Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Wszystko o ubezpieczeniu szyb samochodowych – co obejmuje?

scrolldown ubezpieczenie szyb samochodowych

Wystarczy niewielki kamień na drodze, który odskoczy spod kół innego pojazdu albo zbyt mocno kopnięta przez dzieci piłka. Cena wymiany szyby samochodowej, zwłaszcza czołowej, może być bardzo wysoka.  

Wszystko o ubezpieczeniu szyb samochodowych – podsumowanie

 • Ubezpieczenie szyb to polisa, która zapewni pokrycie kosztów naprawy szyby lub wymiany na nową.
 • Polisa chroni jedynie szybę czołową, tylną oraz szyby boczne. Z ubezpieczenia standardowo wyłączone są szyberdachy i szyby panoramiczne.
 • W razie konieczności wymiany szyby czołowej na nową, część kosztów z własnej kieszeni będzie musiał pokryć właściciel auta.
 • W ramach polisy towarzystwo nie wypłaca odszkodowania, tylko rozlicza się z warsztatem, a którym wykonana została naprawa.

Ochrona szyb pojazdu to ubezpieczenie mało popularne i niedocenianie, a jej zadaniem jest zabezpieczenie w twoim pojeździe szyby czołowej, tylnej oraz bocznych. Usługa obejmuje zorganizowanie i pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby (w zależności o rodzaju uszkodzenia) przez towarzystwo. Ubezpieczenie szyb możesz kupić zarówno z OC, jak i AC.

Warto dodać, że jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, to w razie likwidacji szkód z polisy szybowej, nie stracisz zniżek na autocasco. Towarzystwa zgłaszając szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, najczęściej zaznaczają z jakiej polisy była likwidowana szkoda. Zniszczenia szybowe są traktowane nieco inaczej.

Jak to działa ubezpieczenie szyb w aucie?

Sprawa jest bardzo prosta. Kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub działania wandali jedna (lub kilka) z szyb w twoim samochodzie zostanie zniszczona lub uszkodzona, musisz jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem. Numer pod który musisz zadzwonić będziesz mieć podany na polisie. Teraz będą dwie możliwości, w zależności od tego co się stało i jak duże są zniszczenia:

Oblicz stawkę ubezpieczenia OC dla Twojego auta

 • konsultant poda ci adres odpowiedniego warsztatu w twojej okolicy
  będziesz musiał tam odstawić samochód. Dzieje się tak najczęściej w przypadku całkowitego zniszczenia szyby i po przesłaniu do towarzystwa np. notatki policyjnej, w której jasno będzie napisane, że jesteś poszkodowanym;
 • wyznaczy termin wizyty rzeczoznawcy
  oczywiście termin, który będzie ci odpowiadać. Rzeczoznawca przyjedzie, oceni rozmiary szkód i podejmie decyzję, czy szyba będzie naprawiana, czy jednak konieczna będzie jej wymiana. Następnie poda ci adres warsztatu.

Po wykonaniu naprawy, będziesz mógł odebrać z warsztatu swój samochód z naprawioną lub wymienioną szybą.

O czym musisz pamiętać wybierając ten rodzaj ubezpieczenia?

Jeśli decydujesz się na zakup polisy ochronnej dla szyb w aucie, musi pamiętać o kilku sprawach:

 • nie otrzymasz odszkodowania do ręki
  to ubezpieczenie działa na zasadzie porozumienia między towarzystwem, a warsztatem. Nie otrzymasz odszkodowania do ręki, a cała naprawa szyb będzie odbywać się bezgotówkowo,
 • nie wszystkie szyby pojazdu są chronione
  pamiętaj, że szczegóły każdej polisy zależą od ubezpieczyciela, który ci ją oferuje, jednak standardowym wyłączeniem są szyberdachy i lusterka – ich naprawy polisa nie pokryje. Dawniej do szyb nieubezpieczonych zaliczały się również szyby panoramiczne, ale obecnie są towarzystwa, które chronią także i ją,
 • dopłacisz do wymiany szyby czołowej
  niezależnie od towarzystwa w razie konieczności wymiany szyby czołowej w samochodzie na nową, część kosztów pokryjesz z własnej kieszeni. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ twój udział nie przekroczy 10% wszystkich wydatków,
 • przy wymianie szyb stosuje się zamienniki
  oznacza to, że nowa szyba nie będzie mieć logo producenta pojazdu. Wyjątkiem są sytuacje, w których na rynku nie ma innych szyb, jak tylko oryginalne. Wtedy towarzystwo pokryje koszty wstawienia szyby z logiem producenta,
 • nie możesz dokonać naprawy szyby na własną rękę
  jeśli po uszkodzeniu szyby naprawiłbyś ją lub wymienił u zaprzyjaźnionego mechanika, pozbawiasz się możliwości skorzystania z polisy. Ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów naprawy które zostaną wykonane bez jego wiedzy i zgody,
 • polisa nie pokrywa kosztów folii przyciemniających i nalepek na szybie
  jeśli uszkodzeniu uległa przyciemniana szyba, towarzystwo pokryje koszty jej wymiany, jednak bez ponownego przyciemniania. To samo dotyczy nalepek z numerem rejestracyjnym na szybie czołowej. Koszt jej przeniesienia, musisz pokryć z własnych środków.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik
[Głosów: 39 Średnia: 4]