Jaka kara za brak ubezpieczenia OC
[Głosów:118    Średnia:4/5]

Nikt z nas nie lubi otrzymywać pism urzędowych. Tymczasem w Twojej skrzynce zauważyłeś list z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym czarno na białym widnieje informacja, że grozi Ci grzywna za nieposiadanie OC. A przecież to niemożliwe. Spokojnie, możesz się odwołać. Jak?

Brak OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary w 2019 roku! – Podsumowanie

  • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.
  • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie posiadał ważną polisę obowiązkową.
  • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o robicie kwoty na raty.
  • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

Po pierwsze: sprawdź dwa razy

Mimo że wydaje Ci się, że to niemożliwe że jeździłeś bez ważnego OC, to i tak warto poszperać w swoich dokumentach i przekonać się naocznie, że wszystko jest w porządku lub że urzędnicy jednak mają rację. Często zapominamy, że kupiliśmy nowy samochód i nie przedłużyliśmy polisy po poprzednim właścicielu, licząc na automatyczne odnowienie. Bywa też i tak, że wypowiemy OC jeszcze przed upłynięciem terminu, chcąc skorzystać z atrakcyjnej promocji innego towarzystwa i zapomnimy o tym fakcie. Wówczas – nie ma się, co czarować – grzywnę trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie zauważasz żadnych braków w historii swojego ubezpieczania się, to wina może leżeć po stronie ubezpieczyciela, które nie powiadomiło UFG. Niestety, takie błędy się zdarzają, na szczęście – jeśli udowodnimy naszą niewinność, to nic nam nie grozi.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

No właśnie, musimy przedstawić argumenty, które działają na naszą korzyść czyli odpowiednią dokumentację świadczącą o tym, że w zarzucanym nam okresie ważną i opłaconą polisę OC posiadaliśmy. Nie możesz znaleźć dokumentu ubezpieczenia? Bez nerwów, możesz wystąpić do towarzystwa, w którym zakupiłeś polisę o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które następnie prześlesz do UFG. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w okresie, w którym zarzucany jest nam brak ochrony, samochodu nie posiadaliśmy, ponieważ został sprzedany. Wówczas konieczne będzie przestawienie właściwej umowy kupna-sprzedaży auta. Zgubiłeś lub wyrzuciłeś ten papierek? Znów bez paniki – możesz go odszukać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (chociaż istnieje ryzyko, że go tam nie będzie, wtedy do UFG należy wysłać ZOPUK, na którym będzie widnieć informacja o wypowiedzeniu umowy ze względu na sprzedaż pojazdu).

Ile wynosi kara za brak OC?

Próbowałeś, szukałeś, ale jednak nic z tego. Wina jest ewidentnie Twoja, zapomniałeś o polisie. Jaką karę może nałożyć UFG? Wysokość zależy od obowiązującej w danym roku płacy minimalnej oraz od długości trwania okresu bez posiadania ubezpieczenia. W 2019 roku kary za brak OC wyglądają następująco:

Opłaty karne za brak OC w 2019 roku
Okres bez ochrony ubezpieczeniowejSamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy (np. motocykl czy motorower)
Powyżej 14 dni
(ukarany kierowca płaci 100% stawki)
4500 zł6750 zł750 zł
Od 4 do 14 dni
(ukarany kierowca płaci 50% stawki)
2250 zł3380 zł380 zł
Do 3 dni
(ukarany kierowca płaci 20% stawki)
900 zł1350 zł150 zł

Jak uniknąć kary za brak OC?

W szczególnych i odpowiednio udowodnionych przypadkach dotyczących trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, UFG może odstąpić od egzekwowania należności lub rozłożyć grzywnę na mniejsze i łatwiejsze do spłaty raty.

Wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary za brak OC można za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Złożona dokumentacja zostanie rozpatrzona i na jej podstawie UFG podejmie decyzję.

UFG każdy wniosek o umorzenie kary za brak OC lub rozłożenie spłaty na raty rozpatruje indywidualnie. Należy w nim szczegółowo opisać swoją trudną sytuację życiową, wskazać ostatniego pracodawcę, datę zarejestrowania w urzędzie pracy oraz członków rodziny pozostających na naszym utrzymaniu, a także podać miesięczny dochód. Ponadto warto zamieścić w nim dokładne informacje o naszej sytuacji mieszkaniowej i miesięcznych wydatkach. Jeśli UFG uzna, że nasza prośba jest uzasadniona, może odstąpić od wymierzania kary za brak OC.

Jak zmieniła się wysokość kary za brak OC?

W porównaniu z poprzednim rokiem, opłaty karne za brak OC wzrosły od 10 do aż 450 zł.

Opłaty karne za brak OC w 2018 i 2019 roku
Okres bez ochrony ubezpieczeniowejSamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy (np. motocykle czy motorowery)
201820192018201920182019
Powyżej 14 dni
(ukarany kierowca płaci 100% stawki)
4200 zł4500 zł6300 zł6750 zł700 zł750 zł
Od 4 do 14 dni
(ukarany kierowca płaci 50% stawki)
2100 zł2250 zł3150 zł3380 zł350 zł380 zł
Do 3 dni
(ukarany kierowca płaci 20% stawki)
840 zł900 zł1260 zł1350 zł140 zł150 zł

Pamiętaj o OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, nie można więc  dobrowolnie zrezygnować z ochrony. Mamy polisę mieć, w innym razie UFG to wykryje i nałoży niemałą karę. Lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków!

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jo_2ArtekMarlena RatusznikJerry Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerry
Gość
Jerry

Witam, chciałem zapytać czy jeżeli nie zapłacę kary za brak OC, UFG może wpisać mnie do KRD BiK itp?

Marlena Ratusznik
Gość
Marlena Ratusznik

będzie opłata Administracyjna w Urzędzie Skarbowym przełożona

Artek
Gość
Artek

Jak napisać to umozenie

jo_2
Gość
jo_2

Umorzenie kary za brak OC nazwać można cudem. Jestem w stanie pomóc w inny sprawdzony i skuteczny sposób. Jak ktoś ma problem proszę o maila na

jo_2@o2.pl

!!!!!

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00