Piotr Nowik

Piotr Nowik | 25 marca 2021

Ile kosztuje kamper i jego ubezpieczenie OC?

scrolldown Samochód kempingowy zaparkowany na poboczu drogi

Kampery dają podróżniczą wolność, z której Polacy coraz chętniej korzystają. „Zatrzymajmy się tutaj, zjedzmy tam, a prześpijmy się jeszcze gdzie indziej.” Jak jednak wybrać dom na kółkach i w jaki sposób korzystnie ubezpieczyć kamper?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu kempingowego?

 • Każdy kamper (oprócz pojazdu historycznego) nie może pozostać ani jednego dnia bez ubezpieczenia OC.
 • Na cenę OC wpływają dane pojazdu, jego właściciela oraz osób, które będą prowadziły kampera.
 • Ubezpieczenia dla kampera nie da się kupić przez Internet. By je nabyć, należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.
 • Ceny OC dla kamperów zaczynają się od ok. 600 zł.
 • Warto również rozważyć zakup ubezpieczeń dodatkowych, takich jak: OC, Assistance, NNW.

W czasie pandemii kampery zyskują na popularności. Gdy obowiązywał okres całkowitego zamknięcia miejsc noclegowych, od domów na kółkach roiło się na niektórych parkingach. Z roku na rok Polacy coraz częściej biorą też przykład z Zachodu i chętnie podróżują właśnie kamperami, by móc jechać, nocować i jeść tam, gdzie im się podoba. A gdy ktoś już złapie kamperowego bakcyla, to szybko przekona się, że bardziej opłacalne jest posiadanie własnego wozu niż jego ciągłe wypożyczanie.

Ile kosztuje kamper?

Zakup nowego kampera wiąże się z wydaniem ponad 200 tys. zł, ale żadnym problem nie jest znalezienie pojazdu, który kosztuje 500 tys. zł i więcej. Dlatego też wiele osób decyduje się na poszukiwanie używanego pojazdu, bo starsze modele można znaleźć już poniżej 30 tys. zł.

Jeśli ktoś poszukuje jeszcze tańszej opcji, to może rozważyć zakup pojazdu dostawczego (do 3,5 tony), który został przerobiony na campera. Po Polsce coraz więcej jeździ bowiem fordów transitów czy fiatów ducato, które w części dostawczej mają urządzone małe mieszkania. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że przeróbki wiążą się z koniecznością ich zalegalizowania na okręgowej stacji pojazdów, która posiada odpowiednie uprawnienia.

Bez względu na to, na jakiego własnego kampera się zdecydujemy, to będziemy musieli kupić dla niego polisę OC. I to nie tylko na okres wyjazdów, ponieważ pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie nawet wtedy, gdy stoi w garażu, a nawet jest zepsuty.

Należy pamiętać, że już nawet jeden dzień bez ubezpieczenia może zakończyć się bardzo wysoką karą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kamper został uznany za pojazd historyczny. Wówczas jego właściciel może wykupić polisę krótkoterminową na czas, gdy pojazd będzie jeździł po drogach publicznych.

Problemu z polisą nie będziemy mieli, jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie kampera. Tyle tylko, że nie jest to korzystne rozwiązanie na częste i dłuższe wyjazdy, ponieważ doba wypożyczenia kosztuje ok. 500 zł.

Co wpływa na cenę OC samochodu kempingowego?

W przypadku kampera algorytmy towarzystw ubezpieczeniowych działają niemal identycznie, jak w przypadku samochodów osobowych, czyli podczas wyceny OC pod uwagę brane są:

Na niższą składkę mogą liczyć kierowcy doświadczeni, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą w ostatnich latach. Znacznie więcej zapłaci młody kierowca, który jeszcze nie zdążył wyrobić sobie zniżek. Należy również pamiętać, że składka będzie wyższa, gdy np. doświadczony właściciel kampera wskaże, że kierowcą pojazdu będzie również osoba młoda (podczas zawierania polisy, ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany o innych osobach, które prowadzą pojazd).

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która wpływa na cenę OC kampera – a mianowicie to, w jaki sposób pojazd jest określony w dowodzie rejestracyjnym. Kamper może być bowiem zarejestrowany jako samochód osobowy, samochód ciężarowy lub specjalny. W przypadku ubezpieczania kampera najlepiej, by w dowodzie rejestracyjnym widniała ta ostatnia nazwa.

By jednak kamper był samochodem specjalnym (zakwalifikowany do kategorii M z przedziałem mieszkalnym), muszą się w nim znaleźć:

 • siedzenia i stół,
 • miejsce do spania – mogą one powstać z siedzeń,
 • urządzenia kuchenne,
 • szafki.

Wyposażenie pojazdu musi być trwale zamocowane w przedziale mieszkalnym. Wyjątkiem jest stolik, który może być zaprojektowany tak, by można było go łatwo zdemontować.

Jak wybrać OC na kampera?

Tu akurat zasada jest prosta – każde obowiązkowe ubezpieczenie posiada taki sam zakres, więc decydująca w tym przypadku jest cena, dlatego właściciele pojazdów na ogół wybierają najtańsze OC. Należy jednak pamiętać, że czasem niektóre oferty są niewiele droższe, a oprócz OC oferują np. podstawowy Assistance lub ubezpieczenie opon. Dlatego też warto dokładniej przyjrzeć się ofertom, szczególnie gdy są zbliżone cenowo.

Gdzie kupić OC dla kampera?

Tu sprawa jest już bardziej skomplikowana. Co prawda każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przedstawić nam ofertę obowiązkowego ubezpieczenia, ale ubezpieczyciele którzy nie chcą ubezpieczać kamperów przedstawiają bardzo drogie polisy i w taki sposób zniechęcają właściciela pojazdu do skorzystania z ich usług.

Znalezienie odpowiedniej oferty nie jest proste, ponieważ nie ma możliwości zakupienia OC dla kampera przez internet. Odpada więc pomoc kalkulatorów online. W tej sytuacji pozostaje nam skontaktować się osobiście lub telefonicznie z agentami ubezpieczeniowymi. O OC dla kampera warto zapytać np. w PZU, Compensie, czy Warcie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla kampera?

Zmiennych wpływających na cenę obowiązkowego ubezpieczenia jest bardzo dużo. Inną stawkę zapłaci młody właściciel kampera z potężnym silnikiem, a inną doświadczony kierowca pojazdu. Ten pierwszy będzie musiał liczyć się z wydatkiem zdecydowanie powyżej 1500-2000 zł, drugi może liczyć na składkę, której wysokość zaczyna się od ok. 600 zł.

Na ciekawą ofertę mogą liczyć np. członkowie Polskiego Związku Motorowego (PZM), który współpracuje z Compensą. Oto jedna z ostatnich propozycji: „Wprowadzono dodatkową 20 proc. zniżkę na OC kamperów (dodatkowa zniżka naliczana jest niezależnie od posiadanej zniżki z tytułu członkostwa w PZM wynoszącej 10 proc.)” – informuje PZM.

Przykładowa cena OC dla kierowcy z 7-letnim bezszkodowym przebiegiem ubezpieczenia, który chce ubezpieczyć kampera Peugeot 280L (rok produkcji 1987, pojemność silnika 2.5) to 807 zł.

Należy jednak pamiętać, że OC będzie znacznie droższe, jeśli kamper jest przeznaczony również do wynajmu, ponieważ wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wie, kto będzie prowadził pojazd, a co za tym idzie – nie jest w stanie oszacować ryzyka spowodowania kolizji lub wypadku.

Jakie inne ubezpieczenie warto kupić dla kampera?

Obowiązkową polisą jest tylko OC, ale to ubezpieczenie chroni tylko mienie oraz osoby, którym my wyrządzimy szkodę. Jeśli natomiast chcemy zabezpieczyć siebie, wówczas musimy zastanowić się nad innymi formami ubezpieczenia, np. Autocasco, Assistance, czy NNW.

Należy pamiętać, że choć kamperem w ciągu roku często pokonujemy mniej kilometrów niż np. samochodem osobowym, to jednak jest on bardziej narażony na inne niebezpieczeństwa, jak np. dewastacja czy kradzież. Szczególnie, gdy jesteśmy wolnymi duszami, które lubią zostawić kampera gdziekolwiek, a nie na strzeżonym parkingu czy wyznaczonym do tego polu kempingowym.

 • Zakup dodatkowej polisy autocasco powinni rozważyć właściciele nowszych modeli, które mają bogatsze wyposażenie. Podczas poszukiwania AC warto również zapytać o polisę krótkoterminową (tylko dla wybranych pojazdów), która znajduje się w ofertach niektórych towarzystw i dzięki niej możemy być chronieni np. tylko podczas wakacyjnego wyjazdu.
 • Z kolei Assistance zapewnia nam doraźną pomoc w przypadku awarii lub wypadku. Polisa może zawierać holowanie (warto zwrócić uwagę na limit kilometrów), wymianę koła, pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków, często także pomoc prawnika, a w najbogatszych wersjach nawet pojazd zastępczy lub nocleg.
 • NNW chroni natomiast kierowcę oraz pasażerów, zapewniając odszkodowanie w razie wypadku. Wysokość składki NNW zależna jest od maksymalnej wysokości odszkodowania, która wypłacana jest w razie śmierci. Z kolei w przypadku uszczerbku na zdrowiu wypłacany jest odpowiedni procent maksymalnej sumy ubezpieczenia.

Co z ubezpieczeniem na zagraniczny wyjazd kamperem?

W przypadku ubezpieczenia kampera szczególną uwagę należy zwrócić na terytorium, na jakim ubezpieczenie obowiązuje. Mieszkaniami na kółkach często wyjeżdżamy za granicę, więc warto, by AC czy Assistance obejmowały nie tylko kraje Unii Europejskiej, ale także Ukrainę czy Rosję.

W przypadku wyjazdów zagranicznych trzeba również zwrócić uwagę na Zieloną Kartę, która w Rosji, Czarnogórze, Albanii, Turcji, czy Ukrainie jest potwierdzeniem zawarcia umowy OC. Niektóre towarzystwa wydają ją za darmo, ale niektóre każą sobie za to płacić, więc warto wiedzieć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy o obowiązkowym ubezpieczeniu.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia dodatkowe, to tu z ofertą również przychodzi Polski Związek Motorowy, który proponuje pakiet zawierający pokrycie kosztów leczenia do 30 tys. euro, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym oraz CCI (dokument, który daje mi.in. zniżki na kempingach) za 187 zł. Z kolei ten sam pakiet rozbudowany jeszcze o Assistance w Polsce i za granicą kosztuje 408 zł.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]