Piotr Nowik

Piotr Nowik | 3 września 2022

Ubezpieczenie OC na motocykl – ile kosztuje i gdzie można kupić polisę?

scrolldown Ubezpieczenie OC motocykla

Choć ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe, to jednak zakup tej polisy jest trochę trudniejszy niż w przypadku ubezpieczenia samochodu. Gdzie, jak i za ile ubezpieczyć motocykl? Już odpowiadamy.

Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

 • Każdy zarejestrowany motocykl (oprócz pojazdów zabytkowych) musi posiadać OC, nawet jeśli stoi nieużywany w garażu.
 • Kary za brak OC w 2022 roku są bardzo wysokie: od 200 do 1000 zł, a do tego w razie spowodowania wypadku musimy liczyć się z koniecznością pokrycia szkód poszkodowanego.
 • Podczas wyceny polisy OC towarzystwa biorą pod uwagę dane kierowcy i pojazdu.
 • Do polis OC często dodawane są (bezpłatnie lub za opłatą) inne produkty ubezpieczeniowe – warto przede wszystkim zapytać o dodatkowe assistance, NNW i AC.

Czy OC na motocykl jest obowiązkowe w 2022 roku?

Zacznijmy od tego, że OC na motocykl jest absolutnie obowiązkowym ubezpieczeniem. Nawet, jeśli przez zdecydowaną większość roku stoi on w garażu, to bezwzględnie musi posiadać polisę od odpowiedzialności cywilnej (wyjątek stanowią pojazdy zabytkowe). Motocykl, tak jak wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą mieć ważne OC.

Jakie są kary za brak OC motocykla w 2022 roku?

Brak OC pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pieczołowicie dba, by po polskich drogach nie jeździły pojazdy bez obowiązkowej polisy i na własną rękę oraz z pomocą wyznaczonych do tego instytucji (m.in. Policja, Urząd Celny, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego) bardzo skutecznie wykrywa niepłacących OC. Na takie osoby nakładane są kary finansowe.

W przypadku właścicieli motocykli, w 2022 r. wynoszą one:

 • 1-3 dni bez ważnego OC – 200 zł;
 • 4-14 dni bez ważnego OC – 500 zł;
 • powyżej 14 dni bez ważnego OC – 1000 zł.

Oprócz tego należy pamiętać, że jeśli spowodujemy wypadek bez ważnego OC, to nie możemy liczyć na pokrycie strat przez towarzystwo ubezpieczeniowe, tylko sami musimy sięgnąć do kieszeni (wyegzekwuje to od nas UFG). A czasem w grę wchodzą nawet setki tysięcy złotych.

Przykład:

Pan Filip kupił motocykl w grudniu. Przygotowywał się do sezonu wiosennego i przez ten czas motocykl stał w garażu. Gdy wiosną pan Filip zamierzał wyruszyć w pierwszą podróż sprawdził dokumenty i okazało się, że ubezpieczenie zbywcy wygasło w styczniu. Pan Filip od razu wykupił ubezpieczenie. Jednak otrzymał z UFG karę do zapłacenia za brak polisy OC przez ponad 14 dni.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Kalkulator ubezpieczeń

Ubezpieczenia motocykla po prostu nie opłaca się unikać, ponieważ kara za nawet kilkudniową zwłokę znacznie przekracza wysokość rocznej składki. Jakie są ceny OC motocykla? Oto przykład:

35-letni pan Krzysztof mieszka w Krakowie. Uprawnienia do prowadzenia motocykla posiada od 15 lat, jest właścicielem 5-letniej Yamahy, a od pięciu lat nie spowodował żadnej kolizji. Ile pan Krzysztof musi zapłacić za ubezpieczenie swojego motocykla? Sprawdziliśmy oferty wybranych towarzystw. Oto wyniki:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 35 latka z Krakowa?
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
175,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
241,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
298,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 35 latka z Krakowa?
Benefia
175,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
241,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
298,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 30.01.2022 r.

Co ciekawe, podczas wyliczania składek w powyższych towarzystwach większego wpływu na cenę ubezpieczenia nie miała pojemność silnika Yamahy pana Krzysztofa. Zmiana ceny następuje jednak, gdy zmieniają się dane oraz historia ubezpieczenia właściciela pojazdu. W przypadku innych ubezpieczycieli kalkulacja może wyglądać zupełnie inaczej, dlatego warto wiedzieć, że o cenie składki OC decydować może m.in.:

Oferta ubezpieczenia motocykli w Polsce jest szeroka (OC oferuje m.in. Proama, Ergo HestiaGeneraliLink4PZUMTUAllianz czy Benefia.), ale nie aż tak szeroka jak samochodów, a wynika to z faktu, że na koniec 2018 r. w naszym kraju zarejestrowanych było 1,4 miliona motocykli, podczas gdy aut ok. 23 mln. Z tego powodu trudniej też wyszukać najkorzystniejsze ubezpieczenie dla jednośladu.

Jak wykupić OC motocykla przez internet?

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że polisę OC na motocykl możemy kupić bez ruszania się z domu, czyli przez internet. Na stronach niektórych ubezpieczycieli dostępne są internetowe kalkulatory OC motocykla, które w kilka minut umożliwiają wyliczenie składki. Trzeba wprowadzić dane motocykla oraz swoje, a system sam wskaże na kilkanaście ofert ubezpieczenia. Z czego można wybrać najkorzystniejszą. W przypadku wyboru samego OC można kierować się tylko ceną, ponieważ zakres reguluje ustawa i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Po wyborze oferty, wystarczy ją opłacić, a dokumenty polisowe przyjdą na mejla.

OC na motocykl jest zazwyczaj dużo tańsze niż na samochód, dlatego często młodzi kierowcy decydują się na zakup motocykla, aby wypracowywać zniżkę za bezszkodową jazdę. Potem przy zakupie samochodu będą mogli z niej skorzystać w niektórych towarzystwach – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń w najtaniejuagenta.pl.

Czy OC jest obowiązkowe na motocykl zabytkowy?

Nie musisz mieć ciągłości OC na motocykl zabytkowy, ale musisz wykupić ubezpieczenie, gdy wyjeżdżasz na drogę publiczną. Wtedy możesz wykupić OC krótkoterminowe. Wiele osób decyduje się jednak na OC całoroczne, ponieważ nie jest to wysoki koszt. Ubezpieczyciele mają bowiem specjalne zniżki dla pojazdów historycznych, które sięgają nawet 70%.

Jakie dodatki do OC motocykla warto kupić?

Na ogół towarzystwa ubezpieczeniowe do polis OC dodają lub oferują rozszerzenie ochrony.

 • W Generali dodatkowo otrzymujemy Zieloną Kartę, powypadkowe holowanie po Polsce bez limitu kilometrów za 10 zł oraz możliwość udziału w programie rabatowym gwarantującym m.in. zniżki na paliwo.
 • W Proamie oczywiście też otrzymamy Zieloną Kartę, a dodatkowo holowanie motocykla po wypadku za 5 zł. Możemy również rozszerzyć Assistance (m.in. o holowanie do 200 km oraz samochód zastępczy do 3 dni), a kosztuje to 70 zł.
 • Z kolei Uniqa w cenie OC oferuje NNW dla kierowcy i pasażera (do 100 tys. zł) oraz holowanie pojazdu po wypadku do 75 km.

Na co zwrócić uwagę kupując OC na motor?

W przypadku Assistance i NNW na motocykl należy oczywiście zwrócić uwagę na zakres ochrony (np. jakie świadczenia obejmuje, jakie ma limity kosztowe oraz kilometrowe, czy działa tylko w Polsce, czy również za granicą itp.), ale najpełniejszą ochronę zawsze otrzymamy przy zakupie polisy Autocasco. W przypadku motocykli wybór jest dość ubogi, ale wspomniany powyżej pan Krzysztof pakiet OC+AC w Generali mógłby kupić za 1211 zł (samo OC kosztowałoby go 250 zł).

Czy można wykupić AC na motocykl?

Można wykupić AC na motocykl, jednak mało firm ubezpieczeniowych je oferuje. Ryzyko jest dość duże, szczególnie kradzieży, dlatego składki także są wysokie. Jeżeli interesuje cię zakup OC i AC w pakiecie możesz skorzystać z porównywarki. Warto sprawdzić dokładnie ofertę AC, aby zakres był odpowiedni. Często ubezpieczyciele stosują udział własny. Można go znieść za dopłatą dodatkowej składki. Warto wybrać ofertę, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

FAQ-pytania i odpowiedzi o ubezpieczenie OC motocykla

 1. Czy OC motocykla przechodzi na nabywcę?

  Każdy kto sprzedaje motocykl musi mieć ważne OC. Polisa przechodzi na nabywcę i może on z niej korzystać do końca trwania ochrony. Warto się jednak upewnić u ubezpieczyciela czy polisa jest w pełni opłacona oraz czy towarzystwo nie będzie rekalkulowało składki.
 2. Czy składkę za OC motocykla można dzielić na raty?

  Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia podział składki na dwie lub cztery raty. Zdarzają się nawet ubezpieczyciele, którzy umożliwiają składkę na 12 rat. Podział składki na raty często powoduje zwyżkę składki. Przy motocyklu nie zawsze jest możliwość podziału na raty, ponieważ składki są czasem za niskie i ubezpieczyciel wymaga opłacenia składki jednorazowo.
 3. Czy dla wszystkich rodzajów motocykli znajdę ofertę w internecie?

  Internetowe porównywarki umożliwiają zakup polisy na motocykl przez internet. Wystarczy tylko wpisać dane motocykla i system wyliczy oferty. OC mogą wykupić wszyscy właściciele motocykli: szosowych, turystycznych, sportowych, crossowych, chopperów i skuterów.
 4. Czy Zielona Karta na motocykl jest darmowa?

  W większości towarzystw Zielona Karta jest darmowa. Są to m.in. Proama, Uniqa, Generali, Compensa, PZU. Jeżeli planujesz wyjazd do krajów, gdzie będzie wymagana Zielona Karta, przy zakupie OC musisz pamiętać o tym dodatku.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]