Kalkulator i porównywarka OC i AC bez podawania danych osobowych – czy warto pomijać niektóre pytania?

Kalkulator OC bez podawania danych – jak działa?

Kalkulator OC bez podawania danych to kusząca opcja dla osób, którzy nie chcą się dzielić informacjami o sobie. Niestety porównanie cen w takim kalkulatorze zazwyczaj nie jest rzetelne. Większość porównywarek OC działa tak, że dane jednak trzeba wprowadzić, aby wyliczyć precyzyjną składkę ubezpieczenia OC, jaką zapłaci dany kierowca za ubezpieczenie konkretnego samochodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działają kalkulatory OC bez podawania danych i czy warto z nich korzystać.

Kalkulator OC online podawania danych osobowych – jakie dane trzeba podać?

Składki za ubezpieczenie OC różnią się ceną dla poszczególnych kierowców. Jeden zapłaci mniej niż inny, który ubezpiecza auto w tej samej firmie. Dlaczego tak się dzieje? Czy ubezpieczycielom nie byłoby łatwiej ustawić jednej ceny dla wszystkich? Otóż nie.

Koszt polisy musi uwzględniać ryzyko ubezpieczeniowe, czyli możliwość zaistnienia szkody, a ta jest indywidualna dla każdego kierowcy. A żeby obliczyć ryzyko, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wiedzieć, jaki pojazd będzie ubezpieczony oraz kto będzie go użytkował. Dlatego do wyliczenia składki w kalkulatorze OC trzeba wpisać informacje dotyczące pojazdu i kierowcy.

Dane o samochodzie, które trzeba podać:

W kwestii właściciela pojazdu mają znaczenie:

Na całe szczęście formularz trzeba wypełnić tylko jeden raz, aby kalkulator policzył i wyświetlił propozycje cen od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Zalety kalkulatora OC bez podawania danych

Kalkulator OC AC w którym nie trzeba podawać danych ma swoje wady, ale nie można powiedzieć, że jest to narzędzie całkowicie bezużyteczne. Wśród plusów tego typu porównywarki można wymienić:

Zachowanie prywatności

Nie każdy kierowca chce podawać dane swoje i swojego samochodu i w tej kwestii sprawdzi się kalkulator, który wyliczy składkę na podstawie jednej-dwóch informacji. Działa to oczywiście do momentu zakupu polisy, gdyż nie istnieje coś takiego jak “OC na okaziciela”. Przy kupnie OC koniecznie należy podać dane osobowe (wraz z numerem PESEL) i informacje o pojeździe (w tym nr VIN i konieczne też będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu), ponieważ trzeba wpisać je do umowy ubezpieczenia.

Oszacowanie ceny polisy

W związku z tym, że kalkulatory bez podawania danych wyliczają cenę przy okrojonych informacjach o samochodzie, można je wykorzystać do szacowania cen OC. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś chce dopiero kupić auto, nie ma wybranego modelu, ale zależy mu na tym, żeby można go było tanio ubezpieczyć. Może wprowadzić kilka upatrzonych egzemplarzy do formularza kalkulatora i wybrać ten z najtańszą polisą.

Szybkość wyliczenia składki

Skoro w kalkulatorze OC nie trzeba podawać danych to oznacza, że formularz wypełni się kilkoma kliknięciami, co przełoży się na czas otrzymania informacji o wysokości składki za polisę OC. To cenna informacja dla kierowców, którym zależy na czasie. Np. podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą auta na temat orientacyjnej ceny OC można szybko zweryfikować, czy zbywca jej mocno nie zaniża, aby tylko dobić transakcji.

Wady kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych

Wyliczanie składki w darmowym kalkulatorze OC i AC bez podawania danych zazwyczaj jest niemiarodajne.

Inna cena OC

Podana cena OC będzie orientacyjna a porównanie ofert zawężone, więc kierowca tak naprawdę nie będzie wiedział, gdzie kupi najtańsze ubezpieczenie. Najczęściej takie kalkulatory opierają się na wprowadzeniu wyłącznie marki i modelu samochodu i na tej podstawie wyświetlają ceny. To za mało, aby obliczyć prawdziwą cenę, za którą można kupić OC, gdyż znaczenie ma jeszcze wiele innych parametrów.

Poniżej przykład wyliczeń, dokonanych w kalkulatorze OC z podawaniem danych, które pokazują, jak zmienia się wysokość składki wraz ze zmianą indywidualnych parametrów.

Przykład:

Marta, 45-letnia posiadaczka Volkswagena Golfa 1.4 z 2008 r. (na benzynę, parkowany w garażu) mieszkająca w małej miejscowości z woj. lubelskim kupi OC za 335 zł. 22-letni Robert z Gdyni, który także jeździ Volkswagenem Golfem z 2008 r., ale modelem 2.0 (diesel, pakowany na ulicy) zapłaci za najtańsze OC 1 928 zł.

Powyższy przykład potwierdza, że korzystanie z porównywarek, w których nie trzeba wpisać danych, mija się z celem, ponieważ bez podania konkretnych informacji o samochodzie i właścicielu nie się poznać prawdziwej ceny OC.

Brak możliwości zakupu polisy

W niektórych kalkulatorach OC bez podawania danych nie ma możliwości zakupu ubezpieczenia samochodu przez internet. Można tylko wyliczyć składkę, ale żeby zawrzeć umowę trzeba skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. To duża niedogodność i niepotrzebna strata czasu.

Obsługa kalkulatora OC bez podawania danych osobowych najtaniejuagenta.pl

Wszystkie dane w kalkulatorze OC na najtaniejuagenta.pl wykorzystywane są w jednym, zgodnym z przeznaczeniem, celu – wyliczenia składki ubezpieczenia OC dla konkretnego kierowcy. Informacje są szyfrowane, objęte protokołem SSL i udostępniane wyłącznie firmom ubezpieczeniowym. Oczywiście, każda osoba, która skorzysta z kalkulatora OC i wpisze swoje dane, ma prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

W porównywarce wystarczy podać informacje powszechnie wymagane przez kalkulatory, czyli dane dotyczące właściciela samochodu i samego pojazdu. Nie ma obowiązku wpisywania danych osobowych, takich jak imię i nazwisko czy PESEL. Zatem podaje się tylko te informacje, które mają wpływ na wysokość składki, ale nie pozwolą zidentyfikować kierowcy.

OC bez danych

Na prawo od okna wyboru znajdują się okrągłe ikonki ze znakiem zapytania. Klikając na którąś wyświetli się rozwinięcie odpowiedzi. To wskazówka dla kierowców, którzy mają wątpliwości, która odpowiedź będzie prawidłowa w ich sytuacji.

Kalkulator OC

Na które pytania w kalkulatorze OC nie musisz odpowiadać?

Nie ma obowiązku podawania:

 • imienia i nazwiska,
 • numeru PESEL.

Kalkulator OC

Te dane są wykorzystywane, aby pobrać z UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) informacje takie jak:

Co zyskujesz podając swój numer telefonu i adres e-mail?

W darmowym kalkulatorze OC AC są także pola na wpisanie numeru telefonu lub adresu e-mail, ale ich wpisanie jest dobrowolne.

Kalkulator OC

Bez tych informacji składka także zostanie wyliczona, jednak warto się zastanowić, czy ich podane nie będzie korzystne. W zależności od wybranego kanału (połączenia telefoniczne, wiadomości e-mail lub oba kanały) kierowca będzie otrzymywał informacje, które pomogą mu dopasować polisę. Oczywiście w każdej chwili można cofnąć zgodę na komunikację przez telefon i e-mail.

Na etapie obliczania ceny polisy, wpisanie adresu e-mail lub numeru telefonu jest nieobowiązkowe, lecz sytuacja zmienia, się, gdy kierowca zdecyduje się na zakup ubezpieczenia. Wtedy trzeba koniecznie wprowadzić e-mail, który wykorzystany będzie tylko w jednym celu – przesłania umowy o ubezpieczenie OC – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Kalkulator OC najtaniejuagenta.pl – dlaczego warto z niego skorzystać?

Darmowy kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Czas – ponieważ nie trzeba wypełniać kilkunastu niemal identycznych formularzu w kilku firmach ubezpieczeniowych, aby poznać ofertę każdej z nich. Ponadto, kalkulator działa 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że można z niego skorzystać w każdej chwili – jadąc do pracy tramwajem, stojąc w kolejce w markecie itd.

Oszczędność pieniędzy polega na sprawnym znalezieniu najtańszej oferty spośród towarzystw ubezpieczeniowych obecnych na rynku. Przekonał się o tym 43-letni pan Tomasz z Zamościa, który jest właścicielem Skody Fabii z 2012 r. Najtańszą ofertę ubezpieczenia OC znalazł w naszym kalkulatorze OC za 314 zł. Dzięki porównaniu propozycji wielu towarzystw ubezpieczeniowych, zaoszczędził na zakupie ubezpieczenia samochodu 718 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 43-latka z Zamościa?
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
314,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
387,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
496,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
549,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
572,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
665,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
782,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
983,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1032,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 43-latka z Zamościa?
EUROINS
314,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
387,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
496,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
549,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
572,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
665,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
782,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
983,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1032,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 24.01.2023 r., Skoda Fabia 2012 r., poj. silnika 1l

Ubezpieczenie OC reguluje m.in. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązków. Określa ona zakres odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, wysokość sum gwarancyjnych, sposób wypłaty odszkodowania itd. Firmy podlegają pod tą ustawę, dlatego ich produkty, czyli ubezpieczenia OC, muszą być zgodny z jej wymogami. Ubezpieczyciele nie mogą np. zwiększyć zakresu polisy, aby pobić tym konkurencję. W związku z tym wszystkie ubezpieczenia OC są takie same, niezależnie od ich ceny i najbardziej opłacalna polisa to ta najtańsza.

Ponadto w kalkulatorze OC można sprawdzić ceny pakietów ubezpieczeń: OC wraz z Autocasco, NNW i Assistance. Zakup kilku polis w pakiecie jest dużo tańszy niż ceny tych samych ubezpieczeń oddzielnie, a pakiety gwarantują ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów od niemal wszystkich ryzyk, z jakimi można się spotkać podczas użytkowania samochodu.

Kalkulator OC i AC bez podawania danych – co warto wiedzieć?

 • Aby wyliczyć wysokość składki w kalkulatorze OC i AC trzeba wprowadzić dane o kierowcy (wiek, liczba lat posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania) i o pojeździe (marka, model, rok produkcji).
 • Kalkulatory bez podawania danych służą do szybkiego i szacunkowego wyliczenia ubezpieczenia, ponieważ bez dokładnej wiedzy o kierowcy i samochodzie, nie da się obliczyć ceny za polisę OC z dokładnością co do złotówki
 • Wprowadzając do formularza kalkulatora numer telefonu lub adres e-mail zyskuje się dostęp do wielu przydatnych funkcji: otrzymuje się wyliczenie ceny polisy na e-maila (można się z nim na spokojnie zapoznać z wolnej chwili) i przypomnienia o zbliżającym się końcu umowy o OC. Zgodę na otrzymywanie informacji drogą mailową lub telefoniczną można odwołać w każdej chwili.
 • Najtaniejuagenta.pl to kalkulator OC i AC, w którym można szybko porównać realne oferty od ubezpieczycieli i kupić najtańszą polisę. Cały proces przeprowadzany jest online, trwa kilka minut, a za ubezpieczenie można zapłacić jednorazowo lub ratalnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC i AC bez podawania danych osobowych:

 1. Które towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują kalkulacje ceny OC tylko po podaniu szczegółowych danych?

  Do tej grupy należą przede wszystkim PZU, Allianz, Generali i Proama.
 2. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podania numeru PESEL i rejestracji samochodu?

  Informacje te są sprawdzane w bazie ubezpieczyciela oraz UFG, aby sprawdzić twoją historię ubezpieczeniową. Brak stłuczek i wypłacanych odszkodowań przekładają się na obniżenie składki OC, a duża szkodliwość w przeszłości – na jej podwyższenie.
 3. Dlaczego ostateczna cena za polisę OC różni się od tej wyliczonej z kalkulatorze online?

  Jeśli nie podałeś szczegółowych danych właściciela i pojazdu, kalkulator OC AC online wyliczył jedynie przybliżoną wysokość składki. Cena ta została jednak przeliczona po sprawdzeniu Twojej historii ubezpieczeniowej oraz informacji dotyczących samochodu – stąd niższa lub wyższa kwota na umowie.
 4. Czy UFG zawsze wykrywa brak OC?

  Informacje o zawartych polisach ubezpieczyciele raportują do UFG, a urząd co jakiś czas (nie jest podawane do publicznej wiadomości, kiedy ma to miejsce) łączy je z bazą CEPiK i wtedy wykrywa zarejestrowane samochody, które nie mają ważnej polisy. Ponadto, brak polisy OC wyjdzie przy każdej, nawet rutynowej, kontroli przed drogówkę.
 5. Wprowadzenie których danych nie jest obowiązkowe na najtaniejugenta.pl?

  Nie trzeba wpisywać swojego imienia i nazwiska, numeru PESEL i numeru rejestracyjnego samochodu. Wprowadzenie tych danych jest o tyle korzystne, że kierowca otrzyma szerszą ofertę jeszcze lepiej dopasowanych polis. Ponadto, nieobowiązkowo można podać numer telefonu lub adres e-mail, aby dostawać powiadomienia ułatwiające zarządzanie polisą. W chwili podjęcia decyzji o zakupie adres e-mail trzeba wprowadzić, ale tylko w jednym celu - żeby dostać na niego załącznik z umową OC.
 6. Czy dane wprowadzone w kalkulatorze są bezpieczne?

  Tak. Strona jest szyfrowana zaawansowanym kluczem, a dane udostępniane są tylko firmom ubezpieczeniowym. Każda osoba, która skorzystała z kalkulatora (bez względu na to, czy sprawdzała tylko cenę polisy, czy dokonała zakupu) może zażądać ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub całkowitego usunięcia.
 7. Czy kalkulator OC bez podawania danych osobowych jest popularny?

  Kalkulatory OC bez podawania danych osobowych to narzędzia, które mają coraz mniejszą popularności. W serwisach oferujących porównanie ubezpieczeń tego typu kalkulatory OC są zastępowane przez coraz rozbudowane kalkulatory OC. Głównym powodem jest fakt, że kalkulator OC bez podawania danych osobowych nie umożliwia poznania wysokości składki ubezpieczenia OC, czy też zawarcia umowy.
 8. Czy są kalkulatory OC bez podawania danych osobowych, a także telefonu?

  Tak. Taki kalkulator OC jest dostępny w naszym serwisie: porownywarka.najtaniejuagenta.pl Natomiast wpisanie danych osobowych będzie konieczne wtedy, kiedy będziesz chciał/a kupić wybrane ubezpieczenie OC. W sytuacji kiedy chcesz tylko wstępnie zorientować się w cenach różnych pakietów ubezpieczenia (OC, AC, NNW, Assistance), to możesz to zrobić bez podawania danych osobowych.
Ilona Walczak
[Głosów: 4 Średnia: 5]