Assistance motocyklowe – czy warto kupić?

Assistance to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które pozwala rozwiązać kosztowne problemy, jakie motocyklista może spotkać na swojej drodze. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu assistance, zwłaszcza jeśli często podróżujesz daleko od miejsca zamieszkania. Assistance motocyklowe można kupić w pakiecie z OC podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia.

Co to jest assistance motocyklowe?

Jego zakres kształtują same firmy, ale najczęściej assistance obejmuje pomoc:

 • techniczną – po wypadku albo awarii w trakcie podróży przyjeżdżają mechanicy, gdy naprawa pojazdu jest konieczna na miejscu zdarzenia lub holowanie maszyny do warsztatu,
 • w podróży – kiedy na trasie (w Polsce lub w innym kraju) dojdzie do awarii lub kraksy, ubezpieczyciel opłaci hotel i zatroszczy się o sprawną kontynuację podróży lub zapewni bezpieczny powrót do domu,
 • medyczną – zapewnienie transportu do szpitala, zwrot kosztów badań itp.
 • informacyjną – polega ona na udzieleniu informacji przydatnych dla kierujących np. o lokalizacji najbliższej stacji benzynowej,
 • prawną – uwzględnia ona opiekę prawnika (np. po wypadku) i tłumacza, co przydaje się podczas zagranicznych podróży.

Ubezpieczenie assistance motocykla może działać tylko po wypadku lub awarii, niekiedy także po kradzieży, dokładne warunki ochrony zawsze określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Prawie wszyscy ubezpieczyciele mają specjalne linie telefoniczne dostępne 7 dni w tygodniu/24 godziny na dobę, pod którymi można zgłaszać się po pomoc do firm ubezpieczeniowych. Właściciele jednośladów mogą sobie zapisać numer do książki telefonicznej w telefonie lub na kartce i wozić ją w portfelu lub schowku. Ubezpieczenie assistance przypisane jest do motoru, a nie kierowcy czy właściciela pojazdu.

Assistance motocyklowe – jakie usługi oferuje ubezpieczyciel?

Ubezpieczenie assistance motocykla gwarantuje, ogólnie mówiąc, pomoc w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wydarzyć się na drodze. Ale o jakie konkretnie sytuacje chodzi?

Przyjrzeliśmy się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia kilku towarzystw i najczęściej przewijają się tam takie zdarzenia:

 • naprawa motoru na miejscu,
 • holowanie do najbliższego warsztatu,
 • organizacja pojazdu zastępczego (warto dopytać czy pojazdem zastępczym ma być inny motocykl, czy samochód, ponieważ nie wszystkie towarzystwa wskazują konkretnie na rodzaj pojazdu),
 • dowiezienie paliwa w takiej ilości, aby starczyło na dojechanie do najbliższej stacji benzynowej,
 • organizacja i pokrycie kosztów parkingu strzeżonego, jeśli sytuacja tego wymaga,
 • unieruchomienie wskutek zatankowania niewłaściwego paliwa,
 • zorganizowanie kontynuacji podróży lub powrotu do uzgodnionego z ubezpieczonym miejsca, transport ubezpieczonych,
 • zorganizowanie i opłacenie noclegu,
 • organizacja powrotu po naprawiony pojazdu (np. zwrot kosztów biletu za dojazd do warsztatu i za paliwo w drodze powrotnej),
 • transport medyczny dla osób, które ucierpiały w wypadku,
 • transport zwłok w przypadku śmierci,
 • ochronę prawną (od możliwości skorzystania z infolinii na której czuwa prawnik po reprezentację adwokata w sprawie sądowej),
 • pomoc tłumacza.

Firmy ubezpieczeniowe oferują w ramach assistance motocykla także pomoc informacyjną np. o najbliższych warsztatach czy stacjach benzynowych. Miłośnicy jednośladów mogą liczyć na pomoc ubezpieczyciela w wielu sytuacjach.

Przykład:

Robert wybrał się na wycieczkę motocyklową po Europie. Dzięki temu, że miał wykupione ubezpieczenie assistance motocykla działające za granicą uzyskał wsparcie, kiedy jego motor uległ awarii we Włoszech. Zakład ubezpieczeń nie tylko wziął na siebie koszty naprawy, ale i na miejscu zdarzenia samodzielnie wezwał mechaników oraz zorganizował tłumacza, który pomógł Robertowi się z nimi porozumieć.

Assistance, jak prawie każde ubezpieczenie dobrowolne, można kupić w kilku wersjach zapewniających różny zakres ochrony. Najbogatsze pakiety mogą dodatkowo zawierać:

 • dostarczenie części zamiennych,
 • opiekę nad dziećmi i zwierzętami,
 • natychmiastową pożyczkę (zwrotną) do kwoty określonej limitem.

Umowę o ubezpieczenie assistance właściciel motocykla można podpisać na rok, na konkretny okres (np. wraz z ubezpieczeniem podróżnym) lub na cały sezon motocyklowy (kwiecień-wrzesień).

Jakie są ograniczenia ochrony assistance motocykla?

Ograniczenia ochrony to przypadki zdarzeń, za które zakład ubezpieczeniowy nie odpowiada. Właściciel motocykla musi wiedzieć, kiedy ochrona nie zadziała. W przypadku assistance motocykla lista wyłączeń jest następująca:

 • kierowca ubezpieczonego motoru nie miał uprawnień do kierowania motocyklem,
 • kierujący był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • do wypadku doszło umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
 • do awarii doszło w następstwie braku naprawy, którą wcześniej zalecał ubezpieczyciel lub warsztat,
 • motocyklem podróżowało więcej osób, niż wynika to z dowodu rejestracyjnego,
 • zdarzenia miało miejsce w czasie jazd wyścigowych,
 • wypadek miał miejsce poza drogami publicznymi.

Rekompensata nie obejmuje także kosztów zwykle ponoszonych przez właścicieli (opłaty za badania techniczne, mandaty, opłaty celne), kosztów dorobienia kluczy i kosztów świadczeń poniesionych za osoby przewożone za opłatą lub grzecznościowo (autostopowiczów).

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują assistance motocyklowe?

Nie wszystkie firmy proponują assistance dla motocykli, a niektóre ubezpieczają motor w ramach auto assistance. W przypadku zainteresowania ofertą którejś firmy, warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy polisa rzeczywiście jest dostępna tylko dla aut, czy można ją wykupić także dla innych pojazdów. Poniżej skrótowo opisaliśmy warunki ubezpieczenia motocykla w AllianzLINK4Compensa, Uniqa, PZU i Benefii. 

Allianz – assistance motocyklowe

Allianz proponuje sześć wariantów polisy dedykowanej motocyklom, a nawet jedną na skuter. Warianty ubezpieczeń dla jednośladów to:

 • assistance 125 cm3” – dla motocykli z silnikiem o pojemności większej niż 50 cm3 i nie większej niż 125 cm3, ochrona ubezpieczeniowa działa tylko w Polsce. Gwarantuje pomoc w razie wypadku lub awarii: holowanie do 100 km, pojazd zastępczy na max. 3 doby i hotel dla kierowcy i pasażera na 2 doby.
 • “EU adventure” – przeznaczone dla motorów z silnikiem większym niż 125 cm3, działa w Polsce i Europie. Zapewnia holowanie do 250 km, pojazd zastępczy do 5 dób i hotel dla poszkodowanych do 4 dób.
 • EU adventure koszty leczenia i pomoc w podróży” – ta polisa zawiera ochronę medyczną i wsparcie w razie nieprzewidzianych sytuacji w podróży. W razie nagłego zachorowania lub wypadku obejmuje: koszty leczenia, transportu medycznego do kraju, sprowadzenia zwłok do Polski. W przypadku rozboju ubezpieczony może liczyć na zwrot utraconych pieniędzy (do 1 000 zł). Nie obejmuje pomocy technicznej, więc dobrze jest ją połączyć z ubezpieczeniem “EU adventure”, aby mieć pewność kompleksowej ochrony.
 • “EU touring” – to połączenie podstawowego assistance i NNW, działa w całej Europie. Ubezpieczenie gwarantuje naprawę na miejscu lub holowanie (do 250 km), zwrot kosztów za uraz ciała lub śmierć (uwaga – za śmierć wypłacane jest 50% z sumy ubezpieczenia, która wynosi 20 000 zł).
 • “city PL” – to ubezpieczenie “EU touring”, z tą różnicą, że obejmuje tylko terytorium Polski.
 • “EU tourer PL + EU” – działa w całej Europie. Gwarantuje pomoc techniczną (naprawa na miejscu lub holowanie do 100 km, hotel na 2 doby i pojazd zastępczy na 3 doby) oraz medyczną (zwrot kosztów leczenia lub wypłata 50% polisy w razie śmierci; suma ubezpieczenia to 20 000 zł).
 • “skuter 50 cm3” – polisa przeznaczona dla skuterów o silniku do 50 cm3, gwarantuje ochronę tylko w Polsce. Zapewnia naprawę na miejscu, holowanie (do 50 km), zwrot kosztów powrotu do domu (limit 150 zł).

We wszystkich wariantach pojazdem zastępczym jest samochód.

LINK4 – assistance motocyklowe

Link4 proponuje motocyklistom assistance w tej samej formie, co ubezpieczenie samochodu Jest ono dostępne w 3 opcjach:

 • Assistance (podstawowe) – naprawa na miejscu lub holowanie do 500 km, pojazd zastępczy do 4 dni w razie wypadku lub kradzieży, nocleg w hotelu (1 doba), dostarczenie paliwa i uruchomienie w przypadku rozładowanego akumulatora.
 • Assistance Plus – wersja podstawowa z poszerzeniem o pojazd zastępczy po awarii (do 3 dni), lub wydłużeniem korzystania z niego do 5 dni po wypadku lub kradzieży.
 • Assistance Komfort – najbogatszy pakiet, który zawiera nielimitowane holowanie w Polsce, samochód zastępczy na 10 dni w razie wypadku lub kradzieży i na 5 dni w razie awarii. Dodatkowo gwarantuje opiekę nad dziećmi i zwierzętami, kierowcę zastępczego, zwrot kosztów wizyty bliskiej osoby w szpitalu (pokrycie dojazdu i noclegu).

Każde assistance można kupić w wersji wyłącznie na Polskę lub całą Europę.

Uniqa – assistance motocyklowe

W Uniqa ubezpieczenie assistance dla motoru jest takie same jak dla samochodu. Występuje aż w pięciu opcjach: Mini, Midi, Standard, Premium i Prestiż. Trzy pierwsze warianty działają tylko w Polsce a kolejne – w całej Europie. Wszystkie gwarantują holowanie lub naprawę na miejscu, a te bogatsze opcje także – pojazd zastępczy, noclegi, pomoc przy wymianie koła i rozładowanym akumulatorze, dostarczenie paliwa.

Compensa – assistance motocyklowe

Oferty na Assistance motocyklowe w Compensa przygotowano w dwóch wariantach, w zależności od potrzeb kierowcy:

 • Baza – naprawa na miejscu lub holowanie, dostarczenie paliwa.
 • Rozszerzony – naprawa na miejscu lub holowanie, samochód zastępczy (liczba dni określona w polisie, ale nie więcej niż 21), wymiana koła, pomoc medyczna (zwrot kosztów hospitalizacji, dostarczenie lekarstw), pomoc informacyjna i prawna.

Compensa jako jeden z niewielu ubezpieczycieli zastrzega, że pojazdem zastępczym jest inny motocykl o podobnych parametrach technicznych, a dopiero w razie jego niedostępności – samochód.

PZU – assistance motocyklowe

W PZU podstawowe assistance jest oferowane do OC AC. Zakres assistance różni się w zależności od tego, do której polisy jest gratisem. Jeśli kierowca otrzymał go wraz z OC, przysługuje mu naprawa na miejscu lub holowanie do 150 km. Z kolei z AC jest szersza ochrona – oprócz naprawy i holowania, obejmuje pojazd zastępczy (do 3 dni) i nocleg (także do 3 dni).

Kierowcy, którzy uważają, że ochrona w ramach darmowego assistance jest za mała, mogą wykupić szerszą. W PZU nazywa się ona Pomoc w Drodze Super i jest dostępna w dwóch wariantach: na Polskę i na Europę. Oprócz wszystkich usług z bezpłatnej opcji zawiera dostarczenie paliwa, wymianę koła, pomoc medyczną, opiekę nad dziećmi.

Benefia – assistance motocyklowe

W Benefii assistance obejmuje całą Europę i jest dostępne w dwóch wersjach:

 • podstawowej – działa po awarii lub wypadku i obejmuje tylko naprawę na miejscu lub holowanie (limit ustalany w momencie podpisywania umowy, ale nie więcej niż 1 000 km),
 • pełnej – po awarii, wypadku i kradzieży. Gwarantuje naprawę na miejscu, holowanie i pojazd zastępczy (limity na obie usługi uzgadniane są z ubezpieczającym), dowóz części zamiennych i noclegi dla poszkodowanych.

Motocykliści, którzy chcą ruszyć swoim jednośladem w świat, powinni zwrócić szczególną uwagę na zakres terytorialny assistance. Zdarza się, że na stronie internetowej napisane jest, że polisa działa w Europie, ale jest to tylko skrót myślowy i są od tego wyjątki. Wyłączenia dotyczą najczęściej naszych wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Białorusi, Rosji, a z kolei pozaeuropejskie kraje, które nieraz wchodzą w zakres ochrony to np. Maroko, Izrael. Dokładna lista państw, w których zadziała polisa, musi znajdować się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Ile kosztuje assistance dla motocyklistów?

Assistance motocyklowe jest tańsze niż dla samochodu. Najlepiej kupić je w pakiecie z OC, które i tak trzeba mieć, ponieważ jest polisą obowiązkową. Ubezpieczenie OC ma taki sam zakres w każdym towarzystwie. Jednak assistance motocykla to dobrowolne ubezpieczenie i to firmy ubezpieczeniowe decydują o jest zakresie. Również miłośnicy jednośladów mogą skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu można poznać składkę ubezpieczenia assistance z różnych towarzystw.

Sprawdziliśmy w kalkulatorze OC AC ile za assistance zapłaci Adam, 42-latek z Nidzicy, właściciel Suzuki GSX z 2010 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje assistance motocyklowe?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
211,00 zł*
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
359,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
386,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
580,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł*
Ile kosztuje assistance motocyklowe?
Uniqa
211,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
359,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
386,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
580,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
619,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 15.09.2023 r.

Wszystkie firmy sprzedają assistance wraz z ubezpieczeniem OC. Najtaniej (za 211 zł) jest w Uniqa. Assistance zadziała tylko w Polsce i tylko po wypadku. Obejmuje naprawę na miejscu, holowanie (do 75 km) i pojazd zastępczy. Dużo droższa jest oferta Generali (580 zł) i niezbyt atrakcyjna. Assistance obejmuje całą Europę po wypadku i kolizji. Jedyna pomoc, na jaką może liczyć kierowca to naprawa, holowanie (do 75 km w Polsce i 150 km w Europie) i pojazd zastępczy do 2 dni.

Czy warto kupić assistance motocykla?

Na pytanie, czy opłaca się kupić assistance dla motoru najprościej odpowiedzieć po analizie kosztów, które trzeba ponieść, jeśli assistance nie ma. A te są spore: sama naprawa drobnej usterki lub holowanie kosztują niemało. Jeszcze gorzej, gdy w wyniku zdarzenia zostaną poszkodowane osoby i dojdą wydatki na leczenie. Patrząc ile kosztuje assistance motocyklowe widzimy, że cena składki jest niewspółmiernie niska do tych kosztów, więc można śmiało stwierdzić, że kupno assistance może się właścicielom jednośladów bardzo opłacać.

Assistance motocyklowe – co warto wiedzieć?

 1. Assistance dla motocykla to dobrowolne ubezpieczenie i gwarantuje pomoc medyczną, techniczną, prawną i w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą się zdarzyć w podróży.
 2. Polisa assistance nie zadziała, jeśli kierowca motocykla nie miał uprawnień do jego prowadzenia, był pod wpływem alkoholu lub zdarzenie miało miejsce poza drogą publiczną.
 3. Zakup ubezpieczenia assistance należy poprzedzić sprawdzeniem w OWU jaki jest dokładnie zakres ubezpieczenia.
 4. Assistance motocyklowe opłaca się kupić wraz z OC. Cena takiego pakietu jest nieduża – składki zaczynają się od około 200 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance motocyklowe

 1. Czy jadąc motocyklem za granicę trzeba mieć Zielona Kartę?

  Tak. Zasady w stosunku do motocykli są dokładnie takie same jak w przypadku samochodu. To znaczy, że w kraju w którym obowiązuje Zielona Karta dla auta, obowiązuje także i dla motoru.
 2. Ile wynoszą kary za brak OC dla motocykla?

  Mandaty za niewykupienie obowiązkowej polisy dla motoru są trochę niższe niż dla samochodu osobowego i wynoszą: 240 zł (za brak polisy do 3 dni), 600 zł (za brak od 4 do 14 dni), 1 200 zł (za brak powyżej 14 dni).
 3. Jakie prawo jazdy trzeba mieć, aby móc prowadzić motocykl?

  Jeśli kierowca ma prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat i chce jeździć motorem o słabszych parametrach (m.in. pojemność silnika do 125 cm3, moc poniżej 11 kW) to ten dokument wystarczy. Natomiast jeżeli kierowca nie ma w ogóle prawa jazdy kat. B (lub ma je krócej niż 3 lata) albo chce się poruszać motorem z większą mocą musi wyrobić prawo jazdy AM, A1, A2 lub (zależy od wieku kierowcy i mocy pojazdu).
 4. Ile kosztuje badanie techniczne motocykla?

  Przegląd motocykla wykonywany raz w roku kosztuje 63 zł. Jeśli kierowca nie będzie posiadał ważnego badania technicznego, grozi mu mandat.
 5. Czy assistance motocykl jest obowiązkowe?

  Nie. Auto assistance nie jest obowiązkowe dla właścicieli motocykli, jak i właścicieli samochodów. Jednak warto zastanowić się nad assistance motocyklowym, ponieważ w rozszerzonym wariancie można skorzystać nie tylko z holowania do najbliższego warsztatu, ale też do dowolnego miejsca z większym limitem kilometrów. Warto kupić assistance komfort z lepszym zakresem ochrony.
 6. Czy assistance motocykla można kupić tylko na czas wyjazdu?

  Tak. Na rynku są dostępne oferty na motocykl assistance krótkoterminowe. Jednak warto przemyśleć zakup assistance motocykla z polisą OC na cały rok, ponieważ ofert krótkoterminowych jest mniej.
 7. Czy OWU assistance motocykla jest takie samo jak w przypadku samochodu?

  Wszystko zależy od ubezpieczyciela. Niektórzy mają wspólne OWU komunikacyjne dla samochodów i motocykli, a inne mają odrębne produkty, a co za tym idzie OWU.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 1 Średnia: 5]