Samochód ze Szwajcarii – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Zastanawiasz się, jak sprowadzić samochód ze Szwajcarii? Choć Szwajcaria nie znajduje się w czołówce państw, z których Polacy sprowadzają samochody, to zainteresowanie autami ze Szwajcarii nie jest małe. W 2021 r. sprowadzono z tego kraju 24 765 aut. Sprawdzimy czy warto oraz na co zwrócić uwagę.

Auta ze Szwajcarii są dość drogie, odległość do Polski także duża. Z tego powodu ten kraj cieszy się mniejszą popularną niż Niemcy, skąd sprowadzono w 2021 r. 547 376 aut. Ponadto Szwajcaria nie jest w Unii Europejskiej co może oznaczać dodatkowe formalności oraz koszty.

Jakie auta najczęściej sprowadzamy ze Szwajcarii?

Wśród najchętniej sprowadzanych marek znajdują się: Volkswagen, Opel i Ford. Te 3 marki stanowią 30% całego importu samochodów. Natomiast najczęściej sprowadzane modele to: Audi A4, Opel Astra, Volkswagen Golf.

Samochód ze Szwajcarii – gdzie szukać używanego

Chciałbyś sprawdzić auta ze Szwajcarii? Gdzie szukać? Jest kilka sposobów, aby kupić samochód ze Szwajcarii.

 1. Strona z ogłoszeniami samochodów ze Szwajcarii. Na stronach tj. www.autazeszwajcarii.pl czy www.carswiss.pl można szukać ciekawych propozycji. Wiele ofert jest zamieszczanych jako aukcje. Jeżeli zaproponujesz najwyższą cenę, a sprzedający ją zaakceptuje, wtedy możecie finalizować zakup.
 2. Szwajcarska strona z autami. Samochodu możesz szukać także na szwajcarskich stronach. Możesz tam ustawić język z racji tego, że w Szwajcarii jest kilka urzędowych języków (francuski, niemiecki, włoski, romansz), ale popularny jest także angielski.
 3. Podróż do Szwajcarii. Samochodu możesz szukać także osobiście na szwajcarskich giełdach. Jednak musisz liczyć się z tym, że jeśli nie kupisz auta, sama podróż może sporo kosztować.
 4. Zlecenie firmie zajmującej się sprzedażą pojazdów. To zapewne najwygodniejsza opcja. Jednak trzeba pamiętać, że zapłacisz więcej, ponieważ w koszty samochodu trzeba wliczyć prowizję pośrednika.

Przykład:

Pan Mateusz chciał kupić samochód. Rozpoczął poszukiwania na szwajcarskich stronach internetowych. Znalazł kilka ciekawych ofert i postanowił wybrać się osobiście do Szwajcarii. Jego brat jest mechanikiem, dlatego pojechali razem. Po obejrzeniu samochodów z wybranych ofert kilka z nich niestety nie było tak atrakcyjnych jak w opisie. Jednak podróż nie była stracona, ponieważ pan Mateusz znalazł samochód, a jego brat potwierdził dobry stan techniczny.

Samochód ze Szwajcarii – jak sprawdzić stan techniczny auta?

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii? Przed zakupem każdego auta warto go najpierw sprawdzić zarówno pod względem formalnym, jak i technicznym.

Sprawdzenie VIN auta ze Szwajcarii oraz innych danych, czyli numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji pozwala na weryfikację w historiapojazdu.gov.pl Znajdziesz tam informacje o liczbie właścicieli, ponadstandardowym wykorzystaniu pojazdu oraz czy był kradziony. Nie potrzebny jest do tego dekoder VIN czy szwajcarski CEPiK.

Jeżeli samochodu ze Szwajcarii nie ma Centralnej Ewidencji Pojazdów, będziesz mógł poznać jego historię po założeniu profilu zaufanego (eGo). W ciągu jednej godziny możesz sprawdzić maksymalnie 20 pojazdów – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Po weryfikacji danych pojazdu jest czas na sprawdzenie stanu technicznego. Jeżeli nie możesz udać się na miejsce ze swoim mechanikiem, warto skorzystać z tamtejszych warsztatów i dokładnie sprawdzić auto, aby nie narazić się na niedany zakup. Wprawdzie będziesz musiał pokryć koszt usługi, ale warto to zrobić.

Jak sprowadzić samochód ze Szwajcarii do Polski?

W przypadku, gdy znajdziesz wymarzone auto w Szwajcarii, zweryfikujesz jego kwestie formalne oraz stan techniczny, nie pozostaje nic innego jak podpisać umowę i zabrać go ze sobą do Polski. Sprowadzenie auta ze Szwajcarii można załatwić na dwa sposoby.

 1. Powrót na kołach. W tym przypadku masz do załatwienia więcej formalności w Szwajcarii. Szwajcarskie tablice rejestracyjne są przypisane do właściciela, więc dotychczasowy właściciel musi go wyrejestrować. Ty musisz wyrobić tablice na wywóz, zrobić przegląd techniczny oraz kupić ubezpieczenie, a są to dodatkowe koszty.
 2. Laweta. Najczęściej powrót lawetą jest wygodniejszy. Nie trzeba bowiem stać w kolejkach w szwajcarskim urzędzie. Jednak musisz się także liczyć z opłaceniem lawety. Często jednak laweta jest jedynym wyjściem np. w przypadku zakupu aut powypadkowych.

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzany samochód ze Szwajcarii?

Gdy decydujesz się na powrót na kołach do Polski pierwszym przystankiem twojej podróży powinien być urząd, w którym wyrobisz tablice wywozowe. Następnie trzeba zrobić przegląd oraz wykupić ubezpieczenie. W Szwajcarii najlepiej zrobić to między 16 a 25 dniem miesiąca. W inne dni także można kupić polisę, jednak będzie ona droższa.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem ze Szwajcarii do Polski?

Gdy samochód ze Szwajcarii będzie już w Polsce, trzeba podjąć kroki, aby go zarejestrować i legalnie jeździć po polskich drogach. W tym celu trzeba załatwić następujące formalności:

 1. Opłacenie akcyzy – stawka do opłaty jest stała i zależy od pojemności silnika samochodu. Do 2000 cm3 koszt to 3,1% wartości auta, a powyżej 2000 cm3 to 18,6% wartości auta. Dla samochodów hybrydowych stawka jest obniżona o 50%. Na zapłatę akcyzy jest 30 dni, natomiast na złożenie deklaracji AKC-U/S do urzędu skarbowego 14 dni.
 2. Opłacenie cła – kupując samochód ze Szwajcarii najprawdopodobniej trzeba będzie opłacić także cło. Cło płaci się w przypadku rejestracji samochodu wyprodukowanego poza Unią Europejską. Koszt to 10% wartości pojazdu.
 3. Tłumaczenie dokumentów – do rejestracji pojazdu niezbędne jest tłumaczenie przysięgle dokumentów – dowodu rejestracyjnego oraz umowy kupna-sprzedaży. Koszt zaczyna się od ok. 100 zł.
 4. Badanie techniczne bez polskiego przeglądu nie będziesz mógł zarejestrować auta oraz poruszać się nim po drogach.
 5. Rejestracja samochodu – ze wszystkimi dokumentami oraz wnioskiem o rejestrację trzeba udać się do Wydziału Komunikacji właściwemu miejscu zamieszkania. Otrzymasz tzw. „miękki dowód”, a na stały trzeba będzie poczekać ok. 30 dni. Koszt rejestracji to 256 zł.
 6. Ubezpieczenie OC – najpóźniej w dniu rejestracji trzeba wykupić polisę OC. To ostatni krok do wyruszenia samochodem na polskie drogi.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone ze Szwajcarii?

Najważniejsze, aby OC na auto ze Szwajcarii wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. Nawet jeden dzień przerwy może skutkować karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Opłaty karne są uzależnione od najniższego minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2022 r. maksymalna kara za brak ubezpieczenia przez ponad 14 dni to 6020 zł. Warto więc od razu wykupić OC.

Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki, gdzie w jednym miejscu otrzymasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator wskaże najkorzystniejsze propozycje. Jeżeli wybierasz samo OC, możesz wybrać najtańszą ofertę, bowiem zakres jest taki sam w każdym towarzystwie (reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych). W porównywarce możesz także otrzymać oferty na dodatkowe ubezpieczenia tj. AC (czyli ubezpieczenie od kradzieży, uszkodzeń), NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), assistance (pomoc w razie awarii, kradzieży czy wypadku z holowaniem i samochodem zastępczym). Dokumenty polisowe przyjdą na email.

Samochód ze Szwajcarii – co warto wiedzieć?

 1. W 2021 r. ze Szwajcarii do Polski sprowadzono 24 765 aut.
 2. Samochód ze Szwajcarii można przyprowadzić do Polski na kołach lub na lawecie.
 3. W Polsce trzeba zapłacić cło w wysokości 10% wartości auta dla samochodów wyprodukowanych poza Unią Europejską.
 4. Do zarejestrowania samochodu ze Szwajcarii w Polsce wymagane są dokumenty: opłata akcyzy, przegląd techniczny, tłumaczenie dokumentów.
 5. W dniu rejestracji trzeba wykupić polisę OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii

 1. Czy rejestracja samochodu ze Szwajcarii jest droższa niż używanego zakupionego w Polsce?

  Rejestracja samochodu ze Szwajcarii kosztuje 256 zł. Wliczone są w tym tablice rejestracyjne oraz wyrobienie karty pojazdu. Rejestracja samochodu zakupionego w Polsce może być tańsza, ponieważ nie wliczamy kosztu karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych, jeżeli zostają po poprzednim właścicielu.
 2. Czy opłaca się sprowadzić samochód ze Szwajcarii do Polski?

  Mimo że Szwajcaria nie jest w czołówce krajów, z których Polacy sprowadzają samochody, to w zeszłym roku z kraju Helwetów sprowadzono ich do Polski ponad 20 tys. Wiele samochodów sprowadzanych jest powypadkowych i remontowanych w Polsce, dlatego że naprawa w Szwajcarii nie jest opłacalna ze względu na wysoki koszt. Ponadto Szwajcarzy mają dobrze wyposażone samochody, dlatego ich rynek jest atrakcyjny dla Polaków.
 3. Jaki jest koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii na lawecie?

  Wiele osób decyduje się na sprowadzenie auta ze Szwajcarii na lawecie, ponieważ nie chcą załatwiać formalności w urzędzie. Dla osób sprowadzających samochody powypadkowe to jedyne rozwiązanie. Firmy oferujące transport liczą koszt lawety od kilometra. Ze Szwajcarii może to być około 1,5 zł na 1 km. Pomiędzy stolicami Polski i Szwajcarii jest ponad 1400 km, więc koszt może wynosić około 2100 zł w zależności od konkretnych miejsc w Szwajcarii i Polsce.
Piotr Nowik
[Głosów: 0 Średnia: 0]