Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 1 lipca 2021

Jaka jest zależność ceny OC od pojemności silnika samochodu?

scrolldown pojemność silnika samochodu a OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i historia ubezpieczenia to nie jedyne czynniki, które kształtują cenę OC. Równie ważne jest to, jakim jeździsz samochodem, a przede wszystkim, jaką posiada on pojemność silnika. Im pojemność silnika będzie większa, tym więcej zapłacisz za polisę OC.

Opłaty OC od pojemności silnika – Podsumowanie:

  • Właścicielom samochodów z dużą pojemnością silnika przypisuje się większe ryzyko spowodowania szkody
  • Za OC przy pojemności silnika powyżej 3500 cm3 można zapłacić nawet 60% więcej niż za OC auta z poj. poniżej 1000 cm3
  • Do większej pojemności silnika dopłacają wszyscy właściciele pojazdów
  • Najdroższe składki OC za wyższą pojemność silnika płacą młodzi kierowcy

Już na etapie zakupu samochodu zastanów się, czy duże auto będzie Ci potrzebne. Oczywiście, jeśli koniecznie musisz jeździć terenówką z dużą pojemnością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany decyzji. Licz się jednak z tym, że za OC zapłacisz znacznie więcej niż za polisę na mały, miejski samochód.

Dlaczego pojemność silnika ma wpływ na cenę OC?

Właścicielom pojazdów z dużą pojemnością silnika przypisuje się większe ryzyko spowodowania szkody. Przy wyższej pojemności samochód może osiągać większą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują więc proste założenie: ktoś kto posiada takie auto, wcześniej czy później będzie chciał sprawdzić jego możliwości na drodze.

Za jaką pojemność silnika płacimy najwięcej?

Cena OC dla samochodu z pojemnością silnika powyżej 3500 cm3 może być ponad 60% wyższa niż dla auta z pojemnością poniżej 1000 cm3.

Poniższa tabela przedziałów prezentuje stawki OC ile w I półroczu 2017 roku właściciele pojazdów płacili średnio za polisę komunikacyjną*:

Pojemność silnika cena OC
1.0 635 zł Oblicz cenę OC
1.0 – 1.8 731 zł Oblicz cenę OC
1.8 – 2.5 798 zł Oblicz cenę OC
2.5 – 3.5 953 zł Oblicz cenę OC
powyżej 3.5 1023 zł Oblicz cenę OC

Patrząc na powyższy podział łatwo zauważyć, że cena OC gwałtownie wzrasta przy pojemności silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy i pojemność silnika samochodu – dla kogo drożej?

Czy zwyżki za samochód z dużą pojemnością silnika są takie same dla młodych i starszych kierowców? Przeprowadziliśmy kalkulację cen OC¹ na przykładzie dwóch właścicieli pojazdów w różnym wieku. Obaj kierowcy posiadają taki sam samochód: Volkswagena Golfa z 2006 roku (podczas kalkulacji zmienialiśmy wyłącznie pojemność jego silnika).

Doświadczony 40-letni kierowca z pełnymi zniżkami zapłaci za najtańsze OC odpowiednio:

  • pojemność silnika 1,4 / 489 zł,
  • pojemność 2,0 / 589,
  • pojemność 3,2 / 749 zł.

20-latek który od roku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nie posiada jeszcze zniżek w OC musi się liczyć ze znacznie wyższą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie:

  • na OC samochodu z najniższą pojemnością silnika (1,4) wyda 2421 zł;
  • dla auta z pojemnością 2,0, koszt polisy wzrośnie o ok. 600 zł (3060 zł);
  • kolejne 600 złotych dopłaci do OC na samochód z silnikiem 3,2 (3618 zł).

Zauważcie: różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym OC dla młodego kierowcy wynosi 49,4%. W przypadku 40-latka cena wzrosła o 53%. Wartości podwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo. W rzeczywistości, za najwyższą pojemność silnika doświadczony kierowca dopłaci 260 złotych, natomiast młody kierowca 1197 złotych.

Sprawdź cenę OC dla Twojego samochodu

Dla kogo auto z dużą pojemnością silnika?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy muszą zapłacić więcej za ubezpieczenie auta z dużą pojemnością silnika. Jednak najmłodsi użytkownicy dróg będą musieli w związku z tym wyjąć z kieszeni znacznie więcej gotówki. Dlatego to przede wszystkim oni powinni zastanowić się, czy nie lepiej na początek kupić nieco “słabszy” samochód.

A co z kierowcami, którzy posiadają już auto z dużą pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Polecamy im porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i wybór towarzystwa, które będzie najmniej surowe w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

*mediana najtańszych cen OC na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl, przeprowadzonych w I półroczu 2017 roku

¹kalkulacja cen OC w porównywarce najtaniejuagenta.pl z 07.09.2017 r. na podstawie danych 40-letniego kierowcy z pełnymi zniżkami w OC (60%), żonatego, bez dzieci oraz 20-letniego młodego kierowcy z rocznym stażem w prowadzeniu pojazdów, który kupuje pierwsze OC

Stefania Stuglik
[Głosów: 122 Średnia: 4]