Ubezpieczenie OC i AC na motocykl – ile kosztuje i gdzie można kupić polisę?

W 2022 r. zarejestrowano w Polsce 23 910 motocykli. Oznacza to, że niemal 24 tys. kierowców musiało ubezpieczyć swoje jednoślady. Temat OC dla motorów wraca jak bumerang wraz z rozpoczęciem sezonu. Świeżo upieczeni właściciele motocykli często nie są pewni, czy OC na ich pojazd jest obowiązkowe cały rok albo, czy istnieje coś takiego jak ubezpieczenie kasku i odzieży. W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czy polisa OC dla motocyklisty jest obowiązkowa cały rok?

Z punktu widzenia prawa motocykl jest takim samym pojazdem mechanicznym jak samochód czy autobus i podlega pod te same przepisy. W związku z tym motocykl musi być ubezpieczony przez cały okres rejestracji, czyli całorocznie. Nie ma znaczenia, że sezon motocyklowy trwa od wiosny do jesieni – polisa OC jest dla niego obowiązkowa okrągły rok.

Zasady obowiązywania OC na motor są takie same jak w przypadku samochodu. Oznacza to, kupując używany motor, nabywa się wraz z nim polisę. Nowy właściciel może w każdej chwili powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o rezygnacji z dotychczasowej umowy lub ją zachować. W przypadku rezygnacji trzeba pamiętać o płynnym przejściu na inną umowę, ponieważ motocykl nie może pozostać bez ubezpieczenia nawet przez 1 dzień.

Ile wynosi kara za brak OC motocykla?

Jeśli UFG wykryje, że motocyklista nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia dla swojego pojazdu, nałoży na niego karę. Mandaty za brak OC dla motorów są niższe niż za nieubezpieczone samochody, ale wciąż wysokie, biorąc pod uwagę ceny polis OC motocyklowych. Pierwsza podwyżka wysokości kar była 1.01.2023 r. a kolejna będzie od 1.07.2023 r. – wiążę się to z podwyżką ustawowego minimalnego wynagrodzenia.

Kary za brak OC motocykla styczeń-czerwiec 2023 r.

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykl).
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
4-14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł

Kary za brak OC motocykla lipiec-grudzień 2023 r.

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Mandat za brak OC to tylko kropla w morzu, jeśli motocyklista spowoduje wypadek, nie mając ważnego OC. Będzie musiał wtedy z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy uszkodzonego pojazdu i zapłacić odszkodowania pokrzywdzonym. A dokładniej – na te koszty wyłoży UFG ze swojego budżetu i zwróci się do sprawcy o regres ubezpieczeniowy, czyli o zwrot wydatku. Jednym z rekordowych dłużników UFG jest motocyklista, który nieubezpieczonym motorem spowodował śmiertelny wypadek. Ma on do oddania instytucji 1,1 mln. zł – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Co wpływa na cenę OC motocykla?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając składki na OC dla motocykla, biorą pod uwagę czynniki dotyczące właściciela motoru, jak i samego pojazdu.

W odniesieniu do motocyklisty znaczenie mają m.in.:

Przy danych motocykla liczą się:

Oprócz powyższych danych towarzystwa chcą wiedzieć, gdzie motocykl będzie parkowany nocą (np. w garażu, na ulicy) i czy będzie użytkowany za granicą. Pomaga im to oszacować ryzyko ubezpieczeniowe i rzetelnie wyliczyć wysokość składki.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie OC motoru oferuje wiele firm, m.in.: Uniqa, Proama, Compensa, Ergo Hestia, Link4, Generali, Allianz, Benefia, PZU i MTU. Niektóre z tych towarzystw mają na swoich stronach kalkulatory, w których można sprawdzić wysokość składki. Pokażą one cenę ubezpieczenia, ale nie zrobią najważniejszego, czyli nie porównają cen w konkurencyjnych firmach. A w przypadku OC to cena gra zasadniczą rolę i najkorzystniejsza umowa to ta najtańsza.

Ile kosztuje OC na motocykl?

Ceny ubezpieczenia OC motocyklowego są niższe niż na samochód. Sprawdziliśmy to na przykładzie i potwierdzamy. Motocyklista, dla którego firmy przygotowały poniższe propozycje to 48-letni Robert z Nysy, a ubezpieczanym motorem jest Yamaha YBR 125 z 2014 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC na motocykl dla 48-latka z Nysy?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
95,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
111,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
138,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC na motocykl dla 48-latka z Nysy?
Benefia
95,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
111,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
138,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.04.2023 r., Yamaha YBR 125 z 2014 r.

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe w cenie OC dodają Zieloną Kartę, która upoważnia do poruszania się po drogach niemal każdego europejskiego kraju.

Gdzie tanio ubezpieczyć motocykl zabytkowy?

Ubezpieczenie OC motocykla zabytkowego rządzi się innymi prawami niż klasycznego. Zgodnie z wyjątkiem w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, pojazdy historyczne (a do takich zaliczają się zabytkowe motory) muszą posiadać OC na czas wprowadzenia ich do ruchu. Mówiąc krócej – jeśli motocykl, który został wpisany do rejestru zabytków i po prostu stoi w garażu i cieszy oko – nie musi mieć OC. Z kolei jeśli motocyklista wyjedzie nim na drogę – powinien go wcześniej ubezpieczyć.

Przykład:

Tomek, fan starych jednośladów, kupił zabytkowy motocykl. Do tej pory nie jeździł nim po drodze, więc zgodnie z przepisami nie musiał wykupywać dla niego polisy. Jednak w najbliższym czasie szykuje się na zlot zabytkowych motocykli i chce na niego pojechać tym właśnie pojazdem. W związku z tym, zanim wyruszy nim w podróż, ma obowiązek podpisać umowę o OC.

Motor zabytkowy można ubezpieczyć w każdej firmie, która ma w ofercie OC motocyklowe. Natomiast członkowie PZM (Polskiego Związku Motorowego) powinni sprawdzić oferty PZU i Compensa, ponieważ w tych towarzystwach są dla nich przygotowane specjalne zniżki.

Ile kosztuje polisa AC na motocykl?

Niewiele firm ma w ofercie Autocasco na motocykl, a te które mają, żądają wysokich składek. Przyczyna jest prosta – motocykl to pojazd, który łatwo można ukraść, a więc i ryzyko dla ubezpieczycieli jest spore. Stąd wysokie ceny na AC dla motoru. Aby trochę zbić z ceny warto rozważyć pakiet OC+AC.

OC, tak czy inaczej, trzeba kupić, a jeśli ktoś już zdecydował się na dobrowolne Autocasco, to w ramach jednej umowy zapłaci za te dwie polisy mniej, niż gdyby kupił je oddzielnie.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC na motocykl dla 37-latki z Konina?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
599,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
752,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
857,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC + AC na motocykl dla 37-latki z Konina?
Benefia
599,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
752,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
857,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.04.2023 r., Suzuki GSX-S 125 z 2016 r

Najtańszy pakiet, od Benefii, oprócz OC i AutoCasco, zawiera assistance motocykla. Działa ono na terenie całej Europy i gwarantuje holowanie lub naprawę na miejscu, pojazd zastępczy do 3 dni, pomoc przy wymianie kół i dostarczenie paliwa. Jeśli jednak właścicielka motocykla zechce dołożyć 153 zł do składki, to może mieć kompleksowe ubezpieczenie w Wiener, obejmujące dodatkowo NNW.

Czy warto kupić NNW i ASS na motocykl?

Wypadki na motocyklu często kończą się uszczerbkiem na zdrowiu, mimo że z pozoru nie wyglądają groźnie. Jeżeli motocyklista będzie sprawcą takiego zdarzenia i sam w nim ucierpi, nie dostanie żadnego odszkodowania. Koszty prywatnej rehabilitacji i zabiegów bywają zatrważające, a na NFZ trzeba długo czekać. Dlatego warto rozważyć kupno NNW na motocykl gwarantujące wypłatę rekompensaty, która pokryje koszty leczenia powypadkowego.

Podobnie jest z Assistance – to polisa, która nie jest obowiązkowa, ale się przydaje. Zapewnia ona pomoc różnych w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze – kiedy motor ulegnie awarii czy zabraknie paliwa. U większości ubezpieczycieli dopłata za Assistance do OC jest niewielka – wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Obejmuje dodatkowo:

 • transport medyczny,
 • pojazd zastępczy,
 • noclegi dla motocyklisty i pasażera.
 • pomoc prawną i informacyjną.

Assistance i NNW na motocykl to niedrogie polisy w stosunku do kosztów, które należy pokryć z własnych środków, jeśli kierowca nie posiada umów o te ubezpieczenia.

Czy akcesoria motocyklowe można ubezpieczyć?

Każdy właściciel motoru wie, jak drogie są akcesoria typu kask, kurtka i rękawiczki. Produkuje się je z komponentów zapewniających najwyższy standard bezpieczeństwa, dlatego ceny tego typu rzeczy wyrażane są w tysiącach złotych. Czasem wystarczy jedna drobna stłuczka, aby np. kask nie nadawał się do dalszego użytkowania.

Towarzystwa są tego świadome, dlatego w ramach dodatkowych polis proponują ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. Takie ma w ofercie Compensa jako dodatek do AC. Obejmuje ono ubezpieczenie odzieży, kasku, kufrów i sakwy.

Jak wybrać najkorzystniejsze OC i AC motocykla?

Jesteś posiadaczem motocykla i poszukujesz OC dla niego? Porównaj ceny ubezpieczeń w kalkulatorze i wybierz tę ofertę, która jest najtańsza. Zakres ubezpieczenia OC uregulowany jest prawnie, dlatego niezależnie od ceny, otrzymasz taką samą ochronę w każdej firmie.

Zostawiasz motocykl w nieciekawej dzielnicy lub po prostu lubisz spać spokojnie? Dokup do OC dobrowolne AutoCasco na motocykl. AC – w przeciwieństwie do OC – występuje w wielu wariantach. Jedne opcje chronią wyłącznie od kradzieży, inne od kradzieży i awarii itd. Masz wiele możliwości, aby dopasować ochronę do swoich potrzeb. W porównywarce sprawdzisz szczegóły danej polisy i kupisz ją online. Za zakup może zapłacić jednorazowo lub w ratach.

Ubezpieczenie OC/AC dla motocykla – co warto wiedzieć?

 1. Motocykle muszą mieć ubezpieczenie OC cały rok. Wyjątkiem są te wpisane do rejestru zabytków – podlegają one obowiązkowi ubezpieczeniowemu o ile użytkuje się je na drodze.
 2. Kary za brak OC wynoszą do końca czerwca 2023 r. 230 zł (za brak polisy do 3 dni), 560 zł (od 4 do 14 dni) i 1 130 zł (powyżej 14 dni). Od 1.07.2023 r. mandaty zdrożeją i wyniosą analogicznie: 230 zł, 580 zł i 1 150 zł.
 3. Na cenę OC motocykla mają wpływ parametry motoru (marka, model, pojemność silnika) i dane o kierowcy (wiek, posiadane zniżki na ubezpieczenie, miejsce zamieszkania).
 4. Autocasco na motocykl jest stosunkowo drogie. Sposobem, aby obniżyć cenę składki jest kupno AC w pakiecie z OC.
 5. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Compensa) mają w ofercie specjalne polisy chroniące akcesoria motocyklowe.

FAQ-pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie OC motocykla

 1. Czy polisa OC motocykla po zakupie przechodzi do nowego właściciela?

  Tak. Nowy właściciel może z niej zrezygnować (w dowolnej chwili) lub poczekać do końca umowy. Jeśli wybierze ten drugi wariant, musi pamiętać, że ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie, dlatego odpowiednio wcześniej powinien zawrzeć kolejną umowę.
 2. Czy OC na motocykl można kupić na raty?

  Tak. Kalkulator umożliwia zakup polisy jednorazowo lub w ratach.
 3. Czy można kupić OC przez internet dla każdego motocykla?

  W kalkulatorze wprowadzone są dane niemal wszystkich marek i modeli motocykli i dla każdego z nich można zakupić OC przez internet. Bardzo mało prawdopodobne jest, że na liście nie będzie Twojego motocykla.
 4. Czy Zielona Karta na motocykl jest bezpłatna?

  Prawie wszystkie firmy dodają Zieloną Kartę za darmo do OC. W niektórych firmach otrzymuje się ją niejako z automatu, a w innych trzeba złożyć wniosek.
 5. Czy można kupić OC na motocykl, nie posiadając prawa jazdy?

  Tak, nie ma z tym żadnego problemu.
 6. Czy istnieje OC krótkoterminowe na motocykl?

  Tak, ale mogą je kupić tylko właściciele motocykli sprowadzanych z zagranicy (na czas załatwienia formalności z rejestracją), sprzedawcy w komisach i właściciele motorów historycznych lub przeznaczonych do jazd testowych.
 7. Czy otrzymam motocykl zastępczy, jeśli sprawca wypadku zniszczył mój dotychczasowy?

  Jest taka możliwość, ale wszystko zależy od okoliczności sprawy. Z OC możesz otrzymać motocykl, jeśli jest on Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania (np. nie masz innego transportu, aby dojechać do pracy). Natomiast motocykl jako pojazd zastępczy z AC lub Assistance zależy od warunków danej umowy.
 8. Czy zniżki na ubezpieczenie samochodu można przenieść na motocykl?

  Niektóre firmy dopuszczają taką możliwość.
 9. Czy OC dla motocykli obejmuje też skutery?

  Tak. W ofertach towarzystw pod nazwą “OC dla motocykla” kryje się zazwyczaj polisa dla motorów, skuterów i innych jednośladów, które powinny być ubezpieczone.
 10. Ile kosztuje polisa OC na motor?

  Najtańsze ubezpieczenie można kupić już za mniej niż 100 zł. W przeprowadzonej symulacji, która jest opisana w artykule, motocyklista otrzymał ofertę za 95 zł.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 3 Średnia: 5]