
Piotr Nowik | 22 sierpnia 2020
Nie żyje właściciel pojazdu. Co z polisą OC?


Śmierć właściciela pojazdu nie oznacza zakończenia obowiązku ubezpieczenia pojazdu. Kto, kiedy i w jaki sposób powinien zadbać o obowiązkową polisę OC?
Śmierć właściciela pojazdu a ubezpieczenie – to warto wiedzieć:
- Po śmierci właściciela samochodu polisa OC nie wygasa i trwa do końca umowy.
- Po zakończeniu okresu obowiązywania taka polisa nie przedłuży się automatycznie.
- Spadkobierca pojazdu ma obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o śmierci właściciela pojazdu.
- Spadkobierca może wypowiedzieć obowiązującą polisę lub korzystać z niej aż do wygaśnięcia, a następnie zawrzeć nową.
- Jeśli spadkobierca nie został wskazany, wówczas obowiązek zawarcia nowej polisy spoczywa na wszystkich potencjalnych spadkobiercach.
Śmierć bliskiej osoby oznacza nie tylko wielki żal, ale też szereg obowiązków, z którymi w końcu trzeba będzie się zmierzyć. Jednym z nich jest zadbanie o formalności związane z samochodem zmarłej osoby. Kto i jak powinien zająć się ubezpieczeniem OC?
Na początku dwie podstawowe informacje:
1. Ubezpieczenie nie wygasa po śmierci właściciela, tylko trwa do dnia, do którego dana polisa została zawarta.
2. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie zawarte przez osobę, która zmarła, nie przedłuży się automatycznie, więc trzeba zadbać o jego prolongowanie. Kto powinien to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.
Co zrobić, gdy zmarły wskazał osobę, która dziedziczy samochód?
Należy pamiętać, że ubezpieczenie nie jest przypisane do człowieka, ale do samochodu. To oznacza, że w dniu śmierci właściciela OC trwa nadal i staje się własnością osoby, która dziedziczy pojazd lub otrzymała go w akcie darowizny. Ta osoba musi jednak pamiętać, że taka polisa nie przedłuży się automatycznie (jak dzieje się w większości przypadków), tylko spadkobierca pojazdu będzie musiał wykupić nową tak, by w ciągłości ubezpieczenia nie było ani jednego dnia przerwy!
Przykład: Pani Janina wykupiła polisę do 1 stycznia. Kilka dni temu jednak zmarła, a samochód w testamencie przepisała swojemu synowi – Michałowi.
Pan Michał o śmierci mamy musi powiadomić ubezpieczyciela (jak to zrobić piszemy poniżej) i do 1 stycznia może korzystać z polisy, ale musi pamiętać, by od 2 stycznia mieć już wykupioną nową. Pan Michał może zdecydować się także na drugi wariant – po śmierci pani Janiny wypowiedzieć polisę i ubezpieczyć pojazd w innym towarzystwie.
Co zrobić, gdy dziedziczący pojazd nie został ustalony?
W tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zmarły nie zostawił testamentu, czyli nie wskazał osoby, która dziedziczy samochód, a wraz z nim ubezpieczenia OC.
W takiej sytuacji ustalenie kręgu spadkobierców jest dość czasochłonne i na ogół trwa znacznie dłużej niż ważność polisy OC, którą samochód bez względu na wszystko musi posiadać (nawet, jeśli do czasu określenia spadkobierców będzie tylko stał w garażu). W takiej sytuacji odpowiedzialność za wykupienie polisy spoczywa na wszystkich potencjalnych spadkobiercach.
Przykład: Pan Michał ubezpieczył samochód do 1 lipca, ale zmarł 1 lutego. Do 1 lipca nie udało się jednak rozstrzygnąć do kogo będzie należał pojazd, więc w tej sytuacji koszty zawarcia nowej polisy w równej mierze powinni wziąć na siebie wszyscy potencjalni spadkobiercy, czyli – mówiąc potocznie – powinni złożyć się na nowe OC.
Jeśli polisa nie zostanie wykupiona, wówczas finansowo odpowiedzą za to również wszyscy potencjalni spadkobiercy.
Uwaga! Ubezpieczającym pojazd po śmierci jego właściciela może być tylko jeden ze spadkobierców, np. ten, który obecnie korzysta z samochodu.
Sprawa byłaby zdecydowanie prostsza, gdyby przed 1 lipca udało się ustalić, komu należy się pojazd. Wówczas to ta osoba miałaby obowiązek wykupić polisę od 2 lipca.
Co, gdy umiera współwłaściciel?
W takiej sytuacji polisa OC cały czas trwa, a po wygaśnięciu może zostać automatycznie przedłużona. Współwłaściciel auta powinien zgłosić do towarzystwa, że drugi właściciel zmarł. Z reguły, do dnia przeprowadzenia podziału majątku po osobie zmarłej, za zapłatę składki odpowiada tylko on.
Co zrobić po śmierci właściciela pojazdu?
Bez względu na to, czy właściciel sporządził testament, czy nie, to o jego śmierci powinniśmy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarta jest polisa OC. Taką informację można przekazać pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
W piśmie należy zawrzeć numer polisy, kopię aktu zgonu, a także wskazać spadkobiercę (kopia testamentu lub aktu darowizny) lub poinformować o tym, że trwa postępowanie spadkowe.
Dzień dobry ,
Właściciel nie żyje kilkadziesiąt lat,nie było wyrejestrowane auto , stoi w garażu i nie płacone OC, Czy jakiś dług narast kara?
pozdr
Kara za brak OC może zostać naliczona przez UFG tylko za rok, w którym zostanie wykryta. Czyli np. UFG wykrywa brak OC 22 lutego 2022 r., to karę może naliczyć za okres od 1 stycznia do 22 lutego 2022 r.
Moja mama zmarła tydzień temu, mój tata 30 lat temu.mama opłacała OC za motorek którego nawet już nie ma. Podobno umowa wygasa w raz z data zakończenia umowy i nie jest przedłużana automatycznie – to czemu moja mama płaciła przez 30 lat? I co ja mam zrobić w tej sytuacji?
Witam, czy jeśli opacałem składkę ojcu w tamtym roku i na mnie została zawarta umowa a ojciec zmarł i nie jestem właścicielem samochodu to mam ją opłacać dalej? Dziś dostałem pismo że mam zpłacić OC za auto, którego właścicielem nie jestem.
Zrzekłem się spadku i na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze ustalonego właściciela pojazdu.
Jeśli nie zapadł jeszcze wyrok sądu ustalający nowego właściciela pojazdu, to składkę trzeba opłacać do końca umowy ubezpieczenia OC, ponieważ jest zawarta na pana.
Witam. Po śmierci taty auto sobie stalo pod blokiem. Wzielam na siebie opłacanie składki oc. Wybrałam opcje ratalną. Opłaciłam oc do końca września. Nastepna i ostatnia rata 01.10. 9 sierpnia postanowiliśmy z mama i bratem ze auto oddajemy na złom. Dzwonilam do firmy w której ubezpieczone bylo auto ck zrobic aby zamknąć polise. Miałam wyslac na maila akt zgonu. Postanowienie z sadu i papier ze złomowania. Tak też zrobilam. Po dwóch tygodniach dzwoni Pani. Mówi że polisa do anulacji A tutaj na mnie przepiszą polise. To pytam jak przepiszą i o co chodzi. Pani kazala czekać. Tak czekałam że się Pani rozłączyła i nikt już się nie kontaktowal. 12.09 dostaje pismo ze jestem właścicielem pojazdu i mam dopłacić 960 zl za okres ochrony od stycznia do dnia złomowania. To ja pytam kto mnie poinformował o tym ze poniosę koszty z naliczeniem na nowo skladki. Dlaczego ja skoro jest 3 spadkobierców. 3 konsultantów ani słowem nie wspomniało o przeniesueniu polisy ani kosztach z tym związanych. Pani poinformowała ze to jest ich obowiązek. Obowiązkiem powinno ich być poinformowanie mnie o wszystkim to raz a dwa ja nie muszę mieć o tym pojęcia gdyż nie mam prawa jazdy nigdy auta nie miałam i ubezpieczenia nigdy nie kupowałam. Czuję się oszukana ponieważ nikt mnie nie poinformował A szczerze wolalabym opłacić ostatnia składkę w pazdzierniku i mieć swiety spokoj od stycznia.
Proszę o wytłumaczenie jak to możliwe.
Witam. W kwietniu zmarła babcia. Nie został wpisany testament kto dziedziczy motorower. OC jest ważne do 31.12.22. co w takiej sytuacji? Mogę przepisać OC na siebie?