Samochód z Francji – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Zakup samochodów sprowadzonych z zagranicy cieszy się dużą popularnością wśród polskich kierowców. Francja jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Sprawdzimy, czy to się opłaca oraz jak załatwić niezbędne formalności.

W 2021 r. z Francji do Polski sprowadzono prawie 100 tys. samochodów. Najczęściej wybieranym modelem był Renault Clio. Tylko z Niemiec Polacy zakupili więcej aut niż z Francji. Dlaczego stosunkowo odległy kraj jest tak popularny?

Gdzie szukać auta z Francji?

Jeżeli planujesz zakupić pojazd z zagranicy i interesują cię francuskie samochody najlepiej rozpocząć poszukiwania od stron internetowych. Poniżej przedstawiamy lokalne serwisy poświęcone sprzedaży:

 • https://www.auto123.com/fr/,
 • https://www.autoscout24.fr/,
 • https://www.lacentrale.fr/,
 • https://www.paruvendu.fr/.

Można także sprawdzić serwisy podobne do polskiego OLX, gdzie Francuzi także wystawiają używane samochody:

 • https://www.annonces.fr/,
 • https://www.leboncoin.fr/.

Inna możliwością zakupu są także serwisy aukcyjne, na których można licytować samochody. Jest tu szeroka oferta używanych aut pochodzących od firm, a także instytucji państwowych. Wystarczy zalogować się w portalu i podać swój adres email. Ułatwieniem dla Polaków jest lista pytań i odpowiedzi, która jest dostępna po polsku.

Jak sprawdzić przebieg auta z Francji?

Jeżeli spodoba Ci się samochód, który jest do kupienia we Francji warto sprawdzić jego dane. Sprawdzenie przebiegu auta z Francji jest możliwe na stronie historiaojazdu.gov.pl Wystarczy podać tam datę pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny i VIN. Oprócz przebiegu możliwe jest także sprawdzenie historii pojazdu z Francji. W systemie powinny być informacje o danych technicznych, badaniach technicznych, ważności polisy OC, a także czy pojazd był kradziony.

Możliwe jest także sprawdzenie auta z Francji po nr rejestracyjnym na innych stronach internetowych:

 • https://www.carvertical.com/pl,
 • https://www.autodna.pl/.

Ta usługa jest płatna, ale można uzyskać informacje o wcześniejszych sprzedażach tego pojazdu oraz jego wykorzystania. Koszt takiego sprawdzenia to ok. 50 zł.

Jeszcze bardziej dokładnie można sprawdzić samochód, zlecając to francuskim mechaników. Ta usługa jest dostępna na stronach:

 • https://trustoo.fr/,
 • https://www.experveo.fr/.

Cena takiej usługi jest dużo wyższa i zaczyna się od ok. 80 euro. Im więcej elementów do sprawdzenia, tym cena będzie większa. Warto jednak zastanowić się nad tym rozwiązaniem, aby specjalista mógł sprawdzić dokładnie samochód.

Przykład:

Pan Robert chciał kupić Citroena C3. Pomyślał, że dobrym rozwiązaniem byłoby sprowadzenie pojazdu z Francji. Rozpoczął poszukiwania na francuskich stronach internetowych. Znalazł dobrą ofertę i chciał dowiedzieć się więcej o tym aucie. Sprawdzanie VIN to nie wszystko. Francja jest dość daleko, więc pan Robert skorzystał z pomocy francuskiego mechanika za opłatą. Dobrze, że tak się stało, ponieważ mechanik odkrył ukryte usterki i oferta nie była już tak atrakcyjna. Wprawdzie pan Robert wydał pieniądze na usługę, jednak uchronił się przed nieudanym zakupem.

Jakie samochody Polacy sprowadzają z Francji?

Wśród najpopularniejszych francuskich marek znajduje się Renault (60 321 szt.), Peugeot (49 224 szt.) i Citroen (43 490 szt.). Dane pozyskaliśmy z rankingu importu samochodów używanych z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Modele, jakie najczęściej sprowadzali Polacy to Renault Clio (9 839 szt.), Renault Megane (9 216 zł).

Czy trudno sprowadzić samochód z Francji?

Największym minusem sprowadzenia auta z Francji może okazać się wysoki koszt przedsięwzięcia. Trasa między stolicą Polski i Francji to prawie 1600 km. Sam koszt paliwa będzie wysoki. Trzeba dodać do tego koszt przejazdów autostradami oraz winiety.

Francja jest krajem podzielonym na strefy ekologiczne i mogą po nich poruszać się pojazdy z winietami danej kategorii. Np. samochody, które najbardziej zatruwają środowisko nie wjadą do Paryża, gdyż jest tam zakaz wjazdu pojazdów o najwyższych numerach winiety. Może to skutkować tym, że będzie trzeba objeżdżać rejony Francji i nadkładać drogi, jeżeli samochód będzie mniej ekologiczny – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Jeżeli dysponujesz środkami na podróż, to samo sprowadzenie auta nie powinno sprawiać trudności. Dalej podpowiemy jakie dokumenty/formalności są potrzebne.

Jak sprowadzić samochód z Francji?

Zakup pojazdu trzeba zacząć od przygotowania umowy kupna-sprzedaży najlepiej w języku polskim i francuskim. Jeżeli kupujesz samochód od firmy otrzymasz fakturę. Od zbywcy otrzymasz także dowód rejestracyjny. W przypadku, gdy chcesz wrócić samochodem do Polski, musisz iść do prefektury (urzędu) i wyrobić wyjazdowe tablice oraz kupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Jeżeli jednak wybierzesz transport lawetą, nie musisz mieć wyjazdowych tablic. Załatwisz wszystko w Polsce.

Samochód z Francji – jakie formalności przeprowadzić w Polsce?

Twój samochód dotarł już do Polski, ale to nie koniec formalności. Sprawdźmy krok po kroku, co trzeba zrobić, żeby bezpiecznie jeździć po polskich drogach:

 1. Opłata akcyzy – masz na to 30 dni. Stawki są uzależnione od silnika i wynoszą aktualnie 3,1% dla samochodów do 2000 cm3 oraz 18,6% dla samochodów powyżej 2000 cm3. Dobra informacja dla osób, które sprowadzą hybrydę. Stawki akcyzowe są 50% tańsze. Po opłaceniu podatku trzeba złożyć w urzędzie skarbowym deklarację uproszczonego nabycia wspólnotowego.
 2. Badanie techniczne – samochód sprowadzony z Francji musi przejść badanie techniczne. To koszt około 100 zł.
 3. Tłumaczenia dokumentów – dokumenty, jakie trzeba przetłumaczyć to najczęściej dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Tłumaczenia muszą być wykonane przez tłumacza przysięgłego. Warto wcześniej wybrać się do urzędu, aby wskazano co należy przetłumaczyć, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.
 4. Rejestracja samochodu – ze wszystkimi dokumentami należy udać się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować pojazd. Warto wcześniej pobrać i wypełnić wniosek. W dniu rejestracji otrzymasz tymczasowy dowód, a stały będzie do odebrania po 30 dniach. Koszt rejestracji to 180,5 zł.
 5. Ubezpieczenie – nie zapomnij o ubezpieczeniu auta w dniu rejestracji pojazdu, aby nie narazić się na kary z UFG za brak ubezpieczenia.

Jak ubezpieczyć samochód z Francji?

Najważniejsze to pamiętać, aby najpóźniej w dniu rejestracji ubezpieczyć samochód. Kary za brak polisy są dotkliwe finansowo. W 2022 roku kara za brak OC samochodu osobowego choćby przez 1 dzień wynosi 1200 zł, a maksymalna kara za brak polisy ponad 14 dni to opłata 6020 zł.

Pamiętaj także, że zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto więc porównywać ceny, aby nie przepłacać. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. W jednym miejscu można od razu sprawdzić oferty wielu towarzystw. System sam wyliczy składki po wprowadzeniu danych. Można wybrać najkorzystniejszą i od razu zawrzeć polisę. Dokumenty zostaną przesłane pocztą elektroniczną.

Samochód z Francji – co warto wiedzieć?

 1. Francja jest drugim najpopularniejszym krajem, skąd polscy kierowcy sprowadzają samochody.
 2. Można kupić dobry samochód z Francji, jednak trzeba się liczyć z kosztami transportu do Polski.
 3. Po sprowadzeniu auta z Francji trzeba wypełnić szereg formalności, aby zarejestrować samochód.
 4. Najpopularniejsze francuskie marki pojazdów sprowadzanych do Polski to Renault, Peugeot i Citroen.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Francji

 1. Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

  Na koszt rejestracji składają się tablice rejestracyjne, nalepka kontrolna, pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne, opłata ewidencyjna. Całość to koszt 180,5 zł. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne to dodatkowy koszt 1000 zł (a nie 80 zł).
 2. Jak sprawdzić auto z Francji?

  Zakup pojazdu jest poważnym zadaniem. Każdy chciałby kupić dobry samochód, dlatego wcześniej warto go sprawdzić. Można skorzystać ze stron internetowych, na których będą informacje o danym pojeździe (sprawdzenie VIN auta z Francji) oraz sprawdzić na miejscu przez mechanika. Można wynająć firmę, która zrobi to za opłatą lub samemu z własnym mechanikiem udać się na poszukiwania auta do Francji.
 3. Dlaczego warto sprowadzić samochód z Francji?

  Wśród plusów zakupu auta z Francji można wymienić dobre wyposażenie aut. Francuscy kierowcy wybierają wygodę i luksus, dlatego na rynku jest wiele ofert używanych aut, które mają ponadstandardowe wyposażenie. Samochody z Francji także mogą mieć mniejszą korozję ze względu na lepszą pogodę nad Loarą.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]