Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu kupić?

Wszyscy kierowcy muszą pamiętać o obowiązkowym OC. Jednak warto zastanowić się, czy nie jest nam potrzebne dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które może pomóc w razie awaryjnej sytuacji na drodze czy uszkodzeniu pojazdu.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu można wykupić do OC lub samodzielnie. Zakres i limity tych ubezpieczeń określają ogólne warunki ubezpieczycieli. Warto porównać oferty, nie wystarczy kierować się wyłącznie niską składką, tak jak w przypadku obowiązkowego OC. Sprawdzimy, na co zwrócić uwagę oraz co warto dokupić do OC.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu można kupić?

Zanim wybierzesz dodatkowe ubezpieczenie, które ci się przyda, sprawdź, co możesz ubezpieczyć i w jakim zakresie.

 • dla osób, które mają droższe samochody i obawiają się kradzieży bądź uszkodzenia dobrym rozwiązaniem będzie AC,
 • dla osób, które często podróżują i obawiają się awarii na drodze, dobrym rozwiązaniem będzie assistance,
 • dla osób, które często podróżują wraz z innymi osobami, dobrym rozwiązaniem będzie NNW, które pokryje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu,
 • dla osób, które obawiają się uszkodzenia szyby, a nie chcą wykupować pełnego AC, dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie szyb,
 • dla osób, które obawiają się uszkodzenia opon w trakcie podróży, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie dodatku opony.

Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne można łączyć. Dzięki temu można także zaoszczędzić na składce, ponieważ często ubezpieczyciele oferują dodatkowy rabat za wybór szerszej ochrony.

Jaką ochronę zapewnia dodatkowe ubezpieczenie AC?

Autocasco jest dodatkowym ubezpieczeniem, które chroni od uszkodzenia i kradzieży. Uszkodzenia, jakie wchodzą w zakres polisy to najczęściej:

 • zdarzenia atmosferyczne np. gradobicie, uderzenie pioruna,
 • uszkodzenia spowodowane zderzeniem z innymi pojazdami, zwierzętami,
 • szkody parkingowe,
 • pożar,
 • wandalizm.

Zawierając tę polisę, warto dokładnie sprawdzić warunki umowy, ponieważ może się ona różnić klauzulami, które wpływają na cenę, jak i wartość ewentualnego odszkodowania. Najważniejsze klauzule, na które trzeba zwrócić uwagę to:

 • stała suma ubezpieczenia – wartość samochodu na polisie obowiązuje przez cały rok polisowy w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży,
 • udział własny – kwota, którą kierowca decyduje się pokryć z własnej kieszeni przy szkodzie np. AC jest z udziałem własnym 500 zł, oznacza to, że w przypadku szkody w wysokości 1200 zł, kierowca otrzyma od ubezpieczyciela 700 zł,
 • nieredukcyjna suma ubezpieczenia – klauzula ta przydaje się w przypadku kilku szkód w ciągu roku polisowego, np. samochód jest ubezpieczony na 40 000 zł, pierwsza szkoda jest wyliczona na 15 000 zł, dochodzi do drugiej szkody tym razem całkowitej, wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci 40 000 zł, tylko pomniejszy odszkodowanie o 15 000 zł, gdy klient wykupi tę klauzulę otrzyma całe 40 000 zł,
 • zniesienie amortyzacji – dzięki wykupieniu tej klauzuli ubezpieczyciel nie potrąci za zużycie części niezbędnych do naprawy samochodu.

Ważnym wyborem przy zakupie polisy AC jest wybór wariantu naprawy. Można wybrać serwis (naprawa bezgotówkowa w autoryzowanym serwisie), warsztat partnerski (naprawa bezgotówkowa w warsztacie współpracującym z towarzystwem) lub kosztorys (pieniądze na konto).

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia assistance?

Assistance najbardziej przydaje się osobom, które często podróżują w dalsze trasy. To także dobre rozwiązanie dla osób, które poruszają się po okolicy zamieszkania, ale chcą mieć szybką pomoc w uruchomieniu pojazdu np. po awarii. Najczęściej w zakresie assistance jest:

 • holowanie pojazdu,
 • naprawa na miejscu,
 • wymiana opon,
 • dostarczenie paliwa,
 • zatrzaśnięcie kluczyków.

Ubezpieczyciele oferują assistance w Polsce, ale także za granicą. Przy zakupie assistance warto zwrócić uwagę na limity holowania. Są oferty, gdzie limit holowania wynosi 75 km, ale są także oferty bez limitu kilometrów w Polsce. W wariancie, który obowiązuje w Europie limity mogą wynosić nawet 1500 km.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków jest dodatkowym ubezpieczeniem, które gwarantuje wypłatę odszkodowania po doznanym uszczerbku w wypadku drogowym. Można wykupić NNW dla kierowcy, jak i dla pasażerów. W NNW znacząca jest suma ubezpieczenia, im wyższa, tym większe odszkodowanie. Najczęściej sumy ubezpieczenia zaczynają się od 10 000 zł. Są także oferty na nawet 100 000 zł.

Jaki zakres ochrony ma ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się w jakiś sposób zabezpieczyć, jednak z różnych powodów nie wykupują AC. Nie każde towarzystwo oferuje ten dodatek. Składki zaczynają się nawet od 50 zł. Sumy ubezpieczenia natomiast są w przedziale od 2000 do nawet 6000 zł. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za stłuczone, pęknięte szyby przednie, tylne, boczne.

Przykład:

Pani Marta kupiła swój pierwszy samochód. Poszukiwała oferty samego OC, ponieważ uznała, że nie potrzebuje AC, ponieważ wartość samochodu, który kupiła nie była wysoka, a samochodu używała tylko w okolicy zamieszkania. Zdecydowała się jednak na dodatek do OC szyby za 100 zł. W trakcie trwania polisy pani Marta zauważyła pęknięcie przedniej szyby. Najprawdopodobniej podczas jazdy kamyk uderzył w jej szybę. Dzięki polisie pani Marta skorzystała z pomocy ubezpieczyciela, który pokrył koszt wymiany szyby.

Jaki zakres ochrony ma ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to dodatek, który oferują niektórzy ubezpieczyciele. Awaria ogumienia jest jedną z częstych usterek spotykających kierowców. Nie każdy jest w stanie sam wymienić koło, dlatego ubezpieczenie opon jest dobrym rozwiązaniem. Gdy naprawa na miejscu okaże się niemożliwa, ubezpieczyciel zagwarantuje transport samochodu na własny koszt do warsztatu. Niektórzy ubezpieczyciele rozszerzają zakres tego ubezpieczenia o wypłatę odszkodowania na zakup nowej opony.

Do czego potrzebna jest kierowcy Zielona Karta?

OC działa w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Są jednak państwa, w których polskie OC nie wystarcza, tylko musi być wykupiona Zielona Karta. Zielona Karta jest zazwyczaj darmowa do OC. Aby otrzymać Zieloną Kartę wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.

Kraje, w których obowiązuje Zielona Karta:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Macedonia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Warto wiedzieć, że Zielone Karty obowiązują jeszcze w Rosji i na Białorusi. Jednak z dniem 1 czerwca 2023 roku nie będą już ważne zgodnie z wypowiedzeniem umów dwustronnych z Biurem Białoruskim i Biurem Rosyjskim. Trzeba będzie wykupić ubezpieczenie graniczne, aby wjechać do tych krajów – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejugenta.pl.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu w pakiecie z OC?

Zakup do OC dodatkowych ubezpieczeń może nawet obniżyć składkę na OC. Dzięki pakietowemu ubezpieczeniu jest niższa składka i dodatkowa ochrona samochodu. Niektóre z ubezpieczeń dodatkowych można dokupić oddzielnie, jednak polisa łączona jest zwykle najkorzystniejsza. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić za pakiet ubezpieczeń 38-letni pan Mirosław, który od 15 lat ubezpiecza samochody i nie miał ani jednej szkody. Pan Mirosław ma Forda Focusa, 2014 r., 1.5., benzyna.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC + AC + assistance + NNW w pakiecie?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1024,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1039,00 zł*
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1333,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1549,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1579,00 zł*
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1639,00 zł*
Ile kosztuje OC + AC + assistance + NNW w pakiecie?
Link4
1024,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1039,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1333,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1549,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1579,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1639,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 14.10.2022 r., 38-latek z Elbląga, Ford Focus z 2014 r.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu kupić? – Co warto wiedzieć?

 1. Tylko OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla posiadaczy pojazdów.
 2. Właściciel samochodu może wybrać szereg dodatkowych ubezpieczeń, które zabezpieczą go w określonych sytuacjach.
 3. Najczęściej wybierane dobrowolne ubezpieczenia to: AC, NNW, Szyby, Assistance i Opony.
 4. Przed zakupem dodatkowych ubezpieczeń warto sprawdzić dokładny zakres i Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o dodatkowe ubezpieczenie samochodu

 1. Czy ochrona zniżek jest dodatkowym ubezpieczeniem?

  Ochrona zniżek jest dodatkowym ubezpieczeniem. Można ją wykupić zarówno do OC, jak i do AC. Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele oferują to rozwiązanie. Zazwyczaj ochrona zniżek działa do jednej szkody w ciągu roku polisowego. Dzięki tej ochronie ubezpieczyciel przy odnowieniu polisy nie będzie brał jej pod uwagę. Jednak szkoda zostanie zaraportowana do UFG i inni ubezpieczyciele wezmą ją pod uwagę przy wyliczaniu składki.
 2. Czy szkoda z AC wpływa na cenę OC?

  Nie, szkoda z AC wpłynie na składkę AC. Historie ubezpieczeniowe OC i AC są oddzielne. W przypadku, gdy ty spowodujesz wypadek będziesz miał szkodę z OC oraz z AC, gdy ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Natomiast, gdy np. będziesz likwidował szkodę parkingową, będzie ona widoczna tylko w historii AC, natomiast OC pozostanie bezszkodowe.
 3. Czy AC występuje w wersji mini?

  Tak, można znaleźć oferty, które zawierają zakres mini AC. To zazwyczaj szkoda całkowita, zderzenie ze zwierzęciem czy szkody wywołane czynnikami atmosferycznymi. Nie wszyscy ubezpieczyciele go oferują, jednak można znaleźć na rynku kilka korzystnych ofert. Mini AC można wykupić m.in.: w PZU, Proamie, Mtu24, Link4.
 4. Jakie wyłączenia są w ubezpieczeniach dodatkowych?

  Zakres i wyłączenia ubezpieczeń dodatkowych są przygotowane przez towarzystwa, które same ustalają ogólne warunki i oferty. Wygląda to inaczej niż w przypadku obowiązkowego OC, którego zakres reguluje ustawa. Zazwyczaj w wyłączeniach dodatkowych ubezpieczeń tj. AC są szkody spowodowane w stanie nietrzeźwości, szkody spowodowane przez osoby, które nie posiadają uprawień do kierowania pojazdami, szkody wynikające z popełnienia przestępstwa.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]