Mini assistance – co to jest i ile kosztuje?

Ubezpieczenie assistance jest dodatkiem do OC lub AC, bądź można go kupić samodzielnie. Zapewnia pomoc przy awarii, kradzieży lub wypadku. Na rynku są różne oferty assistance. Sprawdzimy, kiedy przyda się mini assistance oraz czy warto go mieć.

Co to jest assistance?

Assistance zapewnia ochronę przy awarii, kradzieży i wypadku. Jeżeli w trasie zepsuje ci się samochód lub zabraknie ci paliwa, ubezpieczyciela zapewni nawet naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu lub dowiezienie paliwa. W przypadku kradzieży samochodu otrzymasz auto zastępcze. Natomiast po wypadku samochód może być holowany, a tobie będzie należał się samochód zastępczy. Jednak czy te wszystkie świadczenia będą wchodziły w skład twojej polisy będzie zależało od zakresu ubezpieczenia. Zazwyczaj w mini assistance ochrona jest ograniczona.

Jaki zakres ochrony ma assistance?

Sprawdźmy, co może wchodzić w skład świadczeń, jakie zorganizuje ubezpieczyciel w ramach polisy assistance:

 • holowanie – dla wielu kierowców najbardziej istotna pomoc przy awarii pojazdu, ubezpieczyciel będzie holował pojazd do warsztatu lub miejsca zamieszkania, warto zwracać uwagę na limity i franszyzy kilometrów,
 • samochód zastępczy – po awarii czy wypadku ubezpieczyciel zapewni na określony czas auto zastępcze takiej klasy jak ubezpieczany samochód,
 • naprawa pojazdu na miejscu – w tym przypadku ubezpieczyciel zorganizuje pomoc na miejscu zdarzenia, gdy naprawa będzie możliwa, jeżeli nie, auto będzie holowane,
 • złomowanie pojazdu – ubezpieczyciel zorganizuje złomowanie np. po wypadku,
 • kontynuacja podróży lub powrót do miejsca zamieszkania – ubezpieczyciel zapewni transport do domu lub do celu podróży,
 • zakwaterowanie – ubezpieczyciel zapewni nocleg na czas naprawy pojazdu,
 • pomoc tłumacza – przydatna szczególnie w podróżach zagranicznych,
 • opieka na dziećmi – ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad dziećmi, jeżeli zostaniesz poszkodowany w wypadku,
 • opieka nad zwierzętami – ubezpieczyciel zorganizuje opiekę nad zwierzętami, jeżeli zostaniesz poszkodowany w wypadku,
 • dowiezienie paliwa – jeżeli zabraknie ci paliwa lub wlejesz niewłaściwe, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela,
 • wymiana koła – jedno z najczęściej spotykanych zdarzeń na drodze, ubezpieczyciel wymieni koło na miejscu, jeżeli będzie to niemożliwe, nastąpi holowanie samochodu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego,
 • rozładowanie akumulatora – ubezpieczyciel zapewni pomoc nawet pod domem,
 • zatrzaśnięcie kluczyków – nawet w takim zdarzeniu, ubezpieczyciel świadczy ochronę.

Są to przykładowe świadczenia w ramach assistance. Każde towarzystwo ma swoje oferty oraz limity. Im więcej świadczeń, tym lepszy i droższy assistance. Jednak w ramach mini assistance także otrzymasz pomoc, jednak nie tak szeroką, jak przy droższych wariantach.

Czy można kupić assistance dla starego samochodu?

Starszy samochód generuje większe ryzyko wystąpienia awarii czy wypadku, dlatego wiele firm ubezpieczeniowych w ogóle nie oferuje takiej ochrony dla takich modeli. Limity zaczynają się dla pojazdów, które osiągnęły 12 rok eksploatacji. Jednak nie oznacza to, że wykupienie assistance dla starszych samochodów nie jest możliwe. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują assistance, jednak składka jest dość wysoka ze względu na ryzyko. Warto także sprawdzić zakres, bowiem dla starszych samochodów mogą być dodatkowe limity w ochronie.

Np. Wiener zorganizuje samochód zastępczy dla samochodu, który ma powyżej 12 lat tylko w sytuacji, gdy awaria będzie miała miejsce ponad 50 km od miejsca zamieszkania. Przy młodszych rocznikach nie ma takiej franszyzy. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą assistance dla starszych samochodów, aby potem nie było nieprzyjemnego zaskoczenia – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtanieuagenta.pl.

Co to jest mini assistance?

Mini assistance jest dodatkiem oferowanym do OC. Często jest darmowy lub trzeba dopłacić niewielką kwotę, aby móc korzystać z dodatkowych świadczeń. Mini assistance jest zachętą do zakupu OC właśnie w danym towarzystwie, bowiem nie każdy ubezpieczyciel je oferuje. Sprawdźmy, co można otrzymać w ramach mini assistance w poszczególnych towarzystwach?

Zakres ochrony mini assistance w różnych firmach

Towarzystwo ubezpieczenioweCo oferuje mini assistance?Co oferuje mini assistance?
GeneraliHolowanie po awarii do 100 km, po wypadku nielimitowane, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, zakwaterowanie do 3 dni, kierowca zastępczy12 zł
UniqaW Uniqa nazywany midi assistance, holowanie do 75 km po wypadku i awarii, samochód zastępczy po wypadku, awarii i kradzieży do 2 dni, transport kierowcy i pasażerów, przewóz zwierzęcia domowego do 400 zł, leczenie zwierzęcia domowego do 1000 zł Darmowy do OC
PZUHolowanie do 150 km po wypadku, usługi informacyjneDarmowy do OC
WartaHolowanie do 100 km po wypadkuDarmowy do OC
Link4Pomoc techniczna, informacyjna oraz udostępnienie samochodu zastępczego w razie wypadku lub kradzieżyDarmowy do OC
CompensaHolowanie po wypadku do najbliższego warsztatu19 zł

Kiedy warto kupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie krótkoterminowe assistance jest najczęściej wykupowane podczas wakacyjnych podróży. Osoby, które na co dzień poruszają się wyłącznie po swoim mieście nie potrzebują dużych odległości holowania. Jednak, gdy raz na jakiś czas wyjeżdżają dalej, warto wykupić kilkudniową polisę. Dostępne są oferty na 7,14 lub 30 dni. Maksymalny limit holowania to 500 km. Koszt takiego ubezpieczenie nie jest wysoki np. dla 7-letniego samochodu cena za 15-dniowy assistance na Europę to ok. 200 zł.

Przykład:

Pan Bartłomiej na co dzień pracuje w swoim mieście Poznaniu. Nie zdarza mu się  często podróżować w dalsze rejony. Nie wykupował więc assistance do OC. Jednak szef wysłał go w delegację do Niemiec. Pan Bartłomiej poszukał oferty krótkoterminowego assistance, ponieważ obawiał się awarii poza granicami kraju. Wystarczyła mu opcja 7-dniowa za 145 zł. Dzięki temu ze spokojną głową mógł udać się w służbową podróż.

Ile kosztuje pakiet OC + assistance?

Przed zakupem polisy OC warto porównać różne oferty i sprawdzić zakres mini assistance. Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu można otrzymać kilkanaście ofert z różnych towarzystw. Jest to wygodne i nie wymaga wiele czasu. Dodatkowo można to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić pan Jarosław za Skodę Fabię 1.2 z 2012 r. Pan Jarosław ma 35 lat, od 10 lat ubezpiecza pojazdy i nie ma koncie żadnej szkody.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + assistance?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
441,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
495,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
512,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
519,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
586,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
798,00 zł*
Ile kosztuje OC + assistance?
mtu24.pl
441,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
495,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
512,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
519,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
586,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
619,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
798,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.07.2022 r., Skoda Fabia 1,2 l z 2012 r.

Co warto wiedzieć? – Mini assistance

 1. Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, zapewnia pomoc przy awarii, kradzieży, wypadku.
 2. Niektóre towarzystwa oferują darmowy mini assistance.
 3. Dla starszych pojazdów można kupić assistance, jednak składka będzie wyższa i nie każde towarzystwo będzie miało taką ofertę.
 4. Na krótki wyjazd można wykupić krótkoterminowy assistance. Na 7,15 lub 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mini assistance

 1. Które firmy oferują assistance dla starszych pojazdów?

  Na rynku jest kilka firm, w których można ubezpieczyć starszy samochód w ramach assistance. Jest to m.in. PZU i Warta. Składki są liczone indywidualnie.
 2. Dla kogo przeznaczony jest mini assistance?

  Mini assistance to dodatkowa ochrona, którą oferują ubezpieczyciele. Przyda się z pewnością osobom, które przemieszczają się tylko w okolicy miejsca swojego zamieszkania. Holowanie do najbliższego warsztatu czy w odległość do 75 km z pewnością będzie pomocne.
 3. Czy szerszy wariant assistance można dokupić w czasie trwania polisy OC?

  Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką możliwość. Jednak zawsze warto sprawdzić. Dla osób, które w trakcie trwania OC chcą mieć ochronę podczas niespodziewanego dalszego wyjazdu rozwiązaniem jest assistance krótkoterminowy.
 4. Czy w ramach assistance można korzystać z holowania wiele razy w ciągu roku?

  Zarówno mini assistance, jak i szersze warianty mają limity. Najczęściej jest to 2 razy na zdarzenie. Jednak każde towarzystwo ma inne zasady. Czasem jest to suma ubezpieczenia, które jest do wykorzystania w ciągu roku polisowego. Warto wcześniej sprawdzić zakres wybranego assistance.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]