Piotr Nowik

Piotr Nowik | 25 lutego 2021

Czy można kupić OC samochodu bez dowodu rejestracyjnego?

scrolldown Kierowca sprawdza oferty OC na samochód bez dowodu rejestracyjnego

Chcesz ubezpieczyć pojazd, ale nie masz dowodu rejestracyjnego? W większości przypadków nie będzie to wielki problem. Zdarza się jednak, że brak tego dokumentu pociąga za sobą wiele formalności, a czasem nawet bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego – to warto wiedzieć

1. Jeśli zgubimy lub zostanie nam zatrzymany dowód samochodu zarejestrowanego w Polsce (który nie zmienił właściciela), wówczas nie będziemy mieli problemu z ubezpieczeniem takiego pojazdu.
2. Jeśli korzystamy z polisy OC poprzedniego właściciela, wówczas należy pamiętać, że nie przedłuży się ona automatycznie.
3. Jeśli sprzedawca nie będzie miał dowodu rejestracyjnego sprzedawanego pojazdu, to może się okazać, że samochód nie pochodzi z legalnego źródła.
4. Brak dowodu rejestracyjnego samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się z kosztami i wieloma formalnościami podczas wyrabiania dowodu w Polsce.

Możliwość zakupu polisy OC bez dowodu rejestracyjnego jest zależna od okoliczności, w jakich ten dokument utraciliśmy. Jeśli został zgubiony lub zatrzymany, to większych problemów z nabyciem polisy nie powinno być kłopotów. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, gdy kupiliśmy pojazd bez dowodu rejestracyjnego. Zobacz, co należy zrobić w obu przypadkach.

Zgubiony lub zatrzymany dowód rejestracyjny. Co robić?

Pan Michał w trakcie przeprowadzki zapodział gdzieś dowód rejestracyjny, a za kilka dni musi przedłużyć obowiązkowe ubezpieczenie OC. W podobnej sytuacji znalazła się pani Janina, której dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję z powodu złego stanu technicznego samochodu, a lada dzień kończy jej się polisa. Co w takiej sytuacji mogą zrobić?

Sprawa jest dość prosta i zarówno pan Michał, jak i pani Janina nie powinni natrafić na komplikacje. Przede wszystkim należy pamiętać, by samochód ani jeden dzień nie został bez OC, ponieważ za każdą dobę bez obowiązkowego ubezpieczenia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć po kilkaset złotych kary za brak OC.

Żadnego problemu nie mają posiadacze auta, który będzie przez nich ubezpieczamy co najmniej po raz drugi, ponieważ taka polisa odnawia się automatycznie. Jeśli więc jej nie wypowiemy, to zostanie ona zawarta na kolejny rok z automatu. Należy jednak pamiętać, że często nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ przed automatycznym przedłużeniem warto rozejrzeć się po rynku ubezpieczeń, bo być może uda nam się znaleźć tańsze i wówczas wypowiedzenie polisy i zmiana ubezpieczyciela będą opłacalne.

Bardziej czujne muszą być osoby, które niedawno kupiły pojazd i do tej pory korzystały z polisy poprzedniego właściciela auta. Należy pamiętać, że taka polisa nie odnawia się automatycznie, więc w tej sytuacji musimy sami podpisać umowę z wybranym ubezpieczycielem.

Jak kupić OC bez dowodu rejestracyjnego?

Z zakupem polisy OC w przypadku zgubionego lub zatrzymanego dowodu rejestracyjnego nie będzie kłopotu, jeśli tylko znamy kilka niezbędnych informacji o pojeździe. Podczas kupowania OC ubezpieczyciel zapyta pewnie o markę i model samochodu, rok produkcji oraz pojemność i moc silnika.

Wykupienia OC nie oznacza jednak, że dowód rejestracyjny do niczego nie będzie nam już potrzebny. Co prawda od blisko półtora roku nie mamy już obowiązku wożenia tego dokumentu w samochodzie, ale będzie nam on potrzebny np. podczas wyjazdu zagranicznego, czy przy przeprowadzaniu badania technicznego.

Jak wyrobić dowód rejestracyjny?

Jak wspomnieliśmy wyżej – dowód traci się na dwa sposoby: można go zgubić (ew. zniszczyć) lub może zostać zatrzymany. W tym pierwszym przypadku należy jak najszybciej wyrobić wtórnik. Robi się to w Wydziale Komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Sprawa nie jest skomplikowana, bo wystarczy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek (do pobrania ze strony internetowej urzędu lub bezpośrednio w urzędzie) oraz dołączyć do niego:

  • zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
  • kartę pojazdu,
  • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
  • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
  • dowód opłaty (73,50 zł, jeśli wnosimy równocześnie o wydanie pozwolenia czasowego),
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Gdy staramy się o wtórnik dowodu rejestracyjnego, ale samochód posiada dwóch lub więcej właścicieli, wówczas wystarczy, że do urzędu przyjdzie jeden z nich.

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

Gdy policjant zauważy jakieś nieprawidłowości w naszym pojeździe, to może zatrzymać dowód rejestracyjny. Co prawda nie musi robić tego fizycznie (w końcu nie mamy obowiązku posiadać przy sobie tego dokumentu), ale fakt zatrzymania odnotowuje się online. Tą drogą o zatrzymaniu dokumentu zostaje poinformowany również Wydział Komunikacji.

Co należy zrobić, by odzyskać dowód?

  • Po jego zatrzymaniu przez policję, otrzymamy pokwitowanie, które uprawnia do użytkowania samochodu przez określony czas, ale nie dłuższy niż 7 dni. W ciągu tego tygodnia powinniśmy usunąć przyczynę zatrzymania dowodu (np. usterkę techniczną), ponieważ po przekroczeniu 7 dni nie wolno już poruszać się pojazdem po drodze.
  • Pokwitowanie należy zachować do momentu elektronicznego zwrotu dokumentu.
  • Dowód rejestracyjny może zwrócić organ, który go zatrzymał lub organ, który go wydał, po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dokumentu.
  • Jeśli dokument zostanie zatrzymany podczas kontroli drogowej, to o jego zwrot możemy się zwrócić do dowolnej jednostki policji.

Przykład: panu Janowi zatrzymano dowód rejestracyjny online podczas wakacji nad morzem, ale pięć dni później sprawę załatwił już w rodzinnym Lublinie (poprzez odnotowanie w centralnej ewidencji pojazdów).

  • Zwrotu dowodu rejestracyjnego w każdym przypadku może dokonać również organ, który go wydał, czyli urzędnik w starostwie/wydziale komunikacji, w którym samochód jest zarejestrowany.

Uwaga! Zwrotu dowodu rejestracyjnego nie może dokonać diagnosta, który go zatrzymał. W takim przypadku dokument jest zwracany wyłącznie przez właściwy Wydział Komunikacji/Starostwo.

Co, jeśli samochód nie ma dowodu rejestracyjnego?

Znalazłeś idealny samochód, świetnie wyposażony, w odpowiednim kolorze i jeszcze w okazyjnej cenie. Jeśli jednak jego sprzedawca nie posiada dowodu rejestracyjnego, to nie daj ponieść się euforii, tylko dokładnie zastanów się nad zakupem! Może się bowiem okazać, że pojazd nie pochodzi z legalnego źródła, a wtedy będziesz miał z nim masę kłopotów.

W takiej sytuacji sprzedający często zapewnia, że z autem jest wszystko w porządku, tylko dokument gdzie się zapodział. Obiecuje go dostarczyć jutro, a w najgorszym wypadku „wystarczy wyrobić wtórnik”. Nawet jeśli mówi prawdę, to należy pamiętać, że w takiej sytuacji sprawa będzie wnikliwie badana przez urzędników i wcale nie jest powiedziane, że zakończy się pomyślnie.

Dlatego w takiej sytuacji lepiej umówić się ze sprzedającym, że to on ma załatwić wszelkie formalności i dopiero później dobijecie targu.

Lampka powinna nam się zaświecić także w przypadku, gdy samochód, który chcemy kupić, nie ma również polisy OC. Jeśli bowiem auto jest zarejestrowane w Polsce, to obowiązkowo musi być ubezpieczone. A jeśli nie jest, to coś może być nie tak, a wówczas ubezpieczenie takiego pojazdu, i to jeszcze bez dowodu rejestracyjnego, może być niemożliwe.

Uwaga! Czasem sprzedawcy samochodów używanych zamiast dowodu rejestracyjnego dokładają tzw. miękki dowód. Wówczas również musimy zachować czujność, ponieważ ten dokument w 100 proc. nie gwarantuje legalności pochodzenia samochodu, ponieważ jest on wydawany wtedy, gdy urząd sprawdza m.in. czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Kupować samochód z zagranicy bez dowodu rejestracyjnego?

Każdy taką kwestię musi rozstrzygnąć sam, ale dla nas odpowiedź jest jednoznaczna – nie! Istnieje bowiem zbyt duże ryzyko, że samochód nie pochodzi z legalnego źródła. A nawet, jeśli nie jest kradziony, to skompletowanie dokumentów będzie kosztowne.

Wiąże się to bowiem z tłumaczeniem dokumentów przez tłumacza przysięgłego (o ile samochód posiada jakąkolwiek dokumentację), poza tym może się okazać, że przedstawione dokumenty zagraniczne nie będą wystarczające dla polskiego urzędu. Z kolei w przypadku utraty, zgubienia, czy kradzieży dowodu rejestracyjnego w innym kraju, będziemy musieli zdobyć wtórnik dowodu rejestracyjnego lub zaświadczenie, które będzie wydane przez urząd z państwa, z którego pochodzi samochód.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]