Auto zastępcze z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

Jeśli Twój samochód w wyniku kolizji lub wypadku drogowego stał się niesprawny, przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. W takiej sytuacji można skorzystać z pojazdu zaproponowanego przez ubezpieczyciela lub samodzielnie wynająć.

Kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Sprawa wydaje się prosta. Kiedy Twoje auto został zniszczony przez innego kierowcę i nie możesz nim jeździć, masz prawo wynająć pojazd zastępczy w ramach OC sprawcy (zobacz: jak sprawdzić OC sprawcy wypadku). W dużym uproszczeniu tak to właśnie wygląda, jednak szczegółowe postępowanie jest uzależnione przede wszystkim od Twojej sytuacji. Nie zawsze więc będziesz mógł wynająć samochód zastępczy, ale o tym przeczytasz za chwilę.

Musisz przede wszystkim pamiętać, że pojazd zastępczy z OC sprawcy możesz wypożyczyć, tylko jeśli twoje auto jest uszkodzone lub zniszczone i nie masz żadnego innego samochodu z którego mógłbyś skorzystać. Nie ma też znaczenia, czy w praktyce możesz korzystać z komunikacji publicznej (pociąg, autobus), czy też nie. Jeśli na co dzień wszędzie jeździłeś samochodem, to przysługuje Ci prawo do wynajęcia auta zastępczego. Za cały okres, w jakim będziesz go użytkować musi zapłacić towarzystwo sprawcy.

W jakiej sytuacji towarzystwo może odmówić wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Są jednak i takie sytuacje, kiedy nie możesz liczyć na pokrycie kosztów wynajęcia auta zastępczego. Może się to zdarzyć m.in. wtedy, gdy:

 • masz posiadasz inne auta, z których możesz swobodnie korzystać,
 • samochód nie jest ci potrzebny na co dzień, bo jeździłeś nim bardzo rzadko,
 • chcesz wynająć samochód, który jest dużo droższy od twojego (np. masz Fiat Seicento, a chcesz wynająć Mercedesa Klasy E),

Mogą również pojawić się problemy z samochodem zastępczym, jeśli ubezpieczyciel będzie miał uzasadnione wątpliwości, co do okoliczności zdarzenia, np. uszkodzenia Twojego auta nie odpowiadają sytuacji, którą opisałeś.

Najczęściej jednak towarzystwo nie może odmówić ci pokrycia kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego.

Jak argumentować konieczność wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Choć na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP5/2011) ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć wszystkie negatywne skutki kolizji czy wypadku. Zgodnie z tym zapisem roszczenie o zwrot wydatków za najem samochodu przysługuje także w przypadku, gdy nie jest on użytkowany w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi zwrotu kosztu wynajmu auta z OC sprawcy. Co warto wiedzieć?

Sąd Najwyższy ustalił, że wynajem pojazdu musi być celowy i uzasadniony. Co zatem zrobić, aby otrzymać samochód zastępczy?

 • Poszukaj auta do wynajmu zbliżonego klasą do twojego uszkodzonego samochodu. Za wynajem lepszego auta ubezpieczyciel nie będzie chciał zwrócić pieniędzy, ponieważ będzie to wyższy koszt. A tobie jest potrzebny pojazd, który zastąpi twój uszkodzony samochód.
 • Trzeba wykazać, że samochód jest ci niezbędny na co dzień – do dojazdów do pracy, szkoły czy do placówek medycznych przy przewlekłych chorobach. Dzięki temu unikniesz odmowy i skróci się czas formalności.
 • Wykaż, że środki transportu publicznego nie są akceptowalne w Twoim przypadku. Argumentów może być wiele – brak satysfakcjonujących połączeń komunikacyjnych, brak przystosowania taboru do transportu osób chorych. Dzięki dobremu opisowi sytuacji, ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości, co do zasadności przyznania ci samochodu zastępczego.

Przykład:

Pani Oliwia została poszkodowana w kolizji. Zgłosiła szkodę z OC sprawcy i poinformowała ubezpieczyciela o potrzebie wynajmu samochodu zastępczego. Pani Oliwia codziennie dojeżdża do pracy 40 km. Z jej miejscowości rzadko kursują autobusy, więc auto zastępcze to jedyne rozwiązanie dla pani Oliwii. Konsultant przyjął zgłoszenie i skontaktował poszkodowaną z wypożyczalnią samochodów celem wynajmu auta na koszt ubezpieczyciela.

Jak wynająć auto zastępcze z OC sprawcy drogowego?

Sprawa jest bardzo prosta. Masz do wyboru 3 ścieżki:

 • wynająć auto zastępcze od warsztatu (o ile daje taką możliwość), w którym naprawiane będzie twoje auto (warsztat rozliczy się bezpośrednio z towarzystwem),
 • skorzystać bezpośrednio z usług firmy, która wynajmuje auta zastępcze (większość z nich również rozliczy się z ubezpieczycielem),
 • skontaktować się z towarzystwem sprawcy, które poda ci numer do współpracującej z nim firmy zajmującej się wynajmem samochodów zastępczych.

To ty decydujesz, w jaki sposób chcesz wynająć samochód. Pamiętaj również, że towarzystwo nie pokrywa kosztów paliwa, jakie zużyjesz podczas użytkowania auta zastępczego i że dokładnie obejrzy samochód zanim go oddasz. Za każde wgniecenie lub zarysowanie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Ile czasu można korzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

Pamiętaj również, że pojazd zastępczy przysługuje ci na cały okres, w którym nie możesz korzystać ze swojego samochodu. Niezależnie od tego, jak długo będzie on stał w warsztacie, możesz jeździć wynajętym autem od dnia szkody, aż do dnia odbioru swojego auta po naprawie. W sytuacji, gdy miała miejsce szkoda całkowita z samochodu zastępczego możesz korzystać do dnia zakupu nowego pojazdu. Zdarza się, że towarzystwa nakazują zwrot wynajętego auta po wypłacie należnego odszkodowania, ale zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 roku, nie mają do tego prawa.

Instytucja orzekła, że obowiązkiem ubezpieczyciela jest pokrycie wszystkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Także w okresie niezbędnym do kupienia kolejnego samochodu. Jeśli więc od razu po tym, jak na Twoje konto wpłynie odszkodowanie, zaczniesz szukać nowego auta, możesz korzystać z auta zastępczego do dnia zakupu kolejnego pojazdu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w NajtaniejuAgenta.pl.

Czy opłaca się skorzystać z bezgotówkowego wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Niewątpliwą zaletą korzystania z bezgotówkowego wynajmu jest brak konieczności wpłaty kaucji za wypożyczenie. Nie trzeba spełniać dodatkowych wymogów, a także nie trzeba płacić za wypożyczenie z własnej kieszeni. Wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią współpracującą z zakładem ubezpieczeń. Wszystkie formalności z ubezpieczycielem będą należały do firmy udostępniającej pojazdy.

Kiedy zwrócić się do ubezpieczyciela o auto zastępcze z OC sprawcy?

Najlepiej zrobić to od razu przy zgłoszeniu szkody z OC sprawcy. Trzeba wówczas zaznaczyć, że potrzebujesz samochodu zastępczego. Jeżeli zgłaszasz szkodę przez formularz internetowy, pojawią się zasady związane z wynajmem samochodu zastępczego. Warto się z nimi od razu zapoznać i poinformować ubezpieczyciela o chęci skorzystania z takiego pojazdu. W przypadku zgłoszenia szkody na infolinii, wystarczy powiedzieć konsultantowi o konieczności wynajmu auta zastępczego.

Ile kosztuje wynajem auta zastępczego?

Zazwyczaj towarzystwa mają określone stawki, które zwracają za poszczególne klasy aut w przypadku, gdy kierowca nie skorzysta z bezgotówkowej opcji. Sprawdź, jak wygląda wynajem samochodu zastępczego na przykładzie Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta:

Klasa pojazduPrzykład samochodu zastępczegoStawka brutto za dobę
A (miejskie mini)Toyota Aygo, Skoda Citigo, Volkswagen Up70 zł
B (małe)Toyota Yaris, Renault Clio, Opel Corsa, Skoda Fabia, Hyundai i2075 zł
C (kompaktowe)Toyota Auris, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Audi A3, Skoda Octavia85 zł
D (klasa średnia samochody rodzinne)Toyota Avensis, Renault Talisman, Opel Insignia, Skoda Superb, KIA Optima, Volkswagen Passat127 zł
D Premium (klasa średnia premium)Audi A6, BMW5, Mercedes Benz E, Volvo S90, Jaguar XF250 zł
F (luksusowe)Audi A8, Porsche Panamera, Lexus LS, BMW serii 6 i 7, Mercedes Benz klasy S538 zł

Porównaj oferty OC/AC

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf,
 • Pojazd zastępczy z OC sprawcy – https://czasopismo.legeartis.org/2015/08/pojazd-zastepczy-oc-sprawcy-zwrot-kosztow-wynajecia-wypadku-uchwala-sn/,
 • Uchwała składu siedmiu sędziów z dnia 17 listopada 2011 r., III CZP – 5/11 (Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.) –http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia1/iii%20czp%205-11.pdf.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

 1. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej należy Ci się oprócz odszkodowania, także auto zastępcze.
 2. Ubezpieczyciel oferuje bezgotówkowy wynajem auta. Możesz także wynająć samochód na własny koszt, a ubezpieczyciel zwróci określoną kwotę.
 3. Samochód zastępczy należy się na cały czas naprawy, a w przypadku szkody całkowitej także do czasu zakupu nowego auta.
 4. Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.

FAQ – najczęstsze pytania o auto zastępcze z OC sprawcy:

 1. Czy mogę wynająć z OC sprawcy samochód wyższej klasy niż mój?

  Jeżeli na własną rękę wynajmiesz droższy samochód, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zwróci Ci tylko stawkę odpowiadającą klasie Twojego pojazdu. Np. masz samochód klasy B, za który ubezpieczyciel zwraca 75 zł za dobę, a Ty wypożyczysz samochód klasy D za 180 zł za dobę. Różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
 2. Czy samochód zastępczy przysługuje w AC?

  Jeżeli ubezpieczyciel oferuje w zakresie AC samochód zastępczy to można z niego skorzystać. Jeżeli to ty jesteś sprawcą szkody i masz AC z wariantem samochodu zastępczego możesz mieć auto zastępcze na cały czas naprawy.
 3. Jakie dokumenty będą niezbędne w wypożyczalni?

  W przypadku, gdy korzystasz z samochodu zastępczego w formie bezgotówkowej w wypożyczalni, która współpracuje z towarzystwem to będzie ci niezbędny dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Trzeba znać także numer polisy oraz numer szkody.
 4. Czy istnieje możliwość opłacenia samochodu zastępczego z własnych środków i późniejszego odzyskania pieniędzy?

  Masz dwie opcje, jeśli potrzebujesz samochodu zastępczego i chcesz odzyskać pieniądze. Możesz skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o możliwość rozliczenia kosztów bezgotówkowo, co oznacza, że nie będziesz musiał płacić za auto zastępcze z własnych środków. Druga opcja to wynajęcie auta zastępczego z wypożyczalni, ale będziesz musiał zapłacić za to z góry. Jednakże, jeśli przedstawisz odpowiednie faktury i dokumenty, ubezpieczyciel może zwrócić Ci te koszty.
 5. Aby otrzymać zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego, to jakie dokumenty należy przedstawić ubezpieczycielowi?

  Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje wymagania dotyczące dokumentacji związanej z wynajmem samochodu. Zazwyczaj wystarczy dostarczyć fakturę, którą otrzymasz od wypożyczalni. Jeśli jednak skorzystasz z pomocy firmy ubezpieczeniowej i wybierzesz rozliczenie bezgotówkowe, nie będziesz musiał gromadzić dodatkowych dokumentów, ponieważ wszystkimi formalnościami zajmą się pracownicy firmy.
 6. Moje auto jest na gwarancji, od kogo więc otrzymam auto zastępcze z OC sprawcy?

  W takiej sytuacji istnieje możliwość skorzystania z samochodu zastępczego dostarczonego przez sprzedawcę lub dealera. Zazwyczaj jednak umowy są tak ukształtowane, że otrzymasz auto zastępcze tylko w przypadku, gdy czas naprawy przekroczy określony limit, a awarie nie wynikają z Twojej winy, czyli gdy nie używałeś pojazdu nieodpowiednio.
Piotr Nowik
[Głosów: 46 Średnia: 4.3]