Ilona Walczak

Ilona Walczak | 28 kwietnia 2022

Samochód z Wielkiej Brytanii – jak sprowadzić i ubezpieczyć anglika?

scrolldown samochód z Anglii

Samochód z Wielkiej Brytanii po brexicie wydaje się straconą opcją dla osób zainteresowanych zakupem auta z Wysp. Tymczasem stawka cła dla aut importowanych ze Zjednoczonego Królestwa wynosi 0%. Sprawdź, jak sprowadzić i ubezpieczyć anglika.

Samochód z Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?

 • Ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, obecnie można sprowadzać z tego kraju tylko auta zarejestrowane tam po raz pierwszy przed 31.12.2021 r.
 • Oferty angielskich samochodów do kupna można znaleźć na lokalanych giełdach i komisach lub serwisach z ogłoszeniami.
 •  Przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego historię na stronach: https://www.check-mot.service.gov.uk/  lub https://hpicheck.com/.
 • Nie ma już obowiązku przełożenia kierownicy w angliku na lewą stronę. Jedyne obligatoryjne czynności to wymiana licznika, świateł przeciwmgielnych, przednich lamp i lusterek.
 • Po sprowadzeniu samochodu z Anglii trzeba opłacić akcyzę. Samochody elektryczne i z silnikiem hybrydowym do 2000 cm3 są z niej zwolnione a dla pozostałych wynosi od 3,1 do 18,6% (zależy to od rodzaju i pojemności silnika).

Brexit znacząco wpłynął na import samochodów z Wielkiej Brytanii. 31.12.2021 r. skończył się okres przejściowy, w którym angielskie auta traktowane były jak każdy inny samochód z UE. Obecnie można importować pojazdy, których data pierwszej rejestracji na Wyspach przypada przed tym dniem. Ale zainteresowani zakupem kierowcy wciąż się znajdują i mają wiele pytań związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE i sprowadzeniem stamtąd pojazdu. Jak zarejestrować samochód z Anglii po brexicie? Czy trzeba opłacać wyższe cło lub inne podatki? Jeśli interesują Cię te tematy, przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące kwestie.

Czy sprowadzenie „anglika” z Wielkiej Brytanii to dobry pomysł?

Opinie na temat tego, czy warto jeździć anglikiem w Polsce są podzielone, ale przeważają te pozytywne. Przede wszystkim na kupnie samochodu z UK można sporo zaoszczędzić, nawet biorąc pod uwagę koszt podróży do Anglii i paliwo na drogę powrotną. Na brytyjskim serwisie z ogłoszeniami znaleźliśmy np. ofertę sprzedaży Volkswagena Golfa z 2015 r. w dieslu za, w przeliczeniu na PLN, 38 000 zł. Za taki sam samochód trzeba w Polsce zapłacić co najmniej 15 000 więcej. Jeszcze lepsze okazje są na egzemplarzach mniej popularnych typu Mini Cooper.

Gdzie szukać samochodu w Wielkiej Brytanii?

Zakup samochodu z Anglii i innych Wysp Brytyjskich wygląda analogicznie jak w Polsce. Możesz np. skorzystać z lokalnego komisu lub giełdy. Jeżeli jednak nie chcesz jechać do UK „w ciemno”, poszukaj interesującego pojazdu na stronach z ogłoszeniami, zarezerwuj go i pojedź dopełnić formalności.

Strony z angielskimi autami to:

 • https://www.motors.co.uk/
 • https://www.gumtree.com/cars
 • https://www.autotrader.co.uk/
 • https://www.autovillage.co.uk/used-car
 • https://www.parkers.co.uk/

Wymienione serwisy z ogłoszeniami są bardzo intuicyjnie zbudowane. Wyszukanie samochodu z Anglii ogranicza się do wyboru kilku okienek, w których zaznaczysz markę, model, rocznik i przedział cenowy. Ci kierowcy, którzy nie są zdecydowani na konkretny model i ograniczają ich tylko finanse, mogą za pomocą filtru wyznaczyć limit cenowy i obejrzeć wszystkie pojazdy w danej cenie.

Dzięki łatwej obsłudze stron, auto z Anglii może kupić niemal każda osoba, nawet bez znajomości języka. Serwisy odwiedza codziennie bardzo wielu kierowców zainteresowanych kupnem anglików, a liczba samochodów wystawionych na sprzedaż wynosi kilkaset tysięcy.

Jak sprawdzić historię samochodu z Wielkiej Brytanii?

Polskie strony z ogłoszeniami przyzwyczaiły nas do tego, że samochody zaprezentowane na zdjęciach mają często zakryte tablice rejestracyjne. Zupełnie inaczej jest w Anglii – tam standardem jest pokazywanie tablic. Po co? Aby potencjalny kupiec sprawdził historię auta, które zamierza sprowadzić z UK. Wystarczy znać numer rejestracyjny i można wiele dowiedzieć się o pojeździe – poznać przebieg, zorientować się, czy opłaty za dany egzemplarz są uiszczone lub, czy auto uczestniczyło w kolizji wypadku.

Przed zakupem samochodu z Anglii powinieneś odwiedzić którąś ze stron i zapoznać się z jego historią.

 • https://www.check-mot.service.gov.uk/ – to państwowa, bezpłatna strona, na której każda osoba może sprawdzić samochód po numerze rejestracyjnym. Wystarczy, że wpiszesz go w okienko i klikniesz Continue. Wyświetli się model i marka pojazdu, jego przebieg, rodzaj paliwa, data pierwszej rejestracji i termin ważności badań technicznych (MOT valid until). Po rozwinięciu części nazwanej Oustanding vehicle recalls dowiesz się, czy producent wysyłał komunikaty związane z bezpieczeństwem pojazdu.
 • https://hpicheck.com/ – skorzystanie z tej strony kosztuje, ale znajdziesz na niej multum ważnych informacji z punktu widzenia kupca angielskiego pojazdu. W zależności od zakresu danych, które chcesz zobaczyć, cena usługi wynosi 10 lub 20 funtów. Najbardziej istotna rzecz, której dowiesz się z serwisu to historia kolizji i wypadków, w których uczestniczył samochód. W Wielkiej Brytanii autom nadaje się kategorie, które informują, jak bardzo poważnych uszkodzeń doznał w zdarzeniu.

N – to najlżejsza kategoria i pojazd, który jest nią oznaczony, brał udział w drobnej kraksie, która skończyła się tylko niewielkimi usterkami.

S – to auta, które zostały poważniej uszkodzone. Szkodę da się naprawić, ale koszt usługi w warsztacie może wynieść drugie tyle co cena samochodu.

B – są to samochody, które nadają się tylko na części.

A – ta kategoria jest najcięższa i oznacza, że auto zostało tak poważnie uszkodzone w wypadku, że powinno zostać zezłomowane.

Zatem jeśli szukasz samochodu z Anglii, który od razu nadaje się na wyjechanie na drogę, ogranicz się do kategorii N. Ponadto musisz wiedzieć, że kategorie nadawane są na podstawie zgłoszeń od ubezpieczyciela, więc jeśli właściciel nie wystąpił po polisę i sam naprawił pojazd, nie znajdzie się on w wykazie auto po wypadku.

Samochód z Wielkiej Brytanii o jakich formalnościach trzeba pamiętać?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup auta z Wielkiej Brytanii i znajdziesz wymarzony egzemplarz, upewnij się, czy ma on ważne ubezpieczenie OC i opłacony podatek drogowy (MOT). Jeśli któraś z tych powinności nie jest dopełniona, a chcesz od razu wyjechać na ulicę, musisz ustalić ze sprzedawcą, kto opłaci OC i MOT. W Anglii, tak samo jak w Polsce, nie można poruszać się pojazdami bez ważnego OC oraz za każdy samochód trzeba płacić podatek drogowy (u nas w kraju dotyczy on tylko aut ciężarowych). Podatek drogowy można opłacić online na stronie: gov.uk/vehicle-tax. Jego wysokość zależy od kilku czynników (wieku samochodu, pojemności silnika), ale można uśrednić, że dla większości angielskich samochodów wynosi około około 55 funtów.

Kolejny punkt do załatwienia w Wielkiej Brytanii to zadbanie o otrzymanie faktury lub umowy. Te dokumenty będą potrzebne do zarejestrowania samochodu w Polsce. Jeśli sporządzisz ze sprzedawcą umowę, upewnij się, żeby była w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Następne kroki zależą od tego, czy w Anglii zamierzasz pozostać kilka tygodni, czy wcześniej wrócić do Polski.

 • Jeśli zostajesz w Wielkiej Brytanii na dłużej, sprzedawca powiadomi o fakcie zbycia auta tutejszy urząd komunikacji (DVLA). DVLA wyśle Ci, pod adres, który wskażesz, dowód rejestracyjny V5 z Twoimi danymi. Po otrzymaniu dowodu powinieneś wypełnić część 5 (z jasnoczerwonym tłem), wpisując datę wyjazdu z Anglii i odesłać ją do DVLA. Możesz podróżować i wyjechać z Anglii na podstawie tej części dowodu, którą zachowasz.
 • Jeśli chcesz opuścić Anglię jak najszybciej, zbywca pojazdu wypełni część dowodu w rubryce „pernament export”, odseślę ją do DVLA, a Tobie przekaże resztę dokumentu. Na pozostałej części dowodu możesz wyjechać z Wielkiej Brytanii.

Samochód z Wielkiej Brytanii jak przystosować brytyjski do polskich dróg?

Kiedy zjedziesz już autem do Polski, musisz przystosować je do ruchu prawostronnego. Od 2015 r. nie ma obowiązku przekładania kierownicy na drugą stronę, ale wielu kierowców się na to decyduje.

Na kwestię przełożenia kierownicy w angliku warto spojrzeć z różnych punktów. Dla jednych będzie to zbędny wydatek a inni uznają, że koszt wymiany jest warty poprawy poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Wynika to faktu, dla niektórych użytkowników samochodów z kierownicą po prawej stronie problematyczne jest wyprzedzanie, a niemal wszyscy narzekają, że niewygodnie kupuje się bilet na autostradzie czy parkingu.

Obowiązkowe czynności, o których musisz pamiętać po sprowadzeniu samochodu z Anglii to wymiana:

 • licznika (angielski pokazuje prędkość w milach),
 • przednich lamp,
 • świateł przeciwmgielnych,
 • lusterek zewnętrznych.

Kiedy dostosujesz wyposażenie samochodu do polskich przepisów, musisz  jeszcze udać się na stację diagnostyczną. Przegląd w Polsce jest konieczny nawet w przypadku, gdy auto ma aktualny przegląd z Anglii. Za badanie techniczne zapłacisz około 150 zł.

Samochód z Wielkiej Brytanii – jakie formalności trzeba załatwić w Polsce?

Akcyza po brexicie to temat, który szczególnie interesuje kierowców importujących samochody z Anglii. Pierwsza ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to rozróżnienie pojęć cło i akcyza. Choć potocznie używa się tych nazw zamiennie, to są to dwa różne podatki, a przynajmniej w kontekście sprowadzania aut z zagranicy.

Cło to podatek, który płaci się dla samochodów kupionych poza UE, natomiast akcyza dotyczy pojazdów z krajów unijnych. Sprowadzając samochód np. z USA, trzeba opłacić i cło, i akcyzę. Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii wielu kierowców zaczęło się obawiać, że tak samo będzie i w tym przypadku, czyli żeby sprowadzić legalnie anglika będą musieli opłacić akcyzę i dodatkowo wysokie cło. Na szczęście UE porozumiała się z Wielką Brytanią i rezultatem negocjacji jest zerowe cło na samochody. Zatem kupując brytyjski samochód, trzeba opłacić tylko akcyzę. Wysokość podatku akcyzowego zależy od pojemności silnika, a za samochody najbardziej ekologiczne nie płaci się jej w ogóle. 

Aktualne na 2022 stawki akcyzy to:

 • 0% – dla wszystkich samochodów z silnikiem elektrycznym i silnikiem hybrydowym o pojemności do 2000 cm3,
 • 3,1% – dla pojazdów spalinowych z silnikiem do 2000 cm3
 • 18,6% – dla aut spalinowych z silnikiem powyżej 2000 cm3
 • 9,3% – tyle wynosi obniżona akcyza dla samochodów z silnikiem hybrydowym większym niż 2000 cm3.

Na opłacenie akcyzy masz 30 dni, a w ciągu kolejnych 14 dni musisz złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S). Za samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii, jak i innego kraju, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Po opłaceniu akcyzy (nie wcześniej, ponieważ musisz zabrać ze sobą dowód wpłaty tego podatku) udaj się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować samochód. Koszt rejestracji samochodu z Anglii jest nieco droższy niż polskiego i wynosi 256 zł (lub 1 156 zł, jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne).

Czy ubezpieczenie OC dla „anglika” musi być drogie?

Przy wyliczaniu ceny składki OC dla anglika ubezpieczyciela biorą pod uwagę te same kryteria, co przy szacowaniu polisy dla samochodu z Polski. Przede wszystkim ważne są dane właściciela i parametry pojazdu. Im starszy, bardziej doświadczony kierowca z wypracowanymi zniżkami i samochód z mniejszym silnikiem tym ubezpieczenie jest tańsze wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Dla zobrazowania tematu przykładem z konkretnymi cenami, przeprowadziliśmy symulację składki w kalkulatorze OC/AC. Hipotetycznym właścicielem samochodu z kierownicą po prawej stronie, jest Maciej, 38-letni ratownik medyczny ze średniej wielkości miasta w województwie opolskim. Maciej sprowadził z Anglii Skodę Fabia z 2014 r. i musi ją ubezpieczyć.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika dla 38-latka z Namysłowa?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
560,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
574,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
753,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1788,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
2025,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2174,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika dla 38-latka z Namysłowa?
Proama
560,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
574,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
753,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1788,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
2025,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
2174,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 26.04.2022 r., Skoda Fabia z 2014 r.

Najtaniej OC Maciej może kupić w Proama za 560 zł, ale wystarczy, że dołoży tylko 14 zł i zyska pakiet OC+Assistance w Uniqa. Ponadto, Benefia proponuje dwa pakiety: OC+NNW za 753 zł lub kompleksowe ubezpieczenie anglika za 2 174 zł. To drugie wydaje się sporo droższe, ale zapewnia ono ochronę pojazdu, kierowcy i pasażerów od wszelkich możliwych ryzyk. Warto też zwrócić uwagę na propozycję Link4 i mtu24. Obie firmy przedstawiają ofertę takiego samego pakietu (OC+Assistance) jak Uniqa, z tym że oferta pierwszych dwóch ubezpieczycieli jest o ponad 1 000 zł droższa. Potwierdza to, że warto porównywać ceny polis i dokładnie zapoznawać się z OWU, szczególnie jeśli w skład pakietu wchodzi inne ubezpieczenie niż OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z WIelkiej Brytanii

 1. Ile kosztuje przełożenie kierownicy w angliku?

  Koszt zależy od modelu auta i od warsztatu, ale trzeba nastawić się na minimalną cenę około 5 000 zł. Wysoki koszt wynika z przebudowy całej deski rozdzielczej, modyfikacji foteli, pedałów i innych elementów.
 2. Czy trzeba zapłacić VAT od samochodu sprowadzonego z Anglii?

  Tak. To dodatkowy koszt wynikający z brexitu. VAT wynosi 23% i trzeba go zapłacić w urzędzie skarbowym.
 3. Czy trzeba osobiście pojechać do Wielkiej Brytanii, aby zakupić tam samochód?

  Nie. Istnieją polskie firmy, które zajmują się pośrednictwem w sprowadzaniu samochodów i dopełniają wszystkich formalności w imieniu kupującego. Za tę usługę pobierają opłatę.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]