Piotr Nowik

Piotr Nowik | 31 stycznia 2022

Ile kosztuje ubezpieczenie auta? Przeczytaj ile kosztuje OC i AC samochodu w 2022 roku

scrolldown cena OC auta

Cena ubezpieczenia OC i AC samochodu w 2022 r. zależy od wielu czynników. Jedne pozwalają zaoszczędzić kierowcy nawet powyżej tysiąca złotych, inne warte są np. kilkanaście złotych. Sprawdzimy, ile kosztuje OC oraz AC auta i co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? – Najważniejsze informacje:

 • Cena ubezpieczenia OC samochodu w 2022 r. zależy głównie od wieku i doświadczenia kierowcy, długości bezszkodowej jazdy, miejsca zamieszkania, a także marki i parametrów technicznych pojazdu.
 • W przypadku pakietu OC+AC,  w 2022 r. ogromną rolę będzie odgrywał również wiek i wartość pojazdu, a także zakres ubezpieczenia.
 • Najprostszym sposobem na obniżkę ceny polisy dla młodego kierowcy w 2022 r. jest ustalenie współwłasności auta z osobą starszą, bardziej doświadczoną i najlepiej posiadającą długą historię ubezpieczenia bez żadnych szkód.
 • Znaczny wpływ na cenę polisy AC w 2022 r. ma zakres ochrony, a w nim: wysokość udziału własnego, amortyzacja części oraz sposób likwidacji szkody.

Koszt ubezpieczenia OC auta zależy głównie od dwóch rzeczy: danych właściciela oraz pojazdu. Jeśli chodzi o kierowcę, to pod uwagę brany jest m.in.:

Jeśli zaś chodzi o samochód, to w przypadku OC pod lupę brana jest m.in.:

Kto płaci najwięcej, a kto najmniej za OC samochodu?

Z danych naszej porównywarki OC AC wynika, że po okresie dynamicznych podwyżek, ceny OC zaczęły się stabilizować. W 2021 r. obowiązkowa polisa kosztowała średnio 602 zł, czyli o 10 proc. mniej niż w poprzednim roku.

Wiek kierowcy a koszt OC

Zdecydowanie największa różnica cenowa w stosunku do średniej ceny w kraju występuje w przypadku młodych kierowców. Powód jest prosty – młodzi i niedoświadczeni posiadacze samochodów powodują najwięcej wypadków. Poza tym, często mają też wypracowane niewielkie zniżki w OC lub nie posiadają ich wcale.

Kierowcy w wieku 19 lat na OC muszą wyłożyć średnio 2104 zł, podczas gdy właściciele aut w wieku 63 lata tylko 482 zł. Składki zaczynają maleć w okolicach 28 roku życia.

Cena OC auta a miejsce zamieszkania

Spore znaczenie podczas wyliczania składki OC ma również miejsce zamieszkania. Zazwyczaj ubezpieczyciele uznają, że posiadacz samochodu podróżujący po dużym mieście jest bardziej narażony na kolizje i wypadki. To z kolei przekłada się na cenę OC.

W 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili mieszkańcy Wrocławia (średnio 796 zł), Gdańska (774 zł) i Warszawy (746 zł), a najmniej Opola (547 zł), Rzeszowa (572 zł) i Kielc (604 zł).

Kawalerowie i panny płacą więcej za OC pojazdu

Wpływ na cenę ma również stan cywilny. W 2021 r. najgłębiej do kieszeni sięgali kawalerowie i panny (średnio 851 zł). Jest to też skutkiem często młodego wieku osób z tej grupy. Znacznie korzystniej kształtowały się ceny dla zamężnych/żonatych (średnio 528 zł), wdów i wdowców (561 zł) oraz osób rozwiedzionych (582 zł).

Rodzaj samochodu – jak wpływa na cenę OC w 2022 roku?

Duże znaczenie przy szacowaniu ceny OC mają również parametry samochodu (głównie pojemność silnika). Jak duże? Sprawdziliśmy to w naszej porównywarce najtaniejuagenta.pl:

Przykład:

Pan Janusz jest 40-letnim kawalerem, który od lat jeździ bezwypadkowo. Gdy ubezpieczał swojego 15-letniego Fiata Punto (300 tys. km przebiegu, silnik 1.2 benzyna), za polisę zapłacił 341 zł. Teraz jednak kupił BMW X5 (3-litrowy silnik benzynowy) i najtańsza zaoferowana polisa kosztuje już blisko 200 zł więcej, czyli 524 zł.

Jak zapłacić mniej za OC samochodu w 2022 roku?

Zazwyczaj, sposobu na obniżenie opłat za obowiązkową polisę szukają młodzi i niedoświadczeni kierowcy. W ich przypadku korzystnym rozwiązaniem może być zgłoszenie do ubezpieczenia współwłaściciela, który posiada już wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę.

Przykład:

22-letnai Marta zastanawiała się nad kupnem swojego pierwszego samochodu. Gdy już wypatrzyła 10-letnią Mazdę, pojawił się kolejny problem, a mianowicie cena polisy OC. Okazało się bowiem, że w najtańszej opcji musiałaby wyłożyć na OC aż 1704 zł! W tej sytuacji doradzono jej, by współwłaścicielem samochodu została osoba doświadczona, z długim stażem za kierownicą i co najmniej kilkoma latami bezszkodowej jazdy. Taką osobą była mama Marty, która zgodziła się zostać współwłaścicielem. Dzięki temu cena polisy spadła aż o ponad tysiąc złotych, a dokładnie do 687 zł!

Mniej zapłacimy również, jeśli jako miejsce zamieszkania wskażemy mniejsze miasto lub wieś. Składki są wyższe w większych miastach, ponieważ jest tam większy ruch, a co za tym idzie większe ryzyko kolizji.

Zdarza się, że dana osoba jako adres zamieszkania podaje miejscowość, w której jest zameldowana, pomimo, że mieszka zupełnie w innym miejscu.

Przykład:

35-letni Michał mieszkał w stolicy i nadal jest tam zameldowany. W ubiegłym roku przeprowadził się do Płońska, 70 km od Warszawy. Gdy chciał ubezpieczyć 5-letniego Opla Astrę okazało się, że zaoszczędzi 150 zł, ponieważ najtańsza polisa dla mieszkańca Płońska kosztuje 350 zł, a dla mieszkańca Warszawy – 500 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc w 2022 roku?

Miesięczne ubezpieczenie samochodu osobowego kosztuje około 70 zł. Jednak nie wszyscy mogą je wykupić. Prawo do tego mają właściciele pojazdów sprowadzonych z zagranicy, przedsiębiorcy prowadzący komisy samochodowe oraz posiadacze pojazdów historycznych.

Czy OC dla nowego samochodu jest tańsze w 2022 roku?

OC dla nowego samochodu jest tańsze niż dla starszych roczników. Ubezpieczyciele przy oferowaniu OC wyliczają ryzyko wystąpienia szkody i uznają, że nowe auto mają lepsze systemy bezpieczeństwa, są mniej awaryjne, a co za tym idzie jest mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania kolizji.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC w 2022 roku?

Bardziej przezorni właściciele samochodów zabezpieczają swój pojazd także dobrowolną polisą AC (Autocasco), która chroni samochód w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.

Cena AC uzależniona jest przede wszystkim od:

 • wartości samochodu;
 • marki i modelu;
 • zakresu ubezpieczenia;
 • historii szkód właściciela pojazdu;
 • dodatkowych zabezpieczeń przeciw kradzieżowych;
 • wieku kierowcy;
 • miejsca zamieszkania;
 • miejsca parkowania pojazdu.

W wielu przypadkach cena AC jest kształtowana przez te same czynniki co OC. Tyle że tutaj różnice mogą być zdecydowanie większe. O ile? Weźmy przykładowo pod lupę różnicę wynikającą z wieku i doświadczenia kierowcy, a także wartości posiadanego pojazdu.

Przykład 1: wiek kierowcy i posiadane zniżki

22-latek z Krakowa, który ubezpiecza pojazd po raz pierwszy, za pakiet OC + AC (naprawa w autoryzowanym warsztacie z użyciem części oryginalnych, bez udziału własnego) Audi A5 z 2016 r. zapłaci 6193 zł. Blisko 5 tys. złotych mniej wyłoży z kieszeni o 20 lat starszy mieszkaniec Krakowa, który od lat jeździ bezwypadkowo, więc ma 60 proc. zniżek w OC i AC. Doświadczony kierowca, najtańszy pakiet OC AC (taki sam zakres ochrony, to samo towarzystwo), na taki sam samochód kupi już za 1684 zł!

Przykład 2: wartość pojazdu

Wiemy już, że doświadczony kierowca z Krakowa na kompleksowe ubezpieczenie Audi A5 z 2016 r. wyda 1684 zł, przy czym jego samochód wart jest 86 tys. złotych. Gdyby mieszkaniec Krakowa zmienił auto na znacznie starsze i tańsze (Ford Focus z 2003 r.: wartość 7100 zł), najtańsza polisa OC AC kosztowałaby go tylko 715 złotych.

Takiej różnicy nie ma się jednak co dziwić, bo w przypadku kradzieży Audi, ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić zdecydowanie wyższą kwotę niż za 15-letniego Forda. Droższe są również części wykorzystywane podczas likwidacji szkody – naprawa nowszego Audi wymaga zastosowania części oryginalnych, natomiast w przypadku Forda, można już pozwolić sobie na zamienniki, bez obawy, że samochód straci przez to na wartości.

Wysokość opłaty za ubezpieczenie AC zależna jest również od z pozoru mało istotnych szczegółów. Jakich? Np. miejsce parkowania samochodu. Niższą cenę pakietu OC+AC można uzyskać np. dzięki parkowaniu samochodu w bezpiecznych miejscach.

Przykład 3: miejsce parkowania samochodu

Doświadczony kierowca dwuletniego Peugeota za pakiet OC+AC zapłaci 984 zł, jeśli parkuje pojazd na ulicy. Jeśli jednak samochód jest garażowany, wówczas cena spada do 947 zł.

Zakres ochrony a cena AC w 2022 r.

Oferty autocasco poszczególnych towarzystw różnią się ceną także dlatego, że często gwarantują zupełnie inny zakres ubezpieczenia. Podczas kupowania polisy, należy zwrócić uwagę m.in. na:

 • udział własny, czyli część wartości szkody, którą ubezpieczający musi pokryć z własnej kieszeni (jest to dany procent lub konkretna kwota);
 • amortyzację części, czyli potrącenie części odszkodowania za zużywanie się niektórych elementów pojazdu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe odlicza określony w umowie procent od ceny części nowych, które są przeznaczone do wymiany;
 • sposób likwidacji szkody, czyli serwisowy, warsztatowy lub kosztorysowy. Pierwszy z nich jest najdroższy, ponieważ opiera się na wymianie części na oryginalne oraz naprawie w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Za drugi zapłacimy nieco mniej, bo niektórzy ubezpieczyciele finansują naprawę bezgotówkową w warsztacie partnerskim, ale z zastosowaniem części zamiennych, z kolei likwidacja kosztorysowa opiera się na kosztorysie przedstawionym przez ubezpieczyciela (właściciel auta otrzymuje odszkodowanie “do ręki” i sam organizuje naprawę).

Uwaga! Zawsze warto zastanowić się, jak skomponować swoje AC. Zdecydowanie tańsze uda nam się uzyskać, jeśli wybierzemy większy udział własny, amortyzację, a także likwidację szkody na podstawie kosztorysu. Z kolei osoby, które bardziej od oszczędności cenią sobie spokojny sen, powinny zdecydować się na polisę AC ze zniesieniem amortyzacji i udziału własnego oraz serwisową likwidację szkody.

Jak obniżyć cenę za AC w 2022 roku?

Cena ubezpieczenia auta w ramach AC jest uzależniona od zakresu. Jeżeli nie chcesz płacić pełnego AC, możesz wykupić minicasco. Ochrona będzie mniejsza, ale składka będzie niższa. Zakres AC mini jest ustalany przez każde towarzystwo, ale w większości zazwyczaj chroni od kradzieży, zdarzeń losowych oraz zderzenia ze zwierzęciem. AC mini nie obejmuje np. szkód parkingowych. Przed zakupem polisy warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia szczegółowy zakres ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z assistance w 2022 roku?

Assistance można dokupić do pakietu OC i AC oraz do samego OC. W zakresie assistance jest pomoc po awarii, wypadku lub kradzieży auta. Można otrzymać samochód zastępczy, naprawę na miejscu zdarzenia oraz holowanie. Cena assistance zależy od zakresu terytorialnego oraz jakości świadczeń. Im możliwie dłuższe holowanie, tym drożej. Jednak ochrona kompleksowa. Wykupując assistance można obniżyć koszt OC, ponieważ za wykupienie ryzyk dobrowolnych ubezpieczyciele często oferują dodatkowe zniżki.

Czy można wykupić assistance krótkoterminowe w 2022 roku?

Są na rynku ubezpieczyciele, którzy oferują ubezpieczenia assistance nie na cały rok i niezależnie od OC. Zazwyczaj jednak te oferty mają słabszy zakres ubezpieczenia niż polisa całoroczna. Polisy krótkoterminowe są rozwiązaniem dla jednorazowych wyjazdów np. wakacyjnych. Koszt takiej polisy zaczyna się od 80 zł. Im lepszy wariant i im dłuższy czas ochrony, tym większa składka.

Czym jest NNW i czy warto wykupić w 2022 roku?

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) jest jednym z najpopularniejszych dodatków do OC. Dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta z NNW? Koszt zaczyna się od 20 zł. Warto jednak pamiętać, że przy tak niskiej składce niska będzie także suma ubezpieczenia np. 5000 zł. Odszkodowanie jest wyliczane procentowo zgodnie z tabelą zawartą w OWU. Dodatkowo NNW często obniża koszt OC.

Wykupując polisę NNW warto wybrać wyższą sumę ubezpieczenia. Przy najniższej sumie ubezpieczenia 5 000 zł, gdy poszkodowany będzie miał 1% uszczerbku na zdrowiu, wypłata odszkodowania będzie wynosiła 50 zł. Gdyby kierowca zdecydował się wykupić NNW na sumę np. 20 000 zł, wtedy przy tym samym urazie wypłata wyniosłaby już 200 zł.

Na rynku można znaleźć oferty, gdzie suma ubezpieczenia wynosi nawet 100 000 zł. W takim przypadku wypłata odszkodowania przy 1% uszczerbku na zdrowiu wynosi 1000 zł. Różnice są ogromne. Warto wybrać więc wariant z jak najwyższą sumą ubezpieczenia – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak przedstawiają się oferty dla różnych kierowców w 2022 roku?

Sprawdźmy, ile za OC i AC płacili kierowcy z różnych województw, posiadający najpopularniejsze modele samochodów.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Kalkulacja dla 47-latka ze Szczecina na Opla Corsę, 1.2, 2013 r.
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
513,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
551,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
883,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1072,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1219,00 zł* rata od 0 zł
Kalkulacja dla 47-latka ze Szczecina na Opla Corsę, 1.2, 2013 r.
mtu24.pl
513,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
519,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
551,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
883,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1072,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1219,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.01.2022 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Kalkulacja dla 28-latki z Olsztyna na Suzuki Swift, 1.0, 2010 r.
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
706,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
813,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1007,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1165,00 zł* rata od 0 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
1493,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1698,00 zł* rata od 0 zł
Kalkulacja dla 28-latki z Olsztyna na Suzuki Swift, 1.0, 2010 r.
Proama
706,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
813,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1007,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1165,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
1493,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1698,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.01.2022 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Kalkulacja dla 59-latka na Hondę Accord, 2.2, 2008 r.
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
499,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
560,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
611,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
691,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1284,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1395,00 zł* rata od 0 zł
Kalkulacja dla 59-latka na Hondę Accord, 2.2, 2008 r.
Benefia
499,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
560,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
611,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
691,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1284,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1395,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 28.01.2022 r.

Z powyższych danych wynika, że warto sprawdzać oferty różnych ubezpieczycieli. Różnice między najdroższą i najtańszą ofertą są bardzo duże. W przypadku OC zakres jest taki sam. AC może się różnić, ale my sprawdzaliśmy wszędzie oferty ze zniesioną amortyzacją, brakiem udziałów własnych i likwidacją w serwisie.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu?

Niezależnie od tego czy szukasz samego OC czy w pakiecie razem z AC, NNW i assistance warto porównać ceny u różnych ubezpieczycieli. Nie zawsze jedno towarzystwo ma najatrakcyjniejszą ofertę dla wszystkich. Np. You Can Drive ma często najniższe stawki dla młodych kierowców. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto szukać wielu ofert. Dobrym rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń. W jednym miejscu poznasz propozycje wielu ubezpieczycieli i wybierzesz najlepszą dla siebie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – pytania z forum

Mam 30 lat, mieszkam w małej miejscowości w pomorskim i w ostatnim roku spowodowałem szkodę. Mój samochód to Skoda Fabia, 1.2, rocznik 2010. Ostatnio płaciłem 530 zł za OC. Czy składka na wznowieniu wzrośnie? Nie miałem wykupionej ochrony zniżek.

Z pewnością cena OC będzie wyższa niż w ostatnim roku, a to z powodu szkody. Choć cena średnia cena OC w całej Polsce zmalała, w twoim przypadku niestety wzrośnie. Na szczęście była to tylko jedna szkoda. Jeżeli poprzednie lata były bezszkodowe możesz liczyć na niewielki wzrost ceny. Warto zawsze sprawdzić ceny w porównywarce ubezpieczeń, bowiem inny ubezpieczyciel może zaoferować ci lepszą stawkę niż aktualny i nie odczujesz tak mocno zwyżki w portfelu.

Zamierzam kupić samochód o wartości 40 000 zł. W ostatnich latach opłacałam tylko OC i nie miałam żadnych szkód. Czy mogę przenieść zniżki z OC na AC?

Niestety towarzystwa liczą oddzielną historię na OC i AC. Składka OC na nowy samochód nie powinna być wysoka, ponieważ towarzystwa zwrócą uwagę na bezszkodową i długą historię ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele dają zniżki do pierwszej polisy AC, gdy historia w OC jest bezszkodowa np. PZU. Warto jednak porównać wiele ofert i wybrać najlepszą. Można to szybko zrobić w porównywarce ubezpieczeń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia samochodu

Czy kupując OC można kierować się tylko ceną?

Tak. Zakres polisy OC reguluje ustawa i jest on taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Można więc wybrać najtańszą ofertę. Nie ma ona żadnych ukrytych haczyków.

Czy kupując OC i AC w pakiecie będzie taniej?

Zdecydowanie tak. Ubezpieczyciele za zakup kilku ryzyk oferują dodatkowe zniżki. Nie tylko OC z AC, ale także z NNW czy assistance. Dzięki temu masz nie tylko tańszą polisę, ale dobrze ubezpieczony samochód.

Czy można wykupić sam assistance?

Niektórzy ubezpieczyciele oferują sam assistance. Jednak zazwyczaj nie jest to korzystne cenowo. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup assistance razem z OC. Wtedy składka jest niższa, a zakres assistance jest dużo szerszy, np. limit holowania.

Czy można wykupić ubezpieczenie szyb z OC?

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na AC, a potrzebujesz ubezpieczenia szyb, możesz zawrzeć taką polisę razem z OC. Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie ochronę szyb. Warto poszukać dobrej oferty, ponieważ dzięki temu dodatkowemu ubezpieczeniu można obniżyć składkę za OC. Koszt ubezpieczenia szyb to około 100 zł.

Piotr Nowik
[Głosów: 3 Średnia: 5]