Piotr Nowik

Piotr Nowik | 24 kwietnia 2019

Jak sprawdzić zniżki w OC?

scrolldown zniżki oc - jak sprawdzić?

Zniżki za bezszkodową jazdę mają spory wpływ na cenę polisy. Warto więc wiedzieć, czy oraz ile ich posiadamy. Poniżej wyjaśniamy, jak zbierać i sprawdzić zniżki w OC, a także w jaki sposób obniżyć składkę obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego.

Zniżki w OC – co warto wiedzieć?

  • Za każdy rok jazdy bez spowodowania kolizji większość towarzystw ubezpieczeniowych honoruje kierowców 10 proc. zniżki. Z kolei spowodowanie każdego wypadku lub stłuczki oznacza stratę 10 proc. zniżek.
  • Informacja o Ilości zniżek powinna znajdować się w dokumentach dotyczących zawarcia ostatniej polisy. Historię naszej jazdy można sprawdzić też przez ZOPUK lub UFG.
  • W przypadku osób, które mają niewielkie zniżki lub wcale, rozwiązaniem na tańszą polisę jest ustanowienie współwłasności z osobą, która tych zniżek posiada więcej.
  • Wysokie zniżki nie gwarantują niskiej ceny polisy OC w każdym towarzystwie, dlatego warto porównywać oferty jak największej liczby ubezpieczycieli.

Właściciel (właściciel, a nie kierowca!) każdego pojazdu musi mieć opłacone OC. Nawet jeśli samochód tygodniami tylko stoi w garażu, to i tak nie może przez choćby jeden dzień pozostać bez obowiązkowego ubezpieczenia. Wysokość składki zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą zniżki posiadane przez właściciela samochodu.

Czym są zniżki w OC?

To nic innego jak nagroda dla właściciela pojazdu za bezszkodową jazdę. Na ogół system ich naliczania jest prosty – za rok bezszkodowej jazdy otrzymujesz 10 proc. zniżek, ale za każdą kolizję z Twojej winy 10 proc. zniżek jest Ci odbierany. W praktyce wygląda to tak, że po roku jazdy bez szkody z Twojej strony masz 10 proc. zniżek, po dwóch latach – 20 proc., po trzech – 30 proc. itd.

10 proc. nie jest jednak normą, ponieważ w różnych towarzystwach może to być np. 5 proc. za rok bezszkodowej jazdy, za to w innych np. 15, a nawet 20 proc. Należy pamiętać, że maksymalna ilość zniżek to na ogół 60 proc., choć niektóre towarzystwa wprowadziły granicę do 70, a nawet 80 proc.

Uwaga! Zniżki liczą się nie tylko w tym towarzystwie, gdzie ostatnio ubezpieczałeś samochód. Historia bezszkodowej jazdy lub szkód wyrządzonych z Twojej winy jest ogólnodostępna dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Należy również pamiętać, że zniżki przyznawane są właścicielowi samochodu, a nie pojazdowi, więc po sprzedaży auta nie musimy się martwić, że rabat na OC zostanie nam odebrany.

Jak sprawdzić, ile mamy zniżek w ubezpieczeniu OC?

Właściciel pojazdu nie ma obowiązku wiedzieć, jaki upust wypracował przez ostatnie lata. Ta wiedza przydaje się jednak w momencie, gdy poszukujemy nowej polisy OC. Wówczas warto zorientować się, jaka jest historia naszego ubezpieczenia.

Oczywiście można samemu policzyć sobie lata bezszkodowej jazdy, ale czasem zdarza się, iż właściciele pojazdu zapominają np. o drobnym zarysowaniu z własnej winy, które miało miejsce kilka lat wcześniej, ale które jednak zmniejszyło ich zniżki.

Jak można dowiedzieć się, jaka jest nasza historia zniżek OC?

  • Sprawdzić polisę za ostatni rok. Informacja o ilości zniżek może znajdować się na małym blankiecie noszonym kiedyś z dowodem rejestracyjnym (teraz nie ma już takiego obowiązku), ale jeśli tam jej nie znajdziemy, wówczas trzeba zajrzeć do pliku dokumentów, które przekazał nam ubezpieczyciel podczas zawierania polisy.
  • ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Pod tym nieco tajemniczym skrótem kryje się nic innego jak dokument wystawiany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarta jest umowa polisy OC. To zaświadczenie nie zawiera informacji o ilości zniżek, ale o latach bezszkodowej jazdy, co w przypadku wyliczania ceny w innych towarzystwach jest podstawową informacją. O ZOPUK można wystąpić do ubezpieczyciela m.in. drogą mailową lub poprzez formularz na jego stronie internetowej.
  • UFG. Należy zarejestrować się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, by móc sprawdzić i otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych za ostatnie 5 lat oraz pełną historię w bazie UFG, czyli od 2004 r. w przypadku ubezpieczenia OC oraz od 2006 r. dla ubezpieczenia AC.

UFG przyjmuje również wnioski o udostępnienie danych o historii ubezpieczeń OC i AC w formie papierowej, przesłane pocztą tradycyjną lub złożone osobiście w siedzibie UFG (wniosek dostępny tutaj ).

Kiedy możemy skorzystać ze zniżek w OC innego kierowcy?

Najwyższe składki płacą właściciele pojazdów, którzy nie mają jeszcze wypracowanych żadnych zniżek. Dotyczy to głównie młodych kierowców, którzy posiadają swój pierwszy samochód. Z racji młodego wieku są oni tzw. kierowcami zwiększonego ryzyka, co w połączeniu z brakiem zniżek skutkuje bardzo wysoką ceną OC, przekraczającą czasami nawet kilka tysięcy złotych.

Istnieje jednak sposób, by składkę obniżyć. Jak? Można ustanowić współwłasność pojazdu z osobą, która takie zniżki – a najlepiej maksymalną ich wysokość – posiada. Może to być brat, rodzic, dziadek, a nawet znajomy. Najważniejsze, by miał jak największą ilość zniżek, bo dzięki temu my – jako współwłaściciele pojazdu – również będziemy mogli z nich skorzystać.

Co więcej, jako współwłaściciele z każdym bezszkodowym rokiem jazdy budujemy także swoją historię ubezpieczenia, czyli – mówiąc prościej – nabywamy zniżki.

Uwaga! Przy ustalaniu współwłasności należy pamiętać o jednej rzeczy – jeśli spowodujemy kolizję, to wówczas część zniżek stracą obaj współwłaściciele pojazdu.

Czy wysokie zniżki OC to gwarancja niskiej ceny ubezpieczenia?

Tu sytuacja jest bardzo podobna jak np. ze sklepami – to, że w danym miejscu otrzymałeś zniżkę na jakiś produkt, wcale nie oznacza, że właśnie tam kupisz go najtaniej.

Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma bowiem wiele rzeczy, jak np.: wiek właściciela pojazdu, miejsce zamieszkania, stan cywilny, marka pojazdu, pojemność silnika itd. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe tym się od siebie różnią, że kładą nacisk na różne z tych aspektów. Jedne mogą windować ceny dla młodych i niedoświadczonych kierowców, drugie niechętnie będą ubezpieczały pojazdy z dużą pojemnością silnika, a jeszcze inne doliczą dodatkowe koszty za zarejestrowanie pojazdu w dużym mieście.

Dlatego właśnie, nawet posiadając maksymalne zniżki, warto dokładnie porównać jak najwięcej ofert, bo może się okazać, że nawet przy maksymalnych upustach ceny różnią się o kilkaset złotych.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]