Ubezpieczenie direct – czym jest?

Wielu kierowców korzysta z ubezpieczeń direct, które można kupić przez internet lub telefon. Jest to dobre, szybkie i tanie rozwiązanie. Podpowiemy, czym direct różni się od tradycyjnych polis i czy opłaca się z niego korzystać.

W kwestii ubezpieczenia OC kierowcy szukają coraz lepszych ofert. Dzięki ubezpieczeniom direct mogą je uzyskać. Różnią się one od tradycyjnych polis wyłącznie kanałem sprzedaży – można je kupić przez internet lub telefon. Sprawdzimy, jak kupić polisę online oraz gdzie szukać najtańszych ofert.

Czym jest ubezpieczenie direct?

Ubezpieczenia, które są zawierane przez telefon lub internet nazywa się ubezpieczeniami direct. Jest to zdecydowanie prostsza i szybsza opcja kupowania OC. W sieci można znaleźć także kalkulator OC AC, w którym w jednym miejscu można porównać składki u różnych ubezpieczycieli.

Kanał sprzedaży direct rozwinął się w ostatnich latach, w których nastąpił wzrost cyfryzacji. Zakup OC przez internet czy telefon wymaga zdecydowanie mniej czasu niż wybranie się do stacjonarnej placówki ubezpieczyciela. Plusem są także zniżki, które można uzyskać wyłącznie przez internet czy telefon. Dzięki sprzedaży online ubezpieczyciele ograniczają dokumentację papierową, co przedkłada się na niższe ceny OC.

Jakie są formalności przy ubezpieczeniu direct?

Korzystanie z kalkulatora OC/AC wymaga od kierowcy więcej samodzielności. Musi on sam wprowadzić wszystkie dane – osobowe i swojego samochodu. Warto być dokładnym, aby ubezpieczyciel nie dokonał rekalkulacji składki.

W przypadku AC przy podaniu nieprawidłowych danych konsekwencją może być nawet odmowa wypłaty odszkodowania. Jednak zaletą korzystania z internetowego zakupu polisy jest brak ograniczenia czasowego. Umowę ubezpieczenia samochodu możesz zawrzeć każdego dnia o dowolnej porze, nawet w nocy.

Aby rozpocząć zakup ubezpieczenia direct, należy:

 • Skontaktować się z infolinią towarzystwa lub wejść na stronę kalkulatora OC i AC, podać wszystkie dane niezbędne do wyliczenia składki. Po otrzymaniu oferty przy dodatkowych ubezpieczeniach, tj. jak AC, NNW czy assistance warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby świadomie podjąć decyzję o wyborze wariantu.
 • Zawrzeć umowę, czyli wybrać zakres, potwierdzić znajomość Ogólnych Warunków Ubezpieczenia oraz opłacić składkę.
 • Pobrać polisę ze skrzynki e-mail. Ubezpieczyciel w ciągu kilkunastu minut prześle polisę wraz z niezbędnymi dokumentami na skrzynkę odbiorczą. Można pobrać potwierdzenie zawarcia umowy.

Zawarcie polisy przez internet jest akceptowaną formą zakupu OC. Ubezpieczyciel prześle informacje o nowej polisie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) i możesz spokojnie poruszać się po drodze. Aktualnie nie trzeba wozić ze sobą certyfikatu ubezpieczenia OC, jednak nie zaszkodzi go mieć przy sobie. Choćby w razie kolizji czy awarii systemu przy kontroli policyjnej.

Czy polisa direct może być tańsza niż standardowa?

Zdecydowanie tak. Dzięki kanałowi sprzedaży direct możesz w jednym miejscu porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać najtańszą. Udając się do jednej placówki ubezpieczyciela poznasz ofertę mniejszej liczby firm ubezpieczeniowych i najtańsza oferta może ci umknąć. Oferty ubezpieczenia direct zawierają także zniżki dla kierowców kupujących polisy online. Właściciele samochodów mogą też liczyć na dodatki do OC, np. assistance.

Sprawdźmy, ile zapłaciłby 41-letni kierowca z Zielonej Góry, który ma prawo jazdy od 20 lat, jeździ w ostatnich latach bezszkodowo, jest właścicielem Opla Astry z 2011 roku z silnikiem benzynowym 1.6.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Zielonej Góry?
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
335,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
351,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
458,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
548,00 zł*
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
685,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
875,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 41-latka z Zielonej Góry?
Link4
335,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
351,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
458,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
548,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
685,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
875,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja 17.11.2022 r., Opel Astra 1.6 z 2011 r.

Jak można zauważyć, gdyby kierowca poznał ofertę tylko jednego ubezpieczyciela, mógłby przepłacić za OC nawet 540 zł. Warto pamiętać, ze zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, ponieważ reguluje go ustawa. Jeżeli chodzi o AC, warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne i każdy ubezpieczyciel oferuje indywidualny zakres ochrony.

Jakie są zalety i wady zakupu polisy direct?

Jedną z największych zalet ubezpieczeń direct jest swoboda przy zawieraniu umowy. Nie trzeba umawiać się z agentem ubezpieczeniowym, czy czekać w kolejkach w placówce ubezpieczyciela. Polisę można zakupić w dowolnym miejscu i czasie przez internet – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Przeszkodą w zawarciu ubezpieczenia direct może być problem ze znalezieniem danych do kalkulatora. Jednak, gdy masz przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny, bez trudu sobie poradzisz. Jeżeli posiadasz Profil Zaufany możesz zalogować się do usługi „Mój pojazd” za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel i tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Przy zawarciu skomplikowanych ubezpieczeń ich zakup przez internet może być utrudniony. Jednak w przypadku polis komunikacyjnych warto skorzystać z tego rozwiązania i narzędzi takich jak kalkulator OC/AC online, który został do tego specjalnie przystosowany.

Czym różnią się polisy direct od tych zakupionych u agenta?

Z zakupem polisy wiąże się kilka czynników. Porównajmy tradycyjne zawarcie umowy ubezpieczenia ze zdalnym direct.

 • Wygoda zakupu – ubezpieczenie direct można zawrzeć w dowolnym miejscu i czasie, u agenta są wyznaczone godziny oraz istnieje możliwość czekania na spotkanie.
 • Różne oferty ubezpieczenia – zdalne szukanie ofert ubezpieczenia umożliwia porównanie propozycji kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu, natomiast agent często jest przedstawicielem jednego towarzystwa lub ma w ofercie zdecydowanie mniej firm ubezpieczeniowych.
 • Forma płatności – zawierając polisę zdalnie, możesz zapłacić poprzez szybkie płatności lub przelew, u agenta możesz zapłacić gotówką lub przelewem.
 • Pomoc specjalisty – w razie problemów warto skorzystać z pomocy doświadczonej osoby, będąc u agenta można zaczerpnąć rady od niego, natomiast przy kalkulatorze online można zadzwonić na infolinię, gdzie także znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.
 • Dokumentacja – zawierając polisę zdalnie, dokumenty otrzymasz pocztą elektroniczną, nie musisz nawet ich drukować, natomiast u agenta otrzymasz polisę w formie papierowej.
 • Obsługa posprzedażowa – jeżeli zawarłeś polisę online i podałeś swoje dane kontaktowe, możesz liczyć na przypomnienie w przyszłym roku o kończącej się umowie ubezpieczenia, u agenta będzie podobnie, jednak możesz liczyć także na pomoc przy zgłoszeniu szkód lub w innych sprawach.

OC online – gdzie najlepiej kupić polisę?

Towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają na stronach internetowych kalkulatory do wyliczenia składki. Warto jednak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, ponieważ w jednym miejscu, raz wprowadzając dane, można porównać oferty wielu ubezpieczycieli i wybrać najlepszą dla siebie. Niektóre porównywarki ubezpieczeń OC, oprócz kalkulatorów komunikacyjnych mają także możliwość sprawdzenia ofert na ubezpieczenie nieruchomości, podróży czy życia.

W naszym kalkulatorze OC i AC wystarczy wypełnić prosty i intuicyjny formularz, aby porównać oferty 19 firm ubezpieczeniowych. Do obowiązkowego ubezpieczenia OC taniej w pakiecie można dobrać dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Po wyborze polisy wystarczy dokonać płatności online, a następnie umowa ubezpieczenia pojazdu zostanie wysłania na wskazany adres e-mail. Można ją wydrukować lub przechowywać w smartfonie w formacie pdf.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia direct?

Przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC należy kierować się wyłącznie jak najniższą ceną, ponieważ jego zakres ochrony reguluje ustawa i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak różnice w wysokości składki OC w zależności od firmy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Z kolei przy zakupie ubezpieczenia AC, assistance czy NNW przez internet bardzo dokładnie należy zapoznać się z zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Aby się upewnić, czy wybrana przez nas oferta posiada satysfakcjonujący zakres ochrony. Pozwoli to w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek, np. gdy AC lub assistance nie będzie działać za granicą. By temu zapobiec, wystarczy dokładnie sprawdzić zakres terytorialny polisy w umowie.

Ubezpieczenia direct – co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie direct można zawrzeć przez internet lub telefon.
 2. Po zakupie ubezpieczenia direct, umowę otrzymamy na wskazany adres e-mail.
 3. Ubezpieczenie direct można zawrzeć bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach.
 4. Najwygodniej kupić ubezpieczenie direct w kalkulatorze OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia direct

 1. Czy z zakupu ubezpieczenia direct można zrezygnować?

  Tak. Przy zakupie ubezpieczenia przez internet lub telefon, można od niego odstąpić w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy. Można to zrobić bez podawania przyczyny informując towarzystwo ubezpieczeniowe.
 2. Jaka jest podstawa prawna odstąpienia od zakupu ubezpieczenia direct?

  Art. 40 ust. 2 Ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.
 3. Czy trzeba ponieść jakieś koszty za odstąpienie od ubezpieczenia direct?

  To zależy. Jeśli umowa ubezpieczenia samochodu zaczęła już obowiązywać, a jednocześnie w ciągu 30 dni od niej odstąpisz, ubezpieczyciel ma prawo naliczyć składkę za okres, w którym auto było objęte ochroną OC.
 4. Jakie ubezpieczenia direct można kupić?

  Zakres ofert ubezpieczeń direct jest bardzo szeroki. Przez internet można kupić obowiązkowe OC i w pakiecie dobrać dodatkowe AC, assistance i NNW. Zakres ochrony można również rozszerzyć o ubezpieczenie opon czy szyb.
 5. Czy zakup ubezpieczeń direct jest opłacalny?

  Zdecydowanie tak. Dzięki temu w jednym miejscu można porównać ze sobą oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych w jednym miejscu bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie umożliwia dopasowanie wysokości składki i zakresu ochrony do swoich indywidualnych potrzeb.
Piotr Nowik
[Głosów: 2 Średnia: 5]