Jak przerejestrować samochód w 2024 r.?

Zakup używanego samochodu na polskim lub zagranicznym rynku wiąże się z koniecznością jego przerejestrowania. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje kilka istotnych zmian, których kierowcy powinni mieć świadomość. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jakie dokumenty trzeba przygotować do przerejestrowania auta i w jakim czasie musisz udać się do urzędu.

Przerejestrowanie samochodu to procedura, która ma na celu zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym (aktualizację informacji o właścicielu lub właścicielach) i ponowne dopuszczenie auta do ruchu. Wielu kierowców uważa tę formalność za zbędną uciążliwość. Ale wizyty w urzędzie nie warto odkładać na ostatnią chwilę, bo jedną z nowości są kary administracyjne za niedopełnienie tego obowiązku w terminie.

Czy przerejestrowanie używanego samochodu po jego zakupie jest konieczne?

Własność samochodu przechodzi ze sprzedawcy na kupującego w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży i przekazania opłaty. Kupujący może tytułować się właścicielem pojazdu, mimo że – do chwili jego przerejestrowania – w dokumentach jako właściciel figuruje osoba, która sprzedała samochód. Czy to oznacza, że przerejestrowanie używanego auta po jego zakupie jest zbędne? Nic bardziej mylnego.

Od 1 stycznia 2024 r. przerejestrowanie samochodu jest obowiązkiem. Kto o nim zapomni lub go zlekceważy, narazi się na karę finansową. Nie ma przy tym znaczenia, czy auto zostało kupione w Polsce, czy też za granicą.

Przerejestrowanie auta – przepisy 2023 vs przepisy 2024

Przerejestrowanie 2023Przerejestrowanie 2024
Termin na przerejestrowanie samochodu30 dni – tylko w przypadku aut sprowadzonych z innego kraju UE30 dni – dotyczy wszystkich pojazdów, bez względu na stan techniczny
Termin na zgłoszenie nabycia auta30 dniBrak – konieczne jest tylko przerejestrowanie auta
Kara za nieprzerejestrowanie autaBrak w przypadku nabycia auta zarejestrowanego w Polsce / 200 – 1000 zł za auto sprowadzone z innego kraju UE500 lub 1000 zł – w przypadku osób prywatnych

W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu?

Jedną z kwestii, które zostały uporządkowane w przepisach, jest termin, w jakim należy złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu. Od 1 stycznia 2024 r. prywatny właściciel zakupionego samochodu ma na to 30 dni. Prywatny, czyli taki, który nie jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie obrotu używanymi pojazdami – w tym drugim przypadku termin wynosi 90 dni. Jak należy go liczyć?

Termin na rejestrację samochodu liczy się od dnia:

 • nabycia używanego auta na terenie Polski;
 • sprowadzenia pojazdu do Polski z kraju, który jest członkiem UE;
 • dopuszczenia do obrotu przez KAS auta sprowadzonego z kraju spoza UE;
 • prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia – gdy do nabycia pojazdu w Polsce doszło w drodze dziedziczenia.

A kiedy wniosek o przerejestrowanie auta będzie zbędny mimo zakupu używanego samochodu? Poniżej znajdziesz przykład takiej sytuacji.

Przykład

Pani Agata sprowadziła używany samochód osobowy z jednego z krajów unijnych – był to Hyundai Santa Fe z 2020 r. Pojazd został przywieziony do Polski na lawecie 5 stycznia 2024 r. W dniu 25 stycznia 2024 r. kobieta sprzedała auto – była do tego zmuszona z uwagi na zmianę planów życiowych. Do dnia sprzedaży nie zarejestrowała pojazdu i nie musi już tego robić – teraz do wydziału komunikacji powinien zgłosić się nabywca.

Czy w 2024 roku trzeba zgłaszać zakup samochodu?

W 2023 r. nabywca używanego auta nie musiał składać wniosku o jego przerejestrowanie, ale w ciągu 30 dni musiał poinformować urząd o nabyciu pojazdu. Jak jest obecnie? Nie trzeba już zgłaszać nabycia pojazdu – te przepisy zostały zniesione. Wystarczy zatem, że nowy właściciel auta złoży wniosek o jego przerejestrowanie.

Uchylony Art. 78. ust. 2 Prawo o ruchu drogowym: Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…).

Co grozi kierowcy, który nie przerejestruje auta w urzędzie?

1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać kary za brak przerejestrowania pojazdu. Nabywca używanego samochodu, który nie złoży w terminie wniosku o jego przerejestrowanie, zapłaci 500 zł. Jednocześnie kara ta może wzrosnąć do 1000 zł. Tak się stanie, gdy wniosek o rejestrację nie zostanie złożony w terminie 180 dni od dnia zakupu (sprowadzenia) auta. Dla przedsiębiorców zostały przewidziane wyższe kary – odpowiednio 1000 zł i 2000 zł.

Kto zostanie ukarany, jeżeli auto ma dwóch właścicieli? Zgodnie z przepisami wówczas współwłaściciele pojazdu ponoszą odpowiedzialność solidarnie.

Jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania auta?

W tym zakresie nie nastąpiły żadne zmiany. Oznacza to, że lista dokumentów, na podstawie których dokonuje się rejestracji i przerejestrowania auta, przedstawia się następująco:

 • dowód własności pojazdu – w przypadku używanych aut będzie to umowa kupna;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego – gdy takiej wzmianki nie ma w dowodzie rejestracyjnym;
 • dowód rejestracyjny – gdy auto było już zarejestrowane na terenie Polski;
 • dowód odprawy celnej przywozowej – dotyczy samochodów, które zostały sprowadzone spoza UE;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z tego podatku – gdy pojazd został sprowadzony z innego kraju UE;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne – jeżeli auto je ma;
 • potwierdzenie dokonania opłat za przerejestrowanie samochodu.

Gdzie znaleźć i jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu?

Podstawowy dokument, który jest potrzebny do przerejestrowania samochodu na dane nowego właściciela, to wypełniony wniosek. Wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej większości urzędów lub otrzymać druczek na miejscu – w wydziale komunikacji. We wniosku należy wpisać podstawowe dane nowego właściciela i samochodu.

Z wnioskiem i załącznikami nie zawsze trzeba udawać się do wydziału komunikacji – w niektórych urzędach formalności można załatwić przez internet. Uważasz, że to spora oszczędność czasu? Przejdź na stronę internetową www.esp.pwpw.pl (Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca), aby sprawdzić, czy w wybranym urzędzie możesz złożyć wniosek online. Jeżeli tak, postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora wniosku.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Przerejestrowanie auta niestety kosztuje, ale nie jest to duża kwota, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wydaje się ją tylko raz. Cena za przerejestrowanie zależy od kilku czynników, ale można przyjąć, że większość właścicieli samochodów wydaje na tę formalność 160 zł. Co składa się na tę kwotę:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł;
 • pozwolenie czasowe (na 30 dni poruszania się po drogach) – 13,50 zł.

Od 31 stycznia 2022 r. wprowadzono brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Kiedyś było to możliwe wyłącznie wówczas, gdy pojazd został zakupiony w tym samym powiecie.

Jeżeli kierowca kupił auto już zarejestrowane w Polsce i chce zachować dotychczasowe tablice, za przerejestrowanie zapłaci mniej – 66,50 zł.

Z drugiej strony, jeżeli właściciel chce mieć indywidualne tablice rejestracyjne, musi dopłacić za wybór tej możliwości. Koszt własnych tablic to 1000 zł (a nie 80 zł), co daje łączny koszt przerejestrowania w wysokości trochę ponad 1080 zł.

Zdarza się, że kierowca nie może przyjść osobiście do wydziału komunikacji i wysyła w swoim imieniu pełnomocnika. Cena za upoważnienie innej osoby do rejestracji samochodu to 17 zł (z opłaty zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny właściciela pojazdu).

Jak wyglądają procedury przerejestrowania samochodu z zagranicy?

Nad formalnościami związanymi z przerejestrowaniem samochodu sprowadzonego z zagranicy trzeba myśleć, przebywając jeszcze za granicą. Otóż w niektórych krajach (np. w Niemczech, Austrii i państwach skandynawskich) obowiązują dwuczęściowe dowody rejestracyjne. Żeby nie mieć problemów z zarejestrowaniem w Polsce auta sprowadzonego z jednego z tych państw, trzeba przypilnować, aby dostać obie części dowodu.

Druga istotna sprawa to ubezpieczenie OC. Jeśli samochód nie ma ważnej polisy, należy wykupić mu OC krótkoterminowe, które obowiązuje przez 30 dni i jest tańsze od standardowych ubezpieczeń. Po przyjeździe do kraju należy przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego na język polski i opłacić akcyzę. Przetłumaczone dokumenty samochodu i potwierdzenie opłacenia akcyzy są potrzebne do przerejestrowania auta, więc nie ma po co udawać się do urzędu, zanim nie dopełni się tych formalności.

Sprowadzasz samochód z kraju Unii Europejskiej? Nie musisz tłumaczyć dowodu rejestracyjnego. Jednak warto skonsultować to z Wydziałem Komunikacji, ponieważ czasem tłumaczenie jest wymagane np. ze względu na dodatkowe zapisy w dokumencie.

Sama procedura przerejestrowania samochodu z zagranicy jest identyczna jak w przypadku auta kupionego w Polsce. Właściciel wypełnia taki sam wniosek i dołącza do niego załączniki.

Co z OC w momencie przerejestrowania samochodu?

W chwili przerejestrowania samochodu musi on posiadać ważną polisę OC. Urzędnik nie przyjmie wniosku, jeżeli auto będzie nieubezpieczone. W kwestii OC nowy właściciel pojazdu ma dwie drogi do wyboru, które zależą od okoliczności. Jeżeli auto:

 • ma ważne OC, które wykupił poprzedni właściciel, nabywca może pozostać przy tym OC do końca umowy (umowa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres) lub może wypowiedzieć polisę zbywcy i zawrzeć nową umowę z innym ubezpieczycielem;
 • nie posiada ważnej polisy OC, to nowy właściciel musi ją wykupić w dniu zakupu auta w przypadku pojazdu zarejestrowanego w Polsce, a w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy w dniu rejestracji w Polsce.

Najtańszą polisę OC można szybko znaleźć w kalkulatorze OC i AC najtaniejuagenta.pl. Przy okazji warto porównać oferty i dokupić w pakiecie inne ubezpieczenia (AC, NNW, Assistance), uzyskując jeszcze korzystniejszą cenę.

Przykład:

Pan Jacek z Krakowa, który ma 42 lata i ponad 10-letnią bezszkodową historię ubezpieczenia, kupił Forda Focusa z 2015 roku (benzyna 1.5). Sprawdził składki na ten pojazd, wpisując dane do porównywarki. W kilka minut zapoznał się z ofertami i wybrał dla siebie najkorzystniejszą.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Krakowa?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
470,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
484,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
630,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
638,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
746,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
818,53 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1022,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Krakowa?
Trasti
470,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
484,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
630,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
638,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
746,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
818,53 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1022,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 31.01.2024 r., Ford Focus z 2015 r., poj. silnika 1,5 l

Podsumowanie:

 • W 2024 r. wniosek o przerejestrowanie samochodu trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dnia jego zakupu lub sprowadzenia z zagranicy.
 • Od 1 stycznia 2024 r. zniesiony został obowiązek informowania o nabyciu auta.
 • Kara administracyjna za brak złożenia wniosku o przerejestrowanie pojazdu wynosi 500 zł w przypadku osób prywatnych.
 • Jeżeli wniosek o przerejestrowanie auta nie zostanie złożony w ciągu 180 dni od dnia zakupu, kara wzrośnie do kwoty 1000 zł.
 • Za przerejestrowanie auta trzeba zapłacić 160 zł, ale opłatę można obniżyć do 66,50 zł – gdy kierowca zachowa dotychczasowe tablice rejestracyjne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przerejestrowanie samochodu

 1. Czy można zrezygnować z polisy OC po poprzednim właścicielu?

  Tak, nowy właściciel może w każdej chwili wypowiedzieć polisę po zbywcy. W wypowiedzeniu należy powołać się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Decyzji nie trzeba uzasadniać.
 2. Czy ubezpieczenie po zbywcy przedłuża się automatycznie?

  Nie. Należy o tym pamiętać, korzystając z polisy zbywcy. Na koniec okresu ubezpieczenia trzeba zawrzeć nową umowę, aby nie narazić się na kary z UFG za brak polisy.
 3. 3. Chcę przerejestrować auto ze współwłaścicielem. Czy musimy być oboje wymienieni w umowie kupna-sprzedaży?

  Tak. Wymagana jest umowa kupna-sprzedaży samochodu, w której będą wpisani wszyscy właściciele nowego pojazdu.
 4. Kto nakłada karę pieniężną za brak wniosku o przerejestrowanie samochodu?

  Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym uprawniony jest do tego starosta. Kara jest nakładana w drodze decyzji administracyjnej.
 5. Ile dni jest na zapłatę kary?

  Ukarany właściciel pojazdu na uregulowanie kary ma 14 dni. Termin ten liczy się od dnia, w którym decyzja o nałożeniu kary pieniężnej stała się ostateczna.
 6. Czy w 2024 r. trzeba poinformować starostę o zbyciu pojazdu?

  Tak, przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie – obowiązek informowania o sprzedaży auta został utrzymany w 2024 r. Zmianie uległa jednak wysokość kary. Osoba, która nie dokona zgłoszenia zbycia pojazdu, zapłaci 250 zł.
 7. Kto ma obowiązek poinformować o zbyciu pojazdu, jeżeli auto miało dwóch właścicieli?

  Wystarczy, że zrobi to jeden ze współwłaścicieli. O zbyciu pojazdu można poinformować online – nie jest konieczna wizyta w urzędzie.
Stefania Stuglik
[Głosów: 1 Średnia: 5]