Jaka kara za brak ubezpieczenia OC
[Głosów:118    Średnia:4/5]

Nikt z nas nie lubi otrzymywać pism urzędowych. Tymczasem w Twojej skrzynce zauważyłeś list z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym czarno na białym widnieje informacja, że grozi Ci grzywna za nieposiadanie OC. A przecież to niemożliwe. Spokojnie, możesz się odwołać. Jak?

Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary! – Podsumowanie

  • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.
  • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie posiadał ważną polisę obowiązkową.
  • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o robicie kwoty na raty.
  • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

Po pierwsze: sprawdź dwa razy

Mimo że wydaje Ci się, że to niemożliwe że jeździłeś bez ważnego OC, to i tak warto poszperać w swoich dokumentach i przekonać się naocznie, że wszystko jest w porządku lub że urzędnicy jednak mają rację. Często zapominamy, że kupiliśmy nowy samochód i nie przedłużyliśmy polisy po poprzednim właścicielu, licząc na automatyczne odnowienie. Bywa też i tak, że wypowiemy OC jeszcze przed upłynięciem terminu, chcąc skorzystać z atrakcyjnej promocji innego towarzystwa i zapomnimy o tym fakcie. Wówczas – nie ma się, co czarować – grzywnę trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie zauważasz żadnych braków w historii swojego ubezpieczania się, to wina może leżeć po stronie ubezpieczyciela, które nie powiadomiło UFG. Niestety, takie błędy się zdarzają, na szczęście – jeśli udowodnimy naszą niewinność, to nic nam nie grozi.

Po drugie: odwołaj się od kary

No właśnie, musimy przedstawić argumenty, które działają na naszą korzyść czyli odpowiednią dokumentację świadczącą o tym, że w zarzucanym nam okresie ważną i opłaconą polisę OC posiadaliśmy. Nie możesz znaleźć dokumentu ubezpieczenia? Bez nerwów, możesz wystąpić do towarzystwa, w którym zakupiłeś polisę o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które następnie prześlesz do UFG. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w okresie, w którym zarzucany jest nam brak ochrony, samochodu nie posiadaliśmy, ponieważ został sprzedany. Wówczas konieczne będzie przestawienie właściwej umowy kupna-sprzedaży auta. Zgubiłeś lub wyrzuciłeś ten papierek? Znów bez paniki – możesz go odszukać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (chociaż istnieje ryzyko, że go tam nie będzie, wtedy do UFG należy wysłać ZOPUK, na którym będzie widnieć informacja o wypowiedzeniu umowy ze względu na sprzedaż pojazdu).

A, co jeśli jednak? Kary za brak OC

Próbowałeś, szukałeś, ale jednak nic z tego. Wina jest ewidentnie Twoja, zapomniałeś o polisie. Jaką karę może nałożyć UFG? Wysokość zależy od obowiązującej w danym roku płacy minimalnej oraz od długości trwania okresu bez posiadania ubezpieczenia. W 2018 roku kary za brak OC wyglądają następująco:

Opłaty karne za brak OC w 2018 roku
Okres bez ochrony ubezpieczeniowejRodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy
Powyżej 14 dni4 200,00 zł6 300,00 zł700,00 zł
od 4 do 14 dni2 100,00 zł3 150,00 zł350,00 zł
do 3 dni840,00 zł1 260,00 zł140,00 zł

Zbyt wysoka kara? Zobacz, czy można jej uniknąć

Różne sytuacje zdarzają się nam w życiu i grzywna w wysokości ponad trzech tysięcy złotych może okazać się sumą nie do wygospodarowania. W takich szczególnych i odpowiednio udowodnionych przypadkach dotyczących trudnej sytuacji materialnej lub życiowej UFG może odstąpić od egzekwowania należności lub rozłożyć grzywnę na mniejsze i łatwiejsze do spłaty raty. Wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary za brak OC można za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Złożona dokumentacja zostanie rozpatrzona i na jej podstawie UFG podejmie decyzję.

Jak zmieniła się wysokość kary za brak OC?

W porównaniu z poprzednim rokiem, opłaty karne za brak OC wzrosły od 10 do aż 300 zł.

Opłaty karne za brak OC w 2017 i 2018 roku
Okres bez ochrony ubezpieczeniowejRodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy
2017 r.2018 r.2017 r.2018 r.2017 r.2018 r.
Powyżej 14 dni4 000,00 zł4 200,00 zł6 000,00 zł6 300,00 zł670,00 zł700,00 zł
od 4 do 14 dni2 000,00 zł2 100,00 zł3 000,00 zł3 150,00 zł340,00 zł350,00 zł
do 3 dni800,00 zł840,00 zł1 200,00 zł1 260,00 zł130,00 zł140,00 zł

Pamiętaj o OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, nie można więc  dobrowolnie zrezygnować z ochrony. Mamy polisę mieć, w innym razie UFG to wykryje i nałoży niemałą karę. Lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków!

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jo_2Stefania StuglikArtekMarlena RatusznikJerry Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerry
Gość
Jerry

Witam, chciałem zapytać czy jeżeli nie zapłacę kary za brak OC, UFG może wpisać mnie do KRD BiK itp?

Marlena Ratusznik
Gość
Marlena Ratusznik

będzie opłata Administracyjna w Urzędzie Skarbowym przełożona

Artek
Gość
Artek

Jak napisać to umozenie

Stefania Stuglik
Gość
Stefania Stuglik

Wzór wniosku o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie wierzytelności dodano jako załącznik (nr 2) w Regulaminie umarzania wierzytelności Funduszu (UFG) z tytułu opłat: https://ufg.pl/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_009130. Znajdzie Pan w nim również niezbędne wskazówki dotyczące umorzenia opłaty karnej oraz przykładowe kryteria oceny wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, majątkowej i życiowej

jo_2
Gość
jo_2

Umorzenie kary za brak OC nazwać można cudem. Jestem w stanie pomóc w inny sprawdzony i skuteczny sposób. Jak ktoś ma problem proszę o maila na

jo_2@o2.pl

!!!!!

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00