Jak sprawdzić ubezpieczenie OC auta po numerze rejestracyjnym?

Od momentu zniesienia obowiązku wożenia przy sobie certyfikatu potwierdzającego ważność OC pojawia się pytanie czy można sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym. Sposobów na sprawdzenie jest kilka. Podpowiemy, jak to zrobić oraz za pomocą jakich narzędzi można znaleźć numer polisy OC.

Niegdyś można było otrzymać mandat za brak potwierdzenia OC przy kontroli policyjnej. Teraz kierowca może podróżować bez certyfikatu, bez dowodu rejestracyjnego oraz bez prawa jazdy. Z jednej strony ułatwienie, a z drugiej utrudnienie, gdy przy kolizji okazuje się, że nie ma jak sprawdzić numeru polisy OC sprawcy. Są jednak możliwości sprawdzenia ważności polisy OC przez internet.

Kiedy trzeba sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym?

Umiejętność sprawdzenia numeru polisy po numerze rejestracyjnym przyda się podczas dwóch sytuacji:

 • po kolizji,
 • przy zakupie auta.

Nawet, gdy sprawca czy sprzedający udostępniają ci numer polisy, warto upewnić się czy polisa jest ważna. Nie jest to trudne, wystarczy mieć telefon, tablet lub laptop z dostępem do internetu. Przed wprowadzeniem zniesienia obowiązku wożenia ze sobą certyfikatu OC, czyli przed 1 października 2018 roku większość osób miała przy sobie potwierdzenie OC. Po wprowadzeniu zmian wielu kierowców zrezygnowało z wożenia ze sobą certyfikatu OC.

Przykład:

Pan Mateusz kupował używany samochód. Sprzedający zgubił polisę OC, ale zapewniał pana Mateusza, że samochód jest ubezpieczony. Pan Mateusz sprawdził na stronie UFG, czy polisa jest ważna. Okazało się, że tak. Nabywca miał więc dane ubezpieczyciela oraz numer polisy. Po zakupie auta pan Mateusz zadzwonił na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, aby sprawdzić do kiedy jest polisa i czy nie ma rekalkulacji składki. Okazało się, że może korzystać z polisy jeszcze przez kilka miesięcy bez dopłaty składki.

Jak sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG?

W serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można szybko znaleźć numer polisy wskazanego samochodu. Sprawdzimy krok po kroku, jak to zrobić:

1. Wejdź na stronę www.ufg.pl

2. Naciśnij zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”

3. Wprowadź numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu

4. Następnie kliknij „Sprawdź”

5. Wprowadź dzień, na który chcesz sprawdzić polisę

6. Wybierz kraj zdarzenia (domyślnie ustawiona jest Polska)

7. Kliknij „Sprawdź”

Otrzymasz informację, czy na dany dzień pojazd był ubezpieczony. Jeśli był ubezpieczony, to pojawi się numer polisy oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres.

Może się zdarzyć, że pojazd był przerejestrowany i zmienił numer rejestracyjny, a kierowca nie zgłosił tego do ubezpieczyciela. W takiej sytuacji UFG nie wyszuka polisy po nowym numerze rejestracyjnym. Wtedy trzeba szukać jej po numerze VIN. VIN można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym lub na stałym elemencie samochodu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym na stronie historiapojazdu.gov.pl?

W portalu hisotriapojazdu.gov.pl także można znaleźć informację o ważności polisy OC. W tym miejscu można dodatkowo sprawdzić do kiedy ważna jest polisa. Może się to przydać szczególnie dla osób, które chcą kupić samochód. Na tej stronie znajdziesz także informacje o historii pojazdu, jego właścicielach i aktualnym przebiegu. Jednak, aby móc sprawdzić auto potrzeba więcej informacji. Potrzebny jest nie tylko numer rejestracyjny, ale także numer VIN oraz data pierwszej rejestracji.

Sprawdźmy krok po kroku, jak zweryfikować ważność polisy OC w usłudze Historia Pojazdu:

 1. Wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl
 2. Wprowadź niezbędne dane: numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji.
 3. Kliknij „Sprawdź pojazd”.

W pierwszej zakładce pojawi się informacja czy polisa jest ważna. Warto jednak zajrzeć na stronę „Oś czasu”. Znajdziesz tam informacje do kiedy jest ważna polisa OC.

Jak sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym w aplikacjach mobilnych UFG?

UFG przygotowało także aplikacje na telefon do sprawdzenia ważności polis OC z myślą o osobach, które chcą sprawdzić ważność polisy np. po kolizji. Jedna to „Na wypadek”, a druga „Kup Auto”, co wiąże się z wykorzystaniem ich do sprawdzenia ważności polisy w różnych sytuacjach. Jednak aplikacje zostały wyłączone 31 grudnia 2022 roku. W aplikacjach można było sprawdzić ważność polisy OC, co można aktualnie zrobić na stronie UFG, która działa także na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu.

Czy w bazie UFG znajdują się aktualne dane o polisach?

Do bazy UFG trafiają wszystkie informacje o zawartych polisach oraz szkodach. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazania tych danych. Czasem jednak informacje mogą docierać z opóźnieniem lub mogą pojawić się błędy. Co w sytuacji, gdy odpowiedź na pytanie czy pojazd ma ważną polisę, uzyskasz odpowiedź „Brak danych”:

 • pojazd nie został ubezpieczony,
 • informacje przekazywane do UFG docierają z opóźnieniem,
 • towarzystwo ubezpieczeniowe w wyniku błędu nie przekazało informacji do UFG,
 • UFG mogło odrzucić dane przekazywane do UFG z powodu ich niskiej jakości,
 • dane, które przekazało towarzystwo ubezpieczeniowe były błędne.

Co zrobić, gdy dla pojazdu nie zostało wykupione ubezpieczenie OC?

Gdy pojazd, który sprawdzasz nie ma ważnej polisy OC, działania jakie musisz podjąć zależą od sytuacji w jakiej się znajdujesz.

Jeżeli sprawca kolizji nie ma ważnego OC, koniecznie wezwij policję. Dokumentacja sporządzona przez policjantów będzie potrzebna do uzyskania odszkodowania.

W sytuacji, gdy sprawca nie miał ważnej polisy OC, nie musisz martwić się, że nie otrzymasz odszkodowania. Możesz zgłosić szkodę do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, która ma w ofercie OC. Firma wypłaci ci odszkodowanie, potem zwróci się do UFG o zwrot, a następnie UFG wystąpi z roszczeniem regresowym do sprawcy kolizji.

Jeżeli chcesz kupić pojazd, który jest nieubezpieczony, możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że od momentu zakupu auta obowiązki posiadacza pojazdu przechodzą na ciebie i musisz wykupić tego samego dnia polisę.

Sprawdzanie ubezpieczenia po numerze rejestracyjnym – co warto wiedzieć?

 1. Numer polisy najlepiej sprawdzić na stronie ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 2. Datę ważności polisy można sprawdzić w portalu historiapojazdu.gov.pl
 3. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazywać informacje o zawartych polisach oraz o szkodach do UFG.
 4. Sytuacja, w których trzeba sprawdzać numer polisy to kolizja lub zakup samochodu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie ubezpieczenia samochodu po numerze rejestracyjnym

 1. Dla jakich pojazdów można ustalić numer polisy po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG i e-usłudze Historia Pojazdu?

  Do bazy UFG muszą trafiać informacje o polisach wszystkich pojazdów, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Dotyczy to m.in. samochodów, motocykli, przyczep, autobusów, skuterów. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą przekazywać informacji do UFG o polisach pojazdów należących do Służby Celno-Skarbowej, Policji lub Agencji Wywiadu.
 2. Czy UFG lub Historia Pojazdu podaje dane osobowe właściciela samochodu w odpowiedzi na pytanie o polisę OC?

  Nie. Po numerze rejestracyjnym można odszukać tylko numer polisy i towarzystwo w bazie UFG. Mimo że w CEPiK-u jest więcej informacji dotyczących samochodu, to nie znajdziesz tam danych właściciela. Dane osobowe są chronione i nie ma możliwości, aby znając nawet szczegółowe dane dotyczące samochodu można było odnaleźć nazwisko lub PESEL właściciela.
 3. Jak długo ważne są informacje o OC pozyskane za pośrednictwem serwisu UFG?

  Serwis UFG wskazuje tylko ważność polisy na dany dzień. Jeżeli chcesz sprawdzić do kiedy jest ważna polisa np. przy zakupie samochodu, wtedy możesz sprawdzić to w CEPiK-u po wprowadzeniu niezbędnych danych.
 4. Czy UFG udostępnia informacje o przebiegu ubezpieczenia, w tym spowodowanych szkodach?

  Jeżeli jest ci potrzebne zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, czyli latach posiadania OC i AC oraz spowodowanych szkodach możesz uzyskać taki raport z UFG. Niezbędne jest do tego założenie konta na portalu UFG. Można także zawnioskować o wydanie zaświadczenia w formie pisemnej. Wtedy otrzymasz dokument na wskazany adres lub odbierzesz w siedzibie UFG.
 5. Czy wydruk z e-usługi Historia Pojazdu jest dokumentem urzędowym?

  Raport, który można pobrać z e-usługi Historia Pojazdu nie jest dokumentem urzędowym. Ma charakter tylko informacyjny. Gdy chcesz mieć potwierdzenie ubezpieczenia OC niezbędna jest do tego polisa. Gdy ją zagubisz, trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela po kopię.
 6. Jak postępować, gdy informacje znajdujące się w bazie UFG są błędne – np. auto jest ubezpieczone, choć z raportu wynika, że nie jest?

  Czasem mogą zdarzyć się błędy. Gdy wykupiłeś polisę, a po kilku tygodniach nie wyświetla się ona w bazie UFG, musisz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, ponieważ tylko on może zgłosić taki błąd i przesłać informacje o polisie.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]