Piotr Nowik

Piotr Nowik | 29 września 2022

Co grozi za brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu?

scrolldown OC nieużywany samochód

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie użytkują samochodu, nie muszą wykupować obowiązkowej polisy. Nic bardziej mylnego! Za brak ubezpieczenia OC nawet nieużywanego samochodu grożą wysokie kary finansowe.

Brak OC nieużywanego samochodu – co warto wiedzieć?

 1. Każdy zarejestrowany samochód, nawet nieużytkowany musi mieć ważną polisę OC.
 2. Kary za brak ubezpieczenia OC są zależne od minimalnej pensji, rodzaju pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu.
 3. Możliwe jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu, jednak nie w przypadku osobówek. Czasowo można wyrejestrować m.in. samochody ciężarowe.
 4. Warto poszukać najtańszego OC na nieużytkowany samochód, aby mieć obowiązkową ochronę i nie przepłacać.

Nawet samochód, który nie jest użytkowany może spowodować szkodę (może się np. stoczyć z podjazdu). Właśnie dlatego zasadne jest obowiązkowe ubezpieczenie. Nawet czasowe wyrejestrowanie auta nie zwalnia z posiadania polisy. Ubezpieczyciele jednak minimalizują składki OC. Co grozi za brak ubezpieczenia i dlaczego warto mieć polisę OC?

Kiedy trzeba wykupić polisę OC dla nieużytkowanego pojazdu?

Jeżeli posiadasz samochód, który jest zarejestrowany, musisz mieć ważną polisę OC. Nieważne czy jeździsz tym autem, czy czeka ono na naprawę lub nawet jest wrakiem i stoi w twoim garażu. Warto pamiętać o tym szczególnie, gdy zakupisz samochód, którego nie używasz lub oddasz go do długiej naprawy. Polisa po zbywcy nie odnawia się automatycznie i jeżeli nie wykupisz nowej będziesz mieć przerwę w ubezpieczeniu, tak jak w przypadku pana Adama.

Przykład:

Pan Adam kupił samochód, który wymagał długiego remontu. Zdecydował się jednak na zakup, ponieważ miał znajomego mechanika, któremu mógł powierzyć naprawę oraz cena auta była bardzo okazyjna. W czasie, gdy pan Adam kupił samochód polisa OC po zbywcy była ważna jeszcze miesiąc. Ten czas minął, auto stało u mechanika, a pan Adam zapomniał o końcu polisy. Gdy po odbiorze samochodu zorientował się, że pojazd nie ma OC minęło już ponad dwa tygodnie od końca trwania polisy. Pan Adam od razu wykupił OC, jednak nie uchroniło go to od kary za brak ubezpieczenia ponad 2 tygodnie. Musiał zapłacić UFG 5600 zł.

Dlaczego nieużywany, ale zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC?

Nawet nieużywane auto może stoczyć się z podjazdu i uszkodzić czyjeś mienie lub co gorsza narazić czyjeś zdrowie na niebezpieczeństwo. Ponadto OC działa także przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta. Polisa zgodnie z ustawą musi być ważna i opłacona. W przypadku szkody nieubezpieczonym pojazdem oprócz zapłaty kary, właściciel będzie musiał pokryć naprawę uszkodzonego mienia lub zadośćuczynić za straty na zdrowiu poszkodowanych z własnej kieszeni.

Kiedy można wyrejestrować samochód, aby nie płacić za OC?

Jedynym sposobem, aby nie płacić za OC jest wyrejestrowania auta. Możesz to zrobić w następujących przypadkach:

 • demontaż pojazdu,
 • wywóz pojazdu na granicę i jego sprzedaż,
 • kradzież samochodu,
 • trwała utrata samochodu np. po pożarze lub powodzi,
 • zarejestrowania pojazdu jako historyczny.

Kiedy można czasowo wyrejestrować samochód?

Aktualnie w Polsce nie można czasowo wyrejestrować samochodu osobowego. Można natomiast zrobić to w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów, przyczep o DMC powyżej 3,5 t, pojazdów specjalnych i ciągników samochodowych. Warto pamiętać, że czasowe wycofanie z ruchu nie zwalnia z posiadania OC. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe w takich przypadkach ustalają minimalną składkę OC, zazwyczaj jest to około 95% normalnej stawki. Wystarczy dostarczyć do ubezpieczyciela decyzję o czasowych wycofaniu z ruchu z Wydziału Komunikacji. Czas na jaki można czasowo wyrejestrować samochód to od 2 miesięcy do 24. Maksymalnie można wydłużyć go do 48 miesięcy.

Jaki jest koszt czasowego wyrejestrowania auta?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu wiąże się z opłatą w Wydziale Komunikacji. Za najkrótszy czas, czyli 2 miesiące trzeba zapłacić 80 zł. Przedłużanie czasowego wyrejestrowania kosztuje odpowiednio:

 • od 3 do 12 miesięcy – 4 zł za każdy miesiąc,
 • od 13 do 24 miesięcy – 2 zł za każdy miesiąc,
 • od 25 do 48 miesięcy – 0,25 za każdy miesiąc.

Dla kogo OC krótkoterminowe w przypadku nieużywanych pojazdów?

OC krótkoterminowe można wykupić tylko w określonych przypadkach.

Prawo do tego mają właściciele komisów samochodowych oraz posiadacze pojazdów historycznych. Pojazdy historyczne to takie, które mają co najmniej 40 lat oraz takie, które mają 25 lat i zostały uznane za unikatowe – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia pojazdu?

Kary za  przerwę w ubezpieczeniu mogą być różne w każdym roku, ponieważ są uzależnione od minimalnego wynagrodzenia w kraju. Kwota kary zależy także od długości przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju nieubezpieczonego pojazdu. W przypadku osobówek opłata karna stanowi dwukrotność minimalnej pensji. W 2021 roku kara za brak OC w samochodach osobowych wynosi:

 • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1120 zł,
 • do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 100 % pełnej opłaty karnej, czyli 5600 zł.

W przypadku ciężarówek opłata karna to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. A kwoty kat przedstawiają się następująco:

 • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1680 zł,
 • do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 4200 zł,
 • powyżej 14 dni – 100 % pełnej opłaty karnej, czyli 8400 zł.

W przypadku pozostałych pojazdów opłata karta stanowi 1/3 minimalnej pensji. Kwoty kar to:

 • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 190 zł,
 • do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 470 zł,
 • powyżej 14 dni – 100 % pełnej opłaty karnej, czyli 930 zł.

Ile kosztuje OC na nieużytkowany samochód?

Cena, jaką trzeba zapłacić za brak ubezpieczenia jest niewspółmierna do ceny OC. Składka OC może być dużo niższa, jeżeli porównasz oferty wielu ubezpieczycieli. Aby znaleźć tanie OC warto skorzystać z kalkulatora, aby w jednym miejscu sprawdzić oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Można to zrobić wszędzie o dowolnej porze. W kalkulatorze można poznać nie tylko ceny OC, ale i pakietów łącznie z AC, assistance czy NNW. Sprawdźmy, jak prezentują się ceny dla zielonogórskiego kierowcy z bezszkodową historią ubezpieczenia przez ostatnie 5 lat, który jest właścicielem 11-letniej Skody Fabii, silnik 1.2.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 45-latka z Zielonej Góry?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
411,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
509,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
951,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1148,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 45-latka z Zielonej Góry?
Link4
350,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
411,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
509,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
951,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1148,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.08.2021 r.

Jak widać w powyższej tabeli, najtańsze jest samo OC. Im więcej dodatkowych produktów, tym droższa składka. Jednak dzięki temu porównaniu, kierowca może zdecydować, co najbardziej odpowiada jego potrzebom.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

 1. Czy kara za brak OC jest naliczana automatycznie?

  Kara za brak ubezpieczenia może zostać nałożona podczas kontroli drogowej. Jednak najczęściej UFG korzysta z systemów, które wychwytują brak ubezpieczenia i wtedy zostaje wystosowane pismo do właściciela pojazdu.
 2. Czy tylko OC jest obowiązkowe?

  Tak, zarejestrowany pojazd musi mieć ważne tylko OC. Dodatkowe AC, assistance czy NNW kierowca może wykupić, gdy potrzebuje dodatkowej ochrony dla swojego pojazdu.
 3. Czy zakres OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach?

  Tak. Zakres OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sumy gwarancyjne są takie same w każdym towarzystwie. Aktualnie wynoszą: 1 050 000 zł przy szkodzie majątkowej oraz 5 210 000 zł przy szkodzie osobowej.
 4. Czy w momencie demontażu samochodu trzeba mieć ważne OC?

  Tak. Do czasu demontażu samochód jest zarejestrowany, więc musi mieć ważne OC. Dopiero po złomowaniu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować samochód.
 5. Czy po demontażu pojazdu można zwrócić składkę OC?

  Tak. Po wyrejestrowaniu auta trzeba zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Można złożyć od razu wniosek o zwrot składki. Ubezpieczyciel przeliczy i wypłaci pieniądze za niewykorzystany czas ochrony.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]