Piotr Nowik

Piotr Nowik | 28 września 2021

Ubezpieczenie direct – czym jest?

scrolldown ubezpieczenie direct co to jest

Wielu kierowców korzysta z ubezpieczeń direct, które można kupić przez internet lub telefon. Jest to dobre, szybkie i tanie rozwiązanie. Podpowiemy, czym direct różni się od tradycyjnych polis i czy opłaca się z niego korzystać.

Ubezpieczenie direct – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie direct można zawrzeć przez internet lub telefon.
 2. Po zakupie ubezpieczenia direct, umowę otrzymamy na wskazany adres e-mail.
 3. Ubezpieczenie direct można zawrzeć bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.
 4. Najwygodniej kupić ubezpieczenie direct w kalkulatorze OC/AC.

W kwestii ubezpieczenia OC kierowcy szukają coraz lepszych ofert. Dzięki ubezpieczeniom direct mogą je uzyskać. Różnią się one od tradycyjnych polis wyłącznie kanałem sprzedaży – można je kupić przez internet lub telefon. Sprawdzimy, jak kupić polisę online oraz gdzie szukać najtańszych ofert.

Czym jest ubezpieczenie direct?

Ubezpieczenia, które są zawierane przez telefon lub internet nazywa się ubezpieczeniami direct. Jest to zdecydowanie prostsza i szybsza opcja kupowania OC. W sieci można znaleźć także kalkulator OC AC, w którym w jednym miejscu można porównać składki u różnych ubezpieczycieli.

Kanał sprzedaży direct rozwinął się w ostatnich latach, w których nastąpił wzrost cyfryzacji. Zakup przez internet czy telefon wymaga zdecydowanie mniej czasu niż wybranie się do stacjonarnej placówki ubezpieczyciela. Plusem są także zniżki, które można uzyskać wyłącznie przez internet czy telefon. Dzięki sprzedaży online ubezpieczyciele ograniczają dokumentację papierową, co przedkłada się na niższe ceny OC.

Jakie są formalności przy ubezpieczeniu direct?

Korzystanie z kalkulatora OC/AC wymaga od kierowcy więcej samodzielności. Musi on sam wprowadzić wszystkie dane – swoje i swojego samochodu. Warto być dokładnym, aby ubezpieczyciel nie dokonał rekalkulacji składki.

W przypadku AC przy podaniu nieprawidłowych danych konsekwencją może być nawet odmowa wypłaty odszkodowania. Jednak zaletą korzystania z internetowego zakupu polisy jest brak ograniczenia czasowego. Umowę ubezpieczenia samochodu możesz zawrzeć każdego dnia o dowolnej porze, nawet w nocy.

Aby rozpocząć zakup ubezpieczenia direct, należy:

 • Skontaktować się z infolinią towarzystwa lub wejść na stronę kalkulatora OC/AC, przedstawić wszystkie dane niezbędne do wyliczenia składki. Po otrzymaniu oferty przy dodatkowych ubezpieczeniach, tj. jak AC, NNW czy assistance warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby świadomie podjąć decyzję o wyborze wariantu.
 • Zawrzeć umowę, czyli wybrać zakres, potwierdzić znajomość Ogólnych Warunków Ubezpieczenia oraz opłacić składkę.
 • Pobrać polisę ze skrzynki e-mail. Ubezpieczyciel w ciągu kilkunastu minut prześle polisę wraz z niezbędnymi dokumentami na skrzynkę odbiorczą. Można pobrać potwierdzenie zawarcia umowy.

Zawarcie polisy przez internet jest akceptowaną formą zakupu OC. Ubezpieczyciel prześle informacje o nowej polisie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) i możesz spokojnie poruszać się po drodze. Aktualnie nie trzeba wozić ze sobą certyfikatu ubezpieczenia OC, jednak nie zaszkodzi go mieć przy sobie. Choćby w razie kolizji czy awarii systemu przy kontroli policyjnej.

Czy polisa direct może być tańsza niż standardowa?

Zdecydowanie tak. Dzięki kanałowi sprzedaży direct możesz w jednym miejscu porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać najtańszą. Udając się do jednej placówki ubezpieczyciela poznasz ofertę mniejszej liczby firm ubezpieczeniowych i najtańsza oferta może ci umknąć. Oferty ubezpieczenia direct zawierają także zniżki dla kierowców kupujących polisy online. Właściciele samochodów mogą też liczyć na dodatki do OC, np. assistance.

Sprawdźmy, ile zapłaciłby 41-letni kierowca z Zielonej Góry, który ma prawo jazdy od 20 lat, jeździ w ostatnich latach bezszkodowo, jest właścicielem Opla Astry z 2011 roku z silnikiem benzynowym 1.6.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Zielonej Góry?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
376,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
399,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
418,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
511,00 zł* rata od 0 zł
4Life Direct
OC
AC
Assistance
NNW
697,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Zielonej Góry?
Uniqa
350,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
376,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
399,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
418,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
511,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
4Life Direct
697,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja 25.09.2021 r., Opel Astra 1.6 z 2011 r.

Jak można zauważyć, gdyby kierowca poznał ofertę tylko jednego ubezpieczyciela, mógłby przepłacić za OC nawet 347 zł. Warto pamiętać, ze zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, ponieważ reguluje go ustawa. Jeżeli chodzi o AC, warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne i każdy ubezpieczyciel oferuje indywidualny zakres ochrony.

Jakie są zalety i wady zakupu polisy direct?

Jedną z największych zalet ubezpieczeń direct jest swoboda przy zawieraniu umowy. Nie trzeba umawiać się z agentem ubezpieczeniowym, czy czekać w kolejkach w placówce ubezpieczyciela. Polisę można zakupić w dowolnym miejscu i czasie przez internet – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Przeszkodą w zawarciu ubezpieczenia direct może być problem ze znalezieniem danych do kalkulatora. Jednak, gdy masz przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, bez trudu sobie poradzisz. Jeżeli posiadasz Profil Zaufany możesz zalogować się do usługi „Mój pojazd” za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel i tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Przy zawarciu skomplikowanych ubezpieczeń ich zakup przez internet może być utrudniony. Jednak w przypadku polis komunikacyjnych warto skorzystać z tego rozwiązania i narzędzi takich jak kalkulator OC/AC online, który został do tego specjalnie przystosowany.

Czym różnią się polisy direct od tych zakupionych u agenta?

Z zakupem polisy wiąże się wiele aspektów. Porównajmy tradycyjne zawarcie polisy ze zdalnym direct.

 • Wygoda zakupuubezpieczenie direct można zawrzeć w dowolnym miejscu i czasie, u agenta są wyznaczone godziny oraz istnieje możliwość czekania na spotkanie.
 • Różne oferty ubezpieczenia – zdalne szukanie ofert ubezpieczenia umożliwia porównanie propozycji kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu, natomiast agent często jest przedstawicielem jednego towarzystwa lub ma w ofercie zdecydowanie mniej firm ubezpieczeniowych.
 • Forma płatności – zawierając polisę zdalnie, możesz zapłacić poprzez szybkie płatności lub przelew, u agenta możesz zapłacić gotówką lub przelewem.
 • Pomoc specjalisty – w razie problemów warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby, będąc u agenta można zaczerpnąć rady od niego, natomiast przy kalkulatorze online można zadzwonić na infolinię, gdzie także znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.
 • Dokumentacja – zawierając polisę zdalnie, dokumenty otrzymasz pocztą elektroniczną, nie musisz nawet ich drukować, natomiast u agenta otrzymasz polisę w formie papierowej.
 • Obsługa posprzedażowa – jeżeli zawarłeś polisę online i podałeś swoje dane kontaktowe, możesz liczyć na przypomnienie w przyszłym roku o kończącej się umowie ubezpieczenia, u agenta będzie podobnie, jednak możesz liczyć także na pomoc przy zgłoszeniu szkód lub w innych sprawach.

OC online – gdzie najlepiej kupić polisę?

Towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają na stronach internetowych kalkulatory do wyliczenia składki. Warto jednak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, ponieważ w jednym miejscu, raz wprowadzając dane, można porównać oferty wielu ubezpieczycieli i wybrać najlepszą dla siebie. Niektóre porównywarki, oprócz kalkulatorów komunikacyjnych mają także możliwość sprawdzenia ofert na ubezpieczenie nieruchomości, podróży czy życia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie direct

Czy z zakupu ubezpieczenia direct można zrezygnować?

Tak. Przy zakupie ubezpieczenia przez internet lub telefon, można od niego odstąpić w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy. Można to zrobić bez podawania przyczyny informując towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jaka jest podstawa prawna odstąpienia od zakupu ubezpieczenia direct?

Art. 40 ust. 2 Ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

Czy trzeba ponieść jakieś koszty za odstąpienie od ubezpieczenia direct?

To zależy. Jeśli umowa ubezpieczenia samochodu zaczęła już obowiązywać, a jednocześnie w ciągu 30 dni od niej odstąpisz, ubezpieczyciel ma prawo naliczyć składkę za okres, w którym auto było objęte ochroną OC.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]