biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Ubezpieczenie NNW Auta Online

cena ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie NNW to najczęściej wykupowany dodatek do OC. Cena NNW nie jest wysoka, a pomoc, jaką można uzyskać po wypadku bardzo przydatna. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie NNW i co obejmuje zakres polisy?

Dla osób, które zostały poszkodowane w wypadku przyda się odszkodowanie. Jest to pomoc na rehabilitację lub zakup środków pomocniczych. Kierowca, który wiezie pasażerów może zagwarantować im i sobie taką pomoc. Co to tak naprawdę NNW? Sprawdźmy.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie komunikacyjne?

NNW, czyli skrót od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków jest dobrowolnym ubezpieczeniem (jak AC i assistance), które gwarantuje odszkodowanie kierowcy samochodu, który brał udział w wypadku oraz jego pasażerów. Jest to dodatkowe odszkodowanie nawet, gdy jesteś poszkodowanym i zgłosisz roszczenie z OC sprawcy.

Z NNW może skorzystać także sprawca wypadku. W takim przypadku otrzyma on  odszkodowanie ze swojej polisy. Z tej samej polisy skorzystają także pasażerowie sprawcy wypadku. Mogą oni jeszcze zgłosić roszczenie z OC sprawcy. Ubezpieczenie NNW samochodowe można rozliczyć w kosztach firmy razem z polisą OC i AC.

Niekiedy klienci nie wiedzą, że mogą złożyć roszczenia z kilku polis NNW. Świadczenia mogą być kumulowane. Jeżeli ktoś uległ wypadkowi komunikacyjnemu, może zgłosić roszczenie z NNW samochodu, OC sprawcy wypadku, ale także z polis na życie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Gdzie można kupić najtaniej NNW komunikacyjne?

NNW komunikacyjne wykupowane jest z polisą OC. Stanowi do niej dodatek. Jednak czasem wydaje się niewielki dodatek, może przynieść nieocenioną pomoc w czasie rekonwalescencji. Ofert OC i NNW warto szukać w internetowej porównywarce. W jednym miejscu, wpisując dane tylko raz można poznać propozycje wielu ubezpieczycieli.

Dzięki temu można zrobić porównanie i wybrać najlepszą dla siebie opcję. W ofertach warto zwrócić uwagę na NNW samochodu oraz jego warunki. OC ma identyczny zakres w każdym towarzystwie zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, natomiast ubezpieczenie NNW samochodu ma inne sumy w każdym towarzystwie. Zastanawiasz się czy warto kupić NNW?

Sprawdźmy, ile jak wygląda porównanie składek trzydziestoośmioletniego pana Mariusza z Lublina za ubezpieczenie Skody Fabii z 2014 roku, silnik 1.2 benzyna. Pan Mariusz ma bezszkodowy przebieg ubezpieczenia od 8 lat.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + NNW dla 38-latka z Lublina?
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
411,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
491,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
575,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
604,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
696,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + NNW dla 38-latka z Lublina?
EUROINS
411,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
491,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
575,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
604,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
696,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 16.10.2022 r.

Co może obejmować ubezpieczenie NNW?

Wszystko zależy od zakresu NNW, jakie towarzystwo zawarło w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jednak większość towarzystw ma podobne świadczenia. Co obejmuje NNW:

 • trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć – towarzystwo wypłaca jednorazowe odszkodowanie zgodnie z tabelą uszczerbków zawartą w OWU lub na podstawie orzeczenia lekarza. Jest to odpowiedni procent z całej sumy ubezpieczenia. Natomiast w przypadku śmierci wypłacane jest zazwyczaj 100% sumy ubezpieczenia z polisy.
 • pokrycie kosztów transportu, leczenia, rehabilitacji, środków pomocniczych (warto zwrócić uwagę na limity tych świadczeń).

Sprawdźmy oferty NNW samochodu w różnych towarzystwach:

Generali – sumy ubezpieczenia zaczynają się od 3 000 zł. Najwyższa suma, jaką można wybrać to 100 000 zł. Przy sumie ubezpieczenia 50 000 zł Generali oferuje zniżkę dla klienta. Ubezpieczenie obejmuje kierowców i pasażerów. Dodatkowo można wykupić NNW dla kierowcy na sumę 100 000 zł. Przedmiotem ubezpieczenia jest trwał uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego kierowcy w związku z ruchem wszystkich pojazdów, którymi kieruje.

Wiener – sumy ubezpieczenia w NNW rozpoczynają się od 10 000 zł. Maksymalna suma to 50 000 zł. Istnieje możliwość nawet czterokrotności sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci kierowcy. Wiener oferuje także dodatkową opcję: Koszty leczenia po NNW.

Compensa – w tym towarzystwie można wybrać sumę ubezpieczenia od 10 000 zł do 100 000 zł. Zaletą jest dokupienie klauzuli pięciokrotnego podwyższenia sumy ubezpieczenia w przypadku śmierci Ubezpieczonego będącego kierowcą. Klauzula ta kosztuje tylko 5 zł. Można dokupić także za 40 zł klauzulę: Powrót do zdrowia, która gwarantuje pomoc medyczną osobom poszkodowanym w wypadkach poprzez szybki dostęp do konsultacji lekarskich.

Uniqa – towarzystwo oferuje 3 sumy ubezpieczenia, 5 000 zł, 20 000 zł 100 000 zł. Najwyższy wariant kosztuje 85 zł i jest to jedna z lepszych ofert na rynku. Ubezpieczenie działa w Polsce oraz Europie, obejmuje kierowcę oraz pasażerów. 

Kiedy działa NNW komunikacyjne?

NNW komunikacyjne, jak sama nazwa wskazuje działa w związku z podróżą pojazdem. Sytuacje, w których kierowca i pasażerowie mogą zostać poszkodowani to:

 • jazda samochodem,
 • wysiadanie i wsiadanie do samochodu,
 • naprawa samochodu na trasie,
 • załadunek i rozładunek auta.

W niektórych towarzystwach jest możliwość rozszerzenia ochrony poza komunikację, więc polisa działałaby także w domu, pracy itd.

Kiedy odszkodowanie z NNW nie zostanie wypłacone?

Jak każda polisa, także ubezpieczenie NNW samochodu ma wyłączenia. Są one bardzo podobne do innych wyłączeń w ryzykach dobrowolnych. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania m.in. po zdarzeniu spowodowanym po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, po zdarzeniu spowodowanym przez osobę, która nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W przypadku spowodowania zdarzenia celowo lub w związku z popełnieniem przestępstwa towarzystwo ubezpieczeniowe także odmówi wypłaty świadczenia.

Czy NNW trzeba kupić na cały rok?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zakup NNW na krótszy czas niż rok. Można wtedy dokupić NNW w trakcie trwania OC. Jest to wygodne rozwiązanie dla kierowców, ponieważ jak zapomną o zakupie NNW do OC, mogą to zrobić później.

Jakie znaczenie ma suma ubezpieczenia NNW?

Suma ubezpieczenia jest bardzo ważnym wyznacznikiem NNW. Im większa suma ubezpieczenia, tym lepiej, ponieważ otrzymasz wyższe świadczenie. Warto zwracać uwagę na sumę ubezpieczenia i zrobić porównanie, ponieważ tańsze ubezpieczenie NNW samochodu może mieć niską sumę. Towarzystwa oferują NNW na samochód już od sumy 5 000 zł. Na rynku można znaleźć nawet oferty powyżej 150 000 zł. W praktyce, jeżeli np. pasażer dozna złamania obojczyka to towarzystwo wypłaci 1% sumy, czyli w polisę na 5 000 zł będzie to 50 zł, a w polisie na 100 000 zł będzie to 1 000 zł. Jak widać różnica jest ogromna.

Przykład:

Pani Agnieszka miała w swoim samochodzie wykupione NNW na sumę ubezpieczenia 50 000 zł. Została poszkodowana w wypadku z winy innego kierowcy. W wyniku tego doznała złamania 10 żeber. Pani Agnieszka złożyła roszczenie o zadośćuczynienie z OC sprawcy, a także ze swojej polisy NNW. Zgodnie z tabelą uszczerbków ubezpieczyciel wypłacił pani Agnieszce 10% sumy ubezpieczenia, czyli 5 000 zł.

Przykład Pani Agnieszki może podpowiedzieć czy warto wykupić NNW.

Co jeszcze decyduje o cenie NNW?

Oprócz sumy ubezpieczenia cena NNW zależy od tego, czy w zakresie są dodatkowe świadczenia tj. pokrycie kosztów transportu, leczenia, rehabilitacji. Cena może także być niższa, jeżeli polisa NNW obejmuje tylko kierowcę.

Jak zgłosić szkodę z NNW komunikacyjnego?

Szkodę najlepiej zgłosić niezwłocznie. Jednak każde towarzystwo może mieć swoje wytyczne, które warto sprawdzić w OWU. Do zgłoszenia szkody potrzebna będzie dokumentacja medyczna, numer konta. Większość towarzystw udostępnia formularz online. Można zadzwonić także na infolinię.

Jak powinien postępować ubezpieczony w razie zajścia wypadku?

Każde towarzystwo może mieć odmienne zasady postępowania w razie wypadku. Jednak są czynności, które powinno się wykonać niezależnie od tego w jakim towarzystwie jest polisa. Na początku trzeba słuchać zaleceń lekarza oraz poddać się odpowiednim badaniom. Warto także poinformować policję o doznanych obrażeniach, oczywiście o ile stan zdrowia na to pozwala. Następnie trzeba zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego i przekazać wszelkie wymagane informacje. Jeżeli wypadek okaże się śmiertelny, osoba uposażona osoby zmarłej musi zgłosić roszczenie do towarzystwa i przekazać akt zgonu oraz dokument potwierdzający przyczynę zgonu.

Czy NNW komunikacyjne trzeba wypowiedzieć?

NNW na samochód jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie trzeba go wypowiadać. Jeżeli nie chcesz już kontynuować polisy NNW, po prostu jej nie wykupujesz. Towarzystwo może przesłać propozycję odnowienia polisy razem z NNW, jednak możesz opłacić tylko obowiązkowe OC.

Ubezpieczenie NNW – co warto wiedzieć?

 1. NNW jest dodatkiem do OC, który po wypadku może stanowić bardzo potrzebną pomoc finansową dla poszkodowanych.
 2. Przy zakupie NNW warto sprawdzać zakres i sumę ubezpieczenia.
 3. Niektóre oferty NNW na rynku mają nawet w zakresie koszty rehabilitacji czy środków pomocniczych.
 4. NNW komunikacyjne działa w czasie podróży pojazdem, ale także podczas wsiadania, wysiadania, rozładunku, załadunku oraz naprawy pojazdu na trasie.
 5. NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
[Głosów: 4 Średnia: 5]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie NNW

 1. Czy NNW można wykupić oddzielnie od OC?

  Niektóre towarzystwa dają taką możliwość np. Warta. Może się to przydać wtedy, gdy wykorzystujesz polisę po zbywcy i nie masz dodatkowej ochrony. Dzięki NNW kierowca oraz pasażerowie samochodu są ubezpieczeni. Czy warto to wykupić? Zdecydowanie tak!
 2. Czy NNW można wykupić tylko do samochodu?

  NNW można wykupić do wszystkich pojazdów. Szczególnie ta polisa przydaje się motocyklistom. Towarzystwa mają specjalne oferty dla kierowców jednośladów.
 3. Czy polisa NNW zadziała, gdy w samochodzie będzie więcej osób niż powinno?

  Gdy zdarzy się wypadek i poszkodowanych będzie 6 osób, a liczba miejsc w samochodzie to 5, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Może też być tak, że ubezpieczyciel wyliczy wysokość świadczeń dla każdej osoby ze stosunku łącznej sumy ubezpieczenia do liczby faktycznie przewożonych osób.
 4. Czy NNW samochodu działa także w domu?

  Niestety NNW komunikacyjne dotyczy tylko zdarzeń związanych z samochodem. Aby NNW obejmowało w domu, trzeba wykupić dodatkową polisę NNW lub polisę na życie z większą liczbą świadczeń.
scrolldown
760 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

77%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200+

Doradców w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.