Dorabianie kluczyka do samochodu

Kupując samochód, kierowca otrzymuje komplet kluczyków. Gdy kluczyk gdzieś się zapodzieje lub zostanie zniszczony, rozwiązaniem nie jest jedynie demontaż stacyjki – klucz można dorobić. Chociaż dorabianie kluczyka do samochodu jest popularną usługą, to dodatkowe formalności czekają na kierowców, którzy korzystają z ubezpieczeń dobrowolnych. Poznaj szczegóły.

Dorabianie kluczyka do samochodu to popularne zagadnienie wśród kierowców – mają oni z nim do czynienia nie tylko po zgubieniu kluczyka. Czasem powodem, dla którego trzeba dorobić klucz, jest po prostu jego zużycie spowodowane bardzo częstym korzystaniem z pojazdu. Jeżeli zastanawiasz się, czy koszt wymiany kluczyka można pokryć z polisy autocasco, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem – znajdziesz w nim odpowiedź na to i inne pytania dotyczące dorabiania kluczyków.

Jakie są rodzaje kluczyków samochodowych?

Najprostszy kluczyk samochodowy (mechaniczny) składa się z dwóch elementów – grotu i obudowy. Dziś z takich kluczyków korzystają jedynie właściciele starszych aut. Koncerny motoryzacyjne już od dłuższego czasu wyposażają kluczyki samochodowe w różne zabezpieczenia, których celem jest ochrona kluczyka przed skopiowaniem. W rezultacie najprostsze kluczyki nie są dziś wykorzystywane w nowych samochodach – można je uznać za charakterystyczną cechę aut historycznych.

Prezentując podział kluczyków samochodowych, należy wziąć pod uwagę rozwiązania stosowane przez producentów, których celem jest utrudnienie wykonania kopii kluczyka. W ten sposób wyróżnić można: kluczyki samochodowe z immobilizerem, kluczyki samochodowe zdalne i kluczyki samochodowe inteligentne.

1. Kluczyki samochodowe z immobilizerem

Nazwa to pewnego rodzaju uproszczenie, ponieważ immobilizer składa się z dwóch elementów – transpondera umieszczonego w obudowie kluczyka i odbiornika zamontowanego w samochodzie. Elementy te komunikują się ze sobą i dopiero wówczas, gdy zakodowane sygnały będą identyczne, możliwe będzie uruchomienia silnika. W bardziej zaawansowanej wersji (kluczyki samochodowe z kodem kroczącym) w przypadku każdego kolejnego użycia sygnał będzie inny.

Aktualnie kluczyki samochodowe z immobilizerem są najpopularniejszym typem kluczyków samochodowych – korzysta z nich większość kierowców. Najrzadziej spotykane są klucze mechaniczne.

2. Kluczyki samochodowe zdalne

W ich przypadku otwieranie i zamykanie samochodu odbywa się bez kontaktu klucza z drzwiami. Jest to możliwe, ponieważ w obudowie klucza umieszcza się nadajnik. To właśnie on pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie centralnego zamka – wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na obudowie kluczyka. Uruchomienie silnika wymaga jednak włożenia kluczyka do stacyjki. Jednocześnie tego rodzaju kluczyki zazwyczaj są wyposażone w transponder (będący częścią systemu immobilizera), łącząc w ten sposób zabezpieczenia z komfortem.

3. Kluczyki samochodowe inteligentne

To najbardziej zaawansowany typ kluczyków samochodowych. Wyróżniają się one tym, że otwieranie i zamykanie drzwi oraz uruchomienie silnika odbywa się bez konieczności używania kluczyka – wystarczy jedynie mieć go przy sobie, aby został on rozpoznany przez czujniki umieszczone w samochodzie. Uruchomienie silnika odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na desce rozdzielczej. Ten rodzajów kluczyków proponuje m.in. Opel – system jest reklamowany pod nazwą „bezkluczykowy start”.

Gdzie dorobić kluczyk do samochodu?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie brzmi: w punkcie dorabiania kluczy. Niestety, większość takich punktów nie specjalizuje się w dorabianiu kluczyków samochodowych. Powodem jest konieczność posiadania dedykowanego sprzętu i oprogramowania – kluczyka do auta (tym bardziej z transponderem) nie można dorobić, używając standardowych maszyn służących do kopiowania kluczy. Osoba zajmująca się dorabianiem kluczy do samochodów musi mieć szczegółową wiedzę na temat ich działania.

Potrzebujesz zapasowego kluczyka i jednocześnie nie masz czasu na poszukiwania punktu proponującego taką usługę? Skontaktuj się z ASO – otrzymasz tam pomoc. Pamiętaj jednak, że wybór oferty ASO zawsze oznacza wyższą cenę. Jeżeli nie chcesz przepłacać, pozostaje znalezienie punktu dorabiania kluczy do aut.

Ile trzeba czekać na dorobienie kluczyka do samochodu?

Od kilku dni do nawet kilku tygodni – wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest kluczyk. Najmniej na dorobienie zapasowego klucza czekają kierowcy, którzy używają prostych kluczyków mechanicznych (bez dodatkowych zabezpieczeń). Jeżeli jednak klucz jest wyposażony w transponder lub umożliwia bezdotykowe otwieranie drzwi, to czas wykonania kopii się wydłuży. Dlaczego? Dwa główne powody to:

 1. Niewielka liczba punktów specjalizujących się w dorabianiu takich kluczyków.
 2. Skomplikowany proces, z jakim wiąże się dorabianie kluczy do aut.

Ile kosztuje dorobienie kluczyka do samochodu?

Cena dorobienia kluczyka do samochodu jest uzależniona od stopnia jego skomplikowania. Im bardziej nowoczesny jest kluczyk (a zatem im więcej posiada rozwiązań utrudniających jego skopiowanie), tym więcej trzeba będzie zapłacić za jego dorobienie. Jednocześnie koszt wykonania kopii kluczyka samochodowego zależy także od miejsca realizującego taką usługę – najdroższej zawsze będzie w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO).

Ile kosztuje dorabianie kluczy samochodowych – orientacyjne ceny:

 • 80-100 zł – tyle kosztuje dorobienie klucza mechanicznego, czyli o najprostszej, podstawowej budowie;
 • 500-1000 zł – na wydatek tego rzędu muszą przygotować się osoby, które chcą dorobić egzemplarz klucza zdalnego;
 • 800-1500 zł – tyle trzeba przeznaczyć na dorobienie klucza inteligentnego.

Dorabianie kluczy z immobilizerem – ile kosztuje?

Chociaż producenci samochodów proponują kierowcom różne kluczyki, to najpopularniejsze wciąż są klucze z immobilizerem. Ile trzeba zapłacić za dorobienie zapasowego kluczyka wyposażonego w transponder? Minimalnie 200 zł. Dużo więcej zapłacą jednak właściciele aut, w których immobilizer korzysta ze zmiennego kodowania. Za dorobienie takiego kluczyka można zapłacić nawet ponad 2000 zł.

Czy można dorobić kluczyk na koszt ubezpieczyciela?

Wielu kierowców ma świadomość, że ubezpieczenie OC zapewnia jedynie podstawową ochronę – obowiązkowa polisa chroni majątek kierowcy, gdy będzie on sprawcą kolizji lub wypadku. Aby zapewnić sobie odszkodowanie w razie kradzieży czy uszkodzenia auta, trzeba kupić ubezpieczenie AC. Taka polisa często (ale nie zawsze) obejmuje też ochroną klucze samochodowe oraz inne urządzenia służące do otwierania i zamykania pojazdu oraz uruchamiania jego silnika. Ale to, czy firma ubezpieczeniowa pokryje koszt dorobienia kluczyka samochodowego, może zależeć od przyczyny, dla której należy zlecić dorobienie kluczyka.

Przykład: W OWU ubezpieczenia Autocasco Generali można przeczytać: „W razie kradzieży lub zagubienia kluczyków lub urządzeń służących do otwarcia i uruchomienia pojazdu, Generali wypłaca odszkodowanie na podstawie faktur, rachunków lub innych dowodów dokumentujących wymianę zamków i ich koszt”.

Przykład: W OWU Autocasco InterRisk znajduje się następujący zapis: InterRisk zwraca „koszty przekodowania systemu otwierania i uruchamiania pojazdu (…) w przypadku utraty kluczyków, a jeżeli będzie to niemożliwe, niewystarczające lub ekonomicznie nieuzasadnione, wymiany zamków, drzwi, włącznika zapłonu lub urządzeń zabezpieczających pojazd przed kradzieżą”.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów wymiany kluczyków samochodowych. Przykładem może być Benefia – firma zastrzegła to sobie w OWU obejmującym ubezpieczenie AC.

Dorabianie kluczyka do auta a ubezpieczenie AC – o czym pamiętać?

Temat kluczyków pojawia się w momencie zakupu ubezpieczenia AC. Po pierwsze, kluczyki samochodowe mogą (ale nie muszą) zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Po drugie, firmę ubezpieczeniową będzie interesować to, iloma kluczykami dysponuje klient – liczba kluczyków zostanie zapisana w umowie ubezpieczenia. Dysponując taką informacją, ubezpieczyciel może uniknąć wypłaty odszkodowania, gdyby kierowca przyczynił się do kradzieży auta – pozostawił kluczyki w stacyjce lub na siedzeniu.

Jeżeli kierowca wykupił ubezpieczenie AC i planuje dorobić kluczyk z uwagi na uszkodzenie aktualnie użytkowanego, powinien o swoich planach poinformować ubezpieczyciela. Gdyby doszło np. do kradzieży auta i dopiero wówczas firma ubezpieczeniowa dowiedziałaby się o dorobieniu kluczyka, mógłby pojawić się problem z wypłatą odszkodowania. Ważne są przy tym terminy. Przykładowo Generali wymaga, aby kierowca o fakcie uszkodzenia kluczyków samochodowych poinformował tę firmę w ciągu 7 dni.

Źródła

 • OWU Autocasco Generali, OWU Autocasco InterRisk, OWU Pomoc w Drodze PZU

Co warto wiedzieć o dorabianiu kluczyka do samochodu?

 1. Kierowcy korzystają z różnych kluczyków samochodowych, np. kluczyków mechanicznych, kluczyków z immobilizerem i kluczyków inteligentnych.
 2. Wyrobienie wtórnika klucza samochodowego warto zlecić firmie, która się w tym specjalizuje – posiada sprzęt, oprogramowanie, wiedzę i doświadczenie.
 3. Koszt dorobienia jednego klucza zależy od jego typu i wynosi od 80 zł (klucz mechaniczny) do ponad 1500 zł (klucz inteligentny).
 4. Kierowcy kupujący ubezpieczenie AC powinni zwrócić uwagę na to, czy będą mogli wyrobić kluczyk na koszt firmy ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dorabianie kluczyka do samochodu

 1. Czy można samodzielnie dorobić kluczyk do samochodu?

  Owszem, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy, sprzętu i oprogramowania. Jeżeli podczas procesu dorabiania klucza dojdzie do błędu, auto może zostać zablokowane – nie będzie można go otworzyć ani uruchomić silnika dotychczasowym kluczykiem. To powoduje, że rzadko który użytkownik pojazdu jest w stanie dorobić kluczyk w przydomowym warsztacie – lepiej zdać się na specjalistów.
 2. Czy warto dorobić zapasowy klucz samochodowy?

  Nie masz klucza zapasowego i zastanawiasz się, czy warto go dorobić? Zdecydowanie tak. Posiadanie dodatkowego klucza pozwala zabezpieczyć się przed zgubieniem kluczyka aktualnie używanego. Na dorobienie kluczyka samochodowego powinni zdecydować się zwłaszcza kierowcy, którzy otrzymali od sprzedawcy auta tylko jeden klucz, a nie komplet kluczy.
 3. Jakie ubezpieczenie samochodu może pomóc w razie problemu z kluczami do auta?

  Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie assistance. Przykładowo oferowane przez PZU ubezpieczenie Pomoc w Drodze w wariancie Super zapewnia fachową pomoc kierowcy, który zatrzasnął w aucie kluczyki lub sterowniki służące do jego otwarcia. Wsparcie jest też udzielane po zniszczeniu, kradzieży, zagubieniu lub utracie kluczyków (sterowników), które służą do otwarcia, zamknięcia i uruchomienia auta.
 4. Jak wyrobić nowy kluczyk bez kluczyka zapasowego?

  Brak zapasowego kluczyka nie przekreśla jeszcze możliwości dorobienia klucza do samochodu, ale znacznie utrudnia ten proces. W tym przypadku kierowcy pozostaje skontaktowanie się z ASO – wyrobieniem kluczyka zajmie się producent auta. Aby jednak zlecenie zostało przyjęte do realizacji, kierowca będzie musiał przedstawić dokumenty potwierdzające to, że jest właścicielem pojazdu.
 5. Jak można zabezpieczyć się przed zgubieniem kluczyka?

  Pomóc mogą nawyki – kluczyki samochodowe warto odkładać zawsze w to samo miejsce, np. wrzucać je do specjalnej misy na klucze lub zawsze wkładać do kieszeni zamykanej na suwak. Pomóc może też zakup dużego breloka – najlepiej z karabińczykiem, dzięki czemu będzie można go przypiąć do szlufki od spodni czy kamizelki.
Michalina Miotk
[Głosów: 1 Średnia: 5]