Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 21 września 2022

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje?

scrolldown ubezpieczenie auta od kradzieży

Ochrona samochodu od kradzieży nie jest prosta. Złodzieje, znajdą najróżniejsze sposoby na to, aby samochód ukraść. Można się jednak na tę ewentualność ubezpieczyć. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać odpowiednią polisę.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – Podsumowanie

  • Sprawdź dokładnie zakres ubezpieczenia autocasco na wypadek kradzieży auta.
  • Upewnij się, że AC będzie działać na terytorium kraju, do którego pojedziesz.
  • Chroń samochód włączając wszystkie zainstalowane w nim zabezpieczenia, kiedy go opuszczasz.

Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu to jeden z podstawowych zapisów każdej polisy autocasco. Ma on zapewnić właścicielowi samochodu wypłatę odpowiednio wysokiego odszkodowania, w przypadku utraty auta. Szczegółowe zapisy tego ubezpieczenia różnią się jednak między poszczególnymi firmami. Dlatego też trzeba bardzo uważać, by w razie kradzieży nie zostać bez pieniędzy i bez auta.

Na co zwracać uwagę ubezpieczając samochód od kradzieży?

Przede wszystkim warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ pojazd nie jest chroniony wszędzie. Najczęstszym wyłączeniem odpowiedzialności towarzystwa jest kradzież auta w krajach takich jak Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia. Dodatkowo koniecznie trzeba ustalić kwestię ewentualnego odszkodowania. Właściciel pojazdu najczęściej ma do wyboru:

  • Stałą sumę ubezpieczenie
    Wartość pojazdu obliczana jest w dniu zawarcia umowy i nie zmienia się w trakcie jej trwania. Oznacza to, że jeśli auto zostanie skradzione po pół roku od wykupienia AC, jego właściciel otrzyma kwotę w wysokości wartości auta sprzed pół roku.
  • Zmienna suma ubezpieczenia
    Właściciel auta otrzyma odszkodowanie w kwocie równej wartości pojazdu w dniu kradzieży.

Trzeba również pamiętać, że w przypadku umów krótkoterminowego ubezpieczenia (np. na miesiąc), wielu ubezpieczycieli zaznacza w OWU, że ochrona przed kradzieżą nie obowiązuje.

Osobną kwestią są również wymagane zabezpieczenia samochodu. Ta informacja może się nie pojawić na stronie internetowej ubezpieczyciela, ale jeśli towarzystwo wymaga posiadania przez auto określonej ilości zabezpieczeń, zapis ten na pewno znajdzie się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Kwestia ta najczęściej jest uzależniona od wieku, marki i modelu pojazdu, – na podstawie tych parametrów określa się wartość auta. Np. jedno zabezpieczenie w postaci immobilisera wystarczy, gdy pojazd nie jest wart więcej niż 10 tys. zł. W przypadku, gdy jego wartość jest wyższa, ubezpieczyciel będzie wymagać większej ilości zabezpieczeń.

Dokładne zabezpieczanie auta przed kradzieżą

Samo posiadanie ubezpieczenia AC nie oznacza, że odszkodowanie zawsze się dostanie. W OWU znajdują się zapisy dotyczące wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należności za skradziony samochód. Dzieje się tak np. wtedy, gdy po wyjściu z samochodu nie zostaną włączone wszystkie zabezpieczenia lub gdy dokumenty wraz z kluczykami zostaną w pojeździe. Warto jednak pamiętać, że każde towarzystwo samodzielnie określa tego rodzaju sytuacje, dlatego też dobrze jest dokładnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy.

Porównanie polis komunikacyjnych

Dobrym sposobem na znalezienie taniej polisy, która będzie miała odpowiedni zakres, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Nie chodzi jednak o obliczenie składek i porównanie ich wysokości, ale o zestawienie zakresu poszczególnych propozycji. W ten sposób łatwo można znaleźć ubezpieczenie AC gwarantujące zarówno wypłatę odpowiedniego odszkodowania w przypadku kradzieży auta, jak i korzystną cenę polisy.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 18 Średnia: 4.1]