Zielona Karta – gdzie wyjeżdżając za granicę będzie potrzebna w 2023 roku?

Planujesz wyjazd zagraniczny własnym samochodem? Sprawdź, czy nie będziesz potrzebować Zielonej Karty. Wyjaśniamy, dlaczego i gdzie jest potrzebna oraz jak uzyskać zieloną kartę.

Zieloną Kartę można dokupić do OC lub otrzymać w ramach polisy OC. Jeżeli jej potrzebujesz, musisz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Sprawdzimy, w jakich krajach jest potrzebna oraz podpowiemy co zrobić w sytuacji, gdy będziesz już w trasie, ale nie będziesz miał przy sobie Zielonej Karty.

Co to jest Zielona Karta i do czego służy?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy nazywany jest Zieloną Kartą, ze względu na kolor papieru, na którym był wydawany. W skrócie – to potwierdzenie faktu, że Twój samochód posiada ważne ubezpieczenie OC. Certyfikat Zielonej Karty chroni Cię przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas podróży samochodem. Co to dokładnie oznacza? To samo, co zwyczajne OC. Jeżeli wyrządzisz komuś szkodę, to ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie.

Należy pamiętać jednak, że Zielona Karta pojazdu zabezpiecza tylko osoby przez Ciebie pokrzywdzone. Za szkody własne (oraz Twojego samochodu) będziesz musiał zapłacić już ze swojej kieszeni (jeśli oczywiście wypadek był z Twojej winy). By mieć pełną opiekę, należy wykupić ubezpieczenie AC (podczas podróży może przydać się również assistance i NNW).

Od 1 lipca 2021 roku wprowadzono nowy kolor Zielonej Karty. Od tego momentu ważne są certyfikaty drukowane na białych kartkach. Od 2022 r. obowiązują wyłącznie te wzory. Warto o tym pamiętać, gdy wykupisz Zieloną Kartę i możesz zdziwić się, że nie jest zielona – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie można wyrobić Zieloną Kartę?

Tu akurat sprawa jest prosta. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wydaje swoim klientom Zieloną Kartę za darmo, a tylko w nielicznych trzeba za nią zapłacić niewielką sumę. By otrzymać ten dokument trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego nabyłeś polisę OC i wskazać okres, na jaki potrzebujesz certyfikat Zielonej Karty. Dokument zostanie przesłany pocztą tradycyjną lub można odebrać go u agenta ubezpieczeniowego. Zielona Karta jest wydawana w języku polskim, angielskim oraz francuskim.

Ile kosztuje uzyskanie Zielonej Karty?

Zielona Karta pojazdu zazwyczaj jest darmowa do OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają za nią dodatkową dopłatę. Zieloną Kartę można dokupić w trakcie trwania polisy OC. Sprawdźmy, jak jest w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych:

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy Zielona Karta jest za darmo do OC?
AccreditedNie, płatna dodatkowo 50 zł
AllianzNie, ale klient może dokupić Kartę za 19 zł
BalciaNie, płatna dodatkowo 25 zł
BenefiaTak
EuroinsTak
BeesafeTak
GeneraliTak
Link4Tak
Ergo HestiaNie, płatna dodatkowo ok. 20 zł
WienerNie, płatna dodatkowo ok. 20 zł
UniqaTak
TUZ UbezpieczeniaNie, składka ustalana indywidualnie z TUZ
ProamaTak
WartaNie, płatna dodatkowo, składka ustalana indywidualnie
CompensaTak
PZUTak

Przykład:

Pani Elżbieta wraz z rodziną wybrała się na wakacje do Czarnogóry swoim samochodem. Przed wyjazdem sprawdziła, że w Czarnogórze nie jest wymagana Zielona Karta. Pani Elżbieta nie planowała dalszych podróży. Jednak będąc już na miejscu, mąż pani Elżbiety zainteresował się miastem Szkodra w północnej Albanii. Rodzina postawiła tam pojechać spontanicznie. Niestety na granicy musieli wykupić OC graniczne, ponieważ nie wyrobili w Polsce Zielonej Karty. Mieli polisę w Compensie, gdzie Zielona Karta jest darmowa. Musieli jednak na granicy zapłacić 49 euro.

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

System Zielonej Karty działa w 48 krajach, w których działają biura narodowe zrzeszające firmy ubezpieczeniowe. W Polsce podmiotem odpowiedzialnym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Dzięki temu można liczyć na pomoc po stłuczce za granicą z autem zarejestrowanym poza Polską. Z powodu tego, że nie wszystkie 48 biur zawarło ze sobą Porozumienie Wielostronne w niektórych krajach oprócz certyfikatu OC, trzeba mieć też Zieloną Kartę.

W których krajach trzeba mieć Zieloną Kartę?

Zielona Karta obowiązuje w 10 krajach. Jeżeli o niej zapomnisz, musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Kraje, w których potrzebna jest Zielona Karta:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Macedonia Północna,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Do niedawna na liście państw, w których wymagana jest Zielona Karta znajdowała się Rosja i Białoruś. Jednak od 1 czerwca 2023 roku nie będzie można uzyskać w Polsce Zielonej Karty do tych krajów, ponieważ PBUK wypowiedział umowy dwustronne z Biurem Białoruskim i Biurem Rosyjskim. Aby wjechać na terytorium tych państw trzeba będzie kupić lokalne ubezpieczenie graniczne.

Czy kierowcy z Ukrainy muszą mieć w Polsce Zieloną Kartę?

Kierowcy z Ukrainy, którzy mają tam zarejestrowane auto muszą mieć albo Zieloną Kartę, albo wykupić ubezpieczenie graniczne. Na początku wojny trwającej w Ukrainie, czyli w 2022 r. przez określony czas cztery towarzystwa ubezpieczeniowe zaoferowały w ramach pomocy bezpłatne OC graniczne dla uchodźców. OC graniczne jest wystawiane na 30 dni. Obywatele Ukrainy mogli je wykupić w Allianz, Ergo Hestii, PZU i Warcie. Każde towarzystwo udostępniło infolinię i dzięki pomocy konsultanta można było wykupić polisę. Agenci byli także na przejściach granicznych, ale również na terenie całej Polski. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą nabyć OC graniczne już płatne na 30 dni lub dłużej.

W których krajach nie trzeba mieć Zielonej Karty?

W większości krajów Europejskich nie trzeba mieć Zielonej Karty. Planując trasę, pamiętaj, że choćbyś nawet na kilka kilometrów wjeżdżał do kraju, w którym jest wymagana Zielona Karta, a ty nie będziesz jej miał, trzeba będzie wykupić OC graniczne. To dodatkowy koszt.

Kraje w których nie potrzebna jest Zielona Karta:

 • Państwa Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy);
 • Andora,
 • Islandia,
 • Wyspy Owcze,
 • Liechtenstein,
 • Norwegia,
 • Serbia,
 • Szwajcaria,
 • San Marino,
 • Monako,
 • Wyspy Normandzkie,
 • Wyspy Man,
 • Gibraltar,
 • Wielka Brytania,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Czarnogóra.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne bez Zielonej Karty?

Zielona Karta jest najczęściej wydawana za darmo do OC. Dzięki porównywarce OC można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Można wybrać także najlepszy wariant dla siebie. Wystarczy tylko zaznaczyć, że w zakresie ma być także Zielona Karta. Jednak, gdy przegapisz zakup Zielonej Karty, jest możliwość wjazdu do państw, gdzie ten dokument obowiązuje. Możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Tyle, że nie jest ono tanie. Co prawda, w Mołdawii to tylko 4,5 euro za 15 dni (lub 7 euro za 30 dni), ale już np. w Maroku 57 lub 88 euro. Generalnie musisz liczyć się z niepotrzebnym wydatkiem (w końcu Zielona Karta pojazdu na ogół jest darmowa) w wysokości od kilkudziesięciu do ponad 200 zł. Sprawdźmy w tabeli, jakie są koszty ubezpieczenia granicznego.

KrajCena ubezpieczenia granicznego na 15 dniCena ubezpieczenia granicznego na 30 dni
Albania49 euro65 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia Północna50 euro70 euro
Turcja42 euro42 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Cały cennik ubezpieczeń granicznych można sprawdzić na stronie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych: https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu.

Jeszcze inaczej wygląda sprawa w Kosowie, gdzie nie jest respektowane ani OC, ani ubezpieczenie Zielona Karta, więc tam jesteśmy skazani na ubezpieczenie graniczne w cenie 30 lub 41 euro. Podobnie ma się sytuacja z Rosją i Białorusią, gdzie także od 1 czerwca 2023 roku trzeba kupić ubezpieczenie graniczne.

Przykład:

Pani Marta wraz z rodziną wybrała się w podróż samochodem po Europie. Ich celem była Bułgaria. Nie potrzebowali więc Zielonej Karty. Jednak będąc już na miejscu, wpadli na pomysł, aby zwiedzić sąsiadującą Turcję. Niestety musieli wykupić OC graniczne, co kosztowało ich 42 euro. Gdyby w Polsce wykupili Zieloną Kartę do OC, mogliby wjechać do Turcji bez dopłaty.

Bibliografia:

 • Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa: https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2069_u.htm
 • PBUK – System Zielonej Karty: https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu

Zielona Karta – co warto wiedzieć?

 1. Zielona Karta jest potwierdzeniem ważnego ubezpieczenia OC.
 2. Tylko w 10 państwach wymagana jest Zielona Karta. Są to m.in. Turcja, Maroko, Macedonia Północna.
 3. Zielona Karta jest wydawana za darmo lub za niewielką opłatą w towarzystwie, w którym było zakupione OC.
 4. Jeżeli nie masz Zielonej Karty, możesz wykupić OC graniczne, przekraczając granice określonych państw.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o Zieloną Kartę:

 1. Czym jest Zielona Karta?

  Zielona Karta, znana również jako Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i pełni kluczową rolę w krajach, gdzie jej obecność jest wymagana. Stanowi ona ważne potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC dla danego pojazdu. Dzięki temu dokumentowi kierowcy mają możliwość legalnego podróżowania za granicą i cieszenia się spokojnym wyjazdem. Zielona Karta zapewnia pewność, że pojazd jest ubezpieczony zgodnie z przepisami danego kraju i pozwala na uniknięcie niepotrzebnych trudności w razie kontroli drogowej czy zaistnienia wypadku.
 2. Na czym polega działanie Zielonej Karty?

  Zielona Karta pełni kluczową rolę w przypadku, gdy polski kierowca jest zaangażowany w wypadek lub kolizję drogową za granicą. Jest ona potwierdzeniem, że posiada on ważne ubezpieczenie OC w Polsce. Dzięki temu sprawcy zdarzenia będą mieli łatwiejszy dostęp do formalności związanych z rozpatrzeniem i likwidacją szkody na podstawie polisy OC. Ponadto, Zielona Karta jest nieoceniona podczas kontroli drogowych, gdzie potwierdza, że kierowca jest ubezpieczony i spełnia wymagane standardy.
 3. Czy Zielona Karta jest niezbędna?

  W większości krajów europejskich kierowcy z Polski nie są zobowiązani do posiadania Zielonej Karty. Wystarczy mieć przy sobie papierowe potwierdzenie wykupionego ważnego ubezpieczenia OC. Jednak warto zaznaczyć, że istnieją kraje, w których Zielona Karta jest wymagana. Tak jest w przypadku Albanii, Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Macedonii Północnej, Maroka, Mołdawii, Tunezji, Turcji i Ukrainy. W tych miejscach posiadanie Zielonej Karty jest niezbędne, aby móc legalnie podróżować samochodem i cieszyć się spokojem oraz bezpieczeństwem podczas wyjazdu.
 4. Jaki jest czas oczekiwania na wydanie Zielonej Karty?

  Okres oczekiwania na wydanie Zielonej Karty różni się w zależności od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby uniknąć niepotrzebnych trudności z uzyskaniem tego dokumentu, zaleca się złożenie wniosku co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem za granicę samochodem. Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe dostarczają Zieloną Kartę pocztą, podczas gdy inne przygotowują ją od ręki w swoich placówkach. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej lub poprzez kontakt z infolinią naszego konkretnego ubezpieczyciela.
 5. Jaka jest ważność Zielonej Karty?

  Okres ważności Zielonej Karty może być zróżnicowany w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Możliwe jest wyrobienie Zielonej Karty na okres minimum 15 dni, a maksymalnie na 12 miesięcy, czyli do wygaśnięcia polisy OC pojazdu. Właściciel pojazdu ma możliwość samodzielnego ustalenia, na jaki czas potrzebuje tego dokumentu, kontaktując się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Dzięki temu można dostosować ważność Zielonej Karty do planowanej długości podróży.
 6. Jak uzyskać Zieloną Kartę pojazdu?

  Zieloną Kartę może otrzymać każdy posiadacz pojazdu, który planuje podróż samochodem za granicę. Aby ją uzyskać, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w swoim obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym posiada się aktywną polisę OC. Procedura jest zazwyczaj prosta i nie wymaga specjalnych dodatkowych formalności. Po uzyskaniu Zielonej Karty, kierowca może ma pewność, że posiada ważne ubezpieczenie OC. To niezastąpiony dokument, który może ułatwić załatwienie formalności w razie zdarzenia drogowego.
 7. Jakie konsekwencje wynikają z braku Zielonej Karty?

  W przypadku podróży samochodem do kraju, gdzie wymagana jest Zielona Karta, a kierowca nie posiada tego dokumentu, będzie musiał podjąć działanie, aby dostosować się do wymogów. Zamiast tego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, konieczne będzie wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego. Jest to rozwiązanie pozwalające na legalne przekroczenie granicy i zapewnienie ubezpieczenia pojazdu podczas pobytu w danym kraju.
 8. Jak postępować z elektroniczną Zieloną Kartą?

  Od 1 lipca 2021 roku, możliwe jest otrzymanie elektronicznej Zielonej Karty od ubezpieczyciela na adres e-mail. W przypadku otrzymania takiego dokumentu, należy go wydrukować na białej kartce formatu A4 i zawsze posiadać przy sobie podczas wjazdu do krajów, gdzie wymagana jest Zielona Karta. Elektroniczna wersja tego dokumentu ma taką samą ważność, jak tradycyjna wersja papierowa, dlatego też pełni taką samą funkcję w kontekście potwierdzenia posiadania ważnego ubezpieczenia OC w Polsce. Dzięki temu kierowca może legalnie podróżować, mając pewność, że spełnia wszelkie wymogi stawiane przez obowiązujące przepisy danego kraju.
 9. Czy oprócz Zielonej Karty potrzebna jest jeszcze inna polisa na wyjazd za granicę?

  W każdej dalszej podróży przyda się zapewne assistance. Naprawa na miejscu czy holowanie do warsztatu może być bardzo pomocne szczególnie w obcym kraju. Warto więc wykupić taką ochronę. Dodatkowo na czas podróżny należy pomyśleć o polisie na koszty leczenia czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym.
 10. W jakim języku jest wydawana Zielona Karta?

  Certyfikat Zielonej Karty może być wydany w języku polskim, angielskim i francuskim. Wielojęzyczność dokumentu z pewnością pomoże w przypadku kolizji za granicą.
 11. Co zrobić jeśli nie mam Zielonej Karty?

  W przypadku braku posiadania Zielonej Karty podczas podróży własnym samochodem do krajów, które nie uznają polskiej polisy OC, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego przed przekroczeniem granicy. Zazwyczaj jest to możliwe do zrealizowania na miejscu, bezpośrednio na przejściu granicznym. Warto jednak zaznaczyć, że Kosowo również nie honoruje Zielonej Karty, dlatego aby wjechać na jego terytorium autem, niezbędne jest zakupienie ubezpieczenia granicznego. Możliwe są dwie opcje: ubezpieczenie na 15 dni, kosztujące 30 euro lub ubezpieczenie na 30 dni, które jest dostępne za 41 euro.
 12. Co robić w przypadku utraty Zielonej Karty?

  W sytuacji, gdy przypadkowo utracisz Zieloną Kartę, warto złożyć pisemny wniosek o wydanie duplikatu w swoim obecnym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz aktywną polisę OC. Warunki i procedury dotyczące wystawienia duplikatu Zielonej Karty mogą się różnić w zależności od danego ubezpieczyciela. Niektórzy mogą nakładać dodatkowe opłaty manipulacyjne, a także zależeć od pozostałego okresu ważności umowy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Warto jednak jak najszybciej podjąć działania, aby uniknąć potencjalnych komplikacji podczas podróży za granicę.
 13. Czy Wielka Brytania wymaga posiadania Zielonej Karty po Brexicie?

  Dnia 30 lipca 2021 roku, Komisja Europejska dokonała przedłużenia członkostwa Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ta korzystna decyzja sprawiła, że polscy podróżujący samochodem na Wyspy Brytyjskie nie są już zobligowani do uzyskiwania Zielonej Karty. Teraz wystarczy jedynie posiadać przy sobie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC, zakupionej w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym.
 14. Do niedawna do Bośni i Hercegowiny była potrzebna Zielona Karta. Dlaczego się to zmieniło?

  Tak, kiedyś Zielona Karta była niezbędna w Bośni i Hercegowinie. Zmieniło się to od 19 października 2020 roku, ponieważ kraj ten został przyjęty do Porozumienia Wielostronnego. Oznacza to, że w tym państwie wystarczy sama polisa OC.
 15. Od kiedy działa system Zielonej Karty?

  Działanie Systemu Zielonej Karty jest datowane od 1 stycznia 1953 r. System Zielonej Karty ma na celu zapewnienie odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych pojazdów zarejestrowanych za granicami kraju. Dzięki temu nie trzeba wykupować dodatkowego ubezpieczenia na granicy każdego państwa, przez które się przejeżdża.
 16. Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

  Zielona Karta nie jest jak polisa OC, którą można ponownie wydrukować. Jeżeli zgubisz Zieloną Kartę, możesz wystąpić do towarzystwa o jej duplikat. Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady, co do wystawienia duplikatu. Trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem. Warto jednak pamiętać, że zawsze jest możliwość uzyskania takiego dokumentu.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 10 Średnia: 4.2]