biuro@najtaniejuagenta.pl (22) 270 00 00

Ubezpieczenie auta – jakie jest obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

iana ubezpieczyciela OC dla samochodu

Ubezpieczenia komunikacyjne to nic innego jak polisy, które związane są z samochodem i jego pasażerami. Jedne z nich będą chronić sam pojazd, inne osoby w nim podróżujące. Jedną z nich musi posiadać każdy właściciel auta, a inne są dobrowolne.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu:

 • OC – polisa, którą musi mieć każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Ubezpieczenie auta jest całoroczne i chroni kierującego pojazdem, przed ponoszeniem konsekwencji finansowych spowodowania zdarzeń na drodze. Mówiąc krótko – sprawca nie martwi się tym, że będzie musiał wypłacać odszkodowania osobom poszkodowanym, ponieważ zajmie się tym ubezpieczyciel. OC, jeśli nie zostanie w porę wypowiedziane, przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Wszelkie aspekty tej polisy określa ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie auta:

 • AC – polisa, która chroni dany samochód, przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Obejmuje nie tylko szkody po wypadku, ale też te, które powstały w wyniku działania sił przyrody (np. gradu), bądź też osób trzecich (np. dewastacja, wybicie szyby, przebicie opon itp.). Polisy autocasco mogą mieć najróżniejszy zakres, w zależności od towarzystwa i wybranych przez klienta opcji. Ponieważ tego typu ubezpieczenia auta są regulowane przez poszczególne firmy, warto przed zakupem zapoznać się zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia.
 • Assistance – inaczej pomoc na drodze, to ubezpieczenie samochodu, które zapewnia wsparcie w przypadku różnych zdarzeń drogowych, począwszy od kolizji, a na awarii kończąc. Tego typu polisy o podstawowym zakresie (holowanie pojazdu po kolizji lub wypadku) często dodawane są bez opłat do OC, dla uatrakcyjnienia produktu. Za szerszy zakres assistance trzeba będzie już zapłacić, jednak jeżeli właściciel jeździ samochodem często i w dalekie trasy, to ubezpieczenie samochodu, może się bardzo przydać. W zależności od towarzystwa i wybranego przez siebie zakresu, może ona oferować m. in. holowanie po awarii, pomoc w otwarciu pojazdu po stracie lub zatrzaśnięciu kluczyków, dowóz paliwa, zapewnienie noclegu dla pasażerów uszkodzonego pojazdu, czy też dowóz brakujących części do warsztatu.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to ubezpieczenie auta chroniące kierowcę pojazdu oraz jego pasażerów w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w związku z poruszaniem się danym pojazdem. Ubezpieczenie to najczęściej gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli podróżujący zostaną poszkodowani w wyniku następujących sytuacji:
  • poruszanie się danym pojazdem (np. wypadek)
  • postojem pojazdu, np. na światłach
  • rozładunkiem i załadunkiem auta (np. pakowanie bagaży)
  • przerwą w podróży (krótki postój na odpoczynek)
  • naprawą pojazdu lub próbą naprawy na trasie przejazdu.

NNW jest szczególne ważne dla kierowcy pojazdu, ponieważ jeżeli będzie on sprawcą zdarzenia i ucierpi w nim, z OC nie otrzyma żadnego odszkodowania. NNW zapewnia wsparcie finansowe także dla  niego.

 • Ochrona opon – ubezpieczenie dodatkowe, które zapewnia pomoc w przykładu uszkodzenia opon. Często połączone jest z holowaniem do najbliższego wulkanizatora i pokryciem kosztów wymiany ogumienia na nowe
 • Ochrona szyb – dodawana najczęściej do ubezpieczenia OC, jednak występuje także w połączeniu z autocasco, aby w razie tego rodzaju uszkodzeń nie tracić zniżek AC. Chronione są szyby przednie, boczne oraz tylne, choć warto pamiętać, że polisa ta nie obejmuje szyb panoramicznych. Najczęściej można spotkać się z zapisami w OWU, że w przypadku uszkodzeń szyb bocznych oraz tylnej ubezpieczyciel pokryje naprawę lub wymianę w całości. Natomiast w przypadku szyby przedniej właściciel pojazdu będzie musiał pokryć część kosztów z własnej kieszeni.
 • Ochrona prawna – wsparcie prawne na wypadek konieczności dochodzenia swoich praw przed sądem, w związku ze sprawami odnoszącymi się do samochodu. Przykładowo: źle wykonana naprawa, uszkodzenie auta w myjni, bądź inna niefachowo wykonana usługa. W takich przypadkach kiedy sprawca lub sprawcy nie przyznają się do winy, a sprawa została skierowana do sądu, ubezpieczenie pokryje niezbędne koszty sądowe oraz wynajęcie adwokata. Warto mieć na uwadze, że ochrona nie działa kiedy toczy się spór z firma, w których zakupiło się polisę.

Sprawdź Ubezpieczenia Samochodu – OC AC NNW

[Głosów: 3 Średnia: 5]
scrolldown
530 000

Kierowców kupiło tanie OC/AC w naszej porównywarce.

70%

Użytkowników porównywarki znajduje tańsze OC/AC dzięki porównaniu cen.

200

Agentów w razie pytań, czeka na Ciebie pod telefonem.