Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 9 czerwca 2021

Jak sprawdzić ważność ubezpieczeni OC samochodu online?

scrolldown kobieta sprawdza ważność OC

Kierowca który spowodował kolizję twierdzi, że nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego zakup OC? Sprawdzenie online, czy jego pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, zajmie Ci góra kilka minut. Wyjaśniamy jak i gdzie uzyskasz niezbędne informacje o ważności OC auta.

Sprawdzenie ważności OC online – Podsumowanie

  • Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC pojazdu sprawdzisz za pomocą stron internetowych UFG oraz CEPiK.
  • Z bazy UFG otrzymasz informacje o ważności polisy OC oraz towarzystwie, które ubezpiecza pojazd.
  • Dane CEPiK mogą przydać Ci się nie tylko do zweryfikowania aktualności ubezpieczenia OC. Baza zawiera również m.in.: informacje o przeprowadzonych badaniach technicznych, stanie licznika i kolejnych zmianach właścicieli auta.
  • Ważność ubezpieczenia OC pojazdu sprawdzisz również za pomocą telefonu komórkowego. Wystarczy, że zainstalujesz w tym celu odpowiednie aplikacje: UFG Na wypadek lub Historia Pojazdu (aplikacja CEPiK).

Informacje na ten temat objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem OC przekazują nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowe, ale również wydziały komunikacji, policja, czy Inspekcja Transportu Drogowego. Trafiają one głównie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). To właśnie od nich dowiesz się, czy dany samochód jest ubezpieczony.

Kiedy najczęściej sięgamy do bazy OC?

Sprawdzenie, czy dany pojazd ma ważną polisę OC może przydać się przede wszystkim wtedy, gdy sprawca przyzna się do spowodowania kolizji, jednak w trakcie spisywania protokołu wypadku zauważy, że nie ma ze sobą polisy. Taka sytuacja zawsze powinna wzmóc Twoją czujność. Sprawę będziesz mógł szybko wyjaśnić. Wystarczy skorzystać z bazy UFG lub CEPiK.

Kupujący używany samochód niejednokrotnie chcą upewnić się, czy dany pojazd jest ubezpieczony lub poprzez tą informację zweryfikować prawdomówność sprzedającego. Im również przyda się internetowa weryfikacja ważności polisy.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważne OC online?

To bardzo prosta rzecz, która nie powinna przerosnąć nawet osób, które na co dzień nie czują się najpewniej w świecie internetu.

  • Pierwszy sposób to wejście na stronę UFG i podanie numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu, a następnie zaznaczenie dnia, w którym ważność polisy nas interesuje (czyli na ogół będzie chodziło o dzień kolizji). Od otrzymania tej informacji dzieli nas już tylko wpisanie kodu zabezpieczającego z obrazka oraz kliknięcie w przycisk „sprawdź”. Wówczas otrzymujemy informacje (które możemy również pobrać jako specjalny raport), czy samochód posiada ważne ubezpieczenie.

Dzięki UFG poznamy także:
– numer polisy,
– nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
– adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
– markę i typ pojazdu.

  • Jeśli ktoś chce się dowiedzieć o samochodzie czegoś więcej, to powinien skorzystać z danych Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). By się tam dostać, należy wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/, tyle że tutaj potrzebujemy więcej danych niż tylko numer rejestracyjny. Oprócz niego należy posiadać też numer VIN pojazdu i datę pierwszej rejestracji.

Baza CEPiK może przydać się szczególnie osobom, które chcą kupić używany pojazd.

Jakie dane pojazdu otrzymamy z bazy CEPiK? Obok informacji o aktualności polisy OC, sprawdzimy również:
– rodzaj paliwa;
– pojemność silnika;
– rok produkcji;
– aktualność badań technicznych;
– spis wszystkich przeglądów technicznych pojazdu z ostatnich lat wraz ze spisanym stanem licznika;
– ew. zmiany właścicieli.

Uwaga! Jeśli chodzi o ważność polisy OC, to CEPiK podaje nam informację, czy jest ona aktualna w dniu, w którym to sprawdzamy. Jeśli natomiast chcemy sprawdzić jej aktualność w jakimś wcześniejszym terminie, wówczas należy skorzystać z bazy UFG.

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC przez telefon – czy jest możliwe?

Świat pędzi do przodu i dziś wiele rzeczy można załatwić za pomocą telefonu komórkowego. Nie inaczej jest z ubezpieczeniami, a także z możliwością sprawdzenia ubezpieczenia OC. By to zrobić, należy zainstalować w telefonie odpowiednie aplikacje. Jakie? Podobnie jak w przypadku stron internetowych, szczególnie polecane są dwie, czyli powiązane z UFG i CEPiK-iem.

Pierwsza nazywa się UFG Na wypadek i oprócz możliwości sprawdzenia aktualności OC, daje także szeroki wachlarz innych opcji.

„Skierowana jest do osób poszkodowanych w kolizji lub wypadku. Dzięki aplikacji mają one możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy pojazd sprawcy ma wykupione OC. Aplikacja krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez wszystkie czynności, jakie należy wykonać, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku, przy okazji szczegółowo dokumentując całe zdarzenie. Posiadaczom pojazdów aplikacja pomoże zarządzać polisami OC, AC, pomocą assistance oraz terminami badań technicznych” – reklamują twórcy aplikacji.

Z kolei aplikacja CEPiK-u nazywa się Historia Pojazdu i działa niemal na tych samych zasadach, co witryna internetowa.

Bez powodu nikt pewnie nie będzie sięgał po te aplikacje, ani też nie będzie spędzał godzin nad bazami UFG czy CEPiK-u. Warto jednak wiedzieć o ich istnieniu i odwiedzać je za każdym razem, gdy w grę wchodzi odszkodowanie za kolizję lub zakup używanego samochodu.

Stefania Stuglik
[Głosów: 5 Średnia: 5]