Piotr Nowik

Piotr Nowik | 30 czerwca 2021

Ubezpieczenie OC na motocykl – ile kosztuje i gdzie można kupić polisę na motor?

scrolldown Ubezpieczenie OC motocykla

Choć ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe, to jednak zakup tej polisy jest trochę trudniejszy niż w przypadku ubezpieczenia samochodu. Gdzie, jak i za ile ubezpieczyć motor? Już odpowiadamy.

Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

 • Każdy zarejestrowany motocykl (oprócz pojazdów zabytkowych) musi posiadać OC, nawet jeśli stoi nieużywany w garażu.
 • Kary za brak OC (pełna tabela kar za brak OC w roku 2021) są bardzo wysokie: od 170 do 870 zł, a do tego w razie spowodowania wypadku musimy liczyć się z koniecznością pokrycia szkód poszkodowanego.
 • Podczas wyceny polisy OC towarzystwa biorą pod uwagę dane kierowcy i pojazdu.
 • Do polis OC często dodawane są (bezpłatnie lub za opłatą) inne produkty ubezpieczeniowe – warto przede wszystkim zapytać o dodatkowe assistance, NNW i AC.

Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

 • Każdy zarejestrowany motocykl (oprócz pojazdów zabytkowych) musi posiadać OC, nawet jeśli stoi nieużywany w garażu.
 • Kary za brak OC (pełna tabela kar za brak OC w roku 2021) są bardzo wysokie: od 190 do 930 zł, a do tego w razie spowodowania wypadku musimy liczyć się z koniecznością pokrycia szkód poszkodowanego.
 • Podczas wyceny polisy OC towarzystwa biorą pod uwagę dane kierowcy i pojazdu.
 • Do polis OC często dodawane są (bezpłatnie lub za opłatą) inne produkty ubezpieczeniowe – warto przede wszystkim zapytać o dodatkowe assistance, NNW i AC.

Zacznijmy od tego, że OC na motocykl jest absolutnie obowiązkowe. Nawet, jeśli przez zdecydowaną większość roku stoi on w garażu, to bezwzględnie musi posiadać polisę od odpowiedzialności cywilnej (wyjątek stanowią pojazdy zabytkowe).

Jakie są kary za brak OC motocykla?

Brak OC pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pieczołowicie dba, by po polskich drogach nie jeździły pojazdy bez obowiązkowej polisy i na własną rękę oraz z pomocą wyznaczonych do tego instytucji (m.in. Policja, Urząd Celny, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego) bardzo skutecznie wykrywa niepłacących OC. Na takie osoby nakładane są kary finansowe.

W przypadku właścicieli motocykli, w 2021 r. wynoszą one:

 • 1-3 dni bez ważnego OC – 190 zł;
 • 4-14 dni bez ważnego OC – 470 zł;
 • powyżej 14 dni bez ważnego OC – 930 zł.

Oprócz tego należy pamiętać, że jeśli spowodujemy wypadek bez ważnego OC, to nie możemy liczyć na pokrycie strat przez towarzystwo ubezpieczeniowe, tylko sami musimy sięgnąć do kieszeni (wyegzekwuje to od nas UFG). A czasem w grę wchodzą nawet setki tysięcy złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Kalkulator ubezpieczeń

Ubezpieczenia motocykla po prostu nie opłaca się unikać, ponieważ kara za nawet kilkudniową zwłokę znacznie przekracza wysokość rocznej składki. Jakie są ceny OC motocykla? Oto przykład:

35-letni pan Krzysztof mieszka w Krakowie. Uprawnienia do prowadzenia motocykla posiada od 15 lat, jest właścicielem 5-letniej Yamahy, a od pięciu lat nie spowodował żadnej kolizji. Ile pan Krzysztof musi zapłacić za ubezpieczenie swojego motocykla? Sprawdziliśmy oferty wybranych towarzystw. Oto wyniki:

 • Generali – 300 zł
 • Uniqa – 462 zł
 • Proama – 513 zł

Co ciekawe, podczas wyliczania składek w powyższych towarzystwach większego wpływu na cenę ubezpieczenia nie miała pojemność silnika Yamahy pana Krzysztofa. Zmiana ceny następuje jednak, gdy zmieniają się dane oraz historia ubezpieczenia właściciela pojazdu. W przypadku innych ubezpieczycieli kalkulacja może wyglądać zupełnie inaczej, dlatego warto wiedzieć, że o cenie składki OC decydować może m.in.:

Oferta ubezpieczenia motocykli w Polsce jest szeroka (OC oferuje m.in. Proama, Hestia, Generali, Link4, PZU, MTU, Allianz), ale nie aż tak szeroka jak samochodów, a wynika to z faktu, że na koniec 2018 r. w naszym kraju zarejestrowanych było 1,4 miliona motocykli, podczas gdy aut ok. 23 mln. Z tego powodu trudniej też wyszukać najkorzystniejsze ubezpieczenie dla jednośladu.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że polisę OC na motocykl możemy kupić bez ruszania się z domu, czyli przez internet. Na stronach niektórych ubezpieczycieli dostępne są internetowe kalkulatory OC motocykla, które w kilka minut umożliwiają wyliczenie składki.

Jakie dodatki do OC motocykla warto kupić?

Na ogół towarzystwa ubezpieczeniowe do polis OC dodają lub oferują rozszerzenie ochrony.

 • W Generali dodatkowo otrzymujemy Zieloną Kartę, powypadkowe holowanie po Polsce bez limitu kilometrów oraz możliwość udziału w programie rabatowym gwarantującym m.in. zniżki na paliwo. Do tego w Generali za 129 zł można dokupić Assistance.
 • W Proamie oczywiście też otrzymamy Zieloną Kartę, a dodatkowo holowanie motocykla po wypadku do 100 km. Możemy również rozszerzyć Assistance (m.in. o holowanie do 200 km oraz samochód zastępczy do 3 dni), a kosztuje to 69 zł.
 • Z kolei Uniqa w cenie OC oferuje NNW dla kierowcy i pasażera (do 15 tys. zł) oraz holowanie pojazdu wraz z transportem kierowcy i pasażera do najbliższego warsztatu.

Na co zwrócić uwagę kupując OC na motor?

W przypadku Assistance i NNW na motor należy oczywiście zwrócić uwagę na zakres ochrony (np. jakie świadczenia obejmuje, jakie ma limity kosztowe oraz kilometrowe, czy działa tylko w Polsce, czy również za granicą itp.), ale najpełniejszą ochronę zawsze otrzymamy przy zakupie polisy Autocasco. W przypadku motocykli wybór jest dość ubogi, ale wspomniany powyżej pan Krzysztof pakiet OC+AC w Generali mógłby kupić za 954 zł (samo OC kosztowałoby go 300 zł).

Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]