
Stefania Stuglik | 25 kwietnia 2017
Ubezpieczenie samochodu na kredyt


Bierzesz kredyt na samochód? A może myślisz o kredycie samochodowym? Oprócz dobrej oferty banku, warto poszukać także dobrego AC. Zabezpieczy on nie tylko twoje auto, ale i zaciągniętą pożyczkę.
Ubezpieczenie samochodu na kredyt – Podsumowanie
- Zastanów się, czy chcesz wziąć kredyt na samochód, czy kredyt samochodowy.
- W przypadku kredytu samochodowego ubezpieczenie AC powinno posiadać szeroki zakres ochrony.
- Jeśli pojazd kupiłeś w kredycie na samochód zakup polisy autocasco nie jest obowiązkowy, ale bardzo wskazany.
Kredyt
Obecnie możesz sfinansować zakup swojego samochodu na dwa sposoby:
- Kredyt samochodowy
bank udziela ci niskooprocentowanej pożyczki, ale będzie współwłaścicielem auta dopóki go nie spłacisz zobowiązania.
- Kredyt na samochód
bank udziela ci pożyczki bez żadnych dodatkowych warunków. Od samego początku jesteś jedynym właściciela samochodu.
W zależności od tego, na jaki rodzaj kredytu się zdecydujesz, będziesz musiał dobrać odpowiednie ubezpieczenie AC.
Auto na kredyt samochodowy
Jeśli masz kredyt samochodowy, to z pewnością zapisy w umowie nakładają na ciebie obowiązek zakupienia ubezpieczenia AC. Musi ono odpowiednio zabezpieczać pojazd, a wysokość ewentualnego odszkodowania powinna pokryć wartość rat, jakie zostaną ci jeszcze do spłaty – czyli musisz znaleźć polisę z dość szerokim zakresem.
Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- sumę ubezpieczenia
jeżeli samochód jest nowy z salonu, powinieneś mieć możliwość zabezpieczenia go na taką sumę, jaka widnieje na fakturach. Korzystne będą także ubezpieczenia, które zagwarantują ci, że w razie utraty auta w pierwszym roku ubezpieczenia, otrzymasz zwrot jego wartości z dnia zakupu;
- brak amortyzacji
wiele towarzystw uwzględnia amortyzację (eksploatacyjne zużycie części w pojeździe) nawet w przypadku samochodów całkiem nowych. Jeśli nie chcesz dopłacać do naprawy auta w razie jego uszkodzenia, dokładnie sprawdź zapisy umowy AC;
- naprawę w warsztacie ASO
nie zawsze jest to standard, a w przypadku, gdy masz nowy samochód to bardzo ważne. Naprawa w salonie autoryzowanego serwisu obsługi (ASO) gwarantuje utrzymanie gwarancji na samochód oraz wykonanie wszystkich prac zgodnie ze standardem producenta;
- naprawę na częściach oryginalnych
to, że wybrałeś naprawę w autoryzowanym warsztacie nie oznacza, że do jej wykonania zostaną użyte oryginalne części. Sprawdź zapisy w umowie, ponieważ zastosowanie części sygnowanych logiem producenta auta jest ważne w sytuacji, gdy twoje auto jest na gwarancji;
- stałą sumę ubezpieczenia
jeśli będziesz mieć możliwość wyboru tej opcji, warto abyś się na nią zdecydował. Dzięki temu w razie zniszczenia lub kradzieży pojazdu, ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie w wysokości wartości auta w dniu jego zakupu.
Pamiętaj także o tym, że wykupując polisę musisz oznaczyć na niej cesję. Dzięki temu w razie zniszczenia lub kradzieży auta, odszkodowanie zostanie przekazane do banku i pokryje pozostałe koszty kredytu
Auto w kredycie na samochód
Jeśli zdecydowałeś się jednak na kredyt na samochód i poza samą pożyczką nie masz innych zobowiązań wobec banku, możesz samodzielnie zdecydować jak ubezpieczyć swoje auto i czy w ogóle to zrobić. Nie masz takiego wymogu, jednak warto abyś przemyślał zakup AC, nawet jeśli samochód nie był bardzo drogi, a twój kredyt jest niewielki.
Dzięki dobrze dobranej polisie AC, jeśli stracisz auto w wypadku lub w wyniku kradzieży, wypłacone przez towarzystwo odszkodowanie, będzie mogło pokryć resztę pożyczki w banku. Nie zostaniesz więc bez auta i z zadłużeniem.
Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- sumę ubezpieczenia
różne towarzystwa potrafią wycenić twoje auta na różne kwoty. Skorzystaj z jednej z dostępnych w Internecie porównywarek ubezpieczeń i poszukaj towarzystwa, które twój samochód wyceni na możliwie wysoką kwotę. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że w dniu szkody również obliczy wartość pojazdu na nieco wyższą kwotę, niż zrobiliby to inni ubezpieczyciele.
- naprawę w warsztacie
w przypadku aut używanych ich właściciele najczęściej mają do wyboru możliwość ich naprawy w warsztacie lub na podstawie kosztorysu. Jeśli wybierzesz opcję „warsztat”, twoje auto zostanie naprawione w wybranym warsztacie bezgotówkowo. Po prostu po szkodzie odstawisz go do wskazanego przez towarzystwo serwisu, a następnie odbierzesz po naprawie. Ubezpieczyciel zajmie się rozliczeniem naprawy bezpośrednio z warsztatem.
Wybierając odpowiednie AC, korzystaj z narzędzi, które pomogą ci podjąć odpowiednią decyzję, czyli np. z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki nim zestawisz ze sobą wiele równych ofert i wybierzesz tą, która nie tylko ma odpowiadający ci zakres, ale i korzystną cenę.