biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Ubezpieczenie Samochodowe Assistance

assistance samochodowe

Assistance samochodowe może być niezbędne podczas dalekiej podróży autem, np. na wymarzony urlop za granicę. Nawet najlepiej przygotowany kierowca nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Rozładowany akumulator, brak paliwa i stacji benzynowej w najbliższej okolicy, trudności w porozumieniu się z lokalną policją po kradzieży samochodu za granicą – to tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób assistance ułatwi Ci życie w losowych sytuacjach, które mogą dotknąć każdego.

Czym jest ubezpieczenie assistance?

Próbując zwięźle scharakteryzować polisę assistance, można określić ją jako pomoc w nieprzewidzianych, awaryjnych sytuacjach, które mogą przytrafić się kierowcy podczas korzystania z auta na co dzień. Ubezpieczenie to może występować w kilku wariantach do wyboru. Czym się różnią?

  • ASS mini – ten wariant jest bardzo często dodawany do zakupu OC jako gratis. Choć czasem może okazać się przydatny, to jednak stanowi bardzo okrojoną wersję pełnego pakietu assistance. Oznacza to, że masz do dyspozycji niewiele sytuacji, w których możesz skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Najczęściej jest to tylko wypadek (ale już nie kolizja ani samoczynna awaria). Na taką polisę są również nałożone restrykcyjne limity dotyczące np. liczby kilometrów holowania lub kwoty na poczet naprawy samochodu w warsztacie. Ograniczenia mogą obowiązywać również w przypadku miejsca zdarzenia (tylko w dużej odległości od domu, ale na terenie Polski) czy rodzaju udzielonej pomocy po tym, gdy auto okaże się niesprawne na dłużej (brak możliwości otrzymania samochodu zastępczego).
  • Pełne assistance – bardziej rozbudowany pakiet, którego dokładny zakres można dowolnie kształtować w ramach kilku opcji udostępnianych przez ubezpieczyciela. Zapewnia ochronę na wielu polach i sprawdza się w różnych scenariuszach, z którymi mogą spotkać się kierowcy.
  • Assistance krótkoterminowe – jak sama nazwa wskazuje, jego umowa nie obowiązuje przez cały rok, tylko przez krótszy okres, np. na tydzień lub miesiąc. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli planujesz długą trasę krajową lub zagraniczną. Zakres takiej polisy można najczęściej wybrać spośród kilku dostępnych opcji, aby jak najlepiej odpowiadał aktualnym potrzebom.

Przy zakupie krótkoterminowego assistance warto zawsze upewnić się, czy jego całoroczny wariant nie będzie korzystniejszy – zwłaszcza jeśli potrzebujesz polisy na miesiąc lub dwa. Bardzo często okazuje się, że różnica w cenie między ubezpieczeniem na krótki okres a rocznym  jest na tyle niewielka, że bardziej opłaca się wybrać tę drugą opcję i cieszyć się spokojną głową przez dłuższy czas, a nie tylko na wakacjach – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejiagenta.pl.

W jakich sytuacjach można skorzystać z assistance?

Pomoc assistance może dotyczyć aspektów technicznych związanych z doprowadzeniem pojazdu do stanu umożliwiającego jazdę. W ramach pakietu możesz jednak liczyć też na wsparcie w kwestiach związanych ze zdrowiem Twoim i podróżujących z Tobą osób. Ubezpieczyciel udzieli Ci również informacji, których pilnie potrzebujesz, np. dotyczących noclegu w nieznanej Ci okolicy czy spraw natury prawniczej.

Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, zatem każde towarzystwo może kształtować ofertę zgodnie z polityką wewnętrzną firmy. Poniżej prezentujemy przekrój świadczeń, które najczęściej wchodzą w skład propozycji towarzystw dla użytkowników tej polisy w rozszerzonym wariancie.

Pomoc technicznaPomoc finansowaPomoc informacyjna
Holowanie pojazduPokrycie kosztów powrotu do domu lub kontynuowania podróżyWsparcie tłumacza
Naprawa samochodu na miejscuPokrycie kosztów noclegu dla kierowcy i towarzyszących mu osóbKonsultacja z prawnikiem
Udostępnienie samochodu zastępczegoPokrycie kosztów hospitalizacjiPomoc w znalezieniu i zabukowaniu biletów czy miejsca noclegowego
Dostarczenie paliwa do unieruchomionego pojazduPokrycie kosztów transportu medycznego
Wymiana kołaPokrycie kosztów transportu zwłok
Złomowanie pojazduPokrycie kosztów opieki nad dziećmi na czas naprawy
Kierowca, który odwiezie właściciela pojazdu i towarzyszące mu osoby na miejsce docelowej podróży

Gdzie można kupić polisę assistance?

Jeśli zdecydujesz się na krótkoterminowe assistance, oczywiście możesz kupić je jako samodzielny produkt niezależny od OC. W przypadku wersji całorocznej najkorzystniejszy może się okazać wybór pakietu złożonego z OC i pełnego assistance. Przy zakupie dwóch polis od jednego ubezpieczyciela najpewniej otrzymasz też korzystniejsze warunki finansowe niż normalnie.

Jak wygląda zakres ochrony takiej polisy? Zaprezentujemy to na poniższym przykładzie.

Przykład:

38-letni pan Artur z Mińska Mazowieckiego stwierdził, że przyda mu się całoroczne assistance, bo dużo jeździ samochodem (Opel Antara z 2013 roku), a ostatnio szef coraz częściej wysyła go w dalekie delegacje. W związku z tym przeszukał propozycje dostępne w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl i wybrał dla siebie 3 opcje warte  rozważenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweNazwa pakietu ASSCena OC + rozszerzony assistanceZakres assistance samochodowego
mtu24Assistance po awarii i wypadku w Polsce601 złpo wypadku i awarii

minimalna odległość od domu: 0 km

holowanie pojazdu: 150 km

naprawa na miejscu

wymiana kół

uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

dostarczenie paliwa
BalciaAssistance Rozszerzony657 złpo wypadku, kradzieży i awarii

minimalna odległość od domu: 0 km

holowanie pojazdu: 500 km

naprawa na miejscu

samochód zastępczy: do 5 dni

uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora
BeeSafeAssistance Premium672 złpo wypadku, kradzieży i awarii

minimalna odległość od domu: 0 km

holowanie pojazdu: 200 km
naprawa na miejscu

samochód zastępczy

uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora

Kalkulacja sporządzona 15.09.2022 r. w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie assistance?

Nie da się ukryć, że zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach pakietu assistance jest bardzo szeroki, a tym samym niezwykle korzystny dla kierowcy. A jak to wygląda od strony finansowej? Przyjrzyjmy się, jak kształtują się ceny polis zawierających tę opcję w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl.

Przykład 2:

32-letnia pani Aneta z Ząbkowic Śląskich postanowiła znaleźć całoroczne assistance dla swojego Forda Kugi z 2017 roku. Zobaczmy, jakie ceny zaproponowali jej ubezpieczyciele.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje całoroczne assistance w pakiecie z OC?
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
388,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
433,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
487,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
537,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
543,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
545,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje całoroczne assistance w pakiecie z OC?
TUZ TUW
388,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
433,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
487,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
537,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
543,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
545,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja sporządzona 15.09.2022 r. w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Kalkulacja sporządzona 15.09.2022 r. w porównywarce najtaniejuagenta.pl.

Co warto przemyśleć przed zakupem assistance?

Choć w przypadku wszystkich nieobligatoryjnych polis komunikacyjnych ubezpieczyciele mają wolną rękę w kształtowaniu zakresu ochrony, to jednak przy assistance jest to szczególnie widoczne. Ma to związek z szerokim zakresem świadczeń, które można podpiąć pod to ubezpieczenie.

Choć to zróżnicowanie stanowi nieocenioną korzyść dla kierowców, bo zapewnia im dostęp do szerokiego wachlarza opcji, to jednak niesie za sobą konieczność głębszego zastanowienia się przed zakupem konkretnej polisy. Dlaczego? Tylko w ten sposób wybierzesz taki pakiet, który w rzeczywistości przyda Ci się podczas codziennego użytkowania samochodu. A to istotne, bo nie ma sensu dopłacać za opcje, z których na pewno nie skorzystasz – zamiast tego lepiej zapłacić mniej, a wybrać dokładnie taki zakres ochrony, jaki odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.

Przy wyborze assistance zwróć szczególną uwagę na następujące aspekty:

  • zakres terytorialny – nie każda polisa działa poza granicami Polski. Co więcej, nawet zagraniczne assistance może nie obowiązywać na terenie pewnych państw. Do takich wyjątków należą często Rosja, Ukraina, Białoruś lub Mołdawia,
  • minimalna odległość od domu – w niektórych przypadkach ubezpieczenie zaczyna działać dopiero wtedy, gdy oddalisz się na określoną odległość od miejsca zamieszkania, np. na 50 lub 100 km. Jeśli tak będzie i auto zepsuje się bliżej domu, to ubezpieczyciel nie udzieli Ci wsparcia i pozostaniesz z problemem do rozwiązania na własną rękę,
  • limity dla poszczególnych świadczeń – dotyczy to szczególnie holowania (tutaj limit może być wyrażony w liczbie kilometrów lub kwocie; możesz też spotkać się z wariantem bez limitu) oraz naprawy samochodu (limit pieniężny). Ograniczeniami mogą być też obłożone inne świadczenia, jak np. wymiana kół, uruchomienie auta po rozładowaniu akumulatora czy udostępnienie samochodu zastępczego,
  • wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie zapewni Ci pomocy. Zazwyczaj dotyczą działania celowego i pod wpływem substancji psychoaktywnych, ale warto dokładnie zapoznać się z całą sekcją wyłączeń,
  • definicje zdarzeń drogowych – choć to może się wydać przesadą, to czasem róznica między definicją awarii a unieruchomienia pojazdu może przesądzić o tym, czy towarzystwo pozwoli Ci na skorzystanie z jakiegoś świadczenia.

Szukasz dobrego assistance dla swojego pojazdu? Skorzystaj z kalkulatora najtaniejuagenta.pl. Zobacz, jaka jest różnica między najtańszą a najdroższą polisą, i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić.

Assistance samochodowe – co warto wiedzieć?

  • Ubezpieczenie assistance zapewnia kierowcy dostęp do różnego rodzaju świadczeń, które ułatwią pokonanie losowych zdarzeń uniemożliwiających jazdę samochodem.
  • Assistance może występować w kilku wariantach: mini ASS, pełnym i krótkoterminowym.
  • W ramach pakietu assistance możesz korzystać z pomocy technicznej, finansowo-medycznej i informacyjnej.
  • Aby assistance dobrze służyło właścicielowi, powinno być dopasowane do jego potrzeb, przede wszystkim w kwestii limitów dla poszczególnych świadczeń.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance

  1. Czy mogę pojechać samochodem za granicę, jeśli dostałem od ubezpieczyciela mini ASS?

    Taka podstawowa wersja assistance zazwyczaj obowiązuje jedynie na terenie Polski. Aby móc skorzystać z pomocy ubezpieczyciela również za granicą, wybierz pakiet rozszerzony z odpowiednim zakresem terytorialnym.
  2. Samochód odmówił posłuszeństwa 1000 km od domu, a ubezpieczyciel odmawia pomocy w odholowaniu go do domu. Co zrobić?

    Sprawdź swoją polisę, a dokładnie limit kilometrów holowania, jaki obejmuje Twój pakiet. Jeśli jest mniejszy niż odległość dzieląca Cię od domu, towarzystwo ma prawo odmówić pomocy. Zawsze sprawdzaj limit kilometrów holowania przed zakupem assistance samochodowego.
  3. Ubezpieczyciel odmówił pomocy, bo drugi raz w ciągu roku zgłosiłem rozładowanie akumulatora samochodu. Czy ma do tego prawo?

    Wszystko zależy od zapisu w OWU. Ubezpieczyciele zawierają w nich limity dla poszczególnych usług i świadczeń dostępnych w ramach pakietu assistance. Jeśli w umowie znajduje się klauzula precyzująca, że możesz liczyć na jednokrotną pomoc w takiej sytuacji, towarzystwo może odmówić powtórnej interwencji.
  4. Ubezpieczyciel zapłacił mi za nocleg na czas naprawy samochodu, jednak tylko za 2 dni, chociaż pojazd był jeszcze niesprawny. Czy mogę ubiegać się o dopłatę za kolejne dni?

    W OWU polisy znajduje się informacja o tym, przez ile dni możesz korzystać z noclegu na koszt ubezpieczyciela albo jaki limit możesz wykorzystać na ten cel. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za kolejne dni lub kwotę przekraczające ustalenia z umowy.
  5. Czy mini ASS wystarczy, jeśli wybieram się na zagraniczne wakacje?

    Przyjrzyj się dokładnie swojemu pakietowi, ale najpewniej okaże się niewystarczający. Mini ASS to ograniczony wariant, który oferuje niskie limity dla holowania i naprawy, a nierzadko działa jedynie na terenie kraju. Zakup pełnego assistance będzie zatem pewniejszą opcją.
  6. Ile razy w ciągu roku mogę korzystać ze wsparcia ubezpieczyciela w doładowaniu akumulatora?

    To zależy od Twojej umowy, ale zwykle limit na tę usługę wynosi 1-2 zdarzenia w ciągu roku. Jeśli zdarzy Ci się kolejny wypadek tego typu, towarzystwo może odmówić pomocy lub żądać za nią dopłaty.
  7. Kiedy skontaktować się z ubezpieczycielem, jeśli chcę otrzymać wsparcie w ramach pakietu assistance?

    Jak najszybciej. Nigdy nie działaj na własną rękę bez konsultacji z ubezpieczycielem, bo to może przesądzić o odmowie udzielenia pomocy. Numer kontaktowy do Centrum Alarmowego Assistance znajdziesz na polisie, a jeśli nie masz jej pod ręką – na stronie internetowej towarzystwa.
scrolldown
530 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

70%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200

Agentów w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.