Piotr Nowik

Piotr Nowik | 20 lipca 2023

Brak ubezpieczenia OC a kara w 2023 r. Co grozi za brak OC i jak uniknąć kary? [tabela kar za brak OC]

scrolldown kara za brak OC

Od 1 lipca 2023 r. kary za brak OC wzrosły po raz drugi w 2023 r. w związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia. W efekcie od lipca do grudnia bieżącego roku maksymalna stawka za nieubezpieczenie pojazdu mechanicznego wynosi 10 800 zł w przypadku samochodów ciężarowych. Sprawdź, czy możesz odwołać się od kary za brak ważnej polisy OC i jak to zrobić!

Brak ubezpieczenia OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary w 2023 roku! – Co warto wiedzieć

 • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.

 • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie miałeś ważną polisę OC.

 • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o rozłożenie kwoty na raty.

 • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.

 • Kary za brak OC w 2023 roku są wyższe niż w poprzednim ze względu na wzrost płacy minimalnej.

 • Maksymalna kara za brak OC samochodu ciężarowego wynosi 10 800 zł.

 • Można wnioskować do UFG o umorzenie kary lub rozłożenie opłaty na raty.

 • OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych.

 • Koszt zakupu OC jest zdecydowanie niższy niż kwota kary z UFG.

Kary za brak OC 2023 – dlaczego samochód może być nieubezpieczony?

Dostałeś nieoczekiwane wezwanie do zapłaty kary za brak OC od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)? W takiej sytuacji najpierw warto przeszukać domowe dokumenty i sprawdzić, czy przyczyną otrzymania pisma jest twoje zaniedbanie w zachowaniu ciągłości ubezpieczenia samochodu, czy urzędnicza pomyłka. Najczęściej przerwy w ubezpieczeniu OC występują po zakupie używanego samochodu. Kierowcy zapominają o odnowieniu polisy przejętej od zbywcy pojazdu, a OC po poprzednim właścicielu nie wznowi się automatycznie na kolejny okres. Podobnie, gdy opłacasz polisę w ratach, ale nie zapłacisz ostatniej z nich. OC krótkoterminowe zakupione na miesiąc (np. przy zakupie auta za granicą) także nie przedłuży się automatycznie. Wówczas – nie ma się co oszukiwać – grzywnę trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie zauważysz żadnych braków w historii ubezpieczania swojego pojazdu, to wina może leżeć po stronie ubezpieczyciela, który nie powiadomił UFG. Niestety, takie błędy się zdarzają, na szczęście – jeśli udowodnisz swoją niewinność, to nic ci nie grozi.

Ile wynosi kara za brak OC w 2023 roku?

Wysokość kary za brak OC jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w ubiegłym roku wynosiło 3010 zł brutto. W 2023 r. płaca minimalna wzrosła dwukrotnie. W okresie od stycznia do czerwca wynosiła 3490 zł brutto, a następnie ponownie wzrosła od lipca do grudnia do kwoty 3600 zł brutto. Oznacza to znacznie podwyższenie kar dla nieubezpieczonych kierowców. Od stycznia do czerwca 2023 r. maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych wynosiła 6980 zł. Jeszcze głębiej do kieszeni musieli sięgnąć nieubezpieczeni posiadacze ciężarówek (10 470 zł). Na najniższy wymiar kary mogli liczyć motocykliści (1160 zł).

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

kary za brak OC Jednak to nie koniec złych wiadomości dla kierowców. Kary ponownie wzrosły od 1 lipca. Oznacza to, że w okresie lipiec-grudzień 2023 r. za brak OC dla samochodu osobowego powyżej 14 dni UFG wystawi mandat w wysokości 7200 zł. Z kolei właściciel ciężarówki za takie samo zaniedbanie będzie musiał zapłacić 10 800 zł. W takim przypadku motocyklista zostanie potraktowany wyjątkowo łagodnie, ponieważ jego portfel uszczupli się tylko o 1200 zł.

Kary za brak OC lipiec-wrzesień 2023

kara za brak OC W Polsce co roku podnoszona jest płaca minimalna. W związku z tym systematycznie wzrastają stawki mandatów nakładane przez UFG. W latach 2021-2023 maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli aut osobowych wzrosła z 5600 do 7200 zł, dla samochodów ciężarowych z 8400 do 10 800 zł, a pozostałych pojazdów (jak np. motocykle) z 930 do 1200 zł.

Maksymalne kary za brak OC 2021-2023

Rodzaj pojazdu20212022Styczeń-czerwiec 2023Lipiec-grudzień 2023
Samochód osobowy5600 zł6020 zł6980 zł7200 zł
Samochód ciężarowy8400 zł9030 zł10 470 zł10 800 zł
Pozostałe pojazdy (w tym motocykle)930 zł1000 zł1160 zł1200 zł
Źródło: UFG (kary za brak OC powyżej 14 dni)

Jak uniknąć kary za brak OC?

W szczególnych i odpowiednio udowodnionych przypadkach dotyczących trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, UFG może odstąpić od egzekwowania należności lub rozłożyć grzywnę na mniejsze i łatwiejsze do spłaty raty. Trzeba jednak pamiętać, aby najpierw napisać odpowiedni wniosek. Wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary za brak OC można za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Złożona dokumentacja zostanie rozpatrzona i na jej podstawie UFG podejmie decyzję. UFG każdy wniosek o umorzenie kary za brak OC lub rozłożenie spłaty na raty rozpatruje indywidualnie. Należy w nim szczegółowo opisać swoją trudną sytuację życiową, wskazać ostatniego pracodawcę, datę zarejestrowania w urzędzie pracy oraz członków rodziny pozostających na twoim utrzymaniu, a także podać miesięczny dochód. Ponadto warto zamieścić w nim dokładne informacje o sytuacji mieszkaniowej i miesięcznych wydatkach. Można dołączyć także stosowne załączniki, np. zaświadczenie o pozostawaniu bez pracy lub zaświadczenie od lekarza o złym stanie zdrowia. Jeśli UFG uzna, że prośba jest uzasadniona, może odstąpić od wymierzania kary za brak OC.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

Trzeba przedstawić argumenty, które działają na twoją korzyść, czyli odpowiednią dokumentację świadczącą o tym, że w zarzucanym okresie posiadałeś ważną i opłaconą polisę OC. Nie możesz znaleźć dokumentu ubezpieczenia? Bez nerwów, możesz wystąpić do towarzystwa, w którym zakupiłeś polisę o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które następnie prześlesz do UFG. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w okresie, w którym zarzucany jest brak OC, samochód nie był w twoim posiadaniu, ponieważ został sprzedany. Wówczas konieczne będzie przestawienie właściwej umowy kupna-sprzedaży autaZgubiłeś lub wyrzuciłeś ten dokument? Informacje potwierdzającą sprzedaż pojazdu możesz odszukać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jeśli to się nie powiedzie, wtedy do UFG należy wysłać ZOPUK, na którym będzie widnieć informacja o wypowiedzeniu umowy ze względu na sprzedaż pojazdu.

Czy kara za brak OC może się przedawnić?

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia przedawnia się w ciągu 3 lat od dokonania kontroli, ale nie później niż po 3 latach od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym kierowca nie wykupił OC. Jednak nie zdarza się to często, ponieważ UFG dość sprawnie dochodzi spłaty kar. Okres przedawnienia może być przedłużony m.in.:
 • przez działania komornika, który egzekwuje karę,
 • uznanie zobowiązania i przyznanie się do nieposiadania obowiązkowego ubezpieczenia przez kierowcę,
 • zawieszenie postępowania egzekucyjnego,
 • postępowanie sądowe dotyczące ustalenia czy auto posiadało ważną polisę OC.

Jak zapłacić karę z UFG?

Gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty i wiesz, że faktycznie zapomniałeś ubezpieczyć samochód, a także nie masz jak uargumentować prośby o umorzenie kary, musisz uiścić opłatę. Termin to 30 dni od otrzymania pisma. Na dostarczonym dokumencie znajdziesz dane do przelewu – numer konta i tytuł płatności. Lepiej nie zwlekać z opłatą, ponieważ po 30 dniach to Urząd Skarbowy będzie egzekwował należność. Możesz też przelać środki na następujący nr konta: 86 1030 1508 0000 0005 0033 3057 (CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A.), a w tytule przelewu wpisać numer sprawy w UFG.

Jakie jeszcze są konsekwencje braku polisy OC?

Oprócz kary, która i tak jest wysoka, jeżdżąc bez OC narażasz się na jeszcze większe problemy finansowe. Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję nieubezpieczonym samochodem, będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć odszkodowanie dla poszkodowanego. Średni koszt wypadku spowodowanego przez osobę bez ubezpieczenia wynosi około 17 tys. zł. Rekordowa kwota, jaką musi zwrócić UFG kierowca, który bez OC spowodował wypadek, to około 1,4 mln zł. Warto więc pilnować okresu ubezpieczenia. Nawet, gdy składka będzie wysoka można rozłożyć ją na raty. Wtedy łatwiej będzie opłacić polisę i bezpiecznie poruszać się swoim samochodem.

Czy dostaniesz mandat za brak OC?

Gdy przy policyjnej kontroli okaże się, że nie masz OC, zostanie o tym powiadomione UFG. Aktualnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie certyfikatu potwierdzającego zawarcie OC. Ta zmiana weszła w życie 1 października 2018 r. Konsekwencją finansową jest kara, którą otrzymasz z UFG. Po kontroli policyjnej najlepiej od razu ubezpieczyć samochód. Tak, aby zminimalizować kwotę do zapłaty. Może okazać się, że przerwa nie będzie trwała powyżej 14 dni, więc masz szansę uniknąć maksymalnej kary. Obecnie znacznie częściej niż podczas kontroli drogowej, przerwę ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wykrywają specjalne algorytmy przeszukując bazę UFG. Następnie błyskawicznie do nieubezpieczonego kierowcy jest wysyłane wezwanie do zapłaty. W efekcie prawdopodobieństwo uniknięcia kary za brak OC jest bardzo mało prawdopodobne – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce najtaniejugenta.pl. Pamiętaj, że UFG może nałożyć karę tylko w roku, w którym została przeprowadzona kontrola. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa od kilku lat, a wezwanie do zapłaty przyszło w 2023 roku, to kierowca zapłaci tylko za przerwę obowiązującą w tym roku.

Dlaczego kierowcy mają przerwy w ubezpieczeniu OC?

Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) najczęstsze powody braku polisy OC to:
 • brak kontynuacji ubezpieczenia po zakupie samochodu – po zakończeniu polisy zbywcy kierowcy zapominają samodzielnie zakupić ubezpieczenie pojazdu na kolejny okres, a OC po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie. W efekcie poruszają się po drogach bez ważnego OC.
 • mylne przeświadczenie, że pojazd niesprawny nie musi mieć ważnego OC – kierowcy, których samochody nie nadają się do jazdy i nie wyjeżdżają nimi na drogę uważają, że nie muszą mieć ważnej polisy. Jest to błędne myślenie – każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny  w Polsce musi mieć ważne OC, choćby był wrakiem. Tak wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Polisa OC musi być ważna do momentu wyrejestrowania auta.
 • brak wpłaty całości składki, a co za tym idzie brak automatycznego wznowienia – polisy OC wznawiają się automatycznie. Jednak, jeżeli kierowca nie zapłaci choćby jednej z rat, polisa nie przedłuży się ze względu na zaległość finansową.

Czy OC może być tańsze niż kara z UFG?

W większości przypadków to OC jest dużo tańsze niż kara z UFG. Nieopłacenie składki nie jest żadną formą oszczędności. Co więcej przynosi gorsze skutki finansowe niż opłata nawet wysokiej składki. W pierwszym półroczu 2022 r. średnia składka OC wyniosła 502 zł, czyli o 4,2% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Była więc trzykrotnie niższa w porównaniu do najniższej kary za brak OC samochodu osobowego. Nawet dla młodych kierowców składki są niższe niż kary za brak OC. Średnia stawka 18-latka to 1935 zł, czyli mniej niż kara za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni. Dzięki porównywarce internetowej można wybrać najtańszą ofertę i zdecydowanie bardziej się to opłaca niż jeżdżenie bez polisy OC. Oprócz kary za brak polisy, kierowca naraża się także na wypłatę odszkodowania z własnej kieszeni, a to mogą być bardzo wysokie koszty. Tymczasem w prosty sposób bez wychodzenia z domu można porównać oferty kilkunastu towarzystw, a następnie kupić polisę OC online bez wychodzenia z domu w kalkulatorze najtaniejuagenta.pl. Po dokonaniu płatności umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na adres e-mail.

Ile mógłby płacić przeciętny kierowca, który nie ubezpiecza auta?

Z raportu UFG wynika, że najczęściej samochodów nie ubezpieczają kierowcy w wieku 32-43 lata. Sprawdźmy, jak wyglądałyby stawki OC dla przykładowego kierowcy, który ma 38 lat, mieszka w Jeleniej Górze i jest właścicielem Opla Astry 1,6 l z 2014 roku.
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ceny OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
376,00 zł* rata od 0 zł
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
416,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
489,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
564,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
712,00 zł* rata od 0 zł
Ceny OC dla 38-latka z Jeleniej Góry
Balcia Insurance
376,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
EUROINS
416,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
489,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
564,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
619,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
712,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 20.07.2023 r., Opel Astra z 2014 r., poj. silnika 1,6 l

Z podanych stawek wynika, że posiadanie polisy OC jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko obowiązkowym, ale korzystniejszym finansowo. Płatność składki można też podzielić nawet na 12 rat, więc nawet przy problemach finansowych jest rozwiązanie sytuacji.

Czy OC można rozłożyć na raty?

Tak! Porównywarka najtaniejugenta.pl oferuje zakup polisy z płatnością w całości lub na raty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które jednorazowo nie są w stanie wydać dużej kwoty na ubezpieczenie pojazdu. W poniższej tabeli przedstawiamy, na ile rat możesz rozłożyć płatność za OC w różnych firmach ubezpieczeniowych.

OC na raty w różnych firmach

UbezpieczycielLiczba rat
Allianz2
Benefia2 lub 4
Euroins2
Beesafe2
Generali 2
Link42 lub 4
Ergo Hestia2 lub 4
Proama2
Wiener2
You Can Drive2, 4 lub 12
Uniqa2 lub 4
mtu242, 4 lub 12
Warta2 lub 4 jeśli wysokość składki nie przekracza 1000 zł
HDI2 lub 4 jeśli wysokość składki nie przekracza 1000 zł
Wefox2
Aktualne na 20.07.2023 r. Bibliografia: Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: htt`ps://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf Ustawa prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kary za brak OC

 1. Jak się odwołać od kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

  Na stronie UFG można pobrać specjalny wniosek, w którym określisz powody, przez które UFG mogłoby umorzyć karę. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej i potwierdzisz to odpowiednią dokumentacją (np. zaświadczenie lekarskie, postanowienia sądów i komorników, informacje z ośrodka pomocy społecznej), UFG może odstąpić od egzekwowania należności.
 2. Karę za brak OC musi zapłacić właściciel czy kierowca samochodu?

  Kara za brak polisy OC zostaje nałożona tylko na właściciela samochodu. Natomiast, jeżeli doszłoby do wypadku, w którym pojazdem kierowała inna osoba niż właściciel, a samochód nie miałby ważnej polisy, to kierowca i właściciel odpowiadają na równi za wyrządzoną szkodę. UFG wypłaci osobie poszkodowanej odszkodowanie, a potem zgłosi się z roszczeniem regresowym do kierowcy i właściciela.
 3. Czy UFG może nałożyć karę za brak ubezpieczenia OC w dniu jego rejestracji?

  Wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli rejestrujesz nowy pojazd, tego samego dnia musisz wykupić polisę. Jeżeli tego nie zrobisz UFG nałoży na ciebie karę za brak ważnej polisy.
 4. Czy potwierdzenie OC należy wozić ze sobą?

  Do 1 października 2018 roku był taki obowiązek. Za brak tego dokumentu można było zapłacić 50 zł mandatu. Jednak od ponad pięciu lat nie ma obowiązku posiadania przy sobie certyfikatu. Policja może sprawdzić ważność polisy w systemie UFG lub w CEPiK-u.
 5. Czy kara za brak OC jest jednorazowa?

  Kara nakładana przez UFG zależy od liczby posiadanych pojazdów mechanicznych. Jeśli jesteś właścicielem nieubezpieczonego samochodu osobowego i motocykla, to obecnie za brak polisy OC powyżej 14 dni zapłacisz 7200 i 1200 zł, czyli razem 8400 zł.
 6. Co w przypadku braku ubezpieczenia OC?

  Nawet za jeden dzień przerwy w OC, UFG może ukarać cię mandatem. Brak ubezpieczenia pojazdu może zostać wykryty w elektronicznym systemie lub w czasie kontroli drogowej.
 7. Co grozi za brak ciągłości OC?

  Nałożenie grzywny przez UFG. Im dłuższa przerwa w braku OC, tym wyższa kara za brak OC.
 8. Ile czasu można jeździć bez ubezpieczenia OC?

  Przerwa w ubezpieczeniu twojego samochodu nie może wynieść nawet jeden dzień. Za takie zaniedbanie możesz zostać ukarany mandatem podczas kontroli drogowej oraz UFG może naliczyć karę za brak OC.
 9. Czy da się uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

  Zwykle nie. Jednak w wyjątkowych sytuacjach na twój pisemny wniosek UFG może rozważyć odstąpienie od kary lub rozłożenie płatności na raty, np. z powodu trudnej sytuacji finansowej.
 10. Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

  Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową www.ufg.pl w zakładkę "Sprawdź OC dla pojazdu”, a następnie wpiszesz w wolne pole numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu.
 11. Czy ochrona OC zadziała, jeśli spóźnię się z ratą?

  Jeśli spóźnisz się z zapłatą raty OC, w razie wypadku lub kolizji ochrona ubezpieczeniowa zadziała. Jednak ubezpieczyciel może naliczyć karne odsetki. Jednak, gdy nie opłacisz wszystkich rat, umowa OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres.
Piotr Nowik
[Głosów: 122 Średnia: 4]