Ubezpieczenie szyb samochodowych – co obejmuje?

Ubezpieczenie szyb samochodowych to jedna z dobrowolnych polis komunikacyjnych, którą możesz kupić w pakiecie z obowiązkowym OC. Nawet jeśli posiadasz pakiet ubezpieczeń OCAC i szyby Twojego samochodu chroni już autocasco, przemyśl zakup tego dodatku. Dzięki niemu możesz uniknąć utraty zniżek po likwidacji szkody.

Uszkodzenie szyb może zostać zlikwidowane z klasycznej polisy AC, o ile kierowca zdecydował się na jej wykupienie. Jednak w takim przypadku właściciel pojazdu powinien liczyć się z podwyższeniem składki AC na kolejny rok, z powodu utraty części zniżek za bezszkodową jazdę. Alternatywą może być skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia szyb. Wówczas kierowca naprawi szybę na koszt ubezpieczyciela i zachowa komplet zniżek w AC. Tyle teorii…

W praktyce, dodatkowe ubezpieczenie szyb nie zawsze spełnia oczekiwania właścicieli pojazdów, chociażby z uwagi na limity i wyłączenia od odpowiedzialności. Dla kogo ten produkt będzie odpowiedni? Jak działa polisa i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Co najczęściej powoduje uszkodzenie szyby?

Szyby samochodowe są produkowane z wysokiej jakości szkła, specjalnie wzmacnianego. Powinny one wytrzymać nie tylko duży nacisk powietrza, ale również działanie innych niekorzystnych czynników. Jednak, nawet tak zaawansowana technologia nie zabezpiecza szyby w aucie w 100%. Zaszkodzić jej może chociażby uderzenie z dużą siłą, np. przez kamyk odbity spod kół innego pojazdu, grad czy gałąź rzuconą na maskę przez silny wiatr.

Do uszkodzenia szyb samochodowych może także dojść w wyniku działań osób trzecich – celowych lub niecelowych. Szkło pęknie zarówno na skutek stłuczki drogowej, działania wandali, jak i poczynań złodzieja. Również nieuważność kierowcy może skutkować osłabieniem struktury szyby i ostatecznie jej pęknięciem. Taki efekt może przynieść m.in. mycie szyb preparatami o kwasowym odczynie, np. tymi przeznaczonymi do czyszczenia felg.

Czy jazda samochodem z pękniętą szybą jest dopuszczalna?

Uszkodzenie szyby nie wpływa tylko na pogorszenie estetyki pojazdu. Oznacza również utrudnienie widoczności dla kierowcy i zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Poruszanie się takim samochodem po drodze nie jest dopuszczalne. 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że właściciel pojazdu ma obowiązek utrzymać auto w takim stanie, aby jego użytkowanie:

 • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę – art. 66 ust. 1 pkt 1;
 • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy – art. 66 ust. 1 pkt 5.

Wobec tego, kluczowym powodem, dla którego jazda z uszkodzoną/ pękniętą szybą jest niedozwolona, jest stwarzanie zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Podczas kontroli drogowej policja może nałożyć na kierowcę pojazdu z uszkodzoną szybą mandat karny w wysokości 500 zł (nie jest to obligatoryjne i zależy od indywidualnej oceny sytuacji). Możliwe jest również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu do dnia usunięcia usterki. Jeśli do uszkodzenia dojdzie przed badaniem technicznym pojazdu, nie otrzymasz pozytywnego wyniku i nie zostanie on dopuszczony do ruchu.

Co należy zrobić, gdy do uszkodzenia szyby dojdzie w trasie?

Jeśli szkoda jest niewielka i nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, możesz samodzielnie dojechać autem do warsztatu. Przy większych uszkodzeniach konieczne będzie holowanie, gdyż jazda takim samochodem mogłaby zagrażać bezpieczeństwu Twojemu, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu.

Ile kosztuje wymiana szyby samochodowej w 2024 r.?

Na koszt wymiany szyby w samochodzie składają się z reguły dwa czynniki:

 • cena usługi – liczba godzin pracy warsztatu, która zależy od stopnia zaawansowania konstrukcji i tego, jakie fragmenty trzeba zdemontować, żeby móc bezpiecznie wyjąć starą szybę i włożyć nową – można założyć, że średnio wynosi ona 300 zł;
 • cena szyby i dodatkowych elementów potrzebnych do wymiany – istotny jest w tym przypadku m.in. rodzaj szyby (czołowa, boczna, tylna) oraz model i marka samochodu. Zazwyczaj koszt materiału zamyka się w kwocie 300 zł – 500 zł.

Sprawa komplikuje się jednak, jeśli Twój samochód jest mało popularny, a sprowadzenie pasującej do niego szyby trudne. Kosztowny może być także zakup szyby do samochodu wyposażonego w warstwę akustyczną czy czujnik deszczu. Ceny takich elementów mogą stanowić kilka lub nawet kilkunastokrotność ww. stawki. 

Samodzielna organizacja wymiany szyby bywa niejednokrotnie kłopotliwa. Przede wszystkim, trzeba znaleźć specjalistę, który da Ci gwarancję, że szybę w samochodzie wymieni szybko, sprawnie i zgodnie z zaleceniami producenta auta. Najlepiej, gdy jest to zaufany warsztat, specjalizujący się w naprawach i wymianie szyb w pojazdach konkretnej marki.

Czy opłaca się naprawiać starą szybę?

Wielu kierowców zastanawia się, czy każde uszkodzenie szyby równa się obowiązkowi wymiany całego elementu. Okazuje się, że w niektórych przypadkach wystarczające będzie naprawienie niewielkiego ubytku. Kiedy jest to możliwe?

Choć przepisy nie poruszają kwestii dopuszczalnego pęknięcia szyby przedniej, to na to pytanie odpowiadają specjaliści – pracownicy warsztatów oferujących wymianę szyb w pojazdach. Bazują oni zarówno na zaleceniach producentów szyb czołowych, jak i na własnym doświadczeniu.

Przykład

Jedna z najbardziej znanych firm na polskim rynku oferująca takie usługi informuje, że: specjaliści Autoglass® każdorazowo oceniają możliwość naprawy, powstałego na szybie uszkodzenia. Jeżeli rozmiar uszkodzenia przekracza rozmiar monety pięciozłotowej, wówczas nasi pracownicy zalecają wymianę szyby. (…) Możliwość naprawy uszkodzenia na szybie, zależy od jego wielkości i umiejscowienia (…) Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Inna firma – Flota Glasservice (FGS) – zamieszcza z kolei na swojej stronie internetowej takie informacje: Do naprawy nadają się te odpryski, których rozmiary nie są zbyt duże. Zwykle oznacza to średnicę, która nie przekracza 25 mm, choć niekorzystne usytuowanie uszkodzenia może sprawić, że naprawa będzie utrudniona lub niemożliwa. Jeśli chodzi o pęknięcia, to ich długość nie powinna być większa niż kilkanaście centymetrów. (…) Nie będzie możliwe usunięcie pęknięć i odprysków, które znajdują się tuż przy krawędzi szyby. Do skutecznego poradzenia sobie z defektem konieczna będzie odległość przynajmniej około 10 cm. Inny problemem jest duże nagromadzenie uszkodzeń na małej przestrzeni. (…) Kłopoty będzie sprawiała także duża głębokość uszkodzeń.

Podsumowując, w kwestii naprawy pękniętej szyby w samochodzie najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Usługa jest dostępna najczęściej wtedy, gdy:

 • odprysk jest niewielki,
 • miejsce uszkodzenia nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy,
 • rysa nie pojawiła się tuż przy brzegu tafli,
 • nie jest to stare uszkodzenie, które zdążyło się już pogłębić na skutek użytkowania pojazdu.

Co więcej, warto zdawać sobie sprawę z tego, że “połatana” szyba nie będzie już tak trwała jak oryginalna. Czasami lepiej od razu zdecydować się na jej wymianę, szczególnie, gdy tafla szkła jest stara, z licznymi rysami, rozwarstwieniami czy plamami świadczącymi o myciu niewłaściwymi środkami chemicznymi.

Ile kosztuje naprawa szyby samochodowej w 2024 r.?

W przypadku niewielkich uszkodzeń, ceny za naprawę / klejenie szyby zaczynają się od ok. 60 zł i sięgają do 150 zł lub więcej.

Jak przebiega proces naprawy? Przeprowadza się go wyłącznie od zewnątrz. Specjalista usuwa najpierw wszystkie zanieczyszczenia, wilgoć i powietrze, a następnie uzupełnia ubytek żywicą. W końcowej fazie wypełnienie utwardza i poleruje szybę. Zabieg zajmuje mu ok. 1 godziny.

Czy naprawa szyby samochodowej jest skuteczna? Zdaniem specjalistów, miejsca, które zostały zregenerowane mają wytrzymałość 90-95% oryginalnej szyby.

Czy bardziej się opłaca – wymiana czy naprawa szyby? Teoretycznie, skoro za wymianę szyby na nową trzeba zapłacić średnio 600 zł, a regeneracja to średni koszt 60-150 zł, można przyjąć że naprawa jest bardziej opłacalna. Jednak ma to rację bytu tylko wtedy, gdy usuwasz np. jeden odprysk i szyba w Twoim samochodzie jest stosunkowo nowa (istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do jej kolejnego uszkodzenia z powodu wieku i zużycia).

Czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb?

Patrząc na powyższe ceny wymiany szyby, nietrudno stwierdzić, że zakup dodatkowego ubezpieczenia może okazać się bardzo opłacalny. O uszkodzenie szyby samochodowej naprawdę nietrudno, a w wielu przypadkach jego powstanie nie jest nawet wynikiem Twojego działania – jest od Ciebie całkowicie niezależne, więc niewiele możesz zrobić, by temu zapobiec.

Wykupując opcję ochrony szyb w pakiecie z OC, niemal nie odczujesz różnicy w cenie. Zyskasz jednak spokój ducha i pewność, że możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy zaskoczy Cię taka sytuacja.

Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie szyb?

W przeciwieństwie do autocasco, ubezpieczenie szyb zapewnia kompleksową ochronę tylko tego konkretnego elementu konstrukcyjnego pojazdu. Ponieważ jest to polisa dobrowolna, każdy ubezpieczyciel indywidualnie decyduje o zdarzeniach, po których szkoda szybowa zostanie naprawiona na jego koszt. Najczęściej do takich sytuacji zalicza się:

 • zderzenie pojazdów,
 • nagłe zetknięcie samochodu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz,
 • wandalizm,
 • wybuch, pożar, zatopienie i nagłe działanie sił przyrody,
 • nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu.

Niektóre firmy nie zamieszczają w swoim OWU listy zdarzeń, które upoważniają do skorzystania z polisy, a tylko ograniczają się do stwierdzenia, że „ochroną ubezpieczeniową są objęte wypadki, do których doszło w czasie trwania odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia Szyby” i zaznaczają, w jakich sytuacjach taka ochrona nie obowiązuje (wyłączenia od odpowiedzialności).

Czy ubezpieczenie szyb zapewnia gwarancję zachowania zniżek AC?

Utrata zniżek jest tym, czego obawia się większość kierowców. Likwidacja szkody z polisy AC oznacza podwyższenie ceny ubezpieczenia w kolejnym roku. Zakup dodatkowego ubezpieczenia szyb może więc być dobrym sposobem na ochronę przed przykrymi skutkami utraty zniżek (choć nie zawsze – o tym poniżej).

Jeśli zlikwidujesz szkodę z tej polisy zamiast z autocasco, być może uda Ci się zachować zniżki AC. Wszystko zależy jednak od konkretnej umowy. Nie każdy ubezpieczyciel zapewni Cię, że szkoda zlikwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyb nie zostanie zaraportowana do UFG.

Ochrona szyb to ubezpieczenie opcjonalne, co daje towarzystwom pełną swobodę w kształtowaniu warunków ubezpieczenia. W związku z tym, umowa z ubezpieczeniem szyb może zakładać jeden z poniższych scenariuszy:

 • nieprzypisywanie szkody do konta kierowcy (szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco, np. w Ergo Hestia) najkorzystniejsza opcja, ponieważ zakłada brak utraty zniżek nawet po zmianie ubezpieczyciela,
 • zgłoszenie szkody do UFG z zastrzeżeniem, że została zlikwidowana z ubezpieczenia szyb – dzięki temu zachowasz zniżki autocasco u obecnego ubezpieczyciela. Możesz je jednak stracić, jeśli zdecydujesz się na zmianę towarzystwa w kolejnym roku i nowy ubezpieczyciel nie zauważy/ zignoruje fakt, że likwidacja szkody została przeprowadzona z dodatkowego ubezpieczenia,
 • zgłoszenie szkody do UFG jako szkoda Casco – niestety, niektóre firmy przypisują szkodę szybową do szkód z autocasco. Dla właściciela pojazdu oznacza to utratę zniżek i podwyższenie składki AC w kolejnym roku.

Jaki zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb może zakładać jej wymianę na nową lub naprawę powstałego uszkodzenia. To, w jaki sposób ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę, zależy od konkretnych ustaleń w umowie. W gestii towarzystwa jest również wybór warsztatu, w którym zostanie zrealizowana ta usługa.

Uwaga! Nie każde ubezpieczenie szyb zapewnia holowanie do warsztatu w sytuacji, gdy uszkodzenie uniemożliwia jazdę samochodem. Warto zwrócić na to uwagę wcześniej i albo wybrać ochronę szyb z holowaniem, albo dokupić pakiet assistance.

Kiedy ochrona szyb nie zadziała?

Jeśli chcesz mieć pewność, że dostaniesz odszkodowanie w razie wystąpienia szkody szybowej, przejrzyj umowę pod kątem ewentualnych wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczą one w szczególności:

 • limitu wieku pojazdu – podobnie jak w przypadku autocasco, ochrona szyb nie zawsze jest dostępna dla starszych pojazdów,
 • rodzaju szyby – niektóre towarzystwa różnicują zakres ochrony dla szyby czołowej, tylnej i bocznych. Nie można ubezpieczyć w ten sposób szyb panoramicznych oraz szyberdachu,
 • sumy ubezpieczenia – im wyższy limit, tym lepiej, zwłaszcza w przypadku samochodów, w których wymiana szyby jest droga. Maksymalna wysokość sumy ubezpieczenia szyb nie przekracza zwykle 5000 zł,
 • udział własny – określa procentowy udział w likwidacji szkody, który będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie bez udziału własnego stanowi korzystniejszą opcję, ale może więcej kosztować.

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie szyb w 2024 r.?

Ze względu na rosnące zainteresowanie kierowców ochroną szyb, coraz więcej towarzystw włącza taką opcję do swojej oferty. Obecnie ubezpieczenie szyb jest dostępne m.in. w: Allianz, Link4, Ergo Hestia, Proama, You Can Drive, Wiener, Uniqa, mtu24.pl, TUZ Ubezpieczenia, Trasti, Warta, HDI, Compensa i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie szyb?

Taka polisa jest dostępna w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu. Dlatego sprawdziliśmy ceny ubezpieczenia szyb w poszczególnych zakładach ubezpieczeń wraz z OC.

Na potrzeby kalkulacji wprowadziliśmy dane przykładowego 36-letniego kierowcy z Jaroszowic (woj, małopolskie), który posiada prawo jazdy od 2008 r oraz maksymalne zniżki w OC i zgłasza do ubezpieczenia Renault Clio z 2016 roku (silnik 1 l). W naszym kalkulatorze OC/AC mógł on kupić najtańszą polisę OC z ubezpieczeniem szyb za jedyne 664 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z OC?
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
664,00 zł*
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb   ASS z holowaniem do 200 km  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
665,30 zł*
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb   Ubezpieczenie opon   ASS z holowaniem do 100 km  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
880,30 zł*
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb   Ubezpieczenie opon   ASS z holowaniem do 500 km  
Ile kosztuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z OC?
Trasti
664,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb ASS z holowaniem do 200 km
Link4
665,30 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb Ubezpieczenie opon ASS z holowaniem do 100 km
Link4
880,30 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb Ubezpieczenie opon ASS z holowaniem do 500 km

* Kalkulacja z 19.04.2024 r., Renault Clio z 2016 roku, silnik benzyna, poj. 1 l

Jaka oferta ubezpieczenia szyb sprawdzi się w Twoim przypadku?

Tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych, tak i przy szukaniu ochrony szyb nie warto kierować się jedynie ceną. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej do rzeczywistych potrzeb. Jak wygląda oferta poszczególnych towarzystw pod tym kątem? Przyjrzyj się poniższej tabeli.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres obowiązywania ochrony szyb
Allianz– ubezpieczeniu podlegają szyby: czołowa, boczne i tylna

– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– udział własny 500 zł przy drugiej i kolejnych szkodach w szybie czołowej

– likwidacja szkody z użyciem zamiennika
Link4– do OC: wyłącznie z zakupem Smartcasco lub NNW. – dla samochodów od 4 lat i starszych.

– suma ubezpieczenia do 3 000 zł

– przy wymianie szyby czołowej UW 25%

– działa tylko w Polsce

– szkoda jest raportowana do UFG jako szkoda z AC

– bez udziału własnego
Ergo Hestia– suma ubezpieczenia: 5 000 zł
– udział własny dla szyby czołowej 50 zł
– ubezpieczone szyby: przednia, boczne, tylna
- szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco
Proama- w OC wersja Naprawa szyby, a dla pakietów OC + AC Mini Naprawa i wymiana szyby
– suma ubezpieczenia 3 000 zł, nieodnawialna
– przy drugiej i kolejnej szkodzie PROAMA organizuje i pokrywa 60% łącznego kosztu
You Can Drive– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wystąpienia zderzenia określonego w OWU

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco
Wiener– udział własny 25% (szyba czołowa)

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– szkoda likwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyb nie będzie miała wpływu na zniżki w Wiener, ale może być potraktowana jako szkoda z AC w innym towarzystwie
Uniqa– ubezpieczeniem objęte są szyby boczne, tylna i czołowa

– dla samochodów do 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– brak udziału własnego w przypadku pierwszej szkody, a dla kolejnych 25%

– szkoda szybowa jest raportowana do UFG jako szkoda z AC
mtu24.pl
– suma ubezpieczenia 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wystąpienia zderzenia określonego w OWU

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco
TUZ Ubezpieczenia– suma ubezpieczenia 2 000 zł, nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnych szkodach potrącany udział własny w wysokości 25%
Trasti– suma ubezpieczenia 4 000 zł
- obejmuje zdarzenia polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu szyb: czołowej, tylnej, bocznych
- wymiana na szybę nieoryginalną, tej samej jakości
Warta– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia

– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego
HDI– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat
– zakres terytorialny: Polska
– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia
– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW– suma ubezpieczenia 3000 zł
– przy wymianie szyby czołowej udział własny 10%
– możliwość zakupu ochrony zniżki na kolejny rok
Oferty aktualne na dzień 19.04.2024 r.

Komu przyda się ubezpieczenie szyb samochodu?

Na zakup ochrony szyb najczęściej decydują się właściciele pojazdów intensywnie użytkowanych – im więcej auto przebywa w trasie, tym większa szansa na uszkodzenie szyby. Argumentem do zakupu takiej polisy może być również tzw. parkowanie pod chmurką (czyli w miejscach bez ochrony przed warunkami pogodowymi) i na niestrzeżonym parkingu. Zwiększa to ryzyko stłuczenia szyby np. przez grad, spadającą gałąź, innego kierowcę czy też wandali.

Poza tym, zakup ubezpieczenia od uszkodzenia szyby samochodowej może być dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy:

 • jeżdżą starszym samochodem, który nie może zostać objęty ochroną w ramach AC,
 • otrzymali wysoką wycenę składki ubezpieczenia AC i nie chcą przepłacać,
 • boją się utraty zniżek AC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?

Ochrona szyb to opcja ochrony oferowana przez wielu ubezpieczycieli. Z oferty którego z nich skorzystać? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Propozycje ubezpieczenia szyb w pakiecie z OC sprawdzisz w porównywarce internetowej Najtaniej u Agenta. Wypełnij formularz swoimi danymi, a otrzymasz komplet spersonalizowanych ofert w postaci wygodnej do przejrzenia tabeli. Udało Ci się znaleźć najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia? Polisę możesz kupić online bezpośrednio z poziomu porównywarki.

W naszym rankingu nie pojawiła się oferta z ubezpieczeniem szyb w wybranej przez Ciebie firmie? Skontaktuj się z nami – jeśli dany ubezpieczyciel oferuje taki produkt, nasz doradca pomoże Ci dodać go do pakietu z OC za niewielką dopłatą.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie szyb samochodowych

 • Ochrona szyb należy do grupy dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych.
 • Ubezpieczenie szyb zapewnia pomoc ubezpieczyciela w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby z przyczyn losowych.
 • W ramach likwidacji szkody szyba może zostać jedynie naprawiona lub wymieniona na nową.
 • W niektórych przypadkach likwidacja szkody z ubezpieczenia szyb pozwala zachować zniżki AC.
 • Ochrona szyb jest obecnie oferowana przez kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb samochodowych

 1. Czy szyba zostanie wymieniona na oryginalną czy na zamiennik?

  Do likwidacji szkody najczęściej wykorzystuje się nieoryginalne szyby, jednak wszystko zależy od tego, co jest ustalone w umowie. Sprawdź, jak do tej kwestii podchodzi Twój ubezpieczyciel.
 2. Ile razy mogę zlikwidować szkodę w ramach ubezpieczenia szyb?

  Ograniczenia nie dotyczą zazwyczaj liczby zdarzeń, lecz kosztu ich likwidacji. Możesz więc korzystać z sumy ubezpieczenia tak długo, aż nie wyczerpie się limit. A gdy to nastąpi, każdą kolejną szkodę przyjdzie Ci naprawić samodzielnie.
 3. Ile może wynieść udział własny w ubezpieczeniu szyb?

  Ta kwestia jest indywidualnie ustalana przez każdego ubezpieczyciela. Najczęściej wkład własny waha się na poziomie 10-40% – ale może też w ogóle nie występować.
Stefania Stuglik
[Głosów: 40 Średnia: 4]