Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu – czy można wypowiedzieć? Jak rozwiązać podwójną umowę?

Nikt nie lubi za jeden produkt płacić dwa razy, a właśnie tak może się zdarzyć w przypadku ubezpieczenia OC. Gdy jednak okaże się, że masz dwie polisy, to nie ma powodów do rozpaczy – sprawę w łatwy sposób można wyprostować.

Każde zarejestrowane w Polsce auto musi być ubezpieczone. Bez względu na to, czy jeździ po drogach, czy tylko stoi w garażu – nie może ani jeden dzień pozostać bez OC. Aby nie doszło do sytuacji, gdy pojazd nie ma polisy, w Polsce każde obowiązkowe ubezpieczenie OC zawarte osobiście odnawia się automatycznie.

Czy OC odnawia się automatycznie?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC odnawia się automatycznie. Masz jednak prawo do jego wypowiedzenia, w przypadku, gdy znajdziesz tańszą ofertę. Jeśli OC kończące się np. 1 stycznia nie zostanie wypowiedziane dzień przed tą datą (czyli 31 grudnia), to polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Z jednej strony to dobre rozwiązanie, bo dzięki temu nie musimy co roku pamiętać o odnawianiu polisy (a jeśli nasz pojazd zostałby choć jeden dzień bez ubezpieczenia, to możemy zapłacić za to kilkaset złotych kary!). Z drugiej strony może jednak dojść do tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy poniżej. Co więcej podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela także jest możliwe.

Kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia OC?

Gdy zapomnisz wypowiedzieć OC

Pan Marek pamiętał, że 1 stycznia kończy się jego umowa OC. Wcześniej więc zaczął porównywać ceny polis i postanowił zmienić ubezpieczyciela. 31 grudnia podpisał umowę z nowym towarzystwem, ale zapomniał wypowiedzieć umowę wcześniejszemu.

Tymczasem zgodnie z prawem „stara” polisa została automatycznie przedłużona i pan Marek miał podwójne ubezpieczenie OC, czyli za jedno płacił absolutnie niepotrzebnie. Rozwiązaniem było wypowiedzenie z art. 28a.

Gdy wypowiedzenie nie dotrze do ubezpieczyciela

O rezygnacji ze starej umowy nie zapomniał za to pan Wiesław. Gdy znalazł lepszą ofertę, od razu wysłał email z wypowiedzeniem umowy poprzedniemu towarzystwu.

Jego zdziwienie było więc ogromne, gdy okazało się, że musi płacić za dwie polisy. Powód? Email z wypowiedzeniem nie dotarł do towarzystwa, a pan Wiesław nie miał żadnego dowodu na to, że go wysłał. Rozwiązaniem było wypowiedzenie podwójnego OC z art. 28a..

Gdy zapomnisz podpisać wypowiedzenia

Z kolei pani Joanna była bardziej przezorna i wysłała wypowiedzenie polisy OC listem poleconym. Szkopuł w tym, że zapomniała je własnoręcznie podpisać. W tej sytuacji wypowiedzenie było nieważne, więc polisa automatycznie została odnowiona i miała podwójne ubezpieczenie OC (wcześniej pani Joanna zawarła umowę z innym towarzystwem). Co zrobić? Jak najszybciej złożyć wypowiedzenie OC.

Gdy zapomnisz o wypowiedzeniu polisy zbywcy OC

Pan Tadeusz nabył używany pojazd. Podpisał umowę, przekazał pieniądze i plik dokumentów schował do torby. Pierwsze kroki od razu skierował do towarzystwa ubezpieczeniowego, by kupić polisę OC dla nabytego pojazdu.

Szybko załatwił formalności i dopiero po pewnym czasie połapał się, że ma podwójne ubezpieczenie OC, ponieważ jedno OC – wciąż aktualne – otrzymał już od sprzedającego pojazd. Rozwiązaniem było wypowiedzenie podwójnego OC.

Czy można anulować polisę OC?

Wszystkie powyższe osoby nie powinny jednak wpadać w panikę – w każdej chwili można wypowiedzieć jedną z polis, ale tylko tę, która odnowiła się automatycznie lub tę, którą nabyło się wraz z zakupem pojazdu.

W jednym przypadku można także zrezygnować z polisy nowej. Taką możliwość mamy jednak tylko wtedy, gdy ubezpieczenie zostało zakupione korespondencyjnie, przez internet lub telefonicznie. Wówczas kupujący ma 30 dni, by z niego zrezygnować.

Ile kosztuje podwójne ubezpieczenie OC pojazdu?

W sytuacji podwójnego OC kluczowa jest jedna kwestia – kiedy uświadomimy sobie, że posiadamy dwie obowiązkowe polisy. Od tego zależy bowiem, ile pieniędzy – mówiąc brutalnie – wyrzucimy w błoto.

Zasada jest bowiem prosta – płacimy tylko za taki okres, przez jaki polisa obowiązywała. Jeśli OC, które chcemy wypowiedzieć, kosztuje np. 365 zł rocznie, to jeśli wypowiemy je już po jednym dniu obowiązywania, to zapłacimy zaledwie złotówkę. Jeśli jednak będziemy zwlekali np. 100 dni i po tym okresie wyślemy wypowiedzenie, to wydatek podskoczy do 100 zł.

Uwaga! Może się również zdarzyć, że będzie podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela. Wówczas jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może się od nas domagać składki tylko i wyłącznie z tytułu jednej z tych umów.

Przykład:

Pan Andrzej kupił używaną Skodę Octavię. Chciał od razu wykupić OC razem z AC i tak zrobił. Niestety zapomniał o polisie zbywcy. Po dwóch miesiącach otrzymał wezwanie do zapłaty od ubezpieczyciela zbywcy na kwotę 511 zł. Pan Andrzej złożył wypowiedzenie podwójnego OC z art. 31, jednak za okres od zakupu do momentu wypowiedzenia musiał zapłacić 124 zł.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?

Najłatwiejszą drogą jest skorzystanie z generatora wypowiedzeń umów OC (https://wypowiadamoc.pl/generator-wypowiedzenia), który po wprowadzeniu niezbędnych informacji (danych właściciela, danych pojazdu, danych polisy) stworzy dla nas odpowiedni dokument, który trzeba będzie wydrukować, podpisać i złożyć w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysłać pocztą albo drogą elektroniczną.

Co powinno znaleźć się na wypowiedzeniu OC?

Aby wypowiedzenie było skuteczne, powinny się na nim znaleźć:

 • dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres),
 • dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
 • data i miejscowość,
 • pełna nazwa ubezpieczyciela,
 • podstawa prawna (art.28, 28a, 31),
 • seria i numer polisy OC,
 • własnoręczny podpis.

Na jaką podstawę prawną należy powołać się przy wypowiedzeniu OC?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z 22 maja 2003 r. można znaleźć informacje, w jakich sytuacjach można wypowiedzieć polisę. W zależności od powodów są to:

 • art. 28 – wypowiedzenie polisy przed zakończeniem okresu ochrony, aby polisa nie wznowiła się automatycznie, wypowiedzenie można złożyć najpóźniej na dzień przed końcem okresu ubezpieczenia,
 • art. 28a – wypowiedzenie polisy wznowionej automatycznie tzw. podwójne ubezpieczenie, w przypadku, gdy mamy nową polisę w innym towarzystwie, wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie,
 • art. 31 – wypowiedzenie polisy po zbywcy, można złożyć w dowolnym momencie, w dniu zakupu nowej polisy.

Pamiętaj, że polisa OC  zbywcy pojazdu nie odnawia się automatycznie, dlatego musisz wykupić nowe ubezpieczenie samochodu samodzielnie. Kary za przerwy w ubezpieczeniu OC są wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kto wypłaca odszkodowanie, gdy samochód ma podwójne ubezpieczenie OC?

Jeżeli zdarzy się szkoda samochodem, który ma dwie polisy OC to zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 16 maja 2016 roku (sygn. akt III CZP 11/16, III CZP 16/16) obydwaj ubezpieczyciele odpowiadają za szkodę obopólnie. Oznacza to, że poszkodowany nie musi czekać na wypłatę jednego z towarzystw i dłuższe formalności.

Gdzie znaleźć tanie OC?

Ktoś mógłby pomyśleć, po co zawracać sobie głowę wypowiedzeniem, skoro można opłacać polisy wznawiane automatycznie. Jednak dzięki sprawdzaniu ofert w różnych towarzystwach można dużo zaoszczędzić.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu można porównać oferty różnych towarzystw. Wpisując dane swoje i samochodu raz, na kolejnym kroku otrzymasz już propozycje ubezpieczenia. Tak zrobił pan Mateusz z Lublina, który ma Toyotę Auris 1.6 z 2010 roku i przez ostatnie 7 lat jeździł bezszkodowo.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 47-latka z Lublina?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
441,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
478,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
571,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
698,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
765,00 zł*
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
832,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 47-latka z Lublina?
Proama
441,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
478,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
571,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
698,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
765,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
832,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 23.03.2022 r., Toyota Auris 1.6 z 2010 roku

Pan Mateusz zaoszczędził ponad 300 zł dzięki porównywarce. Opłaca się więc sprawdzać ceny i korzystać z możliwości wypowiedzenia.

Podwójne ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

 1. OC wznawia się automatycznie, jest jednak możliwość wypowiedzenia polisy.
 2. Jeżeli nie wypowiesz polisy przed końcem okresu ochrony, możesz to zrobić po wznowieniu polisy, tylko wtedy będzie to wypowiedzenie podwójnego OC.
 3. W wypowiedzeniu ważna jest data złożenia do ubezpieczyciela. To ona określa czy będzie ono rozpatrzone pozytywnie oraz jaka ewentualnie będzie dopłata po wypowiedzeniu podwójnego ubezpieczenia.
 4. Wypowiedzenie można złożyć osobiście w placówce ubezpieczyciela, mejlowo oraz pocztą tradycyjną.

FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o podwójne ubezpieczenie OC

 1. Czy polisa OC zawsze wznawia się automatycznie?

  Są sytuacje, w których automatyczne przedłużenie jest niemożliwe np. polisy nieopłacone się nie wznawiają oraz polisy po zbywcy.
 2. Czy można wypowiedzieć polisę, dzwoniąc na infolinię do ubezpieczyciela?

  Nie jest to możliwe. Jedynym sposobem na wypowiedzenie polisy jest wysłanie własnoręcznie podpisanego dokumentu do ubezpieczyciela pocztą tradycyjną, mejlem lub złożeniem w placówce.
 3. Czy wypowiedzenie będzie skuteczne, jeżeli pomylimy podstawę prawną?

  Niestety nie. Jeżeli zamiast artykułu 28a wpiszesz np. 28 ubezpieczyciel nie uzna dokumentu i wezwie cię do zapłaty składki za cały rok (w przypadku podwójnego ubezpieczenia). Musisz wtedy ponownie złożyć wypowiedzenie z poprawną podstawą prawną. Jednak pamiętaj, że za czas do momentu złożenia właściwego pisma będziesz musiał zapłacić.
 4. Czy muszę płacić polisę po zbywcy, choć on zapewniał, że jej nie ma i wykupiłem własną?

  Niestety musisz zapłacić za polisę po zbywcy do momentu jej wypowiedzenia. Nawet, jeżeli zbywca nie poinformował cię o niej. Towarzystwo udzielało ci ochrony, więc będzie żądało za to zapłaty. Jeżeli dowiesz się o tej polisie, a masz już własną, musisz jak najszybciej ją wypowiedzieć.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]