ubezpieczenie szyb
[Głosów:38    Średnia:4/5]

Wystarczy niewielki kamień na drodze, który odskoczy spod kół innego pojazdu albo zbyt mocno kopnięta przez dzieci piłka. Cena wymiany szyby, zwłaszcza czołowej, może być bardzo wysoka.  

Wszystko o ubezpieczeniu szyb – podsumowanie

 • Ubezpieczenie szyb to polisa, która zapewni pokrycie kosztów naprawy szyby lub wymiany na nową.
 • Polisa chroni jedynie szybę czołową, tylną oraz szyby boczne. Z ubezpieczenia standardowo wyłączone są szyberdachy i szyby panoramiczne.
 • W razie konieczności wymiany szyby czołowej na nową, część kosztów z własnej kieszeni będzie musiał pokryć właściciel auta.
 • W ramach polisy towarzystwo nie wypłaca odszkodowania, tylko rozlicza się z warsztatem, a którym wykonana została naprawa.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

Ochrona szyb to ubezpieczenie mało popularne i niedocenianie, a jej zadaniem jest zabezpieczenie w twoim pojeździe szyby czołowej, tylnej oraz bocznych. Usługa obejmuje zorganizowanie i pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby (w zależności o rodzaju uszkodzenia) przez towarzystwo. Ubezpieczenie szyb możesz kupić zarówno z OC, jak i AC.

Warto dodać, że jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, to w razie likwidacji szkód z polisy szybowej, nie stracisz zniżek na autocasco. Towarzystwa zgłaszając szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, najczęściej zaznaczają z jakiej polisy była likwidowana szkoda. Zniszczenia szybowe są traktowane nieco inaczej.

Jak to działa ubezpieczenie szyb?

Sprawa jest bardzo prosta. Kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub działania wandali jedna (lub kilka) z szyb w twoim samochodzie zostanie zniszczona lub uszkodzona, musisz jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem. Numer pod który musisz zadzwonić będziesz mieć podany na polisie. Teraz będą dwie możliwości, w zależności od tego co się stało i jak duże są zniszczenia:

Oblicz stawkę ubezpieczenia

 • konsultant poda ci adres odpowiedniego warsztatu w twojej okolicy
  będziesz musiał tam odstawić samochód. Dzieje się tak najczęściej w przypadku całkowitego zniszczenia szyby i po przesłaniu do towarzystwa np. notatki policyjnej, w której jasno będzie napisane, że jesteś poszkodowanym;
 • wyznaczy termin wizyty rzeczoznawcy
  oczywiście termin, który będzie ci odpowiadać. Rzeczoznawca przyjedzie, oceni rozmiary szkód i podejmie decyzję, czy szyba będzie naprawiana, czy jednak konieczna będzie jej wymiana. Następnie poda ci adres warsztatu.

Po wykonaniu naprawy, będziesz mógł odebrać z warsztatu swój samochód z naprawioną lub wymienioną szybą.

O czym musisz pamiętać wybierając ubezpieczenie szyb?

Jeśli decydujesz się na zakup polisy ochronnej dla szyb, musi pamiętać o kilku sprawach:

 • nie otrzymasz odszkodowania do ręki
  to ubezpieczenie działa na zasadzie porozumienia między towarzystwem, a warsztatem. Nie otrzymasz odszkodowania do ręki, a cała naprawa będzie odbywać się bezgotówkowo,
 • nie wszystkie szyby są chronione
  pamiętaj, że szczegóły każdej polisy zależą od ubezpieczyciela, który ci ją oferuje, jednak standardowym wyłączeniem są szyberdachy i lusterka – ich naprawy polisa nie pokryje. Dawniej do szyb nieubezpieczonych zaliczały się również szyby panoramiczne, ale obecnie są towarzystwa, które chronią także i ją,
 • dopłacisz do wymiany szyby czołowej
  niezależnie od towarzystwa w razie konieczności wymiany szyby czołowej na nową, część kosztów pokryjesz z własnej kieszeni. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ twój udział nie przekroczy 10% wszystkich wydatków,
 • przy wymianie stosuje się zamienniki
  oznacza to, że nowa szyba nie będzie mieć logo producenta pojazdu. Wyjątkiem są sytuacje, w których na rynku nie ma innych szyb, jak tylko oryginalne. Wtedy towarzystwo pokryje koszty wstawienia szyby z logiem producenta,
 • nie możesz dokonać naprawy na własną rękę
  jeśli po uszkodzeniu szyby naprawiłbyś ją lub wymienił u zaprzyjaźnionego mechanika, pozbawiasz się możliwości skorzystania z polisy. Ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów naprawy które zostaną wykonane bez jego wiedzy i zgody,
 • polisa nie pokrywa kosztów folii przyciemniających i nalepek
  jeśli uszkodzeniu uległa przyciemniana szyba, towarzystwo pokryje koszty jej wymiany, jednak bez ponownego przyciemniania. To samo dotyczy nalepek z numerem rejestracyjnym na szybie czołowej. Koszt jej przeniesienia, musisz pokryć z własnych środków.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00