Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2021 roku. Co grozi za brak OC i jak uniknąć kary? [tabela kar]

scrolldown Brak ubezpieczenia OC a kara

Nikt z nas nie lubi otrzymywać pism urzędowych. Tymczasem w Twojej skrzynce zauważyłeś list z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym czarno na białym widnieje informacja, że grozi Ci grzywna za nieposiadanie OC. A przecież to niemożliwe. Spokojnie, możesz się odwołać. Jak?

Brak ubezpieczenia OC? Sprawdź, jak odwołać się od kary w 2021 roku! – Podsumowanie

  • Sprawdź, czy na pewno miałeś przerwę w ubezpieczeniu i jesteś zobowiązany do zapłaty kary za brak OC.
  • Poszukaj i wyślij do UFG dokumenty potwierdzające, że w podanym terminie posiadał ważną polisę obowiązkową.
  • Jeśli nie masz możliwości opłacenia kary za brak OC w całości, wyślij do UFG wniosek o robicie kwoty na raty.
  • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej, możesz zwrócić się do UFG o odstąpienie od egzekwowania kary.

Po pierwsze: sprawdź swoje ubezpieczenie dwa razy

Mimo że wydaje Ci się, że to niemożliwe że jeździłeś bez ważnego ubezpieczenia OC, to i tak warto poszperać w swoich dokumentach i przekonać się naocznie, że wszystko jest w porządku lub że urzędnicy jednak mają rację.

Często zapominamy, że kupiliśmy nowy samochód i nie przedłużyliśmy polisy po poprzednim właścicielu, licząc na automatyczne odnowienie. Bywa też i tak, że wypowiemy OC jeszcze przed upłynięciem terminu, chcąc skorzystać z atrakcyjnej promocji innego towarzystwa i zapomnimy o tym fakcie.

Wówczas – nie ma się co czarować – grzywnę trzeba zapłacić. Jeśli jednak nie zauważasz żadnych braków w historii ubezpieczania swojego pojazdu, to wina może leżeć po stronie ubezpieczyciela, które nie powiadomiło UFG. Niestety, takie błędy się zdarzają, na szczęście – jeśli udowodnimy naszą niewinność, to nic nam nie grozi.

Jak odwołać się od kary za brak OC?

No właśnie, musimy przedstawić argumenty, które działają na naszą korzyść czyli odpowiednią dokumentację świadczącą o tym, że w zarzucanym nam okresie ważną i opłaconą polisę OC posiadaliśmy.

Nie możesz znaleźć dokumentu ubezpieczenia? Bez nerwów, możesz wystąpić do towarzystwa, w którym zakupiłeś polisę o wystawienie ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, które następnie prześlesz do UFG.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w okresie, w którym zarzucany jest nam brak ochrony OC, samochodu nie posiadaliśmy, ponieważ został sprzedany. Wówczas konieczne będzie przestawienie właściwej umowy kupna-sprzedaży auta. Zgubiłeś lub wyrzuciłeś ten dokument? Informacje potwierdzającą sprzedaż auta możesz odszukać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli to się nie powiedzie, wtedy do UFG należy wysłać ZOPUK, na którym będzie widnieć informacja o wypowiedzeniu umowy ze względu na sprzedaż pojazdu).

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC w 2021 roku?

Próbowałeś, szukałeś, ale jednak nic z tego. Wina jest ewidentnie Twoja, ponieważ zapomniałeś o polisie. Jaką karę może nałożyć UFG? Wysokość zależy od obowiązującej w danym roku płacy minimalnej oraz od długości trwania okresu bez posiadania ubezpieczenia. W 2020 roku kary za brak OC wyglądają następująco:

 Samochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1040 zł1560 zł170 zł
Od 4 do 14 dni2600 zł3900 zł435 zł
powyżej 14 dni5200 zł7800 zł870 zł
Źródło: UFG

Jak uniknąć kary za brak OC?

W szczególnych i odpowiednio udowodnionych przypadkach dotyczących trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, UFG może odstąpić od egzekwowania należności lub rozłożyć grzywnę na mniejsze i łatwiejsze do spłaty raty.

Wnioskować o odstąpienie od wymierzenia kary za brak OC można za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Złożona dokumentacja zostanie rozpatrzona i na jej podstawie UFG podejmie decyzję.

UFG każdy wniosek o umorzenie kary za brak OC lub rozłożenie spłaty na raty rozpatruje indywidualnie. Należy w nim szczegółowo opisać swoją trudną sytuację życiową, wskazać ostatniego pracodawcę, datę zarejestrowania w urzędzie pracy oraz członków rodziny pozostających na naszym utrzymaniu, a także podać miesięczny dochód. Ponadto warto zamieścić w nim dokładne informacje o naszej sytuacji mieszkaniowej i miesięcznych wydatkach. Jeśli UFG uzna, że nasza prośba jest uzasadniona, może odstąpić od wymierzania kary za brak OC.

Jak zmieniła się wysokość kary za brak ubezpieczenia OC?

Od stycznia 2020 r., maksymalne opłaty dla posiadaczy samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku aż o 1050 zł (przerwa w OC powyżej 14 dni). Dla kierowców samochodów osobowych podwyżka jest nieco niższa i wynosi 700 zł.

O ile wzrosła maksymalna kara za brak OC w 2020 roku?
Kara za brak OC w 2019 rokuKara za brak OC w 2020 roku
Samochód osobowy4500 zł5200 zł
Samochód ciężarowy6750 zł7800 zł
Pozostałe pojazdy750 zł870 zł
Źródło: UFG (kary za brak OC powyżej 14 dni)

Pamiętaj o obowiązkowym OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu, nie można więc  dobrowolnie zrezygnować z ochrony. Jeśli nie będziemy mieć polisy, UFG to wykryje i nałoży na nas karę. Lepiej więc zaoszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 118 Średnia: 4]