w kalkulatorze OC niezbędne są informacje dotyczące pojazdu i kierowcy. Jakie konkretnie?

Jakie dane o samochodzie należy podać w kalkulatorze OC?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem pakietu ubezpieczeń OC AC, większość ubezpieczycieli poprosi Cię dodatkowo o uzupełnienie informacji o:

 • najczęstszym miejscu parkowania samochodu nocą (np. garaż, niestrzeżony parking, ulica itd.),
 • ewentualnych uszkodzeniach auta,
 • liczbie i rodzaju zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jakie dane właściciela pojazdu są potrzebne do obliczania składek OC?

Z pewnością zauważyłeś, że na etapie wypełniania formularza nie pojawiają się pytania o dane osobowe właściciela pojazdu. Jeśli skorzystasz z naszego kalkulatora, poprosimy Cię wprawdzie o uzupełnienie Twojego imienia, nazwiska i numeru PESEL, ale wypełnienie tych pól nie jest obowiązkowe. Jeśli je uzupełnisz, formularz będzie krótszy, bo informacje o Twojej historii ubezpieczenia pobierzemy automatycznie z bazy UFG. Pozostawisz puste pola – zapytamy Cię dodatkowo tylko:

 • od ilu lat kupujesz polisy dla swoich pojazdów,
 • czy z tych polis były wypłacane odszkodowania.

Kalkulator OC bez podawania danych czy porównywarka OC?

Podczas poszukiwania najtańszego i najkorzystniejszego ubezpieczenia samochodu najlepiej korzystać z porównywarki OC i AC – formularz wystarczy wypełnić tylko jeden raz, aby kalkulator policzył i wyświetlił oferty ubezpieczenia samochodu od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Skrócony kalkulator OC bez podawania danych – propozycja rankomat.pl jedyna na rynku!

W marcu 2024 r. na potrzeby kierowców, którzy nie lubią wypełniać formularza kalkulatora OC z dużą liczbą pytań i unikają odpowiedzi na temat swoich danych, odpowiedział rankomat.pl. Osoby, które po raz pierwszy korzystają z porównywarki ubezpieczeń Rankomat i jednocześnie:

 • posiadają samochód zarejestrowany na siebie jako osobę prywatną,
 • pojazd nie ma współwłaściciela,

mogą skorzystać ze skróconej wersji formularza. W porównywarce wystarczy uzupełnić zaledwie 2 proste ekrany i odpowiedzieć na kilka pytań, aby uzyskać precyzyjne wyliczenie składek od kilkunastu firm. Informacje potrzebne do kalkulacji cen OC to:

 • start ubezpieczenia,
 • nr rejestracyjny pojazdu,
 • data urodzenia właściciela auta,
 • wersja samochodu (z rozwijanej listy),
 • informacje o dodatkowym młodym kierowcy (jeśli taki jest),
 • kod pocztowy i miejsce parkowania samochodu nocą,
 • stan cywilny właściciela auta i liczba dzieci.

Niezbędne będzie również wyrażenie zgody na pobranie danych z UFG/CEPiK. Jeżeli taka zgoda nie zostanie zaznaczona, to użytkownik kalkulatora przejdzie automatycznie na standardowy, dłuższy formularz.

Ubezpieczenie samochodu za pomocą „krótkiej ścieżki” – jak to możliwe?

Zastanawiasz się, jakim sposobem wspomniany kalkulator bez podawania danych osobowych jest precyzyjny? To zasługa automatycznego zaciągania danych kierowcy i pojazdu do taryfikatorów zakładów ubezpieczeń współpracujących z porównywarką, po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu (lub motocykla). Po rejestracji pojazdu dane jego właściciela trafiają do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i mogą być wykorzystane przez zakłady ubezpieczeń.

Zalety kalkulatora OC bez podawania danych

Powróćmy jeszcze na chwilę do standardowego kalkulatora OC AC bez podawania danych osobowych. Wprawdzie zawiera on więcej pytań i wynik kalkulacji jest co do zasady tylko orientacyjny (cena polisy może zmienić się po korekcie danych kierowcy czy pojazdu), ale nie można powiedzieć, że jest to narzędzie bezużyteczne. Wśród plusów tego typu porównywarki można wymienić:

Kalkulator OC bez podawania danych z zachowanie prywatności

Nie każdy kierowca chce podawać dane swoje i swojego samochodu i w tej kwestii sprawdzi się kalkulator, który wyliczy składkę na podstawie podanych przez niego ogólnych informacji. Działa to oczywiście do momentu zakupu polisy, gdyż nie istnieje coś takiego jak “OC na okaziciela”. Przy kupnie OC koniecznie należy podać dane osobowe (wraz z numerem PESEL) i informacje o pojeździe (w tym nr VIN i numeru rejestracyjnego pojazdu), ponieważ trzeba wpisać je do umowy ubezpieczenia.

Oszacowanie ceny polisy

W związku z tym, że kalkulatory bez podawania danych wyliczają cenę przy okrojonych informacjach o samochodzie, można je wykorzystać do szacowania cen OC. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś chce dopiero kupić auto, nie ma wybranego modelu, ale zależy mu na tym, żeby można go było tanio ubezpieczyć. Może wprowadzić kilka upatrzonych egzemplarzy do formularza kalkulatora i wybrać ten z najtańszą polisą.

Szybkość wyliczenia składki w skróconym kalkulatorze OC

Skoro w skróconym kalkulatorze OC nie trzeba wypełniać samodzielnie danych o kierowcy i pojeździe, to formularz wypełni się kilkoma kliknięciami. To oczywiście przełoży się na krótkie oczekiwanie na otrzymanie informacji o wysokości składki za polisę OC. To cenna informacja dla kierowców, którym zależy na czasie.

Wady kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych

Wyliczanie składki w darmowym kalkulatorze OC i AC bez podawania danych zazwyczaj jest niemiarodajne. Podana cena OC będzie orientacyjna (może zmienić się po uzupełnieniu danych lub ich korekcie) a porównanie ofert zawężone (niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedstawiają oferty, gdy ich klient nie poda swojego numeru PESEL), więc kierowca tak naprawdę nie będzie wiedział, gdzie kupi najtańsze ubezpieczenie.

Oczywiście, kalkulatory bez podawania danych nie są narzędziami wadliwymi – z reguły ich użytkownicy mają wybór – w formularzu mogą podać wyłącznie podstawowe informacje i uzyskać szacunkowe wyliczenie składki OC i/lub AC lub szczegółowe (m.in. nr. PESEL i numer rejestracyjny pojazdu) – otrzymać precyzyjne ceny ubezpieczenia, obliczone na podstawie danych zweryfikowanych bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy CEPiK.

Brak możliwości zakupu polisy

W niektórych kalkulatorach OC bez podawania danych nie ma możliwości zakupu ubezpieczenia samochodu przez Internet – można tylko wyliczyć składkę. W celu zawarcia umowy OC czy AC należy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. To duża niedogodność i niepotrzebna strata czasu.

Obsługa kalkulatora OC bez podawania danych osobowych najtaniejuagenta.pl

Wszystkie dane w kalkulatorze OC na najtaniejuagenta.pl wykorzystywane są w jednym, zgodnym z przeznaczeniem celu – wyliczenia składki ubezpieczenia OC dla konkretnego kierowcy. Informacje są szyfrowane, objęte protokołem SSL i udostępniane wyłącznie firmom ubezpieczeniowym.

Uwaga! Każda osoba, która skorzysta z kalkulatora OC i wpisze swoje dane, ma prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Co równie istotne, korzystanie z naszego kalkulatora nie zobowiązuje do zakupu polisy – możesz sprawdzić propozycje ubezpieczenia pojazdu od kilkunastu ubezpieczycieli nawet wtedy, gdy nie posiadasz samochodu (np. dopiero zamierzasz go kupić).

W porównywarce wystarczy podać informacje powszechnie wymagane przez kalkulatory, czyli dane dotyczące właściciela auta i samego pojazdu. Nie ma obowiązku wpisywania danych osobowych, takich jak imię i nazwisko czy PESEL. Zatem podaje się tylko te informacje, które mają wpływ na wysokość składki, ale nie pozwolą zidentyfikować kierowcy.

Uzupełnienie formularza kalkulatora OC na stronie najtaniejuagenta.pl Przykład

Formularz kalkulatora najtanieuagenta - dane samochodu

Na prawo od okna wyboru znajdują się okrągłe ikonki ze znakiem zapytania. Klikając na którąś wyświetli się rozwinięcie odpowiedzi. To wskazówka dla kierowców, którzy mają wątpliwości, która odpowiedź będzie prawidłowa w ich sytuacji.

Formularz kalkulatora najtaniejuagenta.pl - podpowiedzi

Na które pytania w kalkulatorze OC nie musisz odpowiadać?

Nie ma obowiązku podawania:

 • imienia i nazwiska,
 • numeru PESEL.

Formularz kalkulatora OC najtaniejuagenta.pl - dane nieobowiązkowe

Te dane służą wyłącznie do pobrania z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) informacji o Twojej historii ubezpieczenia. Dzięki temu:

 • skrócisz czas na wypełnienie formularza – nie musisz uzupełniać pól z pytaniami dotyczącymi wykupionych w przeszłości polis i wypłaconych z nich odszkodowań za spowodowane przez Ciebie szkody,
 • otrzymasz więcej ofert ubezpieczenia samochodu (przykładowo, takie firmy jak Accredited, Allianz, Euroins, Generali, Proama czy Wefox nie przedstawią propozycji OC i AC bez podania numeru PESEL).

Co zyskujesz podając swój numer telefonu i adres e-mail?

W darmowym kalkulatorze OC AC są także pola na wpisanie danych kontaktowych -numeru telefonu lub adresu e-mail. Ich wpisanie również jest dobrowolne.

Formularz w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl - telefon i e-mail

Bez tych informacji składka także zostanie wyliczona, jednak warto się zastanowić, czy ich podane nie będzie korzystne. W zależności od wybranego kanału (połączenia telefoniczne, wiadomości e-mail lub oba kanały) możesz otrzymywać informacje, które pomogą Ci dopasować polisę do swoich potrzeb. Oczywiście, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na komunikację przez telefon i e-mail.

– Na etapie obliczania ceny polisy, wpisanie adresu e-mail lub numeru telefonu jest nieobowiązkowe, lecz sytuacja zmienia, się, gdy kierowca zdecyduje się na zakup ubezpieczenia. Wtedy trzeba koniecznie wprowadzić e-mail, który wykorzystany będzie tylko w jednym celu – przesłania umowy o ubezpieczenie OC – wyjaśnia Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Kalkulator OC najtaniejuagenta.pl – dlaczego warto z niego skorzystać?

Darmowy kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl pozwala oszczędzić czas

Nie trzeba wypełniać kilkunastu niemal identycznych formularzy u różnych ubezpieczycieli, aby poznać ofertę każdego z nich. Ponadto, kalkulator działa 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że można z niego skorzystać w każdej chwili, nawet jadąc do pracy tramwajem czy stojąc w kolejce w markecie.

Darmowy kalkulator OC najtaniejuagenta.pl pozwala oszczędzać pieniądze

Oszczędność pieniędzy polega natomiast na sprawnym znalezieniu najtańszej oferty ubezpieczenia spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych obecnych na rynku.

Przekonał się o tym 43-letni pan Tomasz z Zamościa, który jest właścicielem Skody Fabii z 2012 r. Najtańszą ofertę ubezpieczenia OC znalazł w naszym kalkulatorze OC za 410 zł. Dzięki porównaniu propozycji wielu towarzystw ubezpieczeniowych, zaoszczędził na zakupie ubezpieczenia samochodu 579 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 43-latka z Zamościa?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
410,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
422,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
438,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
475,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
531,32 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
572,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
673,57 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
989,00 zł*
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl  
Ile kosztuje OC dla 43-latka z Zamościa?
Benefia
410,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
mtu24.pl
422,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Trasti
438,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Balcia Insurance
475,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Link4
531,32 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Uniqa
572,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Beesafe
673,57 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl
Wiener
989,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna 50 zł zwrotu za pierwszą polisę na rankomat.pl

* Kalkulacja z kwietnia 2024 r., Skoda Fabia 2012 r., poj. silnika 1,2 l

Pamiętaj, że OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Określa ona m.in. zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, wysokość sum gwarancyjnych, sposób wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciele nie mogą np. zwiększyć zakresu ochrony w ramach OC, aby pokonać konkurencję. Wszystkie ubezpieczenia OC są takie same, niezależnie od ich ceny, a więc najbardziej opłacalna polisa to ta najtańsza.

Szukasz szerszej niż samo OC ochrony samochodu? W naszym kalkulatorze OC możesz sprawdzić ceny pakietów ubezpieczeń: OC wraz z autocasco, NNW czy Assistance. Zakup kilku polis w pakiecie jest dużo tańszy niż ceny tych samych ubezpieczeń kupionych oddzielnie. Nasze pakiety gwarantują ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów od niemal wszystkich ryzyk, z jakimi można się spotkać podczas użytkowania samochodu.

Kalkulator OC i AC bez podawania danych – co warto wiedzieć?

 • Aby wyliczyć wysokość składki w kalkulatorze OC i AC trzeba wprowadzić dane o kierowcy (m.in. wiek, okres posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania) i o pojeździe (marka, model, rok produkcji).
 • Kalkulatory bez podawania danych służą do szybkiego i szacunkowego wyliczenia ubezpieczenia, ponieważ bez dokładnej wiedzy o kierowcy i samochodzie, nie da się obliczyć ceny za polisę OC z dokładnością co do złotówki.
 • Wprowadzając do formularza internetowego kalkulatora OC numer telefonu lub adres e-mail zyskujesz dostęp do wielu przydatnych funkcji, np. otrzymasz wyliczenie ceny polisy na e-maila (można się z nim na spokojnie zapoznać z wolnej chwili) i przypomnienia o zbliżającym się końcu umowy OC. Zgodę na otrzymywanie informacji drogą mailową lub telefoniczną możesz odwołać w każdej chwili.
 • Najtaniejuagenta.pl to kalkulator OC i AC, w którym można szybko porównać realne oferty od ubezpieczycieli i kupić najtańszą polisę.
 • Poszukiwanie ubezpieczenia online trwa kilka minut. Za ubezpieczenie możesz zapłacić jednorazowo lub ratalnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC i AC bez podawania danych osobowych:

 1. Które towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują kalkulacje ceny OC tylko po podaniu szczegółowych danych?

  Do tej grupy należą m.in. Allianz, Generali, Proama i Wefox. Aby uzyskać w tych towarzystwach propozycję ubezpieczenia samochodu, należy podać swój numer PESEL.
 2. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podania numeru PESEL i rejestracji samochodu?

  Informacje te są sprawdzane w bazie UFG i CEPiK, aby sprawdzić Twoją historię ubezpieczeniową i potwierdzić dane pojazdu. Brak kolizji i wypadków z Twojej winy w przeszłości i tym samym wypłacanych odszkodowań, przekłada się na obniżenie składki OC na kolejny rok. Natomiast duża szkodliwość – na jej podwyższenie.
 3. Dlaczego ostateczna cena za polisę OC różni się od tej wyliczonej z kalkulatorze online?

  Jeśli nie podałeś szczegółowych danych właściciela i pojazdu, kalkulator OC AC online wyliczył jedynie przybliżoną wysokość składki. Cena ta została jednak przeliczona po sprawdzeniu Twojej historii ubezpieczeniowej oraz informacji dotyczących samochodu – stąd niższa lub wyższa kwota na umowie.
 4. Czy UFG zawsze wykrywa brak OC?

  Informacje o zawartych polisach ubezpieczyciele raportują do UFG, a Fundusz co jakiś czas (nie jest podawane do publicznej wiadomości, kiedy ma to miejsce) wykrywa w swojej bazie zarejestrowane samochody, które nie mają ważnej polisy OC. Ponadto, przerwa w ubezpieczeniu OC zostanie wykryta przy każdej, nawet rutynowej kontroli organu upoważnionego, np. policji.
 5. Wprowadzenie których danych nie jest obowiązkowe na najtaniejugenta.pl?

  Nie trzeba wpisywać swojego imienia i nazwiska, numeru PESEL i numeru rejestracyjnego samochodu. Wprowadzenie tych danych jest o tyle korzystne, że kierowca otrzyma szerszą ofertę jeszcze lepiej dopasowanych polis. Ponadto nieobowiązkowo można podać numer telefonu lub adres e-mail, aby otrzymać powiadomienia ułatwiające zarządzanie polisą. W chwili podjęcia decyzji o zakupie, adres e-mail trzeba wprowadzić, ale tylko w jednym celu - żeby dostać na niego załącznik z umową OC.
 6. Czy dane wprowadzone w kalkulatorze są bezpieczne?

  Tak. Strona jest szyfrowana zaawansowanym kluczem, a dane udostępniane są tylko firmom ubezpieczeniowym. Każda osoba, która skorzystała z naszego kalkulatora (bez względu na to, czy sprawdzała tylko cenę polisy, czy dokonała zakupu) może zażądać ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub całkowitego usunięcia.
 7. Czy kalkulator OC bez podawania danych osobowych jest popularny?

  Kalkulatory OC bez podawania danych osobowych, które przedstawiają wyłącznie sugerowaną cenę polisy bez możliwości jej zakupu, tracą na popularności. Zastępują je rozbudowane kalkulatory OC lub porównywarki ze skróconym formularzem, ale takim, który pobiera dane kierowcy i pojazdu automatycznie ze stron rządowych i generuje precyzyjnie wyliczoną składkę OC.
 8. Czy są kalkulatory OC bez podawania danych osobowych, a także telefonu?

  Tak. Taki kalkulator ubezpieczeń OC jest dostępny w naszym serwisie: porownywarka.najtaniejuagenta.pl Natomiast wpisanie danych osobowych będzie konieczne wtedy, kiedy będziesz chciał/a kupić wybrane ubezpieczenie OC. W sytuacji, gdy chcesz tylko wstępnie zorientować się w cenach różnych pakietów ubezpieczenia (OC, AC, NNW, ubezpieczenie assistance), możesz to zrobić bez podawania danych osobowych.
 9. Jak działa kalkulator OC bez podawania danych?

  Kalkulator i porównywarka OC i AC bez podawania danych praktycznie nie istnieje. Choć większość ubezpieczycieli ogłasza, że posiada takie narzędzie i w ich formularzu wystarczy podać tylko dwie, góra trzy informacje, to w rzeczywistości użytkownik kalkulatora bez podania danych uzyskuje wyłącznie sugerowaną cenę ubezpieczenia samochodu. Po zapoznaniu się z nią, jest proszony o kolejne informacje. W chwili, w której zdecyduje się na zakup polisy, zostanie zobowiązany do podania swoich danych osobowych. Pamiętaj, że żaden agent ubezpieczeniowy nie przygotuje oferty bez informacji, które są niezbędne do oszacowania ryzyka wystąpienia kolizji czy wypadku i wyliczenia składki.
Stefania Stuglik
[Głosów: 4 Średnia: 5]