Ilona Walczak

Ilona Walczak | 30 grudnia 2020

Ubezpieczenie OC i AC sportowego samochodu – gdzie i za ile kupić?

scrolldown Młody kierowca czerwonego sportowego samochodu

Mają mocne silniki, są szybkie i… zazwyczaj drogie – tak w skrócie można by scharakteryzować sportowe samochody. Parametry techniczne są powodem, dla którego właściciele takich pojazdów muszą płacić za ubezpieczenie OC więcej niż użytkownicy aut miejskich. Jest jednak sposób, aby nie przepłacać.

OC i AC auta sportowego – co warto wiedzieć?

 1. Samochody sportowe to głównie auta z nadwoziem typu coupé i kabriolet. Od aut miejskich wyróżniają się one wyśrubowanymi parametrami technicznymi.
 2. OC auta sportowego zależy zarówno od parametrów pojazdu, jak i doświadczenia jego właściciela. Za OC najwięcej płacą młodzi kierowcy.
 3. Ubezpieczenie AC auta sportowego jest korzystne zwłaszcza dla właścicieli nowych pojazdów. Aby obniżyć wysokość składki, warto skorzystać z AC mini.
 4. Polisy OC/AC dla samochodu sportowego najlepiej kupić przez kalkulator polis. To szybki, prosty i bezpieczny sposób nabycia ubezpieczeń.

Samochody sportowe trudno pomylić z innymi pojazdami, a to z uwagi na charakterystyczny design, wysokie osiągi i nierzadko tuningowany wygląd. Jeżeli jesteś właścicielem takiego auta i niedługo będziesz kupował polisę OC/AC, skorzystaj z naszego poradnika – sprawdzamy ceny ubezpieczeń i wskazujemy, jak można je obniżyć.

Czym wyróżniają się samochody sportowe?

Z klasyfikacji IBRM Samar wynika, że do kategorii „auta sportowe” zaliczają się pojazdy z nadwoziami typu coupé i kabriolet. Czym wyróżniają się samochody sportowe? W ich przypadku producenci nie szukają kompromisu pomiędzy osiągami, funkcjonalnością i kosztami eksploatacyjnymi. Przeciwnie – kwestią pierwszorzędną jest prędkość, właściwości jezdne i design. Z reguły, samochody sportowe osiągają prędkość 100 km/h w zaledwie kilka sekund.

Według zestawienia przygotowanego przez IBRM Samar wśród najpopularniejszych modeli samochodów sportowych z najwyższą sprzedażą w 2019 r. znalazły się:

 1. Ford Mustang
 2. Mercedes C
 3. Mercedes E
 4. Mazda MX-5
 5. BMW 8
 6. BMW 2
 7. Mercedes S
 8. Porsche 911
 9. BMW 4
 10. Porsche 718

Zazwyczaj pojemność silników aut sportowych to ok. 4,0 l, chociaż niektóre modele są wyposażone w silniki o pojemności przekraczającej 6,0 l. Są też samochody pod tym względem skromniejsze – przykładowo Mazda MX-5 posiada silnik o pojemności 1,5 lub 2,0 l.

Wymienieni producenci aut sportowych to nie wszyscy, którzy są obecni na polskim rynku. Tego rodzaju pojazdy sprzedawane są także przez marki: Jaguar, Ferrari, Subaru czy Lamborghini.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę OC auta sportowego?

Dlaczego jeden właściciel samochodu sportowego płaci za OC ok. 500 zł, a inny za ochronę ubezpieczeniową musi zapłacić dwa razy tyle? Wysokość składki ubezpieczeniowej odzwierciedla ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela. Im jest ono wyższe, tym droższa będzie składka OC. Przy wyliczaniu składki OC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę czynniki związane tak z pojazdem, jak i samym kierowcą.

Cena OC auta sportowego a kierowca

Na podstawie danych historycznych ubezpieczyciele wiedzą, że duża szkodowość jest charakterystyczna dla młodych kierowców. To właśnie oni – w porównaniu z innymi grupami użytkowników pojazdów – powodują najwięcej kolizji i wypadków, a to powoduje, że płacą więcej.

Wysokość składki OC zwiększa jednak nie tylko niski wiek i brak historii ubezpieczeniowej. Inne czynniki uwzględniane przy kalkulacji ceny polisy to:

 • miejsce zamieszkania – kierowcy z dużych miast płacą więcej, co jest spowodowane wyższym ryzykiem kolizji czy wypadku,
 • stan cywilny, posiadanie dzieci – jak się okazuje single i osoby bezdzietne płacą za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową więcej,
 • zgromadzone zniżki – chociaż zniżki pozwalają obniżyć cenę ubezpieczenia OC, to trzeba pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa ma własny system ich naliczania.

Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele uznają różne z czynników za kluczowe.

OC a parametry auta sportowego

Jeżeli kolizję spowoduje szybkie sportowe auto, to szkody mogą być rozleglejsze niż gdyby zostały wyrządzone przez auto typowo miejskie. Z tego względu przy wyliczaniu składki OC pod uwagę brane są również parametry dotyczące pojazdu:

 • marka i model – inne auta są chętniej wybierane przez różne grupy kierowców, a to z kolei powoduje, że z różną częstotliwością uczestniczą w kolizjach i wypadkach,
 • przebieg – duży przebieg wskazuje na to, że pojazd jest intensywnie eksploatowany, co zwiększa ryzyko wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym,
 • pojemność silnika – ten parametr ma bezpośredni wpływ na osiągi pojazdu, a zatem również rozmiar szkód, jakie pojazd może spowodować.

Parametry auta sportowego w połączeniu z danymi kierowcy kształtują cenę polisy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje OC samochodu sportowego i kto płaci najwięcej?

Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić klientowi sprzedaży ubezpieczenia OC dla samochodu sportowego. Cena ustalona przez ubezpieczyciela może jednak być na tyle wysoka, że będzie skutecznie mobilizować klienta do znalezienia innej oferty. Sprawdziliśmy, ile za obowiązkową (czyli podstawową) ochronę ubezpieczeniową zapłaci dwóch kierowców: doświadczony i młody.

Marka i model auta sportowegoNajtańsza oferta OC dla doświadczonego kierowcy
Ford Mustang z 2017 r. (benzyna, poj. silnika 4951 cm3)572 zł wraz z assistance
Mercedes C z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 6208 cm3)535 zł wraz z assistance
Mazda MX-5 z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 1998 cm3)484 zł wraz z assistance
BMW seria 8 z 2019 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)616 zł
Porsche 911 z 2015 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 3996 cm3)616 zł
Propozycje ofert wyliczone dla 42-letniego kierowcy z Opola – 20-letnia wzorowa historia ubezpieczeniowa, pracownik działu IT, dwoje dzieci.

Powyższe propozycje cenowe nie są wygórowane, jeśli wziąć pod uwagę średnią cenę OC dla Opola (641 zł). Zupełnie inaczej wyglądają jednak propozycje cenowe dla młodego kierowcy, który ma prawo jazdy zaledwie od roku i dopiero buduje swoją historię ubezpieczeniową.

Marka i model auta sportowegoNajtańsza oferta OC dla niedoświadczonego kierowcy
Mercedes E z 2012 r. (benzyna, poj. silnika 4663 cm3)1880 zł
BMW 2 z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 2979 cm3)1815 zł
Mazda MX-5 (benzyna/gaz, poj. silnika 1998 cm3)1654 zł
BMW 4 z 2008 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)1874 zł
Audi TT z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 3189 cm3)1762 zł
Propozycje ofert wyliczone dla 22-letniego kierowcy z Sanoka – brak historii ubezpieczeniowej, singiel, student.

Ceny dla młodego kierowcy są ok. 3-krotnie wyższe od propozycji przedstawionych doświadczonemu kierowcy. To wynik większego ryzyka ubezpieczeniowego, które ma odzwierciedlenie w wysokości składki OC.

Ile kosztuje AC auta sportowego i kiedy warto je kupić?

Przy wyliczaniu składki ubezpieczenia AC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wszystkie czynniki uwzględniane przy kalkulacji OC, a dodatkowo zwracają uwagę na wartość pojazdu oraz to, gdzie klient parkuje pojazd i jakie ma on zabezpieczenia antykradzieżowe. Ile kosztuje ubezpieczenie AC auta sportowego? Sprawdziliśmy to na konkretnych przykładach.

Marka i model auta sportowegoNajtańszy pakiet OC i AC
Ford Mustang z 2017 r. (benzyna, poj. silnika 4951 cm3)3183 zł – wraz z assistance i NNW
Mercedes C z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 6208 cm3)1299 zł – wraz z assistance i NNW
856 zł – AC w wersji mini
Mazda MX-5 z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 1998 cm3)1333 zł – wraz z assistance
743 zł – AC w wersji mini
BMW seria 8 z 2019 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)2638 zł – wraz z assistance
Propozycje ofert wyliczone dla 42-letniego kierowcy z Opola – 20-letnia wzorowa historia ubezpieczeniowa, pracownik działu IT, dwoje dzieci.

Na ubezpieczenie AC z reguły decydują się właściciele pojazdów nowych lub zaledwie kilkuletnich. Powodem jest wartość auta – posiadając polisę AC, klient może liczyć na odszkodowanie zarówno po kradzieży pojazdu, jak i jego przypadkowym uszkodzeniu.

Jakie ubezpieczenie kupić zamiast pełnego AC i kiedy to się opłaca?

Ubezpieczenie AC samochodu sportowego nie jest tanie – ceny można liczyć w tysiącach złotych, zwłaszcza gdy polisa zostanie wystawiona na młodego kierowcę z niewielkim doświadczeniem. Aby ograniczyć koszt, właściciele starszych pojazdów oraz młodzi kierowcy mogą zdecydować się na ubezpieczenie AC mini (smart casco).

Czym jest i jak działa AC mini? AC mini auta sportowego to ubezpieczenie chroniące od najpoważniejszych zdarzeń: zniszczenia przez żywioły (np. pożar, grad, powódź), szkody całkowitej i kradzieży. Ponieważ ubezpieczyciel na podstawie zawartej z klientem umowy nie ma obowiązku wypłacać odszkodowania za niewielkie uszkodzenia, to składka jest niższa.

Marka i model auta sportowegoNajtańsza oferta AC i AC mini dla młodego kierowcy
Mercedes E z 2012 r. (benzyna, poj. silnika 4663 cm3)AC mini – 2194 zł
AC – 5547 zł
BMW 2 z 2014 r. (benzyna, poj. silnika 2979 cm3)AC mini – 2110 zł
AC, assistance i NNW – 4367 zł
Mazda MX-5 (benzyna/gaz, poj. silnika 1998 cm3)AC mini – 1709 zł
AC – 3071 zł
BMW 4 z 2008 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)AC mini – 2920 zł
AC, assistance, NNW – 5343 zł
Audi TT z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 3189 cm3)AC mini – 1807 zł
AC – 3572 zł
Propozycje ofert wyliczone dla 22-letniego kierowcy z Sanoka – brak historii ubezpieczeniowej, singiel, student.

Zapoznając się z powyższym zestawieniem nietrudno zauważyć, że składka ubezpieczenia AC mini jest ok. 2-krotnie niższa niż składka standardowego AC. Kierowcy, którzy nie potrzebują pełnej ochrony, mogą zatem sporo zaoszczędzić.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta sportowego?

Ubezpieczenie samochodu sportowego można kupić bez wychodzenia z domu – wystarczy skorzystać z naszego internetowego kalkulatora OC/AC. To sposób, aby szybko zorientować się w propozycjach ubezpieczycieli. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych zamieszczonego na naszej stronie internetowej, uzyskasz:

 • oferty od wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych – otrzymasz co najmniej kilkanaście propozycji,
 • szczegółowe informacje o poszczególnych ofertach – przy każdej propozycji znajdziesz najważniejsze informacje o polisie wraz z OWU, które możesz pobrać na swój komputer,
 • możliwość szybkiego zakupu wybranego OC – wystarczy, że po wybraniu propozycji uregulujesz składkę, a zaczniesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej.

Oszczędności – w zależności od samochodu i wybranych polis – mogą być liczone nawet w tysiącach złotych. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych kierowca ma również możliwość dopasowania zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb.

Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]