Piotr Nowik

Piotr Nowik | 27 sierpnia 2022

Ile kosztuje OC po szkodzie? Zwyżki 2022

scrolldown Utrata zniżek OC

Nieostrożna jazda samochodem nie popłaca. Cena OC po szkodzie najprawdopodobniej wzrośnie o kilkaset złotych, a po kolejnej wysokość składki może być wyższa nawet dwukrotnie niż dotychczas. Sprawdź, czy da się uniknąć zwyżki w 2022 r.

Cena OC po spowodowaniu szkody – to warto wiedzieć:

 • Za każdy rok bezszkodowej jazdy możemy otrzymać od 5 do 20 proc. zniżki na OC. Zależne jest to od ubezpieczyciela.
 • W większości towarzystw można wypracować do 60 proc. zniżek, choć niektóre przyznają nawet do 80 proc.
 • Każda kolizja może „kosztować” nas utratę 10 – 20 proc. zniżek.
 • Utraty zniżek nie da się uniknąć, chyba, że posiadamy ochronę zniżek OC i pozostaniemy w dotychczasowym towarzystwie. Jednak nawet wtedy szkoda zostanie zaraportowana do UFG.

Każdy rok bez spowodowanej kolizji czy wypadku oznacza skorzystanie ze zniżek OC. W jednym towarzystwie otrzymamy za rok bezszkodowej jazdy 5 proc., w innym 10 proc. (to najczęstsza praktyka), a w niektórych nawet 20 proc. Niestety – szczególnie dla kierowców, którzy od lat nie wyrządzili szkody – każde towarzystwo ma również limit, powyżej którego przestaje przyznawać zniżki. Na ogół jest to 60 proc., choć zdarza się, że u niektórych ubezpieczycieli, dzięki wielu latom bezszkodowej jazdy, możemy wypracować 70, a nawet 80 proc. zniżek.

Ile stracę zniżek OC po szkodzie?

Jak widać, podejście towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo różne i nie inaczej jest z utratą zniżek. Każda spowodowana przez nas kolizja czy wypadek oznacza bowiem wzrost składki OC po szkodzie. Na ogół pierwsza szkoda kosztuje nas utratę 10 – 20 proc. zniżek. Na tę wartość nie zawsze wpływ ma fakt, jak poważna była kolizja. Co za tym idzie – nawet drobna stłuczka może skutkować poważną zwyżką w kolejnym roku.

Problem mogą mieć również niedoświadczeni kierowcy, którzy nie wypracowali jeszcze żadnych zniżek OC, ale w przeszłości spowodowali kolizję. Może się bowiem okazać, że choć w praktyce nie da się im odebrać zniżek, to jednak za pierwsze własne OC zapłacą więcej. Jest to efekt raportowania szkód do bazy UFG, z której korzystają wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele przekazują do niej informacje nie tylko o właścicielu auta, z polisy którego zostało wypłacone odszkodowanie, ale również o kierowcy/sprawcy szkody.

O ile wzrośnie cena OC po spowodowaniu kolizji?

A teraz konkretne przykłady – sprawdziliśmy, o ile wzrasta średnio cena OC po jednym, dwóch i trzech zdarzeniach w danym roku. Pod lupę wzięliśmy 40-letniego pana Jarosława z Tarnowa, który prawo jazdy ma od 20 lat, a przez 10 ostatnich lat był wyjątkowo uważnym kierowcą i nie spowodował żadnej kolizji. Pan Jarosław jest żonaty, ma jedno dorosłe dziecko i obecnie jeździ 5-letnim Audi A4 z benzynowym silnikiem 2 l.

Ile za polisę zapłaciłby Pan Jarosław, gdy w ostatnim roku nie miał szkody? A ile, gdyby przydarzyła mu się jedna, dwie, a nawet trzy kolizje? Sprawdziliśmy, o ile w jego przypadku zmienia się cena polisy OC w najpopularniejszych towarzystwach.

TowarzystwoCena OC - bezszkodowa historia ubezpieczeniaCena OC po 1. szkodzieCena OC po 2. szkodachCena OC po 3. szkodach
Trasti507 zł702 zł1314 zł-
Link4641 zł854 zł1347 zł1658 zł
Balcia681 zł954 zł1482 zł1825 zł
Proama706 zł1078 zł1855 zł2115 zł
Uniqa752 zł1157 zł1908 zł2207 zł
Beesafe853 zł1395 zł2178 zł2945 zł
Wiener1175 zł1756 zł2439 zł3249 zł
* Kalkulacja w porównywarce najtaniejuagenta.pl z 27 sierpnia 2022 r.

Jak widać, w każdym towarzystwie inaczej zmienia się cena polisy OC szkodzie pierwszej, drugiej i trzeciej dla kierowcy posiadającego maksymalną liczbę zniżek. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak przyjąć, że pierwsza kolizja będzie najmniej kosztowna, a przy każdej kolejnej cena polisy będzie znacznie rosłą.

Na jak długo traci się zniżki OC po szkodzie?

Wysokość składki OC najbardziej wzrośnie po szkodzie w ostatnim roku polisowym. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa, ile czasu zajmie ponowne uzyskanie utraconych zniżek. Zwykle zajmuje to dwa lata, jeśli w tym czasie kierowca nie spowoduje kolejnej kolizji.

Firmy ubezpieczeniowe indywidualnie określają również, ile lat wstecz biorą pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki OC. Np. w Link4 są to 4 lata, w Generali i Proama 6 lat, a w Wienerze 10 lat.

Czy da się uniknąć utraty zniżki OC po szkodzie?

Niektórzy kierowcy uważają, że w ucieczce przed zwyżką uda się im wykpić towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ogół padają pomysły: „Nic mi nie zrobią, bo zmienię ubezpieczyciela!” Głoszenie takich haseł świadczy tylko o nieznajomości tematu, ponieważ przed podpisaniem umowy ubezpieczenia pojazdu firmy i tak sprawdzają historię szkodowości każdego kierowcy. A nie jest to skomplikowane, bo wszystkie dane znajdują się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przy poszukiwaniu nowej polisy OC warto porównać wiele ofert w kalkulatorze OC/AC na najtaniejuagenta.pl, ponieważ może okazać się, że w jednym towarzystwie za daną szkodę zabiorą nam 20 proc. zniżek, za to w innym tylko 10 proc. Poza tym, bez kalkulacji składki nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w której firmie najniższa jest cena wyjściowa polisy (przed doliczeniem zwyżki za szkodę). Trudno więc będzie nam ocenić, czy ubezpieczyciel, który odejmuje najmniej zniżek za spowodowanie kolizji, jest faktycznie najtańszy na rynku.

Uwaga! Coraz więcej firm ubezpieczeniowych rezygnuje z przyznawania zniżek i zwyżek za bezszkodową/szkodową jazdę. Składka wyceniana jest wówczas wyłącznie na podstawie historii ubezpieczenia właściciela auta.

– Istnieje wprawdzie opcja zachowania zniżek, która nazywa się „ochrona zniżek OC”, czyli gwarancja, że w razie spowodowania szkody zniżki nie zostaną nam odebrane (czasem taką ochronę można otrzymać za darmo, w ramach promocji). Należy jednak pamiętać, że gwarancja działa tylko w towarzystwie, w którym ją wykupiliśmy, a oprócz tego często posiada limity (np. określona liczba kolizji w roku lub określona wartość szkód, której nie można przekroczyć) – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Warto również pamiętać, że zachowanie zniżek nie musi oznaczać otrzymania tej samej oferty OC co przed rokiem. Jeśli nasza firma ubezpieczeniowa zmieni cennik i podniesie opłaty dla swoich klientów, skorzystanie z ubezpieczenia od utraty zniżek niekoniecznie uratuje naszą kieszeń.

Czy po kolizji traci się zniżki OC na wszystkie samochody?

Największy problem z utratą zniżki za bezszkodową jazdę może pojawić się wtedy, gdy posiadacz polisy z której ma być wypłacona szkoda, jest równocześnie właścicielem kilku samochodów. Wówczas, nawet niewielkie zarysowanie innego auta może sprawić, że straci on zniżki OC dla wszystkich pojazdów.

Przykład:

Pan Jan posiada trzy pojazdy. Gdy lekko zarysował samochód pani Joanny, każdy z jego dotychczasowych ubezpieczycieli podniósł składkę na kolejny rok o kilkaset złotych. Zwyżki za szkodę wyniosły łącznie 1500 zł, podczas gdy koszt naprawy karoserii zamknął się w kwocie 200 złotych.

Podobna kwestia pojawia się w przypadku, gdy pojazd którym spowodowano kolizję ma więcej niż jednego właściciela. Wówczas zniżki traci każdy ze współwłaścicieli tego auta (nawet na samochodzie będącym w posiadaniu tylko jednej z tych osób).

Jak po wyrządzeniu szkody zapłacić najmniej za polisę OC?

Czasami wydaje nam się, że jedyny skuteczny sposób na zachowanie zniżek, to dogadać się z właścicielem pojazdu, któremu wyrządziliśmy szkodę, by nie zgłaszać jej ubezpieczycielowi. A mówiąc krócej – zapłacić za szkodę z własnej kieszeni, a nie z polisy OC.

To faktycznie może się opłacać, ale tylko wtedy, gdy szkoda jest niewielka i wyrządzona na pojeździe o niskiej wartości (np. niewielka rysa, której można pozbyć się za pomocą specjalnej pasty, którą zrobiliśmy na 20-letnim samochodzie). Wówczas sprawę może załatwić już banknot 50 czy 100 zł, a w zamian my nie stracimy np. kilkuset złotych zniżki.

Pamiętajmy jednak, że istotą ubezpieczenia jest ochrona finansowa właściciela pojazdu na wypadek spowodowania przez niego kolizji czy wypadku. Płacenie za szkodę z własnej kieszeni wydaje się więc być pozbawione sensu. Dodatkowo – może przysporzyć nam sporych problemów, np. gdy właściciel uszkodzonego przez nas auta rozmyśli się i w późniejszym terminie zgłosi jednak szkodę lub zacznie upominać się o dopłatę, twierdząc, że koszty naprawy są wyższe.

Pamiętajmy, że sprawcy szkód również mają szansę na znalezienie taniego OC, jeśli tylko uda im się trafić na towarzystwo, które nie oceni ich zbyt surowo (np. docenia inne ich cechy lub promuje posiadany przez nich pojazd). Dlatego, w kolejnym roku po spowodowaniu kolizji, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie lub maksymalne zniwelowanie zwyżki będzie porównanie ofert wielu towarzystw.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wzrost ceny OC po szkodzie

 1. Czy mogę sprawdzić wysokość zniżek OC?

  Niestety nie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może udzielić kierowcy informacji o jego historii ubezpieczeniowej. Jednak brak w niej danych o wysokości wypracowanych zniżek OC, ponieważ każda firma nalicza je indywidualnie według własnych kryteriów.
 2. Czy firmy udzielają informacji o wysokości zniżek OC?

  Zwykle nie. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki dla każdego kierowcy. Oznacza to, że najczęściej nie uzyskamy informacji na infolinii lub w placówce ubezpieczyciela o tym, czy przysługuje nam np. 20% lub 30% zniżki za bezszkodową jazdę.
 3. Czy początkujący kierowca bez zniżek zapłaci więcej za OC po szkodzie?

  Jeśli młody i początkujący kierowca nie zdążył wypracować zniżek z powodu krótkiej historii ubezpieczenia i wyrządził szkodę, to firma również może zastosować zwyżkę. Oznacza to, że zakup polisy OC na kolejny rok może być znacznie droższy w porównaniu do poprzedniego.
 4. Czy po szkodzie traci się zniżki na wszystkie pojazdy?

  Tak. Jeśli właściciel samochodu wyrządzi szkodę, może stracić wypracowane zniżki OC na wszystkie zarejestrowane na siebie pojazdy. Można się przed tym uchronić wykupując ubezpieczenie floty aut w swojej firmie ubezpieczeniowej.
 5. Czy po szkodzie warto skorzystać z oferty OC dotychczasowej firmy?

  Niekoniecznie. Po szkodzie dotychczasowy ubezpieczyciel może zastosować wysoką zwyżkę. Warto więc zawsze porównać ze sobą oferty jak największej liczby firm, dzięki czemu można znaleźć tanie OC nawet po spowodowaniu kolizji lub wypadku drogowego.
 6. Czy cena OC po szkodzie zawsze wzrośnie?

  To zależy. Każda firma indywidualnie określa zasady naliczania składek. Wiele towarzystw zaciekle walczy o klientów i szkodowi kierowcy mogą stanowić dla nich atrakcyjną grupę docelową. Warto więc nawet po szkodzie porównać jak największą liczbę ofert różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć tanie OC.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]