biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Ubezpieczenie Samochodowe Assistance

assistance - przebita opona

Z Ogólnopolskiego Badania Assistance przeprowadzonego w styczniu 2020 roku wynika, że zaledwie 42% Polaków decyduje się na zakup tego dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zobacz, dlaczego posiadanie ubezpieczenia assistance jest opcją wartą przemyślenia i jak wybrać najlepsze.

Masz ubezpieczenie assistance tylko dlatego, że było gratisem do obowiązkowego OC? Zwykle rezygnujesz z jego zakupu, bo nie masz pojęcia, do czego mogłoby się przydać? A może po prostu nie wiesz, co to jest assistance i do czego służy? Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci wybór najkorzystniejszej opcji.

Po czym rozpoznać dobry assistance?

Assistance jest ubezpieczeniem opcjonalnym, a co za tym idzie – oferty u poszczególnych towarzystw mogą diametralnie różnić się pod kątem zakresu ochrony. Z tego powodu należy zachować szczególną czujność przy wybieraniu assistance samochodu, aby kupić ten, który najlepiej odpowiada rzeczywistym potrzebom. Po pierwsze, aby nie przepłacać za niepotrzebne opcje. Po drugie, aby móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy dojdzie do sytuacji wymagającej jego interwencji.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu polisy assistance?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze pakietu assistance należy zadać sobie kilka pytań. Jakich?

 • Przed jakimi zdarzeniami chroni polisa? Mogą to być zarówno wypadek na drodze, jak i awaria czy kradzież pojazdu. Warto też sprawdzić dokładne definicje tych zdarzeń w OWU, gdyż każde towarzystwo może rozumieć je na nieco inny sposób.
 • Jakie limity ustalił ubezpieczyciel? Mogą one dotyczyć m.in. kilometrów holowania, liczby dni użytkowania pojazdu zastępczego, kosztów naprawy na miejscu albo kwoty, jaką kierowca może wykorzystać na opłacenie sobie noclegu na czas naprawy auta.
 • W jakich sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje wyłączona? To w OWU możesz sprawdzić, kiedy ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy chociaż masz wykupione ubezpieczenie assistance. Koniecznie zapoznaj się z tymi szczegółami przed podpisaniem umowy, a nie dopiero po szkodzie!
 • Na jakim obszarze polisa pozostaje w mocy? Jeśli nie wyjeżdżasz z Polski, wystarczy Ci assistance obowiązujący na terenie kraju. W przypadku wyjazdów zagranicznych konieczny jest zakup pakietu działającego na terenie Europy.

Pamiętaj o tym, że assistance działający za granicą może mieć wyłączenia terytorialne. Oznacza to, że obowiązuje na terenie całej Europy poza kilkoma państwami – najczęściej są nimi Mołdawia, Rosja, Białoruś i Ukraina – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert porównywarki najtaniejuagenta.pl.

Czy podstawowy assistance wystarczy na co dzień?

Przy zakupie OC ubezpieczyciel dołożył gratis w postaci mini ASS? To dość częsty zabieg towarzystw. W rzeczywistości jednak takie podstawowe ubezpieczenie assistance zapewnia bardzo ograniczony zakres ochrony, a zatem nie obliguje ubezpieczyciela do pomocy w każdej sytuacji. Te ograniczenia najczęściej dotyczą rodzaju zdarzenia (zwykle tylko wypadku), limitu kosztów naprawy oraz kilometrów holowania.

Przykład 1 46-letni pan Tomasz z Poznania kupił OC dla swojego Forda Fiesty z 2015 roku. Zdecydował się na ofertę, w której wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem otrzymał również pakiet mini assistance. Jakiś czas później auto odmówiło posłuszeństwa i nie odpaliło. Postanowił skorzystać z otrzymanego ubezpieczenia mini ASS, jednak ubezpieczyciel odmówił udzielenia pomocy. Dlaczego? Pakiet, którym dysponował, obejmował tylko unieruchomienie pojazdu na skutek kolizji – a tutaj awaria powstała bez udziału innych uczestników ruchu drogowego. Koniec końców, został z tym problemem sam i musiał poradzić sobie z nim na własną rękę.

Oczywiście towarzystwa posługują się różnym nazewnictwem swoich produktów, zresztą wiele z nich nie oferuje maksymalnej ochrony. Do tych ograniczeń możemy zaliczyć:

 • pomoc jedynie w razie kolizji (nie awarii),
 • brak samochodu zastępczego,
 • holowanie do określonego limitu kilometrów (lub do określonej kwoty pieniężnej),
 • pomoc w przypadku awarii jedynie poza miejscem zamieszkania (np. limit 10 km w promieniu od domu),
 • pomoc oferowana jedynie na terenie Polski.

Jak wyglądają rozszerzone warianty assistance w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych?

Rozszerzone warianty ubezpieczenia assistance to zupełnie inna bajka niż mini ASS. Takie polisy zapewniają znacznie szerszy zakres ochrony, a zatem są w stanie zapewnić pomoc ubezpieczyciela w wielu kryzysowych sytuacjach, które mogą przydarzyć Ci się na drodze. Co może wchodzić w skład takiej oferty? Usługi proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe można zasadniczo podzielić na trzy kategorie:

Pomoc technicznaPomoc finansowaPomoc informacyjna
Holowanie pojazduPokrycie kosztów powrotu do domu lub kontynuowania podróżyWsparcie tłumacza
Naprawa samochodu na miejscuPokrycie kosztów noclegu dla kierowcy i towarzyszących mu osóbKonsultacja z prawnikiem
Udostępnienie samochodu zastępczegoPokrycie kosztów hospitalizacjiPomoc w znalezieniu i zabukowaniu biletów czy miejsca noclegowego
Dostarczenie paliwa do unieruchomionego pojazduPokrycie kosztów transportu medycznego
Wymiana kołaPokrycie kosztów transportu zwłok
Złomowanie pojazduPokrycie kosztów opieki nad dziećmi na czas naprawy
Kierowca, który odwiezie właściciela pojazdu i towarzyszące mu osoby na miejsce docelowej podróży

Patrząc na listę problematycznych sytuacji, które może rozwiązać ubezpieczyciel, nietrudno przyznać, że zakup ubezpieczenia assistance może się okazać korzystną opcją. Wszystko zależy jednak od tego, ile trzeba za to zapłacić. Wbrew pozorom, ceny takich rozszerzonych pakietów wcale nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie.

Przykład:

Pani Monika z Katowic ma 52 lata, a od 34 lat jest aktywnym i bezszkodowym kierowcą. Jeździ Oplem Astrą z 2013 roku o pojemności silnika 1364 cm³. Poniżej prezentujemy przegląd ofert, spośród których pani Monika mogłaby wybrać swoje ubezpieczenie assistance.

Towarzystwo ubezpieczenioweNazwa pakietu ASSCena OC + rozszerzony assistanceZakres assistance samochodowego
TrastiPOMOC W PODRÓŻY - AWARIA LUB WYPADEK (ASS)486 zł● po wypadku, awarii i kradzieży samochodu

● minimalna odległość od domu: 0 km

● holowanie pojazdu: do najbliższego warsztatu

● naprawa na miejscu

● wymiana kół

● uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

● dostarczenie paliwa
UniqaUbezpieczenie assistance – wariant MIDI503 zł● po wypadku, awarii i kradzieży samochodu

● minimalna odległość od domu: 0 km

● holowanie pojazdu: na 75 km

● naprawa na miejscu

● samochód zastępczy na 2 dni

● uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora
BenefiaASSISTANCE „BENEFIA SOS”591 zł● po wypadku, awarii i kradzieży samochodu

● minimalna odległość od domu: 0 km dla większości usług

● holowanie pojazdu: do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi

● naprawa na miejscu

● wymiana kół

● samochód zastępczy: do 7 dni

● uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

● dostarczenie paliwa

● dodatkowa ochrona i informacje
Link4Auto Assistance604,97● po wypadku, awarii i kradzieży samochodu

● minimalna odległość od domu: 0 km

● holowanie pojazdu: 200 km

● naprawa na miejscu

● samochód zastępczy: do 4 dni

● wymiana kół

● uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

● dostarczenie paliwa

● dodatkowa ochrona i informacje

● ubezpieczenie opon
TUZ UbezpieczeniaAuto Assistance608 zł● po wypadku, awarii i kradzieży samochodu

● minimalna odległość od domu: 0 km


● holowanie pojazdu: na 600 km w Polsce i 500 km w Europie

● naprawa na miejscu

● samochód zastępczy: do 5 dni

● wymiana kół

● uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

● dostarczenie paliwa

● dodatkowa ochrona i informacje

Wyniki kalkulacji z 26.11.2021 roku. Zostały przygotowane przy użyciu naszego kalkulatora.

Jak przygotować się do zgłoszenia szkody w Centrum Alarmowym?

Aby móc skorzystać z usług dostępnych w ramach assistance samochodowego, trzeba skontaktować się z Centrum Alarmowym konkretnego ubezpieczyciela. Jest ono czynne całodobowo – wystarczy tylko zadzwonić na numer znajdujący się na stronie internetowej towarzystwa lub też na polisie.

Konsultant, który odbierze telefon, będzie potrzebował od Ciebie kilku informacji. Jeśli przygotujesz je zawczasu, to proces przebiegnie sprawnie i szybko otrzymasz pomoc. Zanim zadzwonisz:

 • Postaraj się zminimalizować szkodę i zapobiec jej pogorszeniu.
 • Spróbuj ustalić, z jaką usterką masz do czynienia, albo podsumuj zaobserwowane objawy.
 • Przygotuj numer polisy oraz szczegółowe dane samochodu (numer rejestracyjny, VIN, marka i model). Jeśli podróżują z Tobą inne osoby, a Twój pakiet assistance obejmuje je ochroną, konsultant na pewno o nie zapyta.
 • Dokładnie określ swoją lokalizację.

Pamiętaj! W OWU ubezpieczenia assistance znajduje się informacja o tym, w jakim czasie od zaistnienia zdarzenia musisz skontaktować się z ubezpieczycielem. Najczęściej trzeba to zrobić od razu. Jeśli zbagatelizujesz sprawę i zadzwonisz po kilku dniach, towarzystwo ma prawo odmówić Ci udzielenia pomocy.

Konsultant poinformuje Cię, ile należy zaczekać na przyjazd pomocy. Do tego czasu nie ruszaj się z miejsca zdarzenia i miej pod ręką telefon – ubezpieczyciel może się z Tobą kontaktować, by omówić szczegóły.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić udzielenia pomocy?

Podobnie jak w przypadku każdej innej umowy podpisywanej z ubezpieczycielem, tutaj również trzeba dokładnie przejrzeć OWU pod kątem wyłączeń i ograniczeń. W przypadku ubezpieczenia assistance najczęściej dotyczą one:

 • zdarzeń, które uniemożliwiają ubezpieczycielowi udzielenie pomocy (przede wszystkim katastrof naturalnych, takich jak wichura czy powódź),
 • sytuacji, gdy właściciel pojazdu zaczął działać na własną rękę, bez konsultacji z ubezpieczycielem,
 • działania celowego lub sprzecznego z prawem (np. zdarzenie jest wynikiem podjęcia próby samobójczej albo miało miejsce, gdy w samochodzie znajdowało się zbyt dużo osób, albo doszło do niego podczas świadczenia usług transportowych, o czym nie został powiadomiony ubezpieczyciel),
 • powtarzających się zdarzeń, które są efektem zaniedbania kierowcy (np. nieskuteczna naprawa).

Jeśli nie przekonują Cię wymienione wyżej zalety posiadania ubezpieczenia assistance, to być może trafi do Ciebie największy atut takiej polisy: korzystanie z niej nie wpływa na utratę zniżek. Oznacza to, że pomoc z pakietu ASS w żaden sposób nie podwyższy składek w kolejnym roku.

Assistance jako ubezpieczenie dla przezornych?

Dla kogo assistance może okazać się przydatny? Wersja podstawowa (tym bardziej, jeżeli dostajemy ją za darmo) zawsze będzie miłym dodatkiem do naszej polisy OC. Pomoc drogowa rozszerzona również o awarię przyda się przede wszystkim właścicielom tych modeli samochodów, które statystycznie są mniej zawodne od pozostałych.

Również te osoby, które planują dłuższe wyjazdy, np. na wakacje (zwłaszcza za granicę!), powinny rozważyć zakup tego rodzaju ubezpieczenia. Nawet jeżeli assistance miałby nas kosztować dodatkowe 100 czy więcej złotych, to może nam się zwrócić z nawiązką, jeżeli będziemy potrzebowali pomocy drogowej.

Natomiast jeżeli właśnie wybierasz się na urlop, ale nie nabyłeś jeszcze odpowiedniej polisy to nic straconego, ponieważ bez problemu kupisz assistance krótkoterminowe.

Źródła:

Ogólnopolskie Badanie Assistance – https://www.europ-assistance.pl/pl/o-nas/ogolnopolskie-badanie-assistance.

Ubezpieczenie assistance – co warto wiedzieć?

 • Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną, finansową lub informacyjną w sytuacji, gdy samochód zepsuje się, zostanie skradziony lub ucierpi na skutek kolizji.
 • Towarzystwa często oferują tzw. mini ASS jako dodatek do OC. Takie ubezpieczenie cechuje się jednak ograniczonym zakresem.
 • Do świadczeń oferowanych w ramach rozszerzonego assistance należą m.in. wymiana opon, uruchomienie pojazdu w razie rozładowania akumulatora czy dowiezienie paliwa, jeśli zabraknie go po drodze.
 • Gdy chcesz skorzystać z pomocy assistance, musisz skontaktować się z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela od razu po wystąpieniu zdarzenia.
 • Ubezpieczyciel ma prawo odmówić udzielenia pomocy w pewnych sytuacjach. Informację o tym znajdziesz w OWU w sekcji z wyłączeniami odpowiedzialności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance

 

Czy mogę pojechać samochodem za granicę, jeśli dostałem od ubezpieczyciela mini ASS?

Taka podstawowa wersja assistance zazwyczaj obowiązuje jedynie na terenie Polski. Aby móc skorzystać z pomocy ubezpieczyciela również za granicą, wybierz pakiet rozszerzony z odpowiednim zakresem terytorialnym.

Samochód odmówił posłuszeństwa 1000 km od domu, a ubezpieczyciel odmawia pomocy w odholowaniu go do domu. Co zrobić?

Sprawdź swoją polisę, a dokładnie limit kilometrów holowania, jaki obejmuje Twój pakiet. Jeśli jest mniejszy niż odległość dzieląca Cię od domu, towarzystwo ma prawo odmówić pomocy. Zawsze sprawdzaj limit kilometrów holowania przed zakupem assistance samochodowego.

Ubezpieczyciel odmówił pomocy, bo drugi raz w ciągu roku zgłosiłem rozładowanie akumulatora samochodu. Czy ma do tego prawo?

Wszystko zależy od zapisu w OWU. Ubezpieczyciele zawierają w nich limity dla poszczególnych usług i świadczeń dostępnych w ramach pakietu assistance. Jeśli w umowie znajduje się klauzula precyzująca, że możesz liczyć na jednokrotną pomoc w takiej sytuacji, towarzystwo może odmówić powtórnej interwencji.

Ubezpieczyciel zapłacił mi za nocleg na czas naprawy samochodu, jednak tylko za 2 dni, chociaż pojazd był jeszcze niesprawny. Czy mogę ubiegać się o dopłatę za kolejne dni?

W OWU polisy znajduje się informacja o tym, przez ile dni możesz korzystać z noclegu na koszt ubezpieczyciela albo jaki limit możesz wykorzystać na ten cel. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za kolejne dni lub kwotę przekraczające ustalenia z umowy.

[Głosów: 2 Średnia: 4.5]
scrolldown
530 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

70%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200

Agentów w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.