Jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku bądź kolizji?

Stłuczka samochodowa, czy tym bardziej wypadek nie są przyjemnym doświadczeniem. Gdy jesteś osobą poszkodowaną, musisz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Podpowiemy, jak przebiega proces likwidacji szkody i jakie dokumenty będą potrzebne.

Uszkodzony samochód to sytuacja, której kierowcy woleliby uniknąć. Jeżeli już się zdarzy i to twój pojazd doznał szkód w kolizji, najlepiej od razu zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy i oczekiwać naprawy lub środków na nią, aby jak najszybciej przywrócić auto do sprawności.

Jak zgromadzić dokumentację po szkodzie komunikacyjnej?

Gdy wydarzy się szkoda, trzeba zachować spokój. W przypadku kolizji (zdarzenie dotyczy tylko uszkodzonych samochodów, bez uszczerbku na zdrowiu), najważniejszym dokumentem jest oświadczenie sprawcy o zdarzeniu drogowym. Można je sporządzić bez udziału policji, jeżeli sprawca i poszkodowany dojdą do porozumienia, a sprawca przyznaje się do winy.

Pamiętaj, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do sprawcy, warto wezwać policję. Jeżeli służby przyjadą na miejsce, oświadczenie nie jest potrzebne. Warto spisać wtedy numery rejestracyjne sprawcy, aby wiedzieć do jakiego towarzystwa zgłosić szkodę. Najlepiej zrobić także dokumentację zdjęciową. Można dołączyć do sprawy zdjęcia uszkodzeń od razu po zdarzeniu.

Jeżeli dojdzie do wypadku, czyli zdarzenia, w którym choć jedna osoba jest ranna, trzeba wezwać pogotowie i policję. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie na podstawie notatki policyjnej, którą policja będzie musiała udostępnić towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Kiedy trzeba zgłosić szkodę drogową z OC sprawcy?

Jest na to 3 lata, ale im szybciej zgłosisz szkodę, tym lepiej. Towarzystwo po dłuższym czasie może uznać, że rozmiar szkody się zwiększył np. poprzez używanie uszkodzonego samochodu. Szybsze zgłoszenie szkody na pewno uprości likwidację i przyspieszy naprawę twojego samochodu.

Szkodę możesz zgłosić nawet od razu z miejsca zdarzenia, dzwoniąc na infolinię. Można też to zrobić na spokojnie po powrocie do domu przez formularz internetowy i załączyć wszystkie wymagane zdjęcia oraz inne wymagane dokumenty.

Sprawdźmy dokładne terminy zgłoszenia szkody samochodowej:

 • 3 lata od momentu, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o osobie, która jest zobowiązana naprawić twój samochód, jednak nie później niż 10 lat od zdarzenia się kolizji lub wypadku,
 • 20 lat od momentu zdarzenia, jeżeli wynika ono z popełnienia przestępstwa lub sprawca nie był zidentyfikowany,
 • 2 lata od uzyskania pełnoletności (w przypadku dzieci) – gdy o odszkodowanie ubiega się osoba małoletnia.

Jakie są świadczenia z OC sprawcy?

Jeżeli jesteś poszkodowany w kolizji i zostało uszkodzone twoje mienie, ubezpieczyciel sprawcy jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, które pokryje naprawę przedmiotu. Najczęściej zdarza się, że przedmiotem uszkodzenia jest samochód. Natomiast może się też zdarzyć, że np. sprawca uderzy samochodem w twój płot lub dom. Wtedy ubezpieczyciel musi wypłacić kwotę pozwalającą na przywrócenie stanu mienia sprzed szkody.

Jeżeli doszło do wypadku, to ubezpieczyciel sprawcy oprócz odszkodowania za mienie, jest zobowiązany do wypłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Jak skorzystać z BLS?

BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkody to program, w którym osoby, które mają wykupiony BLS mogą zgłosić szkodę nie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, a swojego ubezpieczyciela. Jednak, aby tak zrobić, obydwa towarzystwa muszą być w programie. Są to np. PZU, Warta, Compensa. Z BLS można tylko skorzystać w przypadku szkód na mieniu. Gdy poszkodowane są także osoby, należy zgłosić roszczenie do towarzystwa sprawcy.

Jak towarzystwo ustala rozmiar szkody komunikacyjnej?

Szkoda majątkowa

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji i wypłatę odszkodowania. W przypadku trudnych spraw ten termin może się przedłużyć, jednak kwota bezsporna powinna zostać wypłacona. Już w ciągu pierwszych kilku dni towarzystwo powinno się odezwać do poszkodowanego. Przy drobniejszych szkodach może obyć się nawet bez przyjazdu rzeczoznawcy. Oględziny mogą być mobilne lub na podstawie przesłanych zdjęć.

Ubezpieczyciele korzystają z systemów Audatex lub EurotaxGlass’s. Po wyliczeniu odszkodowania przez towarzystwo zaproponowana zostanie kwota, którą poszkodowany może zaakceptować lub nie. Jeżeli jej nie zaakceptuje, musi przedstawić własny kosztorys naprawy. Można także oddać samochód do warsztatu, tak aby likwidacja przebiegła bezgotówkowo. To warsztat porozumiewa się z towarzystwem, a poszkodowany odbiera już tylko naprawiony samochód.

W ramach szkody majątkowej można się także starać o samochód zastępczy na czas naprawy oraz holowanie. Te świadczenia powinny zostać zorganizowane przez ubezpieczyciela sprawcy.

Szkoda osobowa

W przypadku utraty zdrowia w wypadku, należy zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela. Poszkodowanemu należy się zadośćuczynienie za doznane krzywdy psychiczne oraz fizyczne. Nie tylko będzie to uszczerbek na zdrowiu, ale np. niezdolność do pracy, utrata zarobków. Sprawca powinien pokryć także koszty leczenia i rehabilitacji, a nawet wypłacać rentę. Ponadto po śmierci bliskiej osoby rodzina może starać się o zadośćuczynienie za ból i cierpienie, pogorszenie się sytuacji materialnej, zwrot kosztów pogrzebu oraz rentę alimentacyjną.

Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Odszkodowanie jest wypłacane przy szkodzie majątkowej. Można je wycenić, bowiem przedmiot należy przywrócić do stanu sprzed szkody. Natomiast zadośćuczynienie jest formą rekompensaty za krzywdy doznane w wypadku – na zdrowiu fizycznym, psychicznym oraz za śmierć bliskiej osoby. Zadośćuczynienie trudno wyliczyć, ponieważ utrata zdrowia jest niepoliczalna. Towarzystwo po zapoznaniu się z sytuacją oferuje zadośćuczynienie, a poszkodowany decyduje czy akceptuje taką kwotę. Jeżeli nie, ma prawo do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie albo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Odszkodowanie powinno pozwolić na przywrócenie stanu pojazdu sprzed szkody. Dokładnie tak, jak mówi artykuł 363 § 1 Kodeksu cywilnego, czyli „naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej”.

Jakie masz prawa w związku ze zgłoszoną szkodą?

 • Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę odszkodowania (przynajmniej bezspornej części).
 • W przypadku, gdy odszkodowanie lub zadośćuczynienie nie spełnia twoich oczekiwań, możesz złożyć reklamację.
 • Reklamacja musi zostać rozpatrzona w ciągu 30 dni, w sytuacjach skomplikowanych do 60 dni.
 • Jeżeli musiałeś powołać niezależnego rzeczoznawcę, towarzystwo powinno zwrócić poniesione przez ciebie koszty, jeśli jego wycena była niezbędna do dochodzenia odszkodowania.

Jak wygląda decyzja Sądu Najwyższego dotycząca kosztów opinii rzeczoznawcy?

Dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 02.09.2019 roku, koszt opinii rzeczoznawcy pokrywa ubezpieczyciel pod warunkiem, że była ona niezbędna do dochodzenia odszkodowania. Wiele osób przy mniej wartościowych szkodach rezygnowało z pomocy rzeczoznawcy zewnętrznego, którego honorarium mogłoby nawet przekroczyć wartość szkody. Jednak warto korzystać z takiego rozwiązania – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Poniesiony koszt powinien zwrócić ubezpieczyciel, tak jak w przypadku pani Lidii.

Pani Lidia została poszkodowana w kolizji. Po zgłoszeniu szkody, ubezpieczyciel określił wypłatę odszkodowania na 1300 zł. Pani Lidia nie zgadzała się z taką kwotą, bowiem naprawa samochodu była droższa. Ponadto wycena towarzystwa była dla niej niezrozumiała. Zleciła rzeczoznawcy niezależną wycenę. Rzeczoznawca wycenił koszt naprawy na 2100 zł. A jego honorarium wyniosło 400 zł. Pani Lidia po odwołaniu otrzymała 2100 zł, ale musiała pokryć koszt rzeczoznawcy z własnej kieszeni. I od tej decyzji się odwołała, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego. Skutkiem tego był zwrot kosztów rzeczoznawcy.

Ile kosztuje OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Na rynku działa wiele firm, w których można kupić polisę. Warto skorzystać z porównywarki najtaniejuagenta.pl, aby nie przepłacać. W przypadku samego OC zakres ochrony u każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Do OC można kupić dodatkowo AC, assistance czy NNW. Sprawdźmy kalkulacje dla 41-letniego kierowcy z Częstochowy, który jest właścicielem Opla Corsy z 2006 roku z silnikiem benzynowym 1.2.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Częstochowy?
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
475,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
488,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
576,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
714,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1196,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Częstochowy?
EUROINS
475,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
488,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
576,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
714,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1196,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 19.10.2022 r., Opel Corsa 1,2 l z 2006 r.

Odszkodowanie z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

 1. Szkodę możesz zgłosić telefonicznie lub mejlowo.
 2. Na zgłoszenie szkody masz 3 lata. Jednak najlepiej roszczenie zgłosić niezwłocznie.
 3. Odszkodowanie jest rekompensatą za szkodę majątkową, natomiast zadośćuczynienie za niemajątkową.
 4. Od decyzji ubezpieczyciela co do wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia możesz się odwołać.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku bądź kolizji

 1. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypłaci za niskie odszkodowanie?

  Od decyzji ubezpieczyciela możesz się odwołać. Jeżeli wypłacona kwota będzie niewystarczająca na naprawę pojazdu, należy zwrócić się do ubezpieczyciela z odwołaniem, odpowiednio je argumentując. Przyda się wtedy kosztorys naprawy lub wycena niezależnego rzeczoznawcy.
 2. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy sprawca kolizji lub wypadku był pod wpływem alkoholu?

  Tak, otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jednak potem ubezpieczyciel zwróci się z roszczeniem regresowym do sprawcy i to on z własnej kieszeni odda kwotę twojego odszkodowania i zadośćuczynienia towarzystwu.
 3. Czy ubezpieczyciel może żądać od ciebie umowy kupna uszkodzonego pojazdu?

  Tak. Żeby ustalić własność ubezpieczyciel ma prawo żądać umowy kupna-sprzedaży, jeżeli np. nie zdążyłeś przerejestrować auta i w dowodzie rejestracyjnym jest poprzedni właściciel. Ponadto czasem ubezpieczyciel potrzebuje umowy lub faktury, aby móc wyceniać wartość pojazdu.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]