Piotr Nowik

Piotr Nowik | 23 czerwca 2021

Czy ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej jest obowiązkowe?

scrolldown Samochód na drodze z przyczepką

Kierowcy na ten temat głoszą różne opinie, ale żadna nie zmienia prawa, które mówi jasno – przyczepka samochodowa musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC! Bez względu, czy używana jest codziennie, czy od miesięcy stoi w garażu – jeśli jest zarejestrowana, to ani jednego dnia nie może zostać bez ważnej polisy. Przeczytaj gdzie i za ile możesz ubezpieczyć przyczepę auta?

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – to warto wiedzieć:

 • Każda zarejestrowana przyczepka (lekka, czy ciężka) nie może pozostać nawet jednego dnia bez ważnej polisy OC.
 • W razie braku polisy, właścicielowi przyczepki auta grożą wysokie kary nakładane przez UFG.
 • Ubezpieczenie OC działa, gdy przyczepka nie była złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym, była ręcznie przestawiana lub odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.
 • Koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej zależy głównie od jej dopuszczalnej masy całkowitej. Najmniejsze można ubezpieczyć już za kilkadziesiąt złotych rocznie.
 • W niektórych towarzystwach ubezpieczanie przyczepy buduje także historię ubezpieczenia samochodu.

Należy pamiętać, że dzień zarejestrowania przyczepki to równocześnie ostatni dzień na wykupienie OC. Jeśli tego nie zrobimy, to musimy liczyć się ze sporymi karami za brak ubezpieczenia OC. Już za jeden dzień zwłoki grozi kara od UFG w wysokości 170 zł. Ponad cztery dni to już 435 zł, a powyżej 14 dni – 870 zł.

Kiedy zadziała OC przyczepki?

Warto wiedzieć, że nie każda szkoda wyrządzona przyczepką będzie jednak pokrywana z jej ubezpieczenia. Zgodnie z art. 37.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniem OC przyczepy objęte są szkody spowodowane przyczepą, która:

 • w chwili zdarzenia nie była złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym;
 • odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć;
 • była ręcznie przestawiana, np. pchana lub ciągnięta z jednego miejsca w drugie.

To oznacza, że jeśli przyczepa jest złączona z samochodem lub właśnie się od niego odłączyła i w takich okolicznościach spowodowała kolizję, to wówczas szkoda będzie pokrywana z polisy OC samochodu, który ją ciągnął.

Jak zarejestrować przyczepkę auta?

Przyczepka jest pojazdem, więc jeśli chcemy ją użytkować na drogach publicznych, to musi zostać zarejestrowana. Jeśli kupimy już zarejestrowaną przyczepę, to wystarczy ją na siebie przerejestrować. Jeśli nie jest ona jednak zarejestrowana, to należy złożyć wniosek w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.

Do wniosku o rejestrację przyczepy należy dołączyć:

 • dowód własności pojazdu (np. fakturę VAT, umowę kupna sprzedaży pojazdu),
 • kartę pojazdu (jeżeli była wydana),
 • wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z homologacji. Uwaga! w przypadku nowej, zarówno przyczepki lekkiej (do 750 kg) jak i przyczepki ciężkiej (powyżej 750 kg) posiadającej świadectwo homologacji nie jest wymagane badanie techniczne.

Ile kosztuje zarejestrowanie przyczepki samochodowej?

Łączny koszt rejestracji przyczepki samochodowej to 121,50 zł. Składa się na to:

 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Tablice rejestracyjne – 40 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Opłata ewidencyjna – 1,50 zł

Gdzie i jak ubezpieczyć przyczepkę auta?

Sprawa zakupu OC dla przyczepki jest trochę trudniejsza niż w przypadku polisy OC samochodu, ale takie ubezpieczenie w ofercie ma większość towarzystw ubezpieczeniowych. By je poznać, najlepiej jednak skontaktować się z konkretnym ubezpieczycielem.

Wówczas zostaniemy zapytani nie tylko o dane przyczepki, ale również o dane jej właściciela. Wówczas należy mieć przygotowane takie informacje jak:

 • typ przyczepy,
 • rok produkcji oraz data pierwszej rejestracji,
 • numer rejestracyjny
 • użytkowanie za granicą
 • imię, nazwisko oraz PESEL właściciela,
 • data wydania prawa jazdy właściciela,
 • miejsca zamieszkania,
 • historia ubezpieczenia.

Ile kosztuje OC na przyczepkę samochodową?

Zakup OC na przyczepkę nie wiąże się z wielkim wydatkiem, szczególnie w porównaniu z obowiązkową polisą na samochód. Przyczepkę można ubezpieczyć już za kilkadziesiąt złotych rocznie, a główny wpływ na wysokość składki – bez względu na to, czy jest to przyczepka lekka czy np. kempingowa – ma całkowita masa dopuszczalna.

Sprawdziliśmy, ile za ubezpieczenie przyczepki musiałby zapłacić 35-letni mieszkaniec Krakowa, który nie ma wypracowanych zniżek na OC. Oto wyliczenia:

ProducentRok produkcjiCałkowita masa dopuszczalnaCena OC
Niewiadów2020400 kg72 zł
2015400 kg72 zł
2010400 kg63 zł
Rydwan20201300 kg120 zł
20151300 kg120 zł
20101300 kg120 zł
Ceny OC wyliczone 30.10.2020 r.

Czy ubezpieczenie przyczepy pojazdu daje zniżki na OC?

Ubezpieczenie przyczepki to także jeden z „trików” na zbieranie zniżek do polisy OC innych pojazdów. Każdy ubezpieczający pojazd zaczyna bowiem ubezpieczanie z czystą kartą, czyli bez zniżek, a wówczas pierwsze ubezpieczenie samochodu kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Aby jednak zacząć już wcześniej gromadzić zniżki, można zacząć właśnie od ubezpieczania przyczepy. By to zrobić, należy być jej właścicielem, a nawet współwłaścicielem. Wówczas – nie mając nawet samochodu, którego ubezpieczenie jest znacznie droższe od ubezpieczenia przyczepki – już nabywamy ok. 10 proc. zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy.

Uwaga! Ten „trik” nie działa we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ niektóre do historii ubezpieczenia zaliczają pojazdy z silnikiem powyżej 50 cm3, co oznacza, że nie uznają zniżek za ubezpieczenie przyczepki czy motoroweru. Zniżki za przyczepę przyznaje jednak m.in. Gefion, Generali, Gothaer, Proama, Uniqua, You Can Drive.

Czy do OC przyczepki auta można dokupić autocasco, ASS i NNW?

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem przyczepki, ale chroni ono tylko osoby trzecie, którym przyczepka wyrządzi szkodę, a nie jej właściciela. Właściciel przyczepki będzie miał zapewnioną ochronę (w przypadku awarii, kradzieży, czy własnego uszczerbku na zdrowiu) dopiero w przypadku wykupienia Autocasco, Assistance, czy NNW.

Takie polisy oferują głównie większe towarzystwa ubezpieczeniowe, a cena np. AC wynosi ok. 200 – 300 zł. Należy jednak pamiętać, by przed zakupem dokładnie sprawdzić zakres danego ubezpieczenia.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]