
Stefania Stuglik | 31 maja 2019
Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu – czy można wypowiedzieć? Jak rozwiązać podwójną umowę?


Nikt nie lubi za jeden produkt płacić dwa razy, a właśnie tak może się zdarzyć w przypadku ubezpieczenia OC. Gdy jednak okaże się, że masz dwie polisy, to nie ma powodów do rozpaczy – sprawę w łatwy sposób można wyprostować.
Podwójne ubezpieczenie OC auta – co warto wiedzieć?
- Podwójne ubezpieczenie OC powstanie, gdy zakupimy polisę w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, równocześnie nie wypowiadając starej polisy, która tym samym zostanie automatycznie odnowiona.
- Podwójne ubezpieczenie możemy zlikwidować w każdej chwili poprzez wypowiedzenie umowy polisy automatycznie przedłużonej lub wypowiedzenie polisy nabytej wraz z pojazdem.
- Musimy zapłacić za każdy dzień podwójnej polisy OC do czasu, gdy jedna z umów nie zostanie zlikwidowana.
Każde zarejestrowane w Polsce auto musi być ubezpieczone. Bez względu na to, czy jeździ po drogach, czy tylko stoi w garażu – nie może ani jeden dzień pozostać bez OC. Aby nie doszło do sytuacji, gdy pojazd nie ma polisy, w Polsce każde obowiązkowe ubezpieczenie OC zawarte osobiście odnawia się automatycznie.
To oznacza, że jeśli OC kończące się np. 1 stycznia nie zostanie wypowiedziane dzień przed tą datą (czyli 31 grudnia), to polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, bo dzięki temu nie musimy co roku pamiętać o odnawianiu polisy (a jeśli nasz pojazd zostałby choć jeden dzień bez ubezpieczenia, to możemy zapłacić za to kilkaset złotych kary!). Z drugiej strony może jednak dojść do tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Kiedy tak się stanie?
Gdy zapomnisz wypowiedzieć polisy OC…
Pan Marek pamiętał, że 1 stycznia kończy się jego umowa OC. Wcześniej więc zaczął porównywać ceny polis i postanowił zmienić ubezpieczyciela. 31 grudnia podpisał umowę z nowym towarzystwem, ale zapomniał wypowiedzieć umowę wcześniejszemu. Tymczasem zgodnie z prawem „stara” polisa została automatycznie przedłużona i pan Marek stał się właścicielem dwóch OC, czyli za jedno płacił absolutnie niepotrzebnie.
Gdy wypowiedzenie OC nie dotrze…
O rezygnacji ze starej umowy nie zapomniał za to pan Wiesław. Gdy znalazł lepszą ofertę, od razu wysłał email z wypowiedzeniem umowy poprzedniemu towarzystwu. Jego zdziwienie było więc ogromne, gdy okazało się, że musi płacić za dwie polisy. Powód? Email z wypowiedzeniem nie dotarł do towarzystwa, a pan Wiesław nie miał żadnego dowodu na to, że go wysłał.
Gdy zapomnisz podpisać…
Z kolei pani Joanna była bardziej przezorna i wysłała wypowiedzenie polisy OC listem poleconym. Szkopuł w tym, że zapomniała je własnoręcznie podpisać. W tej sytuacji wypowiedzenie było nieważne, więc polisa automatycznie została odnowiona i znów należało płacić za dwa OC (wcześniej pani Joanna zawarła umowę z innym towarzystwem).
Gdy kupisz auto już ubezpieczone…
Pan Tadeusz nabył używany pojazd. Podpisał umowę, przekazał pieniądze i plik dokumentów schował do torby. Pierwsze kroki od razu skierował do towarzystwa ubezpieczeniowego, by kupić polisę OC dla nabytego pojazdu. Szybko załatwił formalności i dopiero po pewnym czasie połapał się, że ma dwie polisy OC, ponieważ jedną – wciąż aktualną – otrzymał już od sprzedającego pojazd.
Czy można anulować polisę OC?
Wszystkie powyższe osoby nie powinny jednak wpadać w panikę – w każdej chwili można wypowiedzieć jedną z polis, ale tylko tą, która odnowiła się automatycznie lub tą, którą nabyło się wraz z zakupem pojazdu.
W jednym przypadku można także zrezygnować z polisy nowo zawartej. Taką możliwość mamy jednak tylko wtedy, gdy ubezpieczenie zostało zakupione korespondencyjnie, przez internet lub telefonicznie. Wówczas kupujący ma 30 dni, by z niego zrezygnować.
Ile kosztuje podwójne ubezpieczenie OC pojazdu?
W sytuacji podwójnego OC kluczowa jest jedna kwestia – kiedy uświadomimy sobie, że posiadamy dwie obowiązkowe polisy. Od tego zależy bowiem, ile pieniędzy – mówiąc brutalnie – wyrzucimy w błoto.
Zasada jest bowiem prosta – płacimy tylko za taki okres, przez jaki polisa obowiązywała. Przykład: jeśli OC, które chcemy wypowiedzieć, kosztuje 365 zł rocznie, to jeśli wypowiemy je już po jednym dniu obowiązywania, to zapłacimy zaledwie złotówkę. Jeśli jednak będziemy zwlekali np. 100 dni i po tym okresie wyślemy wypowiedzenie, to wydatek podskoczy do 100 zł.
Uwaga! Może się również zdarzyć, że będziemy mieli dwie polisy i obie w tym samym towarzystwie. Wówczas jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może się od nas domagać składki tylko i wyłącznie z tytułu jednej z tych umów.
Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu?
Najłatwiejszą drogą jest skorzystanie z generatora wypowiedzeń umów OC (https://wypowiadamoc.pl/generator-wypowiedzenia), który po wprowadzeniu niezbędnych informacji (danych właściciela, danych pojazdu, danych polisy) stworzy dla nas odpowiedni dokument, który trzeba będzie wydrukować, podpisać i złożyć w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysłać pocztą albo drogą elektroniczną.
Czy jeżeli poszkodowany posiada trzy polisy OC, powtarzam OC, zawarte w tym samym towarzystwie to czy otrzyma trzy odszkodowania z mojej polisy OC jako sprawcy? stefan
Nie. Kwota odszkodowania musi być adekwatna do poniesionej szkody, musi umożliwić przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody. Tzn., że otrzymując 3 odszkodowania kwota znacząco tą szkodę przebija. W skrócie NIE.