Czym są indywidualne tablice rejestracyjne i jak je wyrobić?

Indywidualne tablice rejestracyjne mogą posiadać właściciele samochodów i motocykli. Można na nich umieścić od 3 do 5 własnych znaków. Koszt wyrobienia takich rejestracji wynosi aż 1100,50 zł dla aut osobowych.

Czym różni się indywidualna tablica od klasycznej rejestracji?

Polscy kierowcy od 2000 r. mają możliwość oznakowania samochodu rejestracją z własnym napisem. Indywidualne tablice rejestracyjne to dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu. Korzystają z niego artyści i celebryci, którzy chcą być rozpoznani na drodze oraz przedsiębiorcy, dla których nazwa firmy w rejestracji samochodowej jest swojego rodzaju reklamą. Choć oczywiście tablica rejestracyjna z imieniem jest dostępna dla każdego. Nie ma wymogu bycia znaną osobą czy prowadzenia działalności gospodarczej.

Indywidualne tablice rejestracyjne składają się z od 5 do 7 znaków. Pierwsze dwa znaki to wyróżnik województwa, który jest taki sam, jak przy normalnych tablicach. Oznacza to, że kierowca nie może zdecydować, jakie będą pierwsze dwa znaki na jego tablicy rejestracyjnej. Jeśli kierowcy bardzo zależy na jakimś konkretnym oznaczeniu, to musi zarejestrować pojazd w województwie, które przyjęło takie oznaczenie. Własny napis (nazywany w dokumentach wyróżnikiem tablic rejestracyjnych) zaczyna się na trzecim znaku i może się składać z 3, 4 lub 5 znaków. Tutaj też nałożono pewne ograniczenie, gdyż cyframi mogą być jedynie dwa ostatnie znaki.

Mimo że kierowcy nie mogą decydować o pierwszych dwóch znakach, to są bardzo pomysłowi i tak zestawiają wyróżnik województwa i własny napis, że powstają niebanalne kombinacje. Przykłady indywidualnych tablic rejestracyjnych, które są ciekawe to np. DO MAMY (wyróżnik DO obowiązuje w woj. dolnośląskim) lub PO PLAŻY (PO jest oznaczeniem samochodów zarejestrowanych w woj. wielkopolskim).

Kreatywność właścicieli samochodów ograniczają też przepisy, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem, rejestracja samochodu nie może być wulgarna.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 186, poz. 1322 z 2007 r.): Wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie w języku polskim, niezawierający treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego.

Jak wygląda indywidualna tablica rejestracyjna?

Indywidualne tablice rejestracyjne są takie same jak zwykłe tablice. Odróżnia je tylko fakt, że o treści wyróżnika zdecydował kierowca, a nie został on przyporządkowany przez urząd.
Na indywidualnych tablicach, podobnie jak na standardowych umieszcza się nalepkę legalizacyjną i wydaje do nich naklejkę kontrolną (do przyklejenia w prawym dolnym rogu przedniej szyby).

Kto może korzystać z indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Wniosek o wyrobienie własnych tablic rejestracyjnych może złożyć każdy właściciel samochodu lub motoru podczas pierwszej rejestracji pojazdu, lub w czasie przerejestrowania go.

Nie można spontanicznie zmienić tablic na indywidualne, kiedy akurat do głowy wpadnie nam taki pomysł. Jeżeli już mamy zarejestrowany samochód ze zwykłymi tablicami i nagle stwierdzimy, że chcemy mieć indywidualne, trzeba przerejestrować auto. A żeby samochód przerejestrować, należy mieć ku temu powód (np. zmiana miejsca zamieszkania na inny powiat).

Przykład:

Marek posiada samochód zarejestrowany na standardowe tablice. Jednak założył firmę i zdecydował, że chce mieć jej nazwę w rejestracji samochodowej. Marek może:

 • przeprowadzić się do innego powiatu i przerejestrować samochód,
 • kupić nowy samochód i złożyć wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych z własnym napisem.

Wydział komunikacji sprawdza w ewidencji, czy identyczne tablice rejestracyjne nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa. Jeśli tak się zdarzy, to kierowca rejestrowanego samochodu będzie musiał wybrać sobie inny wyróżnik lub zrezygnować z własnych tablic i pozostać przy standardowych.

Uwaga: niektóre urzędy, np. BIP Wrocław udostępnia na swojej stronie wyszukiwarkę, gdzie można na bieżąco sprawdzić dostępność własnych tablic. Wyszukiwarka znajduje się pod adresem: https://wyszukiwarkaitr.cui.wroclaw.pl/.

W przypadku, kiedy urząd odmówi wyrobienia indywidualnych tablic, właściciel samochodu ma 14 dni na złożenie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ile kosztuje wyrobienie indywidualnej tablicy rejestracyjnej?

Cena indywidualnej tablicy rejestracyjnej dla samochodu jest o wiele wyższa niż standardowej. Sama tablica z własnym napisem kosztuje 1 000 zł (zwykła – 80 zł), ale na tym nie kończą się wydatki. Wraz z nowymi, indywidualnymi tablicami trzeba wyrobić nowy dowód, naklejki itp. Wszystko to daje łączną cenę 1 100,50 zł – dla auta zarejestrowanego w Polsce. Dla samochodu sprowadzonego z zagranicy koszt jest jeszcze wyższy, ponieważ trzeba wyrobić kartę pojazdu, i wynosi 1 176 zł.

Własne tablice rejestracyjne na motocykl są tańsze niż samochodowe, gdyż kosztują 500 zł. Do tego może dojść ewentualny koszt pełnomocnictwa, jeżeli właściciel pojazdu nie będzie mógł się osobiście stawić w urzędzie. Z opłaty za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł, zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny właściciela pojazdu.

Opłatę za wyrobienie indywidualnych tablic można wnieść w kasie wydziału komunikacji lub przelewem, na numer konta urzędu (należy zabrać ze sobą potwierdzenie przelewu).

Jak długo czeka się na indywidualne tablice rejestracyjne?

Okres oczekiwania na wydanie własnych tablic zależy od urzędu. Np. na stronie Informatora Urzędu Miejskiego w Gdańsku można przeczytać, że indywidualne tablice rejestracyjne wydają w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Za to Biuletyn Informacji Publicznej w Gliwicach określa termin oczekiwania na około 3 tygodnie. Do odbioru tablic właściciel samochodu musi przedstawić następujące dokumenty:

 • dowód osobisty (do wglądu),
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • poprzednie tablice rejestracyjne,
 • aktualne badanie techniczne,
 • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC.

Czy można wyrobić zabytkowe indywidualne tablice rejestracyjne?

Posiadanie samochodu zabytkowego to często sposób na biznes. Historyczne pojazdy są chętnie wynajmowane na uroczystości i różne eventy. Z tego względu ich właściciele chcą je personalizować pod swoją działalność. Chyba każdy się zgodzi, że na wynajem zabytkowego, klimatycznego samochodu z rejestracją DO ŚLUBU będzie więcej chętnych, niż na wynajęcie takiego samego pojazdu, ale z losowo dobraną, nic niemówiącą rejestracją. W związku z tym, właściciele historycznych aut, zastanawiają się, czy mogą wyrobić do nich indywidualne tablice rejestracyjne. Odpowiadamy, że aktualne przepisy nie zezwalają na wydanie tablic z własnym napisem do samochodu zarejestrowanego jako zabytkowy.

Powyższe potwierdził w czerwcu 2021 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber. Minister powiedział, że rejestracje samochodów zabytkowych są wystarczająco wyróżnione i na razie nie przewiduje się możliwości dodatkowego personalizowania ich poprzez własny wyróżnik.

Co grozi za jazdę bez tablic rejestracyjnych?

Obowiązek umieszczania tablic rejestracyjnych określono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Zgodnie z przepisami samochody muszą być oznakowane dwiema tablicami rejestracyjnymi (jedną z przodu, a drugą z tyłu), a motory jedną (umieszczoną z tyłu).

Za brak tablic kierowca może dostać mandat, którego wysokość zależy od kwalifikacji czynu. W najbardziej optymistycznej wersji policja nałoży grzywnę od 200 do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to może się ona skończyć mandatem w wysokości do 5 000 zł – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Warto wiedzieć, że nie tylko całkowity brak tablic jest karany. Tablice muszą być oryginalne, czyli te same, które kierowca otrzymał w wydziale komunikacji. Niedopuszczalne jest wpisywanie numeru rejestracji np. na kartonie i mocowanie go w miejscu przeznaczonym na tablicę rejestracyjną. Jeżeli kierowca zgubi tablice (np. na trasie), nie powinien kontynuować jazdy, lecz wezwać lawetę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o indywidualne tablice rejestracyjne

Czy po utraceniu jednej z dwóch tablic rejestracyjnych, trzeba ubiegać się o wyrobienie dwóch nowych tablic, czy można złożyć wniosek o tylko tę zgubioną?

To zależy, z którego roku pochodzi zgubiona tablica. Jeśli z lat 2000-2006, to będzie konieczne wyrobienie obu tablic.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice używane są w Polsce od niedawna (od 2020 r.) i służą do oznaczania samochodów z napędem wodorowym lub elektrycznym.

Czy można zachować treść tablic indywidualnych przy zmianie samochodu?

Jest to możliwe, ale muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze – oba samochody muszą być zarejestrowane w tym samym powiecie. Najpierw trzeba przerejestrować auto z rejestracją, którą chcemy przenieść, a następnie przerejestrować nowy pojazd i złożyć wniosek o wydanie tablic rejestracyjnych, które miał poprzedni samochód. Taki zabieg jest możliwy, jeżeli pomiędzy przerejestrowaniem obu samochodów, inna osoba nie przejmie naszej rejestracji, jako swoją.

Indywidualne tablice rejestracyjne – co warto wiedzieć?

 1. Właściciele samochodów i motocykli mogą wnioskować o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych do swoich pojazdów. Takiej możliwości nie mają właściciele pojazdów zabytkowych.
 2. Własny napis powinien składać się z 3 do 5 znaków i nie może zawierać treści wulgarnych lub obraźliwych.
 3. Koszt wyrobienia własnej tablicy rejestracyjnej to 1 100,50 zł (dla samochodu zarejestrowanego w Polsce) lub 581,50 zł (dla motoru zarejestrowanego w Polsce).
 4. Za nieumieszczenie tablic rejestracyjnych na pojeździe grozi kara od 200 do 5 000 zł (w zależności od kwalifikacji czynu).
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]