Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje?

Okazja czyni złodzieja – wystarczy tylko chwila nieuważności właściciela. Dobrze dopasowane ubezpieczenie od kradzieży zrekompensuje stratę, gdy Twój samochód padnie łupem złodzieja. Dowiedz się, jak wybrać właściwe.

Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w 2021 roku7098 samochodów w Polsce zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży. Co więcej, niestety mamy tu do czynienia z tendencją rosnącą pomimo chwilowego spadku. W 2018 roku liczba ta wyniosła 6844, w 2019 było to już 6978, a rok temu zanotowano 6910 takich przypadków.

Jakie auta cieszą się największym powodzeniem wśród złodziei samochodów? W Polsce najczęściej kradzione są Toyoty, Audi, BMW i Volkswageny. Nieco rzadziej zdarzają się kradzieże pojazdów pozostałych marek, czyli Hyundai, Mercedes, Renault, Mitsubishi, Kia i Fiat.

Jakie ubezpieczenie wybrać, by chroniło od kradzieży samochodu?

Obowiązkowe OC chroni przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Jeśli chcesz zabezpieczyć auto na wypadek kradzieży, musisz wykupić dla niego polisę opcjonalną – autocasco

Nieobligatoryjny charakter tego ubezpieczenia sprawia, że występuje w kilku wariantach do wyboru. Podstawowa wersja – tzw. AC Mini – jest często oferowana jako gratis przy zakupie OC. Cechuje je jednak bardzo okrojony zakres ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli chcesz mieć spokojną głowę w każdej sytuacji, rozważ wybór rozszerzonego pakietu AC. Szczególnie korzystny może się okazać wariant all-risk, w przypadku którego towarzystwo odpowiada za wszystkie szkody, które nie zostały ujęte w sekcji z wyłączeniami znajdującej się w OWU.

Czy zakup AC na auto starsze niż 10 lat jest możliwy?

Ze względu na potencjalnie wyższą awaryjność starszych pojazdów towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle ustalają maksymalny limit wiekowy dla aut, które mogą skorzystać z ich oferty AC. Zobacz, jak wygląda górna granica wieku samochodu mogącego kupić tę polisę u konkretnych ubezpieczycieli.

Towarzystwo ubezpieczenioweLimit wiekowy dla AC
Generali13 lat
Benefia15 lat
BeeSafe15 lat
Proama15 lat
You Can Drive15 lat
mtu24.pl15 lat
TUZ Ubezpieczenia15 lat
Link417 lat
Allianz18 lat
UNIQA18 lat
Wiener20 lat

Z powyższej tabeli wynika, że granica wiekowa jest obecnie korzystna dla użytkowników starszych modeli. Zakup AC od kradzieży dla ponad 10-letniego samochodu nie stanowi więc trudności.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie uzależniają możliwości zakupu ubezpieczenia AC od wieku auta. Należą do nich m.in. Warta, HDI i ERGO Hestia – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Jakim zakresem terytorialnym cechuje się autocasco od kradzieży samochodu?

Informacje dotyczące obszaru, na którym działa ochrona ubezpieczeniowa w ramach AC od kradzieży, są zawarte w OWU konkretnej polisy. Takie ubezpieczenia najczęściej działają na terenie Polski i innych krajów europejskich za kilkoma wyjątkami. Towarzystwa zazwyczaj wyłączają swoją odpowiedzialność za kradzież auta na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Jeśli zamierzasz udać się samochodem do któregoś z tych państw, musisz dokupić specjalny wariant polisy AC, który jest oferowany przez niektórych ubezpieczycieli.

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC od kradzieży?

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, cena AC zależy od wielu czynników związanych z samochodem i jego właścicielem. Największy wpływ na nią mają:

 • model, marka i wartość pojazdu,
 • liczba zainstalowanych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych,
 • miejsce parkowania auta,
 • miejsce użytkowania samochodu,
 • historia ubezpieczeniowa kierowcy.

Niestety nie masz wpływu na wszystkie powyższe aspekty. Niektóre możesz jednak zmienić, by nieco obniżyć cenę AC – np. zdecydować się na garażowanie pojazdu lub wyposażając go w dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.

Jak wybrać AC od kradzieży auta?

W przypadku autocasco każdy kierowca powinien wybrać taką ofertę, która odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Jeśli chcesz się ubezpieczyć jedynie na wypadek kradzieży i jeździsz starszym autem, nawet AC mini może zdać egzamin. Przy droższych modelach warto rozważyć rozbudowane pakiety, które chronią też przed innymi szkodami.

Aspektem, któremu trzeba poświęcić szczególną uwagę, jest suma ubezpieczenia. Przede wszystkim powinna odpowiadać rzeczywistej wartości samochodu. Zarówno jej zawyżanie, jak i zaniżanie mogą okazać się niekorzystne. W tym pierwszym przypadku będziesz płacić wyższe składki, a ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie zgodne z prawdziwą wartością pojazdu. W tym drugim otrzymasz za niskie odszkodowanie, które nie pokryje straty.

Sama wysokość sumy ubezpieczenia to jeszcze nie wszystko. Standardowo przy obliczaniu wysokości odszkodowania ubezpieczyciele biorą pod uwagę wartość pojazdu w dniu zdarzenia. Możesz jednak wybrać umowę ze stałą sumą ubezpieczenia, aby przez cały czas  pozostała ona na tym poziomie, co przy podpisywaniu dokumentu. Ta druga opcja jest wyjątkowo korzystna, jeśli masz nowy samochód, który dużo traci na wartości w pierwszym roku użytkowania.

Wybierając AC od kradzieży, rozważ także zakup dodatkowej ochrony bagażu, aby zabezpieczyć się przed utratą przewożonych rzeczy. Upewnij się jednak, czym dokładnie jest bagaż dla Twojego ubezpieczyciela, bo ta definicja może być różna i nie obejmować wszystkiego, co znajduje się w środku samochodu.

Na co zwrócić uwagę, porównując warunki AC od kradzieży samochodu różnych firm?

Zwróć uwagę na to, by przy zakupie AC od kradzieży nie kierować się jedynie ceną. O ile w przypadku taniego OC taka strategia zdaje egzamin, tutaj może oznaczać wybór niedopasowanego pakietu i w rezultacie wypłatę zbyt niskiego odszkodowanie – lub wręcz jego brak.

Jak porównywać oferty, by znaleźć tę z najlepszym stosunkiem ceny do zakresu ochrony? Porównywarka Najtaniej u Agenta to narzędzie, które ułatwi Ci to zadanie. Po wypełnieniu prostego formularza, otrzymasz szereg ofert uporządkowanych w tabeli z wiążącymi cenami zakupu. Przy każdej z nich znajdziesz przycisk przekierowujący do szczegółów oferty i OWU konkretnej polisy. Jeśli zdecydujesz się na któreś ubezpieczenie AC od kradzieży, możesz je od razu kupić.

Ile zapłacisz za polisę AC od kradzieży pojazdu?

Konkurencja na rynku ubezpieczeń sprawia, że ceny AC znajdują się obecnie na bardzo przystępnym poziomie. Ile kosztuje zakup takiej polisy? Sprawdź, ile może wynieść taki wydatek.

Przykład 1:

Pan Tomasz z Katowic (45 lat) kupił samochód, o którym marzył od dłuższego czasu – Alfa Romeo Giulia z 2021 roku. Jako że jego ewentualna strata byłaby bardzo dotkliwa, stwierdził, że samo OC nie wystarczy. W związku z tym zaczął rozglądać się za autocasco od kradzieży w porównywarce Najtaniej u Agenta.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC od kradzieży?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2455,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2708,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
3103,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
3494,00 zł*
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
4416,00 zł*
Ile kosztuje OC + AC od kradzieży?
Link4
2455,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2708,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
3103,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
3494,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
4416,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* 45-latek z Katowic, Alfa Romeo Giulia z 2021 roku

Choć na pierwszy rzut oka cena tej polisy wydaje się znaczna, to jednak jest nieporównywalnie niższa od straty, jaka wiązałaby się z kradzieżą tak młodego auta. Pan Tomasz zdecydował się więc na ofertę Link4 za 2 708,68 zł, w ramach której jego samochód jest też chroniony przez NNW i assistance.

Przykład 2:

Pani Alicja z Kołobrzegu (34 lata) jeździ Toyotą Corollą z 2018 roku. W jej okolicy doszło ostatnio do licznych kradzieży aut, a do tego złodzieje szczególnie upodobali pojazdy tej japońskiej marki. W związku z tym postanowiła ubezpieczyć się na taką ewentualność. W porównywarce Najtaniej u Agenta zobaczyła następujące oferty.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC od kradzieży?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
813,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1006,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1408,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1499,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1665,00 zł*
Ile kosztuje OC + AC od kradzieży?
mtu24.pl
813,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1006,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1408,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1499,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1665,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* 34-latka z Kołobrzegu, Toyota Corolla z 2018 r.

Co prawda pani Alicji zależało na niskiej cenie, jednak pierwsza z powyższych ofert oferowała bardzo okrojoną ochronę ubezpieczeniową. Kupiła więc drugą z nich i zapłaciła 1 006,00 zł za OC z AC od kradzieży i pakietem assistance.

W jakich sytuacjach AC od kradzieży nie zadziała?

Chcąc oszczędzić sobie problemów z wypłatą odszkodowania po kradzieży auta, warto dokładnie przestudiować wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, które znajdują się w OWU. Do szkód nieobjętych umową należą w szczególności te zrobione lub powstałe na skutek rażącego niedbalstwa. Za takie może uznać np. niezamknięcie samochodu czy pozostawienie kluczyków w zamku. Ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje również w przypadku krótkoterminowego ubezpieczenia.

Powodem do odmowy wypłaty odszkodowania może być także niezgodność informacji podanych przez właściciela z rzeczywistością. Choć naginanie prawdy, by zapłacić mniej za AC do kradzieży, może przynieść ulgę dla portfela w krótkiej perspektywie, odbije się czkawką w przyszłości, gdy pojazd zostanie skradziony.

Aby otrzymać odszkodowanie w takiej wysokości, jaka znajduje się w umowie z towarzystwem, musisz też zwrócić szczególną uwagę na sposób zawiadomienia o szkodzie. W tym dokumencie znajdziesz informację o tym, ile masz czasu na powiadomienie policji i ubezpieczyciela. Termin ten jest nieprzekraczalny, a zignorowanie go może stać się powodem do odmowy wypłaty świadczenia.

Porównanie polis komunikacyjnych

Dobrym sposobem na znalezienie taniej polisy, która będzie miała odpowiedni zakres, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Nie chodzi jednak o obliczenie składek i porównanie ich wysokości, ale o zestawienie zakresu poszczególnych propozycji. W ten sposób łatwo można znaleźć ubezpieczenie AC gwarantujące zarówno wypłatę odpowiedniego odszkodowania w przypadku kradzieży auta, jak i korzystną cenę polisy.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co warto wiedzieć?

 • W 2021 roku skradziono w Polsce 7098 samochodów.
 • Ochronę przed kradzieżą zapewnia ubezpieczenie AC.
 • Autocasco można kupić nawet dla kilkunastoletniego samochodu.
 • Na cenę autocasco od kradzieży wpływa wiele czynników, w tym wartość pojazdu i historia ubezpieczeniowa jego właściciela.
 • Przy wybieraniu polisy AC warto zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od kradzieży samochodu

 1. Czy w przypadku nowego samochodu sprawdzi się AC ze zmienną sumą ubezpieczenia?

  Biorąc pod uwagę duży spadek wartości auta w pierwszym roku użytkowania, może to być nieopłacalne. Więcej korzyści dla właściciela oferuje polisa ze stałą sumą ubezpieczenia.
 2. Jakie zabezpieczenia antykradzieżowe musi mieć samochód, by móc wykupić dla niego AC?

  To zależy od wymagań konkretnego towarzystwa i trzeba to sprawdzić przed zakupem. Im więcej zabezpieczeń masz, tym lepsze warunki możesz otrzymać od ubezpieczyciela.
 3. Jak się zachować, jeśli dojdzie do kradzieży samochodu?

  Konieczne jest jak najszybsze powiadomienie policji i spisanie protokołu. Niektóre towarzystwa wymagają, by zgłosić u nich sprzedaż wtedy, gdy służby wystawią dokumenty potwierdzające kradzież. Inne natomiast żądają natychmiastowego powiadomienia o zaistniałej sytuacji. Upewnij się, jak to wygląda u Twojego ubezpieczyciela – potrzebne informacje znajdziesz w OWU.
Ilona Walczak
[Głosów: 19 Średnia: 4.2]