Piotr Nowik

Piotr Nowik | 2 września 2022

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

scrolldown auto zastępcze z OC sprawcy

Jeśli Twój samochód w wyniku kolizji lub wypadku drogowego jest niesprawny, przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. W takiej sytuacji można skorzystać z pojazdu zaproponowanego przez ubezpieczyciela lub samodzielnie wynająć.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

  1. Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej należy Ci się oprócz odszkodowania, także auto zastępcze.
  2. Ubezpieczyciel oferuje bezgotówkowy wynajem auta. Możesz także wynająć samochód na własny koszt, a ubezpieczyciel zwróci określoną kwotę.
  3. Samochód zastępczy należy się na cały czas naprawy, a w przypadku szkody całkowitej także do czasu zakupu nowego samochodu.
  4. Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.

Kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Sprawa wydaje się prosta. Kiedy Twoje auto został zniszczony przez innego kierowcę i nie możesz nim jeździć, masz prawo wynająć pojazd zastępczy w ramach OC sprawcy (zobacz: jak sprawdzić OC sprawcy wypadku) . W dużym uproszczeniu tak to właśnie wygląda, jednak szczegółowe postępowanie uzależnione jest przede wszystkim od twojej sytuacji. Nie zawsze więc będziesz mógł wynająć samochód zastępczy, ale o tym za chwilę.

Musisz przede wszystkim pamiętać, że pojazd zastępczy z OC sprawcy możesz wypożyczyć, jeśli twoje auto jest uszkodzone lub zniszczone i nie masz żadnego innego samochodu z którego mógłbyś skorzystać. Nie ma też znaczenia, czy możesz korzystać z komunikacji publicznej (pociąg, autobus), czy też nie. Jeśli na co dzień wszędzie jeździłeś samochodem, to przysługuje ci prawo do wynajęcia auta zastępczego. Za cały okres, w jakim będziesz go użytkować musi zapłacić towarzystwo sprawcy.

W jakiej sytuacji towarzystwo może odmówić wynajęcia samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Są jednak i takie sytuacje, kiedy nie możesz liczyć na pokrycie kosztów wynajęcia auta zastępczego. Może się to zdarzyć m.in. wtedy, gdy:

  • posiadasz inne auta, z których możesz swobodnie korzystać,
  • samochód nie jest ci potrzebny na co dzień, bo jeździłeś nim bardzo rzadko,
  • chcesz wynająć samochód, który jest dużo droższy od twojego (np. twoje auto do Fiat Seicento, a chce wynająć Mercedesa Klasy E),

Mogą również zdarzyć się problemy z samochodem zastępczym, jeśli ubezpieczyciel będzie miał uzasadnione wątpliwości, co do okoliczności zdarzenia, np. uszkodzenia Twojego auta nie odpowiadają sytuacji, którą opisałeś.

Najczęściej jednak towarzystwo nie może odmówić ci pokrycia kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego.

Jak argumentować konieczność wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Choć na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r. (III CZP5/2011) ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć wszystkie negatywne skutki kolizji czy wypadku może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztu wynajmu auta z OC sprawcy. Sąd Najwyższy ustalił, że wynajem pojazdu musi być celowy i uzasadniony. Co zrobić, aby otrzymać samochód zastępczy?

  • Poszukaj auta do wynajmu zbliżonego klasą do twojego uszkodzonego samochodu. Za wynajem lepszego auta ubezpieczyciel nie będzie chciał zwrócić pieniędzy, ponieważ będzie to wyższy koszt. A tobie jest potrzebny pojazd, który zastąpi twój uszkodzony samochód.
  • Trzeba wykazać, że samochód jest ci niezbędny na co dzień – do pracy, szkoły czy do placówek medycznych przy przewlekłych chorobach. Dzięki temu unikniesz odmowy i skróci się czas formalności.
  • Wykaż, że środki transportu publicznego nie są akceptowane w twoim przypadku. Argumentów może być wiele – brak dobrych połączeń komunikacyjnych, brak przystosowania do transportu osób chorych. Dzięki dobremu opisowi sytuacji, ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości, co do zasadności przyznania ci samochodu zastępczego.

Przykład:

Pani Oliwia została poszkodowana w kolizji. Zgłosiła szkodę z OC sprawcy i poinformowała ubezpieczyciela o potrzebie wynajmu samochodu zastępczego. Pani Oliwia codziennie dojeżdża do pracy 40 km. Z jej miejscowości rzadko kursują autobusy, więc samochód zastępczy to jedyne rozwiązanie dla pani Oliwii. Konsultant przyjął zgłoszenie i skontaktował poszkodowaną z wypożyczalnią samochodu celem wynajmu auta na koszt ubezpieczyciela.

Jak wynająć auto zastępcze z OC sprawcy drogowego?

Sprawa jest bardzo prosta. Masz do wyboru 3 ścieżki:

  • wynająć auto zastępcze od warsztatu (o ile dają taką możliwość), w którym naprawiane będzie twoje auto (warsztat rozliczy się bezpośrednio z towarzystwem),
  • skorzystać bezpośrednio z usług firmy, która wynajmuje auta zastępcze (większość z nich również rozliczy się z ubezpieczycielem),
  • skontaktować się z towarzystwem sprawcy, które poda ci numer do współpracującej z nim firmy zajmującej się wynajmem samochodów zastępczych.

To ty decydujesz jak chcesz wynająć samochód. Pamiętaj również, że towarzystwo nie pokrywa kosztów paliwa, jakie zużyjesz podczas użytkowania auta zastępczego i że dokładnie obejrzy samochód zanim go oddasz. Za każde wgniecenie lub porysowanie będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Ile można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Pamiętaj również, że pojazd zastępczy przysługuje ci na cały okres, w którym nie możesz korzystać ze swojego samochodu. Niezależnie od tego, jak długo będzie on stał w warsztacie, możesz jeździć wynajętym autem od dnia szkody, aż do dnia odbioru swojego auta po naprawie. W sytuacji, gdy miała miejsce szkoda całkowita z samochodu zastępczego możesz korzystać do dnia zakupu nowego pojazdu. Zdarza się, że towarzystwa nakazują zwrot wynajętego auta po wypłacie należnego odszkodowania, ale zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 roku, nie mają do tego prawa.

Sąd Najwyższy orzekł, że obowiązkiem ubezpieczyciela jest pokrycie wszystkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Także w okresie niezbędnym do kupienia kolejnego samochodu. Jeśli więc od razu po tym, jak na nasze konto wpłynie odszkodowanie i zaczniemy szukać nowego auta, możemy korzystać z auta zastępczego do dnia zakupu kolejnego pojazdu – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w NajtaniejuAgenta.pl.

Czy opłaca się skorzystać z bezgotówkowego wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Niewątpliwą zaletą korzystania z bezgotówkowego wynajmu jest brak konieczności wpłaty kaucji za wypożyczenie. Nie trzeba spełniać dodatkowych wymogów, a także nie trzeba płacić za wypożyczenie z własnej kieszeni. Wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią współpracującą z zakładem ubezpieczeń. Wszystkie formalności z ubezpieczycielem będą należały do wypożyczalni.

Kiedy zwrócić się do ubezpieczyciela o auto zastępcze z OC sprawcy?

Najlepiej od razu przy zgłoszeniu szkody z OC sprawcy zaznaczyć, że potrzebujesz samochodu zastępczego. Jeżeli zgłaszasz szkodę przez formularz internetowy pojawią się zasady odnośnie wynajmu samochodu zastępczego. Warto się z nimi od razu zapoznać i poinformować ubezpieczyciela o chęci skorzystania. W przypadku zgłoszenia szkody na infolinii, wystarczy powiedzieć konsultantowi o konieczności wynajmu pojazdu zastępczego.

Ile kosztuje wynajęcie auta zastępczego?

Zazwyczaj towarzystwa mają określone stawki, jakie zwracają za poszczególne klasy aut w przypadku, gdy kierowca nie skorzysta z bezgotówkowej opcji. Sprawdźmy, jak wygląda to na przykładzie Warty:

Klasa pojazduPrzykład samochodu zastępczegoStawka brutto za dobę
A (miejskie mini)Toyota Aygo, Skoda Citigo, Volkswagen Up70 zł
B (małe)Toyota Yaris, Renault Clio, Opel Corsa, Skoda Fabia, Hyundai i2075 zł
C (kompaktowe)Toyota Auris, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Audi A3, Skoda Octavia85 zł
D (klasa średnia samochody rodzinne)Toyota Avensis, Renault Talisman, Opel Insignia, Skoda Superb, KIA Optima, Volkswagen Passat127 zł
D Premium (klasa średnia premium)Audi A6, BMW5, Mercedes Benz E, Volvo S90, Jaguar XF250 zł
F (luksusowe)Audi A8, Porsche Panamera, Lexus LS, BMW serii 6 i 7, Mercedes Benz klasy S538 zł

Porównaj oferty OC/AC

FAQ – najczęstsze pytania o auto zastępcze z OC sprawcy

  1. Czy mogę wynająć z OC sprawcy samochód wyższej klasy niż mój?

    Jeżeli na własną rękę wynajmiesz droższy samochód, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zwróci ci tylko stawkę za klasę twojego pojazdu. Np. masz samochód klasy B, za który ubezpieczyciel zwraca 75 zł za dobę, a ty wypożyczysz samochód z klasy D za 180 zł za dobę to różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
  2. Czy samochód zastępczy przysługuje w AC?

    Jeżeli ubezpieczyciel oferuje w zakresie AC samochód zastępczy to można z niego skorzystać. Jeżeli to ty jesteś sprawcą szkody i masz AC z wariantem samochodu zastępczego możesz mieć auto zastępcze na cały czas naprawy.
  3. Jakie dokumenty będą niezbędne w wypożyczalni?

    W przypadku, gdy korzystasz z samochodu zastępczego w formie bezgotówkowej w wypożyczalni, która współpracuje z towarzystwem to będzie ci niezbędny dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Trzeba znać także numer polisy oraz numer szkody.
Piotr Nowik
[Głosów: 46 Średnia: 4.3]