Piotr Nowik

Piotr Nowik | 28 września 2022

Brak ubezpieczenia OC a kara w 2022 r. Co grozi za brak OC i jak uniknąć kary? [tabela kar]

scrolldown Brak ubezpieczenia OC a kara

Nikt z nas nie lubi otrzymywać pism urzędowych, szczególnie takich, z których wynika, że będziesz musiał zapłacić karę finansową. Może to spotkać kierowców, którzy mają przerwę w ubezpieczeniu OC. Spokojnie, możesz się odwołać od kary za brak ubezpieczenia OC. Jak?

Brak ubezpieczenia OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary w 2022 roku! – Podsumowanie

 • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.
 • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie posiadał ważną polisę obowiązkową.
 • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o robicie kwoty na raty.
 • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.
 • Kary za brak OC w 2022 roku są wyższe niż w poprzednim ze względu na wzrost płacy minimalnej.
 • Maksymalna kara za brak OC samochodu ciężarowego wynosi 9030 zł.
 • Można wnioskować do UFG o umorzenie kary lub rozłożenie opłaty na raty.
 • OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów.
 • Koszt zakupu OC jest zdecydowanie niższy niż kwota kary z UFG.

Po pierwsze: sprawdź swoje ubezpieczenie OC dwa razy

Mimo, że wydaje Ci się, że to niemożliwe, iż jeździłeś bez ważnego ubezpieczenia OC, to i tak warto poszperać w swoich dokumentach i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku lub to urzędnicy jednak mają rację.

Najczęściej przerwy w ubezpieczeniu OC występują po zakupie nowego samochodu. Właściciele zapominają o odnowieniu polisy, a OC nie wznowi się automatycznie po poprzednim właścicielu. Bywa też i tak, że kierowcy wypowiadają OC jeszcze przed upłynięciem terminu, chcąc skorzystać z atrakcyjnej promocji innego towarzystwa i zapominają o tym fakcie.

Wówczas – nie ma się co czarować – grzywnę trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie zauważasz żadnych braków w historii ubezpieczania swojego pojazdu, to wina może leżeć po stronie ubezpieczyciela, który nie powiadomił UFG. Niestety, takie błędy się zdarzają, na szczęście – jeśli udowodnisz swoją niewinność, to nic ci nie grozi.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

Trzeba przedstawić argumenty, które działają na twoją korzyść, czyli odpowiednią dokumentację świadczącą o tym, że w zarzucanym okresie posiadałeś ważną i opłaconą polisę OC.

Nie możesz znaleźć dokumentu ubezpieczenia? Bez nerwów, możesz wystąpić do towarzystwa, w którym zakupiłeś polisę o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które następnie prześlesz do UFG.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w okresie, w którym zarzucany jest brak ochrony OC, samochód nie był w twoim posiadaniu, ponieważ został sprzedany. Wówczas konieczne będzie przestawienie właściwej umowy kupna-sprzedaży autaZgubiłeś lub wyrzuciłeś ten dokument? Informacje potwierdzającą sprzedaż auta możesz odszukać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jeśli to się nie powiedzie, wtedy do UFG należy wysłać ZOPUK, na którym będzie widnieć informacja o wypowiedzeniu umowy ze względu na sprzedaż pojazdu.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC w 2022 roku?

Próbowałeś, szukałeś, ale jednak nic z tego. Wina jest ewidentnie Twoja, ponieważ zapomniałeś o polisie. Jaką karę może nałożyć UFG? Wysokość zależy od obowiązującej w danym roku płacy minimalnej oraz od długości trwania okresu bez posiadania ubezpieczenia. W 2022 roku kary za brak OC wyglądają następująco:

Czas przerwySamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusyPozostałe pojazdy (w tym m.in. motocykle)
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Źródło: UFG

Jak uniknąć kary za brak OC?

W szczególnych i odpowiednio udowodnionych przypadkach dotyczących trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, UFG może odstąpić od egzekwowania należności lub rozłożyć grzywnę na mniejsze i łatwiejsze do spłaty raty.

Wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary za brak OC można za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Złożona dokumentacja zostanie rozpatrzona i na jej podstawie UFG podejmie decyzję.

UFG każdy wniosek o umorzenie kary za brak OC lub rozłożenie spłaty na raty rozpatruje indywidualnie. Należy w nim szczegółowo opisać swoją trudną sytuację życiową, wskazać ostatniego pracodawcę, datę zarejestrowania w urzędzie pracy oraz członków rodziny pozostających na twoim utrzymaniu, a także podać miesięczny dochód. Ponadto warto zamieścić w nim dokładne informacje o sytuacji mieszkaniowej i miesięcznych wydatkach. Można dołączyć także stosowne załączniki, np. zaświadczenie o pozostawaniu bez pracy lub zaświadczenie od lekarza o złym stanie zdrowia. Jeśli UFG uzna, że prośba jest uzasadniona, może odstąpić od wymierzania kary za brak OC.

Jak zmieniła się wysokość kary za brak ubezpieczenia OC?

Od stycznia 2022 r., maksymalne opłaty dla posiadaczy samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku aż o 630 zł (przerwa w OC powyżej 14 dni). Dla kierowców samochodów osobowych podwyżka jest nieco niższa i wynosi 420 zł.

O ile wzrosła maksymalna kara za brak OC w 2022 r.?

Wysokość kar w każdym rok reguluje minimalne wynagrodzenie. Wraz z jego wzrostem kara za brak OC jest wyższa. W 2022 r. minimalna płaca to 3010 zł brutto. W porównaniu do zeszłego roku o 210 zł więcej. Wysokość kary za brak polisy w samochodzie osobowym to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, w samochodzie ciężarowym trzykrotność, natomiast w pozostałych pojazdach 1/3 minimalnej pensji (przy braku ubezpieczenia ponad 14 dni).

Rodzaj pojazduKary za brak OC w 2020Kary za brak OC w 2021Kary za brak OC w 2022
Samochód osobowy5200 zł5600 zł6020 zł
Samochód ciężarowy7800 zł8400 zł9030 zł
Pozostałe pojazdy870 zł930 zł1000 zł

Źródło: UFG (kary za brak OC powyżej 14 dni)

Pamiętaj o obowiązkowym OC!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, nie można więc  dobrowolnie zrezygnować z ochrony. Jeśli nie będziesz mieć polisy, UFG to wykryje i nałoży karę. Lepiej więc zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków.

Kwoty kar za brak ubezpieczenia w Polsce są wysokie. Jednak w innych państwach UE za brak ubezpieczenia grozi nawet utrata prawa jazdy. Tak jest w Belgii oraz Irlandii – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Jakie jeszcze są konsekwencje braku polisy OC?

Oprócz kary, która i tak jest wysoka, jeżdżąc bez OC narażasz się na jeszcze większe problemy finansowe. Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję nieubezpieczonym samochodem, będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć odszkodowanie dla poszkodowanego.

Średni koszt wypadku spowodowanego przez osobę bez ubezpieczenia to 17 tys. zł. Rekordowa kwota, jaką musi zwrócić UFG kierowca, który bez OC spowodował wypadek, to ok. 1,4 mln zł. Warto więc pilnować okresu ubezpieczenia. Nawet, gdy składka będzie wysoka można rozłożyć ją na raty. Wtedy łatwiej będzie opłacić polisę i bezpiecznie poruszać się swoim samochodem.

Jak zapłacić karę z UFG?

Gdy otrzymasz wezwanie i wiesz, że faktycznie zapomniałeś ubezpieczyć samochód, a także nie masz jak uargumentować prośby o umorzenie kary, musisz uiścić opłatę. Termin to 30 dni od otrzymania pisma. Na dostarczonym dokumencie znajdziesz dane do przelewu – numer konta i tytuł płatności. Lepiej nie zwlekać z opłatą, ponieważ po 30 dniach to Urząd Skarbowy będzie egzekwował należność.

Czy nieubezpieczeni kierowcy powodują więcej wypadków?

Raport UFG z 2018 roku wskazuje, że jest taka zależność. Ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę nieubezpieczonego samochodu jest 4 razy wyższe niż ubezpieczonego. Ponadto kierowca nieubezpieczonego pojazdu częściej powoduje szkodę, w której są osoby ranne. Jest to 1 osoba na 125.

Natomiast w przypadku ubezpieczonych samochodów, 1 kierowca na 510 powoduje wypadek, w którym są ranne osoby. Często zdarza się, że samochodów nie ubezpieczają młodzi kierowcy, których odstrasza wysoka składka spowodowana brakiem zniżek za bezszkodową jazdę. Nie mają jednak świadomości, że brak ubezpieczenia niesie za sobą jeszcze większe konsekwencje finansowe.

Dlaczego kierowcy mają przerwy w ubezpieczeniu OC?

UFG szacuje, że około 1% samochodów na polskich drogach jest nieubezpieczonych. Najczęstsze powody braku polisy OC to:

 • brak kontynuacji ubezpieczenia po zakupie samochodu – po zakończeniu polisy zbywcy kierowcy zapominają zawrzeć swojej polisy, a OC po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie,
 • mylne przeświadczenie, że pojazd niesprawny nie musi mieć ważnego OC – kierowcy, których samochody nie nadają się do jazdy i nie wyjeżdżają nimi na drogę uważają, że nie muszą mieć ważnej polisy. Jest to błędne myślenie – każdy zarejestrowany pojazd w Polsce musi mieć ważne OC, choćby był wrakiem. Polisa musi być ważna do momentu złomowania.
 • brak wpłaty całości składki, a co za tym idzie brak automatycznego wznowienia – polisy OC wznawiają się automatycznie. Jednak, jeżeli kierowca nie zapłaci choćby jednej z rat, polisa nie przedłuży się ze względu na zaległość finansową.

Czy OC może być tańsze niż kara z UFG?

W większości przypadków to OC jest dużo tańsze niż kara z UFG. Nieopłacenie składki nie jest żadną formą oszczędności. Co więcej przynosi gorsze skutki finansowe niż opłata nawet wysokiej składki.

Ceny OC 2021 roku były najniższe od 5 lat. Średnia składka wyniosła 602 zł. Była więc prawie 2 razy niższa niż najmniejsza kara z UFG. Nawet dla młodych kierowców składki są niższe niż kary z UFG. Najwyższa stawka dla 19-latka to 2104 zł, czyli mniej niż kara za brak ubezpieczenia do 14 dni. Dzięki porównywarce internetowej można wybrać najtańszą ofertę i zdecydowanie bardziej się to opłaca niż jeżdżenie bez polisy OC. Oprócz kary, kierowca naraża się także na wypłatę odszkodowania z własnej kieszeni, a to mogą być bardzo wysokie koszty.

Ile mógłby płacić przeciętny kierowca, który nie ubezpiecza auta?

Z raportu UFG wynika, że najczęściej samochodów nie ubezpieczają kierowcy w wieku 32-43 lata. Sprawdźmy jak wyglądałyby stawki OC dla przykładowego kierowcy, który ma 38 lat, mieszka w Jeleniej Górze i jest właścicielem Opla Astry 1.6 z 2009 roku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
298,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Uniqa
298,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
346,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Aviva
346,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Link4
349,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
407,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Benefia
407,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
418,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Allianz
418,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
525,00 zł* rata od 0 zł
Cena OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
mtu24.pl
525,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 27.01.2022 r. (Opel Astra 1.6 z 2009 r.).

Z podanych stawek wynika, że posiadanie polisy OC jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko obowiązkowym, ale korzystniejszym finansowo. Składki też można dzielić nawet na 12 rat, więc nawet przy problemach finansowych jest rozwiązanie sytuacji. Nawet trwający czas pandemii koronawirusa nie zwalnia kierowców z zakupu polis OC. Wiele osób, powołując się na aktualną sytuację usprawiedliwia brak zakupu polisy. Nic bardziej mylnego. Powołanie się na argument trwającej pandemii nie jest uwzględniane przez UFG przy rozpatrywaniu wniosku o umorzenie kary. Pandemia w żaden sposób nie ogranicza możliwości zakupu polisy. Można ją kupić o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, nawet w domu.

Czy są oferty rat za ubezpieczenie OC?

Tak! Porównywarka rankomat.pl oferuje zakup polisy z rozłożeniem płatności na raty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, która od razu nie są w stanie wydać dużej kwoty na ubezpieczenie i nie będą musiały płacić zwyżki  w związku z rozłożeniem płatności. Wystarczy wpisać do kalkulatora wszystkie niezbędne dane, potem w ofertach wybrać „Raty Rankomat” i wpisać dane wymagane w banku. Po akceptacji wniosku należy zaakceptować umowę smsem. Bank udziela kredytu na zakup polisy, więc przeleje pieniądze na konto towarzystwa, a ty co miesiąc będziesz spłacał określoną kwotę do banku.

Czy kara za brak OC może ulec przedawnieniu?

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia przedawnia się w ciągu 3 lat od dokonania kontroli, ale nie później niż po 3 latach od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym kierowca nie wykupił OC. Jednak nie zdarza się to często, ponieważ UFG dość sprawnie dochodzi spłaty kar. Okres przedawnienia może być przedłużony m.in.:

 • przez działania komornika, który egzekwuje karę,
 • uznanie zobowiązania i przyznanie się do nieposiadania obowiązkowego ubezpieczenia przez kierowcę,
 • zawieszenie postępowania egzekucyjnego,
 • postępowanie sądowe dotyczące ustalenia czy auto posiadało ważną polisę OC.

Czy dostaniesz mandat za brak OC?

Gdy przy policyjnej kontroli okaże się, że nie masz OC, zostanie o tym powiadomione UFG. Aktualnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie certyfikatu potwierdzającego zawarcie OC. Ta zmiana weszła w życie 1 października 2018 roku. Konsekwencją finansową jest kara, którą otrzymasz z UFG. Po kontroli policyjnej najlepiej od razu ubezpieczyć samochód. Tak, aby zminimalizować kwotę do zapłaty. Może okazać się, że przerwa nie będzie trwała ponad 14 dni, a jest to różnica w kwocie do zapłaty.

Czy każda przerwa w OC skutkuje karą z UFG?

Nie tylko po kontroli policyjnej otrzymasz karę za brak ciągłości ubezpieczenia. UFG samo weryfikuje przerwy w ubezpieczeniu, dzięki systemowym algorytmom. Gdy znajdzie się przerwa, właściciel pojazdu otrzyma wezwanie do zapłaty kary. Jeżeli faktycznie nie miałeś polisy, będziesz musiał zapłacić należność. Oprócz UFG prawo do sprawdzenia ciągłości OC ma m.in. straż graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, organy zajmujące się rejestracją pojazdów.

Po jakim czasie przychodzi kara z UFG?

UFG może nałożyć karę tylko w roku, w którym została przeprowadzona kontrola. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa od kilku lat, a wezwanie do zapłaty przyszło w 2022 roku, to kierowca zapłaci tylko za przerwę w 2022 roku kwotę obowiązującą w tym roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kary za brak OC

 1. Jak się odwołać od nałożonej kary za brak OC?

  Na stronie UFG można pobrać specjalny wniosek, w którym określisz powody, przez które UFG mogłoby umorzyć karę. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej i potwierdzisz to odpowiednią dokumentacją (np. zaświadczenia lekarskie, postanowienia sądów i komorników, informacje z ośrodka pomocy społecznej), UFG może odstąpić od egzekwowania należności.
 2. Karę za brak OC musi zapłacić właściciel czy kierowca samochodu?

  Kara za brak polisy OC zostaje nałożona tylko na właściciela samochodu. Natomiast, jeżeli doszłoby do wypadku, w którym pojazdem kierowała inna osoba niż właściciel, a samochód nie miałby ważnej polisy, to kierowca i właściciel odpowiadają na równi za wyrządzoną szkodę. UFG wypłaci osobie poszkodowanej odszkodowanie, a potem zgłosi się z roszczeniem regresowym do kierowcy i właściciela.
 3. Czy UFG może nałożyć karę za brak ubezpieczenia OC w dniu jego rejestracji?

  Wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli rejestrujesz nowy pojazd, tego samego dnia musisz wykupić polisę. Jeżeli tego nie zrobisz UFG nałoży na ciebie karę za brak ważnej polisy.
 4. Czy potwierdzenie OC należy wozić ze sobą?

  Do 1 października 2018 roku był taki obowiązek. Za brak tego dokumentu można było zapłacić 50 zł mandatu. Jednak od ponad 2 lat nie ma obowiązku posiadania przy sobie certyfikatu. Policja może sprawdzić ważność polisy w systemie UFG lub w CEPiK-u.
Piotr Nowik
[Głosów: 119 Średnia: 3.9]