Piotr Nowik

Piotr Nowik | 12 grudnia 2022

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC

scrolldown OC online jak sprawdzić

Ubezpieczenie samochodu to podstawowy obowiązek każdego właściciela auta. Kierowcy na ogół są świadomi, czy sami mają wykupione OC, ale czasem przydaje się wiedza, czy obcy samochód ma ważną polisę. W jakich sytuacjach warto sprawdzać ważność ubezpieczenia OC i jak zrobić to online? Wyjaśniamy w artykule.

Sprawdzenie ważności polisy OC – Podsumowanie

 • Zawsze należy sprawdzać, czy samochód ma ważne OC przed zakupem auta i uczestnicząc w kraksie lub wypadku.
 • Strony internetowe, na których można za darmo sprawdzić ważność polisy to: https://www.ufg.pl/ i https://historiapojazdu.gov.pl/. Aplikacje na telefon to: Kup Auto i Na wypadek.
 • Nie ma obowiązku posiadania przy sobie (np. w schowku samochodu) umowy o polisę OC.
 • Za brak wykupionego OC grożą kary finansowe: 1 200 zł (za brak od 1 do 3 dni), 3 010 zł (od 4 do 14 dni), 6 020 zł (powyżej 14 dni).

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC pojazdu?

Każda osoba może sprawdzić, czy interesujący ją samochód ma ważną polisę OC. Nie musi to być jej własny samochód ani nie są potrzebne żadne specjalne upoważnienia do weryfikacji polisy. Obecnie istnieje kilka stron i innych narzędzi, które mają wgląd w bazę UFG i umożliwiają bezpłatne sprawdzenie ważności OC.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

Informacje o posiadanych umowach o OC gromadzone są w dwóch miejscach:

 • w bazie ubezpieczyciela, który sprzedał OC,
 • w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jeżeli zawierasz umowę o OC (lub przedłużasz istniejącą) towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni, aby poinformować o tym UFG. Do bazy ubezpieczycieli nie mają wglądu postronne osoby, natomiast do bazy UFG już tak. Oczywiście nie można w niej przeglądać wszystkich informacji dotyczących polisy, samochodu i jego właściciela (np. nie poznamy jego danych osobowych), ale dane, które się przydają np. przy kupnie samochodu, są dostępne.

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Istnieją dwie sytuacje, w których zawsze należy sprawdzać, czy pojazd ma ważną polisę OC.

 • Przy kupnie pojazdu z rynku wtórnego – przed kupnem samochodu upewnij się, czy ma on ważną polisę, ponieważ – zgodnie z przepisami – w chwili podpisania umowy sprzedaży to Ty stajesz się jego właścicielem i odpowiadasz za dopełnienie formalności prawnych, a jedną z nich jest posiadanie ważnego OC.
 • Uczestnicząc w stłuczce lub wypadku – zawsze weryfikuj nr polisy OC sprawcy. Jeśli okaże się, że sprawca podał Ci nr umowy, która nie istnieje lub dawno wygasła, wydłuży to proces wypłaty odszkodowania.

W każdym przypadku samodzielnie kontroluj ważność polisy. Nie daj się zbyć tłumaczeniom handlarza lub kierowcy, że zapomniał zabrać lub zgubił umowę o OC, ale zna numer polisy na pamięć. Owszem, nie ma obowiązku posiadania OC w formie papierowej, więc nikt nie łamie prawa, jeśli nie ma tego dokumentu przy sobie, ale czasem się zdarza, że brak papierowej umowy równa się brak OC w ogóle. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa finansowego, weryfikuj w bazach polisy OC zawsze wtedy, kiedy kupujesz samochód lub spisujesz oświadczenie ze sprawcą kraksy.

Jak na stronie UFG sprawdzić, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy samochód ma ważne OC, jest wejście na stronę UFG i wypełnienie krótkiego formularza. Aby sprawdzić polisę, musisz znać nr rejestracyjny lub nr VIN pojazdu. Wejdź w zakładkę Sprawdź OC dla pojazdu, wpisz nr i wskaż dzień, na który system ma wygenerować dane o polisie (np. data dzisiejsza) i kliknij okno Sprawdź. Jeżeli samochód ma ważne OC, wyświetli się marka i model pojazdu, numer polisy i nazwa towarzystwa, z którym właściciel zawarł umowę.

Jak jeszcze sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Jeśli zamiast stron internetowych, wolisz korzystać z aplikacji, przyda Ci się aplikacja Kup Auto, którą stworzyło UFG. Aplikacja jest co prawda dedykowana dla osób, które chcą sprzedać lub kupić samochód, ale nikt nie weryfikuje, czy sprawdzasz OC, ponieważ handlujesz autami, czy potrzebny Ci jest numer polisy w innym celu. Aplikacja działa na urządzenia z systemem Android i podzielona jest na dwie sekcje:

 • dla sprzedających,
 • dla kupujących.

Funkcja sprawdzenia ważności polisy znajduje się w części dla kierowców, którzy chcą kupić samochód.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w razie stłuczki w aplikacji Na Wypadek?

Kolejna aplikacja UFG, z której można się dowiedzieć, czy samochód jest ubezpieczony to Na wypadek. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android i można pobrać ją tutaj: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page197.jspx?_afrLoop=7529686585730165&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=6p7752ahf_29

Ta aplikacja przeznaczona jest dla osób poszkodowanych w stłuczce lub wypadku i zawiera funkcjonalności, które przydają się przy takich zdarzeniach. Poprzez aplikację możesz wezwać karetkę lub policję, upewnić się za pomocą check-listy, czy odpowiednio zabezpieczyłeś miejsce kolizji, a nawet poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jedną z licznych funkcji aplikacji jest możliwość sprawdzenia ważności polisy sprawcy wypadku.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Również CEPiK uruchomił swoje miejsce w sieci, gdzie można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC po wypadku lub rozważając zakup samochodu. Strona znajduje się pod adresem: https://historiapojazdu.gov.pl/.

Aby móc z niej skorzystać, trzeba znać nie tylko nr rejestracyjny samochodu, ale i datę pierwszej jego rejestracji. Choć należy podać więcej danych o pojeździe, to wynagradza to raport, który jest obszerniejszy niż ten uzyskany ze strony UFG. Dowiesz się z niego m.in.:

 • czy samochód ma ważne OC,
 • czy ma ważne badania techniczne,
 • jakiej marki i modelu jest sprawdzany pojazd,
 • jakie są jego parametry techniczne (pojemność i moc silnika, masa, średnie zużycie paliwa),
 • na ile osób jest zarejestrowany,
 • na jakim rodzaju paliwa jeździ,
 • czy nie jest zgłoszony jako kradziony.

W raporcie CEPiK nie da się sprawdzić, czy pojazd był ubezpieczony w konkretnym dniu w przeszłości. Dane w raporcie generują się wyłącznie na datę bieżącą.

Jak sprawdzić ważność OC w aplikacji przed zakupem używanego auta?

Aplikacje, w których można sprawdzić polisę OC to wspomniane wcześniej Na Wypadek i Kup Auto. Zostały one zaprogramowane na zlecenie UFG – państwowej instytucji odpowiedzialnej za dopełnienie obowiązku wykupienia OC, więc można uznać, że są najbardziej wiarygodne.

Jednakże w sieci można znaleźć inne, komercyjne aplikacje na telefon, w których można sprawdzić ważność polisy. Aplikacje te są wypuszczane przez prywatnych twórców i firmy, ale zasada ich działania opiera się na zaciąganiu danych z bazy UFG.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową i za brak OC grożą kary finansowe. Są one bardzo wysokie, a w 2022 r. jeszcze zdrożały i wynoszą:

 • 1 200 zł – za brak OC od 1 do 3 dni,
 • 3 010 zł – za brak OC od 4 do 14 dni,
 • 6 020 zł – za brak polisy powyżej 14 dni.

Jak widać, wystarczy tylko 1 dzień pozostawać bez polisy, aby dostać mandat za brak OC. Dlatego zawsze, rezygnując z jednej umowy o ubezpieczenie, odpowiednio wcześniej zawrzyj kolejną. UFG regularnie sprawdza, czy zarejestrowane samochody są ubezpieczone i tylko w wyjątkowych sytuacjach anuluje kary.

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Mandat to nie jedyne następstwo spotykające kierowców, którzy zignorowali obowiązek wykupienia OC. Poważniejsze konsekwencje finansowe mogą ich spotkać, jeśli spowodują kraksę lub poważny wypadek, ponieważ będą musieli z własnej kieszeni wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonym. Chodzi tutaj o zadośćuczynienie za krzywdy materialne (naprawę auta), jak i osobowe (pokrycie kosztów leczenia, wypłata dożywotniej renty itp.). Powszechnie wiadomo, że usługi warsztatów samochodowych są drogie, tak samo jak leczenie lub rehabilitacja, więc dług kierowcy może w szybkim tempie urosnąć nawet do kilkuset tysięcy złotych.

W razie spowodowania wypadku przez nieubezpieczonego kierowcę, odszkodowanie pokrzywdzonym wypłaca UFG, a następnie dochodzi zwrotu od sprawcy. W zależności od rozmiaru szkód – rekompensaty mogą sięgać od kilku tys. do nawet ponad miliona. Rekordzista ma dług wobec UFG wynoszący prawie 1,4 mln zł za wypadek, w wyniku którego poszkodowany doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Kiedy sprawdzić ważność polisy OC?

Zakup samochodu i uczestniczenie w wypadku to sytuacje, gdzie zawsze trzeba sprawdzać OC obcego samochodu. Ale czasem przydaje się także weryfikacja własnej polisy. Kiedy? Gdy kupisz ubezpieczony samochód i zdecydujesz się pozostać przy polisie zbywcy, to musisz wiedzieć, że nie przedłuży się ona automatycznie. Jeśli nie podejmiesz decyzji o kontynuacji OC, ubezpieczenie wygaśnie z końcem umowy.

Co prawda towarzystwa mają obowiązek zawiadamiać o kończącej się polisie, ale list może nie dotrzeć a maila łatwo przegapić. W związku z tym, dla własnego poczucia spokoju, warto upewnić się, do kiedy ważna jest polisa, którą obecnie posiadasz. Data zakończenia OC podana jest w umowie, a jeśli nie masz do niej dostępu – skontaktuj się z ubezpieczycielem, który udzieli Ci takiej informacji.

Gdzie kupić tanie OC?

Wiemy już, że polisę mieć trzeba, ponieważ jej brak oznacza poważne konsekwencje finansowe. Jak zatem kupić ją najkorzystniej? Podpowiadamy, że w przypadku OC najkorzystniej oznacza najtaniej. Zakres ubezpieczenia OC regulują przepisy i jest on taki sam w każdym towarzystwie, bez względu na to ile wynosi składka. Najszybszy sposób na zalezienie taniego OC to porównanie ofert kilku firm w kalkulatorze AC/OC. Dla potwierdzenia, że ceny polis różnią się znacząco, posłużymy się przykładem.

Kierowcą jest Tomasz, 42-letni urzędnik z Kielc, żonaty z jednym dzieckiem w wieku 10 lat. Tomasz poszukuje taniej polisy OC dla swojego Opla Astry z 2015 r. Oferty, jakie proponują mu ubezpieczyciele:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Kielc?
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
366,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
375,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
400,00 zł* rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
444,00 zł* rata od 0 zł
4Life Direct
OC
AC
Assistance
NNW
454,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
505,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
669,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
853,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Kielc?
Balcia Insurance
366,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
375,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
400,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
444,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
4Life Direct
454,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
505,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
669,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
853,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.02.2022 r., Opel Astra z 2015 r.

Jeśli Tomaszowi zależy tylko na ubezpieczeniu obowiązkowym, najbardziej opłaca mu się je wykupić w Balcia za 366 zł. Zauważmy, że dokładnie ta sama polisa w Benefii kosztuje 400 zł. Tomek mógłby zatem niepotrzebnie przepłacić 34 zł, jeśli nie porównałby cen. Z kolei, jeśli Tomasz poszukuje pakietu ubezpieczeń z Assistance, może mieć zestaw OC+Assistance+NNW w Generali za 444 zł rocznie (ten sam pakiet w Aviva kosztuje 505 zł). W tabeli wyraźnie widać, że warto sprawdzać ceny u kilku ubezpieczycieli, ponieważ za taką samą albo niższą składkę, można znaleźć ofertę lepiej dopasowaną do potrzeb.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie ważność ubezpieczenia OC

 1. Czy mogę gdzieś sprawdzić ważność innych polis niż OC?

  Dla dowolnego samochodu możesz sprawdzić w bazie CEPiK lub UFG wyłącznie ubezpieczenie OC. Jeśli jednak interesuje Cię Twój własny pojazd, to po zalogowaniu na stronie https://www.ufg.pl/ możesz wygenerować informację o przebiegu ubezpieczenia OC i AC.
 2. Czy poniosę konsekwencje finansowe, jeśli spowodowałem wypadek ubezpieczonym samochodem, który nie należy do mnie?

  Nie. Ubezpieczenie dotyczy konkretnego pojazdu i nie ma znaczenia, czy w momencie spowodowania wypadku kierował nim właściciel, czy inna osoba, której użyczył auto.
 3. Ile jest czasu na zapłacenie kary za brak OC?

  Od dnia odebrania listu informującego o nałożeniu kary jest 30 dni na jej zapłacenie. Do tego czasu można złożyć wniosek o anulowanie mandatu, rozłożenie go na raty lub odroczenie płatności.
Piotr Nowik
[Głosów: 7 Średnia: 5]