biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Ubezpieczenie OC samochodu

Zaoszczędź do 3000 zł na OC!

Porównaj ceny OC
agent ubezpieczeniowy agent ubezpieczeniowy Porównaj ceny OC

Co to jest ubezpieczenie OC?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które musi mieć każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Istnieje kilka sposobów zakupu polisy – możesz kupić OC oddzielnie, OC w pakiecie z AC, czy rozłożyć OC na raty.

stłuczka

Ubezpieczenie OC

Znajdź w kilka minut towarzystwo ubezpieczeniowe, która sprzeda Ci najtańsze OC!

Oblicz składkę
stłuczka

Ubezpieczenie OC + AC

Porównaj oferty OC i AC kilkunastu towarzystw pod względem zakresu ochrony i ceny!

Oblicz składkę
kolizja z drzewem

OC w wygodnych ratach

Nie chcesz płacić za OC z góry? Rozłóż składkę na 2, 4 lub 12 rat!

Oblicz składkę

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie OC z najtaniejuagenta.pl?

agent ubezpieczeniowy

Najtańsze OC na rynku

Najtaniejuagenta.pl porównuje najtańsze ceny OC w kilkunastu największych towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce. Dzięki temu masz dostęp do ofert wielu firm w jednym miejscu.

100% online

Kup OC szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu! Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas, lecz także pieniądze.

Szybki kalkulator OC/AC

Wystarczy, że wypełnisz prosty i intuicyjny formularz. Dzięki temu w naszym kalkulatorze cenę OC wyliczysz w około 3 minuty!

Wsparcie agenta

Masz wątpliwości związane z ubezpieczeniem samochodu? Nie martw się, w razie jakichkolwiek pytań 200 naszych doradców czeka na Twój telefon!

Ekspert radzi

ekspert
cytat

Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne regulują przepisy ustawy. Oznacza to, że zakres ochrony polisy OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale różnice w wysokości składki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych dla tego samego kierowcy w zależności od firmy. W związku z tym zawsze przy zakupie OC wybieraj najtańszą ofertę.

Krok po kroku

Jak kupić ubezpieczenie samochodu w kalkulatorze OC/AC?

krok 1

Wpisz dane

Uzupełnij formularz i wpisz dane wymagane przez ubezpieczycieli.

krok 2

Porównaj ceny OC/AC

Zrób kalkulację, a następnie wybierz interesującą Cię ofertę OC/AC.

krok 3

Dokonaj płatności

Po wyborze oferty OC, zapłać za polisę online. Umowę ubezpieczenia otrzymasz na maila.

Opinie

Jak zaoszczędzić na zakupie OC?

waga

Porównaj ceny OC

Pamiętaj, że zakres ochrony ubezpieczenia OC jest taki sam w każdej firmie, ale różnice w cenach dla tego samego kierowcy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Aby nie przepłacać, zawsze porównuj oferty OC w co najmniej kilku towarzystwach ubezpieczeniowych.

waga

Kup OC/AC w pakiecie

Jeżeli potrzebne Ci tanie OC, to od razu sprawdź cenę AC w pakiecie. Zakup 2 polis równocześnie w tej samej firmie zawsze jest tańszy niż oddzielnie. Dzięki temu zyskasz ochronę samochodu przez kradzieżą, wypadkiem, pożarem lub aktami wandalizmu. W pakiecie z OC możesz również dodatkowo kupić assistance lub NNW.

waga

Zbieraj zniżki OC

Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz od firm ubezpieczeniowych zniżkę w wysokości około 10%. Warto więc jeździć zgodnie z przepisami i nie powodować szkód. Dzięki temu po kilku latach możesz uzyskać maksymalne zniżki i wtedy zakup taniego OC nie będzie stanowił żadnego problemu.

waga

Poszukaj współwłaściciela pojazdu

Jeśli nie masz wypracowanych zniżek (np. bo jesteś młodym kierowcą), warto uczynić współwłaścicielem pojazdu osobę z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą. Dzięki temu Twoje OC będzie tańsze nawet o kilkaset złotych, a jednocześnie będziesz mógł gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę na swoim koncie.

Znajdź tanie OC

kobieta

36-letnia Anna z Łodzi


417 zł

Toyota Yaris

mężczyzna

32-letni Marek z Kalisza


385 zł

Skoda Fabia

chłopak

41-letni Sławomir z Lublina


456 zł

Opel Astra

kobieta

44-letnia Katarzyna z Olsztyna


374 zł

Renault Clio

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to polisa komunikacyjna, którą zgodnie z przepisami obowiązkowo musi mieć wykupiony każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Za brak OC grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Zakres ochrony ubezpieczenia OC reguluje ustawa i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Polisa chroni sprawcę kolizji lub wypadku drogowego przed pokrywaniem szkód z własnej kieszeni. Oznacza to, że poszkodowanym odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, w którym sprawca ma wykupione OC.

Odszkodowanie z OC ma pokryć szkody poniesione przez osoby poszkodowane w wypadku lub kolizji drogowej. Zgodnie z przepisami maksymalna kwota wypłaconego świadczenia może wynieść 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie, a 1 050 000 euro w razie szkód na mieniu.

Cenę ubezpieczenia OC każda firma ustala indywidualnie według przyjętych przez siebie kryteriów. W efekcie różnice w wysokości składki dla tego samego kierowcy w zależności od towarzystwa mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zakres ochrony polis OC reguluje ustawa, więc jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak różnice w cenach dla tego samego kierowcy w zależności od ubezpieczyciela mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dzięki porównaniu ofert masz pewność, że nie przepłacisz za OC.

Najprostszym sposobem obniżenia ceny OC jest porównanie ofert wielu firm i wybór najtańszej z nich. Ponadto warto przestrzegać przepisów drogowych i nie powodować szkód, dzięki czemu można otrzymać zniżki za bezszkodową jazdę.

Zwykle firmy ubezpieczeniowe przyznają około 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, co skutkuje niższą ceną OC dla kierowcy. Jednocześnie po spowodowaniu szkody ubezpieczyciel może nałożyć zwyżkę w wysokości około 20%, przez co wysokość składki wzrośnie.

Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC skutkuje karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Częściej nieubezpieczeni kierowcy są wykrywani przez system informatyczny UFG niż podczas kontroli drogowej. W 2022 r. za brak OC właścicielom samochodów osobowych grozi 1200 zł (do 3 dni), 3010 (4-14 dni) i 6020 zł (powyżej 14 dni).

Tak. Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, więc przy wyborze polisy zawsze należy kierować się jak najniższą ceną. Jednak, jeśli w pakiecie z OC kupujesz AC, to zwróć uwagę na ochronę ubezpieczeniową, której zasady są określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

W niektórych firmach można kupić OC na 2, 4 lub 12 rat. To wygodne rozwiązanie, jeśli nie masz wystarczających oszczędności. Jednak najczęściej zakup OC na raty to droższe rozwiązanie w porównaniu do jednorazowej płatności.

Szukając obowiązkowego OC warto sprawdzić, ile kosztuje w pakiecie zakup dodatkowego ubezpieczenia AC, assistance lub NNW. Jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ za zakup kilku polis w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym możesz otrzymać rabat cenowy.

Standardowo umowa ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego jest zawierana na 12 miesięcy. Z kolei OC krótkoterminowe ma taki sam zakres ochrony, ale jest ważne krócej niż rok i nie mniej niż 30 dni. Tego typu polisa nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. OC krótkoterminowe przeznaczone jest m.in. dla samochodów sprowadzanych z zagranicy, czy dla pojazdów zarejestrowanych czasowo, zabytkowych i historycznych, wolnobieżnych lub znajdujących się w komisie.

W naszym kalkulatorze możesz jednocześnie wraz z obowiązkowym OC kupić dodatkowo AC, assistance czy NNW. Wiele firm ubezpieczeniowych wraz z OC np. zapewnia mini assistance z podstawowym zakresem ochrony.

Ubezpieczenie OC zakupione w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym jest uznawane w krach należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Wielkiej Brytanii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. Natomiast w przypadku pozostałych państw konieczne jest dodatkowe wyrobienie Zielonej Karty lub zakup ubezpieczenia granicznego.

Wysokość sum gwarancyjnych obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego reguluje ustawa. Obecnie w przypadku szkód na osobie wynosi 5 210 000 euro, a na mieniu 1 050 000 euro.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają możliwość zakupu dodatkowej polisy w trakcie trwania umowy obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Jednak zwykle AC można dokupić tylko w tej samem firmie, w której aktualnie mamy wykupione OC.

Wystarczy wejść do kalkulatora OC/AC na najtaniejuagenta.pl, a następnie wypełnić prosty formularz. Należy wpisać w nim dane wymagane przez ubezpieczycieli i porównać oferty kilkunastu firm. Po wyborze interesującej oferty OC dokonaj płatności online. Umowę ubezpieczenia samochodu otrzymasz mailem.

Poradnik o ubezpieczeniach OC i AC

OC nieużywany samochód

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie użytkują samochodu, nie muszą wykupować obowiązkowej polisy. Nic bardziej mylnego!...

Kierowca sprawdza oferty OC na samochód bez dowodu rejestracyjnego

Chcesz ubezpieczyć pojazd, ale nie masz dowodu rejestracyjnego? W większości przypadków nie będzie to wielki problem. Zdarza się jednak, że brak tego dokumentu pociąga...

współwłasność samochodu

Jesteś młodym kierowcą i chcesz mieć samochód, ale przeraża Cię składka na ubezpieczenie OC? Dopisz, jako drugiego współwłaściciela, rodzica albo inną osobę, która...

Ubezpieczenie samochodu

W styczniu 2024 roku kierowcy płacili za OC średnio 563 zł. Przy próbie odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, trzeba jednak pamiętać, że na cenę OC...

Ubezpieczenie OC motocykla

Temat ubezpieczenia OC motocykli wraca zwykle jak bumerang wraz z rozpoczęciem sezonu. Świeżo upieczeni właściciele jednośladów często nie są pewni, czy OC na ich pojazd...

Ile kosztuje OC bez zniżek

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o składce OC jest historia ubezpieczenia kierowcy. Kupujesz pierwszą polisę? Nastaw się na podwyższoną cenę za ubezpieczenie...

scrolldown
760 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

77%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200+

Doradców w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.