Ilona Walczak

Ilona Walczak | 10 czerwca 2021

Kalkulator i porównywarka OC i AC bez podawania danych – czy warto pomijać niektóre pytania?

scrolldown Kobieta szuka taniego OC w kalkulatorze

Podczas poszukiwania taniego ubezpieczenia OC, niektórzy kierowcy strzegą swojej prywatności. Inni z pośpiechu pomijają niektóre informacje. Efekt? Odbieramy sobie szansę na znalezienie najtańszej polisy OC i AC.

Kalkulator OC i AC bez podawania danych – o tym warto pamiętać

  • Najszybszym sposobem znalezienia najtańszego ubezpieczenia jest skorzystanie z prostego kalkulatora OC.
  • W formularzu podanie wszystkich danych nie jest obowiązkowe, ale wypełnienie jak największej liczby rubryk gwarantuje otrzymanie rzeczywistej ceny (a nie przybliżonej) oraz większej liczby ofert.
  • Nie należy obawiać się podania imienia, nazwiska oraz PESEL-u, bo wszystkie dane są odpowiednio szyfrowane i wykorzystywane wyłącznie w celu przedstawienia oferty.
  • Warto podać swój adres email. Wówczas kalkulacja zostanie przesłana na skrzynkę pocztową, dzięki czemu można do niej wrócić w każdej chwili, a także dowolnie ją modyfikować.

Niemal codziennie jesteśmy zarzucani ankietami, plebiscytami, czy konkursami, które namawiają do wypełniania kolejnych punktów w formularzu. To niekiedy spore naciągactwo, ale w przypadku poszukiwania najkorzystniejszego ubezpieczenia jest zupełnie inaczej – tu powinniśmy być bardzo skrupulatni.

Skończyły się czasy, gdy w poszukiwaniu najlepszego OC lub AC biegaliśmy po siedzibach towarzystw ubezpieczeniowych. Dziś kierowcy cenią swój czas oraz pieniądze, więc zakupu polisy na ogół dokonują przez internet. I choć wypełnienie formularza prostego kalkulatora OC trwa góra pięć minut, to i tak próbujemy ten czas jeszcze skrócić. A to błąd, który może nas sporo kosztować.

Kalkulator OC online bez podawania danych? Możesz wiele stracić!

Nie lubisz podawać swoich danych? Denerwują Cię prywatne pytania w kalkulatorze OC/AC? To poniekąd zrozumiałe, ale przecież kupując polisę w każdy inny sposób, i tak musisz w końcu na nie odpowiedzieć.

Pytania w formularzu to nie wścibskość towarzystw ubezpieczeniowych, ale zbieranie danych, na podstawie których wyceniana jest polisa. Jeśli skorzystasz z kalkulatora bądź porównywarki OC bez podawania danych osobowych, to niektórzy ubezpieczyciele po prostu nie przedstawią swojej oferty. Tymczasem, być może, byłaby ona dla Ciebie najatrakcyjniejsza.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć kupując OC?

W naszym darmowym kalkulatorze OC/AC najpierw wypełniasz część dotyczącą samochodu, który chcesz ubezpieczyć. Po kolei:

  • rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa, pojemność silnika, liczba drzwi, wersja pojazdu;
  • cel wykorzystywania samochodu, aktualny przebieg auta, średnia przejeżdżanych przez Ciebie kilometrów, liczba poprzednich właścicieli, kraj i data pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny, zabezpieczenia antykradzieżowe, ew. uszkodzenia, miejsce parkowania, ew. wyjazdy zagraniczne.

Następnie pojawią się pytania dotyczące właściciela pojazdu, np.:

Absurdalne może wydawać się np. pytanie o stan cywilny.  Towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej oceniają jednak na ryzyko spowodowania wypadku przez młodego kawalera, a inaczej przez doświadczonego ojca, który w samochodzie wozi np. troje dzieci.

Ostatnią sekcją są pytania dotyczące historii ubezpieczenia właściciela pojazdu, czyli:

  • od ilu lat kupuje on polisy i czy były z nich wypłacane odszkodowania;
  • czy była przerwa w posiadaniu polisy i w jakim towarzystwie ostatnie ubezpieczenie zostało zawarte.

Znaczna część pól formularza opatrzona jest dopiskiem: „odpowiedź jest wymagana”, a to oznacza, że bez jej podania nie będzie możliwe wyliczenie składki. Tu sprawa jest jasna – to podstawowe zagadnienia (jak np. marka pojazdu czy wiek kierowcy), bez których żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedstawi oferty. I to bez względu na to czy będziemy chcieli ją otrzymać za pośrednictwem internetowego kalkulatora, czy też np. stawimy się osobiście w biurze ubezpieczyciela.

Dlaczego warto wypełnić wszystkie pola formularza porównywarki?

Część pól należy do nieobowiązkowych, co oznacza, że możemy, ale nie musimy ich wypełniać. Warto to jednak zrobić, ponieważ tylko w taki sposób otrzymamy najwięcej rzetelnych ofert i będziemy mieli pewność, że kupiliśmy najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Obowiązkowe nie jest m.in. podawanie numeru rejestracyjnego pojazdu, a także imienia, nazwiska oraz PESEL-u jego właściciela, ale:

  • bez tych informacji, niektórzy ubezpieczyciele nie przedstawią swojej oferty. Możemy na tym sporo stracić, bo być może, najtańsze OC czeka na nas właśnie w jednym z tych towarzystw.

Część ubezpieczycieli przed podaniem ceny sprawdza historię OC klienta, a bez np. PESEL-u jest to niemożliwe, więc propozycji nie przedstawia. Oto przykład:

Pan Michał zadeklarował, że OC posiada od czterech lat i w tym czasie nie spowodował żadnej kolizji. Podczas wypełniania formularza nie podał jednak swojego PESEL-u. W tej sytuacji otrzymał tylko dziewięć ofert, bo aż sześć towarzystw nie przedstawiło mu swoich propozycji (a szkoda, bo może właśnie któreś z nich zaoferowałoby najkorzystniejszą?).

  • niektórzy ubezpieczyciele, imienia, nazwiska oraz numeru PESEL wprawdzie nie wymagają, ale później może się to zakończyć mniej korzystną wyceną składki.

Przykład:

Pan Michał wybrał jedną z najtańszych ofert OC, jednak podczas zakupu polisy okazało się, że będzie ona droższa. Powód? Podczas późniejszej obowiązkowej weryfikacji (już po podaniu PESEL-u) stwierdzono, że pan Michał przez cztery lata rzeczywiście korzystał z OC, ale w tym czasie ponad pół roku jeździł „na ubezpieczeniu” poprzedniego właściciela, od którego kupił samochód, więc towarzystwo nie zaliczyło mu pełnych czterech lat posiadania OC, tylko trzy. To znaczenie zmieniło cenę ubezpieczenia.

W rezultacie, pan Michał cały proces poszukiwania najtańszego ubezpieczenia musiał zacząć od nowa.

Co z danymi kontaktowymi – czy warto je podawać podczas kalkulacji?

Podczas poszukiwania ubezpieczenia niechętnie zostawiamy także swoje numery telefonów. W przypadku kalkulatora OC warto jednak to zrobić, ponieważ od wykwalifikowanej osoby możemy otrzymać odpowiedź na wiele pytań związanych z polisą.

Jeśli jednak nie chcemy zostawić numeru telefonu, to warto przynajmniej podać swój adres email. Dzięki temu, po wypełnieniu wszystkich pól w formularzu, kalkulacja zostanie nam automatycznie przesłana. Możemy do niej wrócić w każdej chwili, a także dowolnie ją modyfikować.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]