biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Pakiety OC i AC

ubezpieczenie auta

Coraz więcej kierowców jest zainteresowanych nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale i dobrowolnym Autocasco. Wynika to przede wszystkim z drożejących usług w warsztatach samochodowych. Łatwo jest przekalkulować, że składka na AC często zwraca się już po jednej wizycie u mechanika.

Warto wiedzieć, że zamiast nabywać polisy oddzielne, bardziej opłaca się je kupić jednorazowo – w pakiecie OC AC. Ile można na tym zaoszczędzić i co jeszcze zyskuje się kupując pakiety? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jakie są pakiety ubezpieczeń dla właścicieli nowych aut?

Jedną z pierwszych rzeczy, o których myśli właściciel nowego samochodu to polisa OC z uwagi na fakt, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe i bezwzględnie musi być wykupione najpóźniej w dniu rejestracji. Poszukując korzystnego OC, kierowca napotyka często na oferty pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych. Czym są te pakiety? To po prostu przygotowane zestawy więcej niż jednego ubezpieczenia komunikacyjnego. Najczęściej spotykane pakiety to:

Na pakiet wszystkich wymienionych polis (OC+AC+Assistance+NNW) mawia się kompleksowe ubezpieczenie samochodu, ponieważ zawarte w nich ochrony zabezpieczają samochód, kierowcę i pasażerów od niemal wszystkich nieprzewidzianych sytuacji, które mogą przytrafić się na drodze.

Każde z ubezpieczeń można kupić oddzielnie, ale zwyczajnie się to nie opłaca, ponieważ pakiet dwóch i więcej polis jest nieraz tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych droższy niż kupno jednego ubezpieczenia. Dlatego kupując obowiązkowe ubezpieczenie samochodu warto zdecydować się na pakiet OC AC lub poszerzyć go jeszcze o dodatkowe polisy.

Co znajduję się w pakiecie dealerskim?

Kierowca, który kupi samochód w salonie, otrzyma propozycję zakupu pakietu dealerskiego, czyli zestawu ubezpieczeń przygotowanych specjalnie dla klientów danego dealera. Zazwyczaj w skład takiego pakietu wchodzą OC, AC, NNW i Assistance a w niektórych Zielona Karta.

Tym, co charakteryzuje ubezpieczenie dealerskie, jest fakt, że jego zakres jest z góry określony przez towarzystwo. W zależności od punktu widzenia i oczekiwań kierowcy można uznać to za zaletę lub wadę. Zaletę, ponieważ kierowca dostaje pakiet polis „na tacy” – nie musi zastanawiać się, co mu się przyda, a co nie i jakie parametry powinno mieć ubezpieczenie. Po prostu podpisuje dokumenty i ma tę pewność, że jego samochód jest ubezpieczony. Z drugiej strony – doświadczeni kierowcy są świadomi, które elementy polisy są dla nich realnie przydatne i co warto byłoby zmodyfikować w ubezpieczeniach. Pakiet dealerski nie daje możliwości adaptacji polis do własnych potrzeb lub pozwala na to, ale w bardzo wąskim zakresie.

Warto także podjąć temat ceny pakietu dealerskiego. Opiera się ona na ustaleniach pomiędzy salonem a firmą ubezpieczeniową, czyli dealer, który ma mocniejsze pole do negocjacji, wytarguje niższą cenę dla swoich klientów. Oznacza to, że taki sam pakiet OC AC na nowy samochód w jednym salonie może być droższy lub tańszy niż w innym.

Używane auto – ile zyskasz, kupując pakiet OC/AC?

Każdemu kierowcy zależy na dobrej ochronie samochodu w jak najlepszej cenie, a to właśnie zyskuje się, kupując pakiet ubezpieczeń. Firmy ubezpieczeniowe oferują zestawy ubezpieczeń znacznie taniej, niż te same polisy sprzedawane oddzielnie. Oszczędność, w zależności od towarzystwa i wybranych opcji, może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Przykład: Jacek, 48-letni urzędnik z Rzeszowa szuka ubezpieczenia dla 8-letniego Volkswagena Golfa. Beesafe proponuje mu polisę OC w cenie 400 zł lub pakiet OC+Assistance+NNW za 435 zł. Wystarczy więc, że Jacek dołoży tylko 35 zł, a zyska niemal kompleksową ochronę auta. Gdyby Jacek chciał kupić te wszystkie polisy oddzielnie, musiałby za nie zapłacić co najmniej kilkaset złotych więcej.

Korzystny pakiet OC+AC – czyli jaki?

Korzystny pakiet ubezpieczeń to najtańszy możliwy zestaw polis, które spełnią potrzeby kierowcy. W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest prosta, ponieważ OC ma taki sam zakres ochrony we wszystkich firmach. Dlatego decydując się na pakiet OC AC, trzeba szczególnie zapoznać się z warunkami dotyczącymi Autocasco, gdyż te różnią się w zależności od firmy i wariantu ubezpieczenia.
Należy zwrócić uwagę na:

 • Zakres polisy (czy obejmuje tylko szkody powypadkowe, czy również gwarantuje wypłatę odszkodowania po kradzieży, uszkodzeniu przez dzikie zwierzęta itp.).
 • Sposób naprawy pojazdu (np. ubezpieczając nowy i drogi samochód opłaca się wziąć polisę, która gwarantuje bezgotówkową likwidację szkody w ASO).
 • Wysokość udziału własnego, czyli wyrażona procentowo lub złotówkowo wartość, którą kierowca będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni na likwidację szkody.

Składki na polisy, które przewidują udział własny są niższe, ale nie zawsze można się na nie zdecydować. Np. banki udzielając kredytu samochodowego, czasami stosują zapis, że wybrane Autocasco nie może uwzględniać udziału własnego. Chodzi tutaj o wykluczenie sytuacji, że samochód (który jest zabezpieczeniem kredytu) nie zostanie naprawiony, ponieważ kierowcy nie będzie stać na partycypację w kosztach. W takiej sytuacji niektóre towarzystwa umożliwiają zniesienie udziału własnego po wpłaceniu dodatkowej kwoty – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

 • Wysokość franszyzy integralnej, minimalna wysokość szkody, która objęta jest ochroną. Jeśli franszyza wynosi np. 1 000 zł, a szkoda zostanie wyceniona na 800 zł, to firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku jej pokrywania.

Jak przedstawiają się ceny pakietów OC/AC u różnych ubezpieczycieli?

Najlepszy sposób, aby kupić pakiet OC AC najtaniej to porównanie ofert kilkunastu firm. Sprawdziliśmy w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl, jakie oferty proponują towarzystwa ubezpieczeniowe i co dokładnie zawierają ich pakiety polis.

Kierowcą, który poszukuje taniego pakietu OC AC jest Marta, 35-letnia nauczycielka z Kielc. Marta jest mężatką, mamą 5-latki i właścicielką samochodu Dacia Sandero z 2016 r. Marta może wybrać spośród zaproponowanych niżej ofert:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje pakiet OC + AC dla 35-latki z Kielc?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
549,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
595,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
738,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
839,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
840,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
900,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
927,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1008,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje pakiet OC + AC dla 35-latki z Kielc?
Proama
549,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
595,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
738,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
839,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
840,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
900,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
927,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1008,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 31.12.2021 r., Dacia Sandero z 2016 r.

Najtańszy pakiet polis OC+AC proponuje Marcie Proama. W cenie 549 zł otrzyma ona ubezpieczenie obowiązkowe i Mini Autocasco, które chroni tylko od kradzieży. Marta jednak chciałaby mieć także zabezpieczenie w razie szkód powypadkowych. W takim razie odpadają też trzy kolejne oferty od Link4 i TUZ, ponieważ zawierają podobne AC, czyli obejmujące tylko kradzież lub działanie żywiołów.

Najtańsze Autocasco, które zadziała po wypadku to propozycja mtu24 za 839 zł. Wciąż jednak jest to AC Mini, które jest dość okrojone względem klasycznej polisy. Lecz wystarczy, że Marta dołoży tylko 1 zł i może kupić pakiet OC + AC standard w AVIVA. Oprócz tych dwóch polis otrzyma ona także Assistance gwarantujące pomoc w przypadku wielu niespodziewanych problemów ma drodze. Wysokość udziału własnego w tej polisie to 1 500 zł, a szkody minimalnej – 500 zł.

Porównajmy to z pakietem w Generali, który kosztuje 927 zł i także zawiera OC, AC i Assistance. Okazuje się, że udział własny w Generali to 1 000 zł, a szkoda minimalna jest taka sama jak w AVIVA, tj. 500 zł. Znacząca jest także różnica w sumie ubezpieczeniowej. W AVIVA jest to wartość rynkowa pojazdu, a w Generali ogranicza ją do 26 958 zł. Okazuje się zatem, że droższy pakiet polis w Generali jest mniej korzystny niż w AVIVA, jeśli ktoś szuka ubezpieczenia dla samochodu, którego wartość przekracza około 27 000 zł.

Jakie są zniżki za ubezpieczenia mieszkań i domów?

Kierowcy, którzy kupią w danym towarzystwie pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, mogą liczyć na dodatkowe upusty na produkty. Wśród nich są zniżki na ubezpieczenie nieruchomości. Takie poszerzone pakiety – chroniące zarówno pojazd, jak i dom lub mieszkanie ubezpieczonego – oferuje np. Ergo Hestia. Asortyment firmy obejmuje dwa rodzaje pakietów:

 • ERGO 1 – to podstawowy pakiet obejmujący OC samochodowe, NNW dla kierowcy i pasażerów oraz ochronę nieruchomości od zdarzeń losowych i ognia. Pakiet zawiera też OC w życiu prywatnym.
 • ERGO 7 – to kompleksowa ochrona samochodu, nieruchomości i ubezpieczonego. Pakiet zawiera OC i AC komunikacyjne, NNW kierowcy i pasażerów, ochronę domu lub mieszkania od zdarzeń losowych, ognia i kradzieży oraz OC w życiu prywatnym.

Kupno tych wszystkich ubezpieczeń w pakiecie (jednorazowo) wychodzi dużo taniej i gwarantuje szeroką ochronę posiadanego majątku.

Jakie są zniżki za ubezpieczenia życiowe?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości, kupujący pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych, mogą liczyć na zniżki przy zakupie polis na życie. Taką ofertę ma wspomniana w akapicie wyżej Ergo Hestia, której pakiety zawierają OC w życiu prywatnym. Polisa OC na życie gwarantuje wsparcie finansowe za szkody wyrządzone innym osobom.

Przydaje się to w razie:

 • zalania mieszkania sąsiada,
 • zniszczenia dokonanego przez dzieci ubezpieczonego (zbicia piłką szyby w domu sąsiada),
 • zniszczenia dokonanego przez zwierzę ubezpieczonego (wtargnięcia psa na posesję sąsiada i rozkopanie mu ogródka).

Jak taniej kupić OC i AC?

Najszybszy sposób na kupno taniego pakietu OC i AC to skorzystanie z kalkulatora na najteniejuagenta.pl. Po uzupełnieniu formularza o dane samochodu i właściciela, kalkulator wyświetli kilkadziesiąt ofert od kilkunastu ubezpieczycieli. Większość firm proponuje zróżnicowane pakiety: nie tylko OC i AC, ale np. OC, Autocasco i Assistance.

Można zaznaczyć interesujące pakiety, a narzędzie wyświetli je w czytelnej tabelce, gdzie łatwo da się je porównać. Po wybraniu najkorzystniejszej oferty wystarczy wybrać formę płatności i sposób zapłaty (jednorazowo lub ratalne), opłacić polisę i poczekać kilka minut, aż umowa przyjdzie na e-maila.

Pakiet OC i AC – co warto wiedzieć?

 • Zakup OC i AC w pakiecie bardziej opłaca się niż kupno tych samych polis oddzielnie. Oszczędność jest różna i zależy od wybranego towarzystwa i wariantu ubezpieczenia, ale bezapelacyjnie kupno polis w pakiecie jest zawsze tańsze.
 • Pakiet dealerski to zestaw ubezpieczeń, który można kupić w salonie przy okazji kupna samochodu. Pakiet zawiera najczęściej OC i AC, Assistance a czasami jeszcze NNW i Zieloną Kartę. Pakietu nie można na ogół modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
 • Przy wyborze pakietu OC i AC trzeba szczególnie zwrócić uwagę na warunki obowiązywania Autocasco. Chodzi o zakres ochrony, sposób naprawy samochodu oraz wysokość wkładu własnego i szkody minimalnej.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują klientom, którzy zakupią u nich polisy komunikacyjne, rabaty na inne produkty: ubezpieczenia na życie i mieszkaniowe.
 • Zakup dwóch lub więcej ubezpieczeń w pakiecie nie oznacza, że składka wzrośnie wielokrotnie, czasami różnica jest kilkuzłotowa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pakiety OC i AC

Czy w pakiecie z OC można wykupić Autocasco dla samochodu bez względu na jego wiek?

Nie. Większość firm nie sprzedaje AC dla aut starszych niż 15 lat.

Na ile rat można rozłożyć cenę pakietów?

To zależy od firmy. Niektóre rozkładają na 2 lub 4 raty, a inne nawet na 12.

Czy pakiety OC AC przedłużają się automatycznie?

Ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie. To, czy dzieje się tak z innymi polisami, które są w pakiecie, zależy od warunków umowy. Może też być tak, że jeśli właściciel nie zgodzi się na przedłużenie pozostałych polis, to firma ubezpieczeniowa rekalkuluje składkę na OC.

scrolldown
530 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

70%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200

Agentów w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.