Ubezpieczenie motocykla – ile kosztuje i gdzie kupić polisę w 2024 r.?

Temat ubezpieczenia OC motocykli wraca zwykle jak bumerang wraz z rozpoczęciem sezonu. Świeżo upieczeni właściciele jednośladów często nie są pewni, czy OC na ich pojazd jest obowiązkowe przez cały rok albo czy istnieje coś takiego jak ochrona kasku i odzieży. Szukasz dobrego ubezpieczenia motocykla? Podpowiemy Ci, jak i gdzie go znaleźć.

Ubezpieczenie motocykla? To nic skomplikowanego! Możesz je kupić na rok nawet za niecałe 100 zł. Oczywiście, podobnie jak w przypadku OC samochodu, znaczenie będzie mieć np. Twój wiek, miejsce zamieszkania, dotychczasowa historia ubezpieczenia czy dane pojazdu (m.in. model, rok produkcji, pojemność silnika).

Jesteś doświadczonym kierowcą? Masz spore szanse na zakup taniej polisy OC na motocykl. Jesteś młody i dopiero rozpoczynasz przygodę z jednośladem? Nie zakładaj z góry, że obowiązkowe ubezpieczenie motocykla będzie drogie. Na rynku OC działają firmy, które nie oceniają młodych kierowców bardzo surowo. 

Czy polisa OC dla motocyklisty jest obowiązkowa cały rok?

Z punktu widzenia prawa, motocykl jest takim samym pojazdem mechanicznym jak samochód czy autobus i odnoszą się do niego te same przepisy. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, motocykl musi być ubezpieczony przez cały okres rejestracji (za wyjątkiem pojazdów historycznych). Nie ma znaczenia, że sezon motocyklowy trwa od wiosny do jesieni – ubezpieczenie OC jest dla niego obowiązkowe przez okrągły rok.

Kupiłeś używany motocykl? Obowiązkowe OC dostaniesz od zbywcy pojazdu

Jeśli kupisz używany motocykl zarejestrowany już w naszym kraju, jego poprzedni właściciel powinien przekazać Ci polisę OC. Możesz w każdej chwili powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o rezygnacji z dotychczasowego ubezpieczenia lub korzystać z ochrony ubezpieczeniowej do końca okresu określonego w umowie.

Uwaga! W przypadku rezygnacji z OC pamiętaj o płynnym przejściu na inną umowę – motocykl nie może pozostać bez ubezpieczenia nawet przez 1 dzień. Z kolei, gdy postanowisz wykorzystać polisę OC zbywcy pojazdu, dopytaj ubezpieczyciela czy jest ona opłacona w całości i czy nie będzie on wymagał dopłaty do składki (tzw. rekalkulacja składki).

Ile wynosi kara za brak OC motocykla w 2024 r.?

Jeśli UFG wykryje, że nie wykupiłeś obowiązkowego ubezpieczenia swojego pojazdu, nałoży na Ciebie karę finansową. Mandaty za brak OC dla motocykli są wprawdzie niższe niż za nieubezpieczone samochody czy pojazdy ciężarowe, ale wciąż wysokie, biorąc pod uwagę ceny polis OC. W 2024 r. najwyższa kara za brak OC motocykla wynosi 1430 zł, a obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej można kupić już nawet za ok. 100 zł.

Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia OC motocykla w 2024 r.?

Okres bez OCKara za brak OC motocykla w okresie styczeń - czerwiec 2024Kara za brak OC motocykla w okresie lipiec - grudzień 2024
Do 3 dni280 zł290 zł
4-14 dni710 zł720 zł
Powyżej 14 dni1410 zł1430 zł

Mandat za brak OC to tylko kropla w morzu. Jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, będzie musiał z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy uszkodzonego pojazdu i zapłacić odszkodowanie pokrzywdzonym. Początkowo UFG zapłaci za szkody, ale później zwróci się do Ciebie (sprawcy zdarzenia) z regresem i poprosi o zwrot poniesionego wydatku.

Średnia wysokość regresu dochodzonego przez UFG wynosi obecnie ok. 20 tysięcy złotych. Jest naprawdę wiele przypadków, w których te kwoty są znacznie wyższe, wynoszące nawet ponad 2 mln zł. Dla przykładu: już ponad 1 mln zł ma do zwrotu nieubezpieczony sprawca wypadku, który śmiertelnie potrącił pieszego. (…) Kolejny nieubezpieczony sprawca wypadku spowodował u nastoletniej pieszej poważne obrażenia skutkujące chorobą realnie zagrażającą jej życiu. Ma on już do zwrotu ponad 160 tys. zł, ale to zapewne nie koniec wydatków. (…) Podobnie jest w sprawie pirata drogowego, który pod koniec 2023 roku – poruszając się z niedozwoloną prędkością luksusowym autem bez OC – uszkodził kilka pojazdów oraz spowodował lekkie obrażenia u policjantów, którzy próbowali go zatrzymać. To świeża sprawa, Fundusz wypłacił w niej na razie kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale to dopiero początek, można spodziewać się kosztów sięgających setek tysięcy złotych. Kwotę tę oczywiście w całości będzie musiał oddać z własnej kieszeni sprawca – informuje na swojej stronie internetowej UFG.

Co wpływa na cenę OC motocykla?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składki na OC dla motocykla, biorą pod uwagę czynniki dotyczące jego właściciela, jak również samego pojazdu.

W odniesieniu do motocyklisty znaczenie mają m.in.:

Z danych motocykla liczą się przede wszystkim:

Oprócz powyższych danych, towarzystwa chcą zazwyczaj wiedzieć, gdzie motocykl będzie parkowany nocą (np. w garażu, na ulicy), jaki jest dotychczasowy i planowany przebieg pojazdu  i czy będzie użytkowany za granicą. Pomaga im to oszacować ryzyko ubezpieczeniowe i rzetelnie wyliczyć wysokość składki.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie OC motoru oferuje wiele firm, m.in.: Uniqa, Proama, Compensa, Ergo Hestia, Link4, Generali, Allianz, Benefia, PZU. Niektóre towarzystwa udostępniają na swoich stronach kalkulatory, w których można sprawdzić wysokość składki. Niestety, pokażą one cenę ubezpieczenia, ale nie zrobią najważniejszego, czyli nie porównają cen w konkurencyjnych firmach.

Jak najszybciej sprawdzić ubezpieczenie OC motocykla?

W przypadku OC to właśnie cena gra zasadniczą rolę. Najkorzystniejsza polisa to ta najtańsza (jeśli szukasz samego OC bez polis dodatkowych). Ubezpieczyciele nie mogą zmieniać zakresu ochrony ubezpieczenia motocykla OC. Dlatego najlepszym rozwiązaniem podczas poszukiwania obowiązkowego ubezpieczenia jest skorzystanie z internetowej porównywarki OC i AC, która przedstawia oferty różnych ubezpieczycieli.

Ile kosztuje OC na motocykl w 2024 r.?

Ceny ubezpieczenia OC motocyklowego są z reguły niższe niż na samochód. Sprawdziliśmy to na przykładzie 48-letniego Roberta z Nysy, który zgłasza do ubezpieczenia motocykl Yamaha YBR 125 z 2014 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC na motocykl dla 48-latka z Nysy?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
110,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
119,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
130,32 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
525,00 zł*
Ile kosztuje OC na motocykl dla 48-latka z Nysy?
Benefia
110,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
119,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
130,32 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
525,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 18.04.2024 r., Yamaha YBR 125 z 2014 r.

Trzy pierwsze wymienione firmy ubezpieczeniowe w cenie OC dodają Zieloną Kartę, która upoważnia do poruszania się po drogach niemal każdego europejskiego kraju. W Wiener natomiast, Zielona Karta kosztuje 20 zł.

Gdzie tanio ubezpieczyć motocykl zabytkowy?

Ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego rządzi się innymi prawami niż klasycznego. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, pojazdy historyczne (a do takich zaliczają się zabytkowe motocykle) muszą posiadać OC na czas wprowadzenia ich do ruchu. Mówiąc wprost – jeśli motocykl, który został wpisany do rejestru zabytków, stoi w garażu i tylko cieszy oko, nie musi mieć OC. Zanim jednak wyjedziesz zabytkowym jednośladem na drogę, powinieneś go ubezpieczyć. Niekoniecznie na cały rok – w tym przypadku dostępne jest również krótkoterminowe ubezpieczenie motocykla.

Przykład: Tomek, fan starych jednośladów, kupił zabytkowy motocykl. Do tej pory nie jeździł nim po drodze, więc zgodnie z przepisami nie musiał posiadać dla niego polisy OC. Jednak w najbliższym czasie wyjeżdża na zlot zabytkowych motocykli tym właśnie pojazdem. W związku z tym, zanim wyruszy nim w podróż, ma obowiązek podpisać umowę OC. 

Motocykl zabytkowy można ubezpieczyć w każdej firmie, która ma w ofercie OC. Członkowie PZM (Polskiego Związku Motorowego) powinni przede wszystkim sprawdzić oferty PZU i Compensa. W tych towarzystwach przygotowano dla nich dodatkowe zniżki.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla AC w 2024 r.?

Nie wszystkie firmy oferują autocasco na motocykl. Niektóre, nawet jeśli proponują taki produkt, to niestety w wysokiej cenie. Przyczyna jest oczywista – motocykl to pojazd, który można łatwo ukraść. Poza tym, częściej niż w przypadku samochodów osobowych zdarza się, że po kolizji jednoślad nadaje się tylko do kasacji. Ubezpieczyciele muszą więc liczyć się z możliwością wypłaty odszkodowania, odpowiadającego wartości motocykla.

Chcesz objąć swój motocykl kompleksową ochroną i obniżyć koszt ubezpieczenia? Rozważ zakup pakietu OC+ACOC, tak czy inaczej należy kupić. Jeśli zdecydowałeś się także na dobrowolne autocasco, to w ramach jednej umowy zapłacisz mniej za dwie polisy niż gdybyś kupił je oddzielnie.

Gdzie można kupić tanie AC na motocykl?

Ponownie sprawdziliśmy propozycje ubezpieczenia dla ww. 48-letniego Roberta z Nysy. Tym razem jednak skupiliśmy się na pakietach OC z AC. Ile kosztuje najtańsze OC AC na motocykl Yamaha YBR 125 z 2014 r.?

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
647,00 zł*
Dodatkowo: Kradzież   Kosztorys   Udział własny 10%,   Pomoc po awarii, holowanie do najbliższego warsztatu  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
801,00 zł*
Dodatkowo: ochrona m.in. od kradzieży   naprawa: warsztat ASO   udział własny 0%   pomoc po awarii, holowanie do 150 km  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1027,00 zł*
Dodatkowo: Kradzież   Kosztorys   UW: 1000 zł   Holowanie do 150 km  
Benefia
647,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież Kosztorys Udział własny 10%, Pomoc po awarii, holowanie do najbliższego warsztatu
Benefia
801,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: ochrona m.in. od kradzieży naprawa: warsztat ASO udział własny 0% pomoc po awarii, holowanie do 150 km
Wiener
1027,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Kradzież Kosztorys UW: 1000 zł Holowanie do 150 km

* Kalkulacja z 18.04.2024 r., Yamaha YBR 125 z 2014 r.

Najtańszy pakiet od Benefii, oprócz OC i autocasco, zawiera assistance motocykla. Działa ono na terenie całej Europy i gwarantuje m.in. holowanie lub naprawę na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy do 3 dni, pomoc przy wymianie kół i dostarczenie paliwa.

Jeśli właściciel pojazdu zechce dołożyć 154 zł do składki, to może otrzymać kompleksowe ubezpieczenie motocykla, na znacznie lepszych warunkach (m.in. naprawa w ASO na częściach oryginalnych, brak udziału własnego), obejmujące dodatkowo NNW z sumą ubezpieczenia 30 tys. zł.

Czy warto kupić ubezpieczenie NNW i ASS na motocykl?

Wypadki na motocyklu często kończą się uszczerbkiem na zdrowiu, nawet gdy z pozoru nie wyglądają groźnie. Jeżeli wykupisz wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie OC motocykla i będziesz sprawcą takiego zdarzenia, nie dostaniesz odszkodowania. Zwróć uwagę, że koszty prywatnej rehabilitacji i zabiegów bywają zatrważające, a na NFZ trzeba długo czekać.

Dlatego warto rozważyć kupno NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) na motocykl, które zagwarantuje Ci wypłatę rekompensaty po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu i pokryje koszty leczenia powypadkowego.

Podobnie jest z assistance – to polisa, która nie jest obowiązkowa, ale często się przydaje. Zapewnia ona pomoc różnych w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, np. gdy motocykl ulegnie awarii czy zabraknie paliwa. U większości ubezpieczycieli dopłata za assistance do OC jest niewielka – wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i może obejmować dodatkowo:

 • transport medyczny,
 • pojazd zastępczy,
 • noclegi dla motocyklisty i pasażera.
 • pomoc prawną i informacyjną.

Podsumowując, assistance i NNW na motocykl to niedrogie polisy w stosunku do kosztów, które należy pokryć z własnych środków, jeśli kierowca nie posiada takich umów ubezpieczenia.

Jak i gdzie ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

Każdy właściciel motoru wie, jak drogie są akcesoria typu kask, kurtka czy rękawiczki. Produkuje się je z komponentów zapewniających najwyższy standard bezpieczeństwa, dlatego ich ceny wyrażane są niejednokrotnie w tysiącach złotych. Tymczasem wystarczy niekiedy jedna drobna stłuczka, aby np. kask nie nadawał się do dalszego użytkowania. Towarzystwa są tego świadome, dlatego w ramach dodatkowych polis proponują ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.

Ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych posiada w ofercie m.in. Compensa, jako dodatek do AC. Obejmuje ono ochroną odzież motocyklisty (rękawice, kurtkę, kombinezon, spodnie, kask, buty) oraz kufy, sakwy i tank bagi.

Jak wybrać najkorzystniejsze OC i AC motocykla?

Jesteś posiadaczem motocykla i poszukujesz OC? Porównaj ceny ubezpieczeń w kalkulatorze i wybierz tę ofertę, która jest najtańsza. Zakres ubezpieczenia OC uregulowany jest prawnie, dlatego niezależnie od ceny, otrzymasz taką samą ochronę w każdej firmie.

Zostawiasz motocykl na niestrzeżonym parkingu lub po prostu lubisz czuć się bezpiecznie? Dokup do OC dobrowolne autocasco na motocykl. AC – w przeciwieństwie do OC – występuje w wielu wariantach. Jedne mogą chronić wyłącznie od kradzieży, inne natomiast kompleksowo – po kolizji, wypadku, działaniu sił przyrody, kradzieży czy uszkodzeniu przez nieznanego sprawcę lub zwierzę. Masz zatem wiele możliwości, aby dopasować ochronę do swoich potrzeb.

W naszej porównywarce sprawdzisz szczegóły danej oferty ubezpieczenia motocykla i kupisz OC i/lub AC online. Za polisę możesz zapłacić jednorazowo lub w ratach.

Bibliografia

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: kary za brak OC, „1 lutego – Dzień Ubezpieczenia Samochodu. UFG przypomina: pamiętaj o obowiązkowym OC”

Ubezpieczenie OC/AC dla motocykla – co warto wiedzieć?

 1. Motocykle muszą mieć ubezpieczenie OC przez cały rok. Wyjątkiem są pojazdy mechaniczne wpisane do rejestru zabytków – podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia przed wprowadzeniem do ruchu drogowego.
 2. Kary za brak OC wynoszą do końca czerwca 2024 r.: 280 zł (za brak polisy do 3 dni), 710 zł (od 4 do 14 dni) i 1 410 zł (powyżej 14 dni). Od 1.07.2024 r. mandaty wyniosą analogicznie: 290 zł, 720 zł i 1 430 zł.
 3. Na cenę OC motocykla mają wpływ parametry motoru (m.in. marka, model, pojemność silnika) i dane kierowcy (wiek, posiadane zniżki na ubezpieczenie, miejsce zamieszkania).
 4. Ubezpieczenie AC motocykla może być drogie. Sposobem na obniżenie składki jest np. kupno AC w pakiecie z OC.
 5. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Compensa) mają w ofercie specjalne polisy chroniące akcesoria motocyklowe.

FAQ - pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie OC motocykla

 1. Czy ubezpieczenie OC po zakupie motocykla przechodzi do nowego właściciela?

  Tak. Nowy właściciel motocykla zarejestrowanego i ubezpieczonego w Polsce może poczekać do końca umowy zbywcy (korzystać z OC poprzedniego właściciela) lub z niej zrezygnować w dowolnej chwili. Jeśli wybierze pierwszy wariant, powinien pamiętać, że ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie. Dlatego odpowiednio wcześniej musi zawrzeć kolejną umowę.
 2. Czy OC na motocykl można kupić na raty?

  Tak. Nasz kalkulator ubezpieczenia motocykla umożliwia zakup polisy jednorazowo lub w ratach.
 3. Czy można kupić OC przez internet dla każdego motocykla?

  W kalkulatorze wprowadzone są dane niemal wszystkich marek i modeli motocykli i dla każdego z nich można zakupić OC przez Internet. Bardzo mało prawdopodobne, że na naszej liście nie będzie Twojego motocykla. Jeśli jednak tak się zdarzy, skontaktuj się z nami - nasz Agent postara się znaleźć dla Ciebie odpowiednią polisę lub doradzi Ci, gdzie jej szukać.
 4. Czy Zielona Karta na motocykl jest bezpłatna?

  Prawie wszystkie firmy dodają Zieloną Kartę za darmo do OC. W niektórych firmach otrzymuje się ją niejako z automatu, a w innych trzeba złożyć wniosek i zapłacić za dokument (zwykle ok. 20 zł).
 5. Czy można kupić OC na motocykl nie posiadając prawa jazdy?

  Tak, nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli chcesz ubezpieczyć swój jednoślad i nie masz jeszcze prawa jazdy, towarzystwo ubezpieczeniowe może poprosić Cię o wskazanie głównego użytkownika pojazdu.
 6. Czy istnieje OC krótkoterminowe na motocykl?

  Tak, ale mogą je kupić tylko wskazani w ustawie właściciele motocykli, m.in: sprowadzanych z zagranicy (na czas załatwienia formalności z rejestracją), sprzedawcy w komisach i posiadacze motocykli historycznych lub przeznaczonych do jazd testowych.
 7. Czy otrzymam motocykl zastępczy, jeśli sprawca wypadku zniszczył mój dotychczasowy?

  Jest taka możliwość, ale wszystko zależy od okoliczności sprawy i rodzaju posiadanej ochrony ubezpieczeniowej. Z OC możesz otrzymać motocykl, jeśli jest on Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania (np. nie masz innego transportu, aby dojechać do pracy). Natomiast motocykl jako pojazd zastępczy z AC lub assistance uzyskasz w zależności od warunków Twojej umowy.
 8. Czy zniżki na ubezpieczenie samochodu można przenieść na motocykl?

  Niektóre firmy dopuszczają taką możliwość.
 9. Czy OC dla motocykli obejmuje też skutery?

  Tak. W ofertach towarzystw pod nazwą “OC dla motocykla” kryje się zazwyczaj polisa dla motorów, skuterów i innych jednośladów, które powinny być ubezpieczone.
 10. Ile kosztuje polisa OC na motor?

  Najtańsze ubezpieczenie OC motocykla można kupić już za ok. 100 zł. W przeprowadzonej symulacji, która została opisana w naszym artykule, motocyklista otrzymał najtańszą ofertę OC za 110 zł.
Stefania Stuglik
[Głosów: 3 Średnia: 5]