Piotr Nowik

Piotr Nowik | 22 września 2022

Zielona Karta – gdzie wyjeżdżając za granicę będzie potrzebna w 2022 roku?

scrolldown Zielona Karta

Planujesz wyjazd zagraniczny własnym samochodem? Sprawdź, czy nie będziesz potrzebować tzw. Zielonej Karty. Podpowiadamy przed czym chroni to ubezpieczenie, gdzie obowiązuje i jak je zdobyć.

Zielona Karta 2022 – co warto wiedzieć?

 1. Zielona Karta jest potwierdzeniem ważnego ubezpieczenia OC.
 2. Tylko w 12 państwach wymagana jest Zielona Karta. Są to m.in. Turcja, Maroko, Białoruś.
 3. Zielona Karta jest wydawana za darmo lub za niewielką opłatą w towarzystwie, w którym było zakupione OC.
 4. Jeżeli nie masz Zielonej Karty, możesz wykupić OC graniczne, przekraczając granice określonych państw.

Co to Zielona Karta? Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy nazywany jest Zieloną Kartą, ze względu na kolor papieru, na którym był wydawany. W skrócie – to potwierdzenie faktu, że Twój samochód posiada ważne ubezpieczenie OC.

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

Zielona Karta w 2022 r. nie jest potrzebna w:

 • państwach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy);
 • Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, San Marino, Monako, Wyspach Owczych, Wyspach Normandzkich, Wyspach Man, Gibraltarze, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze.

Zieloną Kartę musisz mieć w 2022 r., jeśli zamierzasz pokonać choćby kilometr po drogach:

 • Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Iranu, Izraela, Macedonii Północnej, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Do czego służy Zielona Karta?

Certyfikat Zielonej Karty chroni Cię przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas podróży samochodem. Co to dokładnie oznacza? To samo, co zwyczajne OC. Jeżeli wyrządzisz komuś szkodę, to ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie.

Należy pamiętać jednak, że Zielona Karta pojazdu zabezpiecza tylko osoby przez Ciebie pokrzywdzone. Za szkody własne (oraz Twojego samochodu) będziesz musiał zapłacić już ze swojej kieszeni (jeśli oczywiście wypadek był z Twojej winy). By mieć pełną opiekę, należy wykupić ubezpieczenie AC (podczas podróży może przydać się również ASS i NNW).

Od 1 lipca 2021 roku wprowadzono nowy kolor Zielonej Karty. Od tego momentu ważne są certyfikaty drukowane na białych kartkach. Od 2022 r. obowiązują wyłącznie te wzory. Warto o tym pamiętać, gdy wykupisz Zieloną Kartę i możesz zdziwić się, że nie jest zielona – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Skąd wziąć Zieloną Kartę?

Tu akurat sprawa jest prosta. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wydaje swoim klientom Zieloną Kartę za darmo, a tylko w nielicznych trzeba za nią zapłacić niewielką sumę. By otrzymać ten dokument trzeba tylko zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego nabyliśmy polisę OC i wskazać okres, na jaki potrzebujemy certyfikat Zielonej Karty. Minimalny to 15 dni, maksymalny – rok.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Zielona Karta pojazdu zazwyczaj jest darmowa do OC. Niektóre towarzystwa pobierają za nią dodatkową dopłatę. Zieloną Kartę można dokupić w trakcie trwania polisy OC. Sprawdźmy, jak jest w poszczególnych towarzystwach:

·        Accredited Europe – płatne dodatkowo 50 zł,

·        Allianz – płatne dodatkowo 19 zł,

·        Balcia – płatne dodatkowo 25 zł,

·        Ergo Hestia – płatne dodatkowo około 20 zł,

·        TUZ – płatne dodatkowo (cena ustalana indywidualnie),

·        Wiener – płatne dodatkowo 20 zł,

·        Warta – płatne dodatkowo (składka ustalana indywidualnie – składka bazowa od 0 do nawet 10 500 zł w zależności od rodzaju pojazdu, strefy taryfowej, historii szkodowości posiadacza pojazdu).

Towarzystwa, które oferują Zieloną Kartę bezpłatnie:

·        Aviva,

·        Benefia,

·        Beesefe,

·        Compensa,

·        Generali,

·        Link4,

·        Proama,

·        PZU,

·        Trasti,

·        Uniqa.

Jak długo trwa wydanie Zielonej Karty?

W niektórych towarzystwach można uzyskać Zieloną Kartę od ręki. Jednak w nielicznych towarzystwach trzeba zamówić Zieloną Kartę i jest ona wysyłana pocztą tradycyjną. Jest to problem dla osób, które zdecydowały się na podróż z dnia na dzień. Nie ma wtedy czasu na oczekiwanie na dokument. A w podróży trzeba mieć fizyczny dokument, nie wystarczy skan czy zdjęcie w telefonie.

Jak długo jest ważna Zielona Karta?

Minimalny czas, na jaki może zostać wystawione ubezpieczenie Zielona Karta to 15 dni, a maksymalny to 12 miesięcy zgodnie z okresem OC. Niektóre towarzystwa uzależniają ochronę od wpłaty całkowitej składki. Dopiero po opłaceniu ubezpieczyciel udziela ochrony.

Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

Zielona Karta nie jest jak polisa OC, którą można ponownie wydrukować. Jeżeli zgubisz Zieloną Kartę, możesz wystąpić do towarzystwa o jej duplikat. Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady, co do wystawienia duplikatu. Trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem. Warto jednak pamiętać, że zawsze jest możliwość uzyskania takiego dokumentu.

Co to jest OC graniczne?

Co w sytuacji, gdy nie masz Zielonej Karty? Sprawa nie jest przegrana, ale kosztowna. Na granicach państw, gdzie ten dokument obowiązuje, można wykupić ubezpieczenie graniczne. Tyle, że nie jest ono tanie. Co prawda, w Mołdawii to tylko 4,5 euro za 15 dni (lub 7 euro za 30 dni), ale już np. w Maroku 57 lub 88 euro. Generalnie musisz liczyć się z niepotrzebnym wydatkiem (w końcu Zielona Karta pojazdu na ogół jest darmowa) w wysokości od kilkudziesięciu do ponad 200 zł.

Cały cennik ubezpieczeń granicznych można sprawdzić na stronie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych https://www.pbuk.pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu

Jeszcze inaczej wygląda sprawa w Kosowie, gdzie nie jest respektowane ani OC, ani ubezpieczenie Zielona Karta, więc tam jesteśmy skazani na ubezpieczenie graniczne w cenie 30 lub 41 euro.

Przykład:

Pani Marta wraz z rodziną wybrała się na podróż samochodem po Europie. Ich celem była Bułgaria. Nie potrzebowali więc Zielonej Karty. Jednak będąc już na miejscu, wpadli na pomysł, aby zwiedzić sąsiadującą Turcję. Niestety musieli wykupić OC graniczne, co kosztowało ich 42 euro. Gdyby w Polsce wykupili Zieloną Kartę do OC, mogliby wjechać do Turcji bez dopłaty.

Czy warto wykupić Zieloną Kartę?

Znamy osoby, które na wszelki wypadek zawsze wyrabiają Zieloną Kartę, bo – jak mówią – nie wiadomo gdzie i kiedy los ich rzuci. Może aż tak przezornym nie trzeba być, ale podczas planowania wyjazdu zagranicznego warto rzucić okiem na trasę przejazdu oraz miejsca, które przy okazji można odwiedzić, aby sprawdzić, czy czasem nie należy tam mieć Zielonej Karty.

Jak kupić tanie OC z assistance mini i Zieloną Kartą?

Jeżeli masz w planach podróż, Zieloną Kartę najlepiej kupić od razu z OC, zwłaszcza dlatego, że w większości towarzystw jest ona darmowa. Potem przed wyjazdem nie musisz się już martwić wykupieniem Zielonej Karty. Szczególnie dlatego, że w niektórych towarzystwach trzeba czekać na dokument, który przyjdzie pocztą tradycyjną. Warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu, możesz poznać oferty różnych ubezpieczycieli. Sprawdzisz nie tylko OC, ale też kto oferuje Zieloną Kartę za darmo oraz np. mini assistance. Tak zrobił pan Waldemar, który ma Toyotę Prius 1.5 z 2009 roku i bezszkodowy przebieg ubezpieczenia od 8 lat.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Gdyni?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
397,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
488,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
547,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
673,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
789,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 39-latka z Gdyni?
Balcia Insurance
397,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
488,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
547,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
673,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
789,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 22.02.2022 r., Toyota Prius 1.5 z 2009 roku

Dzięki porównywarce OC można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Można wybrać także najlepszy wariant dla siebie. Wystarczy tylko zaznaczyć, że w zakresie ma być także mini assistance i ubezpieczenie Zielona Karta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o Zieloną Kartę

 1. Czy oprócz Zielonej Karty potrzebna jest jeszcze inna polisa na wyjazd za granicę?

  W każdej dalszej podróży przyda się zapewne assistance. Naprawa na miejscu czy holowanie do warsztatu może być bardzo pomocne szczególnie w obcym kraju. Warto więc wykupić taką ochronę. Dodatkowo na czas podróżny należy pomyśleć o polisie na koszty leczenia czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym.
 2. W jakim języku jest wydawana Zielona Karta?

  Certyfikat Zielonej Karty może być wydany w języku polskim, angielskim i francuskim. Wielojęzyczność dokumentu z pewnością pomoże w przypadku kolizji za granicą.
 3. Do niedawna do Bośni i Hercegowiny była potrzebna Zielona Karta. Dlaczego się to zmieniło?

  Tak, kiedyś Zielona Karta była niezbędna w Bośni i Hercegowinie. Zmieniło się to od 19 października 2020 roku, ponieważ kraj ten został przyjęty do Porozumienia Wielostronnego. Oznacza to, że w tym państwie wystarczy sama polisa OC.
 4. Od kiedy działa system Zielonej Karty?

  System Zielonej Karty działa od 1 stycznia 1953 r. i ma na celu zapewnienie odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych pojazdów zarejestrowanych za granicami kraju. Dzięki temu nie trzeba wykupować dodatkowego ubezpieczenia na granicy każdego państwa, przez które się przejeżdża.
Piotr Nowik
[Głosów: 9 Średnia: 4.2]