Ubezpieczenie szyb samochodowych – co obejmuje?

Ubezpieczenie szyb samochodowych to jedno z wielu dobrowolnych polis komunikacyjnych, które często można kupić w pakiecie razem z obowiązkowym OC. Zapewnia dodatkową ochronę auta, a jednocześnie nie wiele wpływa na wysokość składki.

Uszkodzenie szyb może zostać zlikwidowane z klasycznej polisy AC, o ile kierowca zdecydował się na jej wykupienie. Nie zawsze jest to zatem tak opłacalne, jak skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia szyb. Dowiedz się, jak działa ta polisa i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Co najczęściej powoduje uszkodzenie szyby?

Szyby samochodowe są produkowane z wysokiej jakości szkła, które jest specjalnie wzmacniane, żeby wytrzymać duży nacisk powietrza czy inne zagrożenia. Mimo to jest to wciąż szkło, któremu zaszkodzić może uderzenie z dużą siłą – np. przez kamyk odbity spod kół, grad czy gałąź rzuconą na maskę przez silny wiatr.

Do uszkodzenia szyb samochodowych może także dojść w wyniku działań osób trzecich – celowych lub niecelowych. Szkło pęknie zarówno na skutek stłuczki drogowej, jak i piłki kopniętej przez dzieci wprost w samochód lub wysiłków złodzieja szukającego łupu. Również i nieuważność kierowcy może skutkować osłabieniem struktury szyby i ostatecznie jej pęknięciem. Taki efekt może przynieść m.in. mycie szyb preparatami o kwasowym odczynie, np. tymi przeznaczonymi do czyszczenia felg.

Czy jazda samochodem z pękniętą szybą jest dopuszczalna?

Uszkodzenie szyby nie wpływa tylko na pogorszenie estetyki pojazdu. Oznacza również utrudnienie widoczności kierowcy, a tym samym zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Z tego powodu poruszanie się takim samochodem po drodze nie jest dopuszczalne, a uszkodzenie powinno zostać jak najszybciej zlikwidowane.

Co należy zrobić, gdy do naruszenia struktury szyby dojdzie w trasie? Jeśli szkoda jest niewielka i nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, możesz samodzielnie dojechać autem do warsztatu. Przy większych uszkodzeniach konieczne będzie holowanie, gdyż jazda takim samochodem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, a przy tym skutkować przykrymi konsekwencjami w razie kontroli drogowej. Grozi za to mandat w wysokości 500 zł, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu aż do naprawienia szyby. Jeśli do uszkodzenia dojdzie przed badaniem technicznym pojazdu, nie otrzymasz pozytywnego wyniku i nie zostanie on dopuszczony do ruchu.

Ile kosztuje wymiana i naprawa szyby?

Na koszt wymiany szyby w samochodzie składają się dwa czynniki. Pierwszy z nich to liczba godzin pracy warsztatu, która zależy od stopnia zaawansowania konstrukcji i tego, jakie fragmenty trzeba zdemontować, żeby móc bezpiecznie wyjąć starą szybę i włożyć nową. Drugim czynnikiem wpływającym na to, ile zapłacisz za tę usługę, jest cena zakupu samej tafli szkła. Istotne są tutaj rodzaj szyby (czołowa, boczna tylna) oraz model i marka samochodu. Zazwyczaj koszt materiału zamyka się w ok. 50-150 zł.

Sprawa komplikuje się jednak, jeśli Twój samochód jest mało popularny, a sprowadzenie pasującej do niego szyby trudne. Ceny takich elementów mogą stanowić kilka- lub kilkunastokrotność powyższej stawki. Taka kwota stanowi już spore obciążenie dla budżetu, a zresztą nie daje gwarancji, że szybę uda się wymienić szybko, sprawnie i bez problemów – chyba że masz zaufany warsztat specjalizujący się w pojazdach tej konkretnej marki.

Ile może kosztować naprawa szyby? Wbrew pozorom, mniej więcej tyle, co jej wymiana. W przypadku niewielkich uszkodzeń ceny zaczynają się od ok. 60 zł i mogą sięgnąć nawet do 150 zł i więcej. Ma to związek z tym, jak przebiega taki proces naprawy. Najpierw ubytek zostaje wzmocniony żywicą i utwardzony pod światłem UV, a na końcu jeszcze wypolerowany. To wszystko zajmuje trochę czasu i przekłada się na wysoki koszt wykonania takiej usługi.

Czy opłaca się naprawiać starą szybę?

Wielu kierowców zastanawia się, czy każde uszkodzenie szyby równa się obowiązkowi wymiany całego tego elementu. Okazuje się, że w pewnych przypadkach wystarczające będzie naprawienie małego fragmentu. Jest to dopuszczalne wtedy, gdy:

 • odprysk jest niewielki (do 20 mm średnicy),
 • miejsce uszkodzenia nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy patrzącego na wprost znad kierownicy,
 • rysa nie pojawiła się tuż przy brzegu tafli (co najmniej 10 cm od rantu z każdej strony),
 • nie jest to stare uszkodzenie, które zdążyło się już pogłębić na skutek użytkowania pojazdu.

Co więcej, taka “załatana” szyna nie będzie już tak trwała jak oryginalna. Z tego powodu warto zdecydować się na jej wymianę w szczególności wtedy, gdy szyba jest stara i wysłużona, co objawia się licznymi rysami, rozwarstwieniami czy plamami świadczącymi o myciu niewłaściwymi środkami chemicznymi.

Czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb?

Patrząc na powyższe ceny wymiany szyby, nietrudno stwierdzić, że zakup tego dodatkowego ubezpieczenia może się okazać bardzo opłacalny. O taką szkodę naprawdę nietrudno, a w wielu przypadkach jej powstanie nie jest nawet wynikiem Twojego działania – jest od Ciebie całkowicie niezależne, więc niewiele możesz zrobić, by temu zapobiec. Wykupując tę opcję w pakiecie z OC, niemal nie odczujesz różnicy w cenie. Zyskasz jednak spokój ducha i pewność, że możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy zaskoczy Cię taka sytuacja.

Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie szyb?

W przeciwieństwie od chociażby autocasco, ubezpieczenie szyb zapewnia kompleksową ochronę tego konkretnego elementu konstrukcyjnego. Bez znaczenia jest tutaj to, w jaki sposób doszło do szkody – poza umyślnym działaniem kierowcy oraz ewentualnie innymi wyłączeniami z umowy.

Samochód z wykupioną ochroną szyb jest zabezpieczony przed działaniami losowymi, pogodowymi, jak również będącymi efektem działania osób trzecich lub nawet szkód własnych. Tak, jeśli to Ty uszkodzisz szybę podczas spowodowanego przez siebie wypadku, ubezpieczyciel pokryje jej naprawę.

Jakim kierowcom przyda się ubezpieczenie szyb samochodu?

Zakup dodatkowej ochrony szyb niesie za sobą wiele korzyści dla każdego kierowcy. Najczęściej decydują się na ten krok właściciele pojazdów intensywnie użytkowanych – takich, które mają duży przebieg i wciąż powiększają go kolejnymi długimi trasami. Częste podróżowanie samochodem stwarza też inne zagrożenie, a mianowicie parkowanie w różnych miejscach, nie zawsze stuprocentowo chronionych przed warunkami pogodowymi. Równa się to większemu zagrożeniu tym, że szyba zostanie stłuczona przez grad, spadającą gałąź czy nawet okolicznych wandali.

Czy ubezpieczenie szyb zapewnia gwarancję zachowania zniżek AC?

Utrata zniżek jest tym, czego boją się wszyscy kierowcy bez wyjątku. Oznacza to podwyższenie ceny ubezpieczenia w kolejnym roku. Równa się też konieczności żmudnego zbierania zniżek przez kilka kolejnych lat, by odkupić ten krótki moment, który doprowadził do zdarzenia wymagającego likwidacji szkody.

Zakup ubezpieczenia szyb to jeden ze sposobów na ochronę przed przykrymi skutkami utraty zniżek. Jeśli zlikwidujesz szkodę z tej polisy zamiast z autocasco, być może uda Ci się zachować zniżki AC. Wszystko zależy jednak od konkretnej umowy, bo nie każdy ubezpieczyciel udostępnia taką możliwość. Ochrona szyb to ubezpieczenie opcjonalne, co daje towarzystwom pełną swobodę w kształtowaniu warunków. W związku z tym umowa ubezpieczenia szyb może zakładać jeden z trzech poniższych scenariuszy:

 • nieprzypisywanie szkody do konta AC kierowcy – najkorzystniejsza opcja, gdyż zakłada brak utraty zniżek autocasco niezależnie od innych okoliczności,
 • zgłoszenie szkody do UFG z zastrzeżeniem, że została zlikwidowana z ubezpieczenia szyb – dzięki temu zachowasz zniżki autocasco u obecnego ubezpieczyciela. Stracisz je jednak, jeśli zdecydujesz się na zmianę towarzystwa w kolejnym roku rozliczeniowym,
 • zgłoszenie szkody do UFG bez określenia konkretnej polisy – oznacza utratę zniżek ubezpieczenia AC niezależnie od tego, czy zmienisz ubezpieczyciela czy też nie.

Porównaj oferty OC/AC

Jaki zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb może zakładać jej wymianę na nową lub naprawę powstałego uszkodzenia. To, w jaki sposób ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę, zależy od konkretnych ustaleń w umowie. W gestii towarzystwa jest również wybór warsztatu, w którym zostanie zrealizowana ta usługa.

Nie każde ubezpieczenie szyb zapewnia holowanie do warsztatu w sytuacji, gdy uszkodzenie uniemożliwia jazdę samochodem. Warto zwrócić na to uwagę wcześniej i albo wybrać ochronę szyb z holowaniem, albo dokupić pakiet assistance – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kiedy ochrona szyb nie zadziała?

Jeśli chcesz mieć pewność, że na pewno dostaniesz odszkodowanie w razie wystąpienia szkody szybowej, przejrzyj umowę pod kątem ewentualnych wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczą one w szczególności:

 • limitu wieku pojazdu – podobnie jak w przypadku autocasco, ochrona szyb nie jest dostępna dla starszych pojazdów,
 • rodzaju szyby – niektóre towarzystwa różnicują zakres ochrony dla szyb czołowej i bocznych. Nie można ubezpieczyć w ten sposób szyb panoramicznych oraz szyberdachu,
 • sumy ubezpieczenia – im wyższy limit, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku samochodów, w których wymiana szyby jest droga. Maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia szyb nie przekracza zwykle 6000 zł,
 • udział własny – określa procentowy udział w likwidacji szkody, który będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, podczas gdy ubezpieczyciel opłaci resztę. Ubezpieczenie bez udziału własnego stanowi korzystniejszą opcję, ale może więcej kosztować.

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie szyb?

Ze względu na rosnące zainteresowanie ochroną szyb coraz więcej towarzystw włącza taką opcję do swojej oferty. Obecnie można je znaleźć u następujących ubezpieczycieli:

Ile może wynieść zakup dodatkowego ubezpieczenia szyb. Być może mniej niż myślisz. Przedstawimy to na przykładzie.

Przykład:

36-letni pan Artur z Zielonej Góry co prawda wykupił dla swojego samochód (Renault Scenic z 2016 roku, silnik 1197 cm³) AC, jednak wciąż obawiał się utraty zniżek. W związku z tym postanowił wykupić dodatkową opcję – ochronę szyb. W kalkulatorze OC/AC znalazł następujące opcje, z których wybrał najkorzystniejszą.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z OC?
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
595,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
620,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb  
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
630,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb  
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
749,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb  
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
956,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb  
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z OC?
Proama
595,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Link4
620,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
TUZ TUW
630,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Generali
749,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Uniqa
956,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb

* Kalkulacja z 15.07.2022 r., Renault Scenic z 2016 roku, silnik 1197 cm3

Jaka oferta ubezpieczenia szyb sprawdzi się w Twoim przypadku?

Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń opcjonalnych, tak i przy szukaniu ochrony szyb nie warto kierować się jedynie ceną. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej do rzeczywistych potrzeb. Jak wygląda oferta poszczególnych towarzystw pod tym kątem? Przyjrzyj się poniższej tabeli.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres obowiązywania ochrony szyb
Allianz– ubezpieczeniu podlegają szyby: czołowa, boczne i tylna

– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– udział własny 500 zł przy drugiej i kolejnych szkodach w szybie czołowej

– likwidacja szkody z użyciem zamiennika
Link4– do OC: wyłącznie z zakupem Smartcasco lub NNW. – dla samochodów od 4 lat i starszych.

– suma ubezpieczenia do 3 000 zł

– przy wymianie szyby czołowej UW 25%

– działa tylko w Polsce

– szkoda jest raportowana do UFG jako szkoda z AC

– bez udziału własnego
Ergo Hestia– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– udział własny dla szyby czołowej 50 zł

– ubezpieczone szyby: przednia, boczne, tylna
Proama– suma ubezpieczenia 3 000 zł i nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnej szkodzie 40% udział własny bez względu na to, o którą szybę chodzi
You Can Drive– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wypadku, zderzenia ze zwierzęciem, wandalizmu

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco
Wiener– udział własny 25% (szyba czołowa)

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– szkoda likwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyb nie będzie miała wpływu na zniżki w Wiener, ale może być potraktowana jako szkoda z AC w innym towarzystwie
Uniqa– ubezpieczeniem objęte są szyby boczne, tylna i czołowa

– dla samochodów od 0 do 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– brak udziału własnego w przypadku pierwszej szkody, a dla kolejnych 25%

– szkoda szybowa jest raportowana do UFG jako szkoda z AC
mtu24.pl
– suma ubezpieczenia 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wypadku, zderzenia ze zwierzęciem, wandalizmu

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco
TUZ Ubezpieczenia– suma ubezpieczenia 2 000 zł, nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnych szkodach potrącany udział własny w wysokości 25%
Trasti– suma ubezpieczenia 2 000 zł, nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnych szkodach potrącany udział własny w wysokości 25%
Warta– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia

– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego
HDI– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat
– zakres terytorialny: Polska
– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia
– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW– suma ubezpieczenia 3000 zł
– przy wymianie szyby czołowej udział własny 10%
– możliwość zakupu ochrony zniżki na kolejny rok
PZU– szkoda nie jest raportowana do UFG jako szkoda z AC.

Komu opłaca się wykupienie ubezpieczenia szyb?

Jak widać, ubezpieczenie szyb to niezwykle korzystna opcja, która może się przydać w wielu sytuacjach. Jej zakup ma najwięcej sensu w przypadku kierowców, którzy:

 • jeżdżą starszym samochodem, który nie może zostać objęty ochroną w ramach AC,
 • otrzymali wysoką wycenę składki ubezpieczenia AC i nie chcą przepłacać,
 • boją się utraty zniżek AC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?

Ochrona szyb to opcja ochrony oferowana przez wielu ubezpieczycieli. Z oferty którego z nich skorzystać, by nie żałować? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, a tę sprawdzisz w porównywarce internetowej Najtaniej u Agenta. Zajmie Ci to chwilę i pozwoli dopełnić wszystkich formalności bez wychodzenia z domu.

Wypełnij formularz swoimi danymi, a otrzymasz komplet spersonalizowanych ofert w postaci wygodnej do przejrzenia tabeli. Gdy już znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie szyb dla siebie, kup je od razu online bezpośrednio z poziomu porównywarki, a jeszcze bardziej zaoszczędzisz na czasie.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie szyb samochodowych

 • Ochrona szyb należy do grupy opcjonalnych ubezpieczeń komunikacyjnych.
 • Ubezpieczenie szyb zapewnia pomoc ubezpieczyciela w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby – niezależnie od jego powodu.
 • W ramach likwidacji szkody szyba może zostać jedynie naprawiona lub wymieniona na nową.
 • W niektórych przypadkach likwidacja szkody z ubezpieczenia szyb pozwala zachować zniżki AC.
 • Ochrona szyb jest obecnie oferowana przez kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb samochodowych

 1. Czy szyba zostanie wymieniona na oryginalną czy na zamiennik?

  Do likwidacji szkody najczęściej wykorzystuje się nieoryginalne szyby, jednak wszystko zależy od tego, co jest ustalone w umowie. Sprawdź, jak do tej kwestii podchodzi Twój ubezpieczyciel.
 2. Ile razy mogę zlikwidować szkodę w ramach ubezpieczenia szyb?

  Ograniczenia nie dotyczą zazwyczaj liczby zdarzeń, lecz kosztu ich likwidacji. Możesz więc korzystać z sumy ubezpieczenia tak długo, aż nie wyczerpie się limit. A gdy to nastąpi, każdą kolejną szkodę przyjdzie Ci naprawić samodzielnie.
 3. Ile może wynieść udział własny w ubezpieczeniu szyb?

  Ta kwestia jest indywidualnie ustalana przez każdego ubezpieczyciela. Najczęściej wkład własny waha się na poziomie 10-40% – ale może też w ogóle nie występować.
Ilona Walczak
[Głosów: 40 Średnia: 4]