Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Na ogół kierowcy wiedzą czy mają polisę. Są jednak sytuacje, w których trzeba sprawdzić ważność polisy OC. Kiedy warto sprawdzać ważność ubezpieczenia OC i jak zrobić to online?

Najczęściej OC pojazdu trzeba sprawdzić po zakupie auta lub po kolizji. Można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podpowiemy, gdzie jeszcze sprawdzić ważność OC oraz jakie dane są do tego potrzebne.

Gdzie są gromadzone dane o OC?

Informacje o posiadanych umowach o OC gromadzone są w dwóch miejscach:

 • w bazie ubezpieczyciela, który sprzedał OC,
 • w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jeżeli zawierasz umowę o OC (lub przedłużasz istniejącą) towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni, aby poinformować o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do bazy ubezpieczycieli nie mają wglądu postronne osoby, natomiast do bazy UFG już tak. Oczywiście nie można w niej przeglądać wszystkich informacji dotyczących polisy, samochodu i jego właściciela (np. nie poznamy jego danych osobowych), ale dane, które się przydają np. przy kupnie samochodu, są dostępne.

Kiedy warto sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Istnieją dwie sytuacje, w których zawsze należy sprawdzać, czy pojazd ma ważną polisę OC.

 • Przy kupnie pojazdu z rynku wtórnego – przed kupnem samochodu upewnij się, czy ma on ważną polisę, ponieważ – zgodnie z przepisami – w chwili podpisania umowy sprzedaży to Ty stajesz się jego właścicielem i odpowiadasz za dopełnienie formalności prawnych, a jedną z nich jest posiadanie ważnego OC.
 • Uczestnicząc w stłuczce lub wypadku drogowym– zawsze weryfikuj nr polisy OC sprawcy zdarzenia. Jeśli okaże się, że sprawca kolizji drogowej podał Ci nr umowy, która nie istnieje lub dawno wygasła, wydłuży to proces wypłaty odszkodowania.

W każdym przypadku samodzielnie kontroluj ważność polisy. Nie daj się zbyć tłumaczeniom handlarza lub kierowcy, że zapomniał zabrać lub zgubił umowę OC, ale zna numer polisy na pamięć. Owszem, nie ma obowiązku posiadania OC w formie papierowej, więc nikt nie łamie prawa, jeśli nie ma tego dokumentu przy sobie, ale czasem się zdarza, że brak papierowej umowy równa się brak polisy w ogóle. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa finansowego, trzeba sprawdzić OC zawsze wtedy, kiedy kupujesz samochód lub spisujesz oświadczenie ze sprawcą wypadku. Dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu.

W jaki sposób sprawdzić ubezpieczenie OC na stronie UFG?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy samochód ma ważne ubezpieczenie auta, jest wejście na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wypełnienie krótkiego formularza. Aby sprawdzić polisę, musisz znać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Wejdź w zakładkę „Sprawdź OC” dla pojazdu i uzupełnij dane w formularzu:

 • numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN danego pojazdu,
 • datę sprawdzenia ważności OC,
 • kraj (w przypadku zdarzenia),
 • zaznacz, że nie jesteś robotem.

Potem wystarczy kliknąć okno „Sprawdź”. Jeżeli samochód ma ważne OC, wyświetli się marka i model pojazdu, numer polisy i nazwa towarzystwa, z którym właściciel zawarł umowę.

W sytuacji, gdy UFG nie znajdzie polisy OC na dany dzień, a np. sprawca kolizji drogowej upiera się, że polisa została zawarta, można potwierdzić to u ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek zgłosić polisę do UFG, jednak mogą to robić z opóźnieniem lub napotkać problemy techniczne. Warto od razy wyjaśnić to u ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić ważność OC w aplikacji mobilnej UFG?

Do niedawna, czyli do 31 grudnia 2022 roku działała aplikacja UFG „Na wypadek”, dzięki której można było sprawdzić ważność ubezpieczenia. Aplikację można było pobrać na system Android oraz iOS.

Oprócz sprawdzenia ważności polisy kierowcy mogli także sprawdzić do kiedy obowiązuje OC, a nawet otrzymać powiadomienie o kończącej się polisie. Aby zalogować się do aplikacji trzeba było ustawić wcześniej PIN, dzięki temu w razie utraty telefonu dane były chronione. Aplikacja „Na wypadek” posiadała także przydatny wzór oświadczenia o kolizji, a także zawierała niezbędne informacje w sytuacji, gdy sprawcą szkody był obcokrajowiec. W przypadku szkody wyrządzonej przez obcokrajowca, gdy samochód jest zarejestrowany za granicą trzeba sprawdzić kto jest reprezentantem do spraw roszczeń. Choć aplikacja została wyłączona, nadal jest możliwe bezpłatne sprawdzanie OC za pomocą strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK?

Również CEPiK uruchomił swoje miejsce w sieci, gdzie można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC po wypadku lub rozważając zakup samochodu. Strona znajduje się pod adresem: https://historiapojazdu.gov.pl/.

Aby móc z niej skorzystać, trzeba znać nie tylko nr rejestracyjny samochodu, ale i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Te dane zawiera dowód rejestracyjny. Choć należy podać więcej danych o pojeździe, to wynagradza to raport, który jest obszerniejszy niż ten uzyskany ze strony UFG. Dowiesz się z niego m.in.:

 • czy samochód ma ważne OC,
 • czy ma ważne badania techniczne,
 • jakiej marki i modelu jest sprawdzany pojazd,
 • jakie są jego parametry techniczne (pojemność i moc silnika, masa, średnie zużycie paliwa),
 • na ile osób jest zarejestrowany,
 • na jakim rodzaju paliwa jeździ,
 • czy nie jest zgłoszony jako kradziony.

W raporcie CEPiK nie da się sprawdzić, czy pojazd był ubezpieczony w konkretnym dniu w przeszłości. Dane w raporcie generują się wyłącznie na datę bieżącą.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC?

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową i za brak OC grożą kary finansowe. Wysokość kar jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, długości przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju pojazdu. W 2023 roku kary wzrastają w drugim półroczu ze względu na podwyżkę minimalnej pensji i przedstawiają się następująco:

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

kary za brak OC

Kary za brak OC lipiec-grudzień 2023

kara za brak OC

Jak widać, wystarczy tylko 1 dzień pozostawać bez polisy, aby dostać mandat za brak OC. Dlatego zawsze, rezygnując z jednej umowy o ubezpieczenie, odpowiednio wcześniej zawrzyj kolejną. UFG regularnie sprawdza, czy zarejestrowane samochody są ubezpieczone i tylko w wyjątkowych sytuacjach umarza kary. Może być potrzebne zaświadczenie potwierdzające trudną sytuację rodzinną czy finansową. Nie tylko przy kontroli drogowej możesz otrzymać karę z UFG, ponieważ UFG ma swoje systemy, które odkrywają brak ważnej polisy OC.

Mandat to nie jedyne następstwo spotykające kierowców, którzy zignorowali obowiązek wykupienia OC. Poważniejsze konsekwencje finansowe mogą ich spotkać, jeśli spowodują poważny wypadek, ponieważ będą musieli z własnej kieszeni wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonym. Chodzi tutaj o zadośćuczynienie za krzywdy materialne (naprawę auta), jak i osobowe (pokrycie kosztów leczenia, wypłata dożywotniej renty itp.). Powszechnie wiadomo, że usługi warsztatów samochodowych są drogie, tak samo jak leczenie lub rehabilitacja, więc dług kierowcy może w szybkim tempie urosnąć nawet do kilkuset tysięcy złotych.

W razie spowodowania wypadku drogowego przez nieubezpieczonego kierowcę, odszkodowanie pokrzywdzonym wypłaca UFG, a następnie dochodzi zwrotu od sprawcy. W zależności od rozmiaru szkód – rekompensaty mogą sięgać od kilku tys. do nawet ponad miliona. Rekordzista ma dług wobec UFG wynoszący prawie 1,4 mln zł za wypadek, w wyniku którego poszkodowany doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Gdzie kupić tanią polisę OC?

Wiemy już, że polisę mieć trzeba, ponieważ jej brak oznacza poważne konsekwencje finansowe. Jak zatem kupić ją najkorzystniej? Podpowiadamy, że w przypadku OC najkorzystniej oznacza najtaniej. Zakres ubezpieczenia OC regulują przepisy i jest on taki sam w każdym towarzystwie, bez względu na to ile wynosi składka. Zatem możesz kupić OC u dowolnego ubezpieczyciela. Najszybszy sposób na zalezienie taniego OC to porównanie ofert kilku firm w kalkulatorze AC i OC. Do formularza trzeba wpisać dane z dowodu rejestracyjnego. Dla potwierdzenia, że ceny polis różnią się znacząco, posłużymy się przykładem.

Kierowcą jest Jan, 40-letni urzędnik z Katowic, żonaty z jednym dzieckiem w wieku 10 lat. Jan poszukuje taniej polisy OC dla swojego Opla Corsy z 2017 r. Oferty, jakie proponują mu ubezpieczyciele:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 40-latka z Katowic?
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
349,00 zł*
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
459,00 zł*
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
466,00 zł*
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
529,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
617,00 zł*
Ile kosztuje OC dla 40-latka z Katowic?
Generali
349,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
459,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
466,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
529,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
617,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.07.2023 r., Opel Corsa z 2017 r.

Jan może wykupić najtańszą polisę OC z Generali za 349 zł. Między najdroższą i najtańszą ofertą różnica w składce wynosi 268 zł. Do wybranej oferty może dołączyć jeszcze Assistance lub AC, NNW. Dzięki porównywarce Jan zaoszczędził na OC i mógł rozszerzyć ochronę.

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC – co warto wiedzieć?

 1. Zawsze należy sprawdzić ubezpieczenie auta przed zakupem i uczestnicząc w kolizji lub wypadku.
 2. Ważność ubezpieczenia można sprawdzić na stronie UFG oraz w CEPiK-u.
 3. Nie ma obowiązku wożenia (np. w schowku samochodu) umowy o polisę OC.
 4. Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne OC. Za brak wykupionego OC grozi kara finansowa oraz wypłata odszkodowania osobom poszkodowanym z własnej kieszeni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie ważność ubezpieczenia OC

 1. Czy mogę gdzieś sprawdzić ważność innych polis niż OC?

  Dla dowolnego samochodu identyfikacja umowy OC jest możliwa w bazie CEPiK lub UFG. Jeśli jednak interesuje Cię Twój własny pojazd, to po zalogowaniu na stronie https://www.ufg.pl/ możesz wygenerować informację o przebiegu ubezpieczenia OC i AC.
 2. Ile jest czasu na zapłacenie kary za brak OC?

  Od dnia odebrania listu informującego o nałożeniu kary jest 30 dni na jej zapłacenie. Do tego czasu można złożyć wniosek o anulowanie mandatu, rozłożenie go na raty lub odroczenie płatności.
 3. Kto może sprawdzić ważność polisy OC?

  Każdy kto posiada numer rejestracyjny samochodu może sprawdzić ważność polisy OC. Baza OC pojazdu jest dostępna dla każdego. Nie musi weryfikować tego tylko posiadacz pojazdu. Sprawdzenie OC pojazdu jest przydatne dla osób, które przygotowują się do zakupu używanego auta. Aktualność polisy może także sprawdzić funkcjonariusz policji.
 4. Czy w UFG można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC tylko samochodów?

  Nie. Baza OC pojazdu zawiera informację o ważności polisy OC także innych pojazdów tj. skutery, motocykle, ciągniki, przyczepy. W systemie możliwe jest sprawdzenie ubezpieczenia nawet na miejscu zdarzenia po kolizji drogowej.
 5. Czy obce osoby mogą poznać dane osobowe podczas sprawdzenia ważności ubezpieczenia?

  Nie. Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu nie ujawni twoich danych. Centralna ewidencja pojazdów także nie zawiera twoich danych osobowych tylko dane pojazdu. Jeżeli ktoś ma tylko numer rejestracyjny danego pojazdu może sprawdzić czy auto jest ubezpieczone oraz u jakiego ubezpieczyciela.
 6. Czy z UFG można otrzymać informacje o spowodowanych szkodach?

  Tak. Te dane są dostępne dla osób, które mają konto w UFG. Jeżeli zawnioskujesz o przesłanie zaświadczenia o historii ubezpieczenia OC, możesz otrzymać je drogą mejlową lub pocztową. Sprawdzenie historii ubezpieczenia jest możliwe dla OC oraz AC.
 7. Jak długo ważne są dane o polisie OC pojazdu w UFG?

  W bazie UFG sprawdzenie OC pojazdu jest możliwe tylko na wybrany jeden dzień. Natomiast w centralnej ewidencji pojazdów można sprawdzić do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC. UFG czerpie informacje dotyczące ważnej polisy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Mogą czasem wystąpić opóźnienia w przesłaniu danych umowy ubezpieczenia samochodu.
 8. Czy w UFG można sprawdzić datę końca ważności polisy OC oraz ile to kosztuje?

  W UFG można sprawdzić OC, ale tylko na dany dzień. Aby znaleźć datę końca OC można sprawdzić druk polisy. Mając dane z dowodu rejestracyjnego można sprawdzić czy auto jest ubezpieczone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Sprawdzenie polisy OC jest także możliwe na infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdzenie OC pojazdu jest darmowe. Zarówno strona UFG, jak i CEPiK są darmowymi narzędziami, które ułatwiają kierowcom możliwość weryfikacji posiadania polisy.
 9. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym?

  Mając numer rejestracyjny wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisać go oraz dzień, który chcesz sprawdzić czy auto jest ubezpieczone. W następnym kroku pojawi się informacja czy auto jest ubezpieczone.
 10. Gdzie szukać informacji czy auto ma OC praz przegląd?

  Te informacje możesz uzyskać w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Aby uzyskać te dane, musisz znać numer rej, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
 11. Czy nowy właściciel samochodu odpowiada za brak ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

  Nie. Karę za brak ubezpieczenia poniesie poprzedni właściciel. Możesz kupić auto bez OC, jednak sprawdzenie OC pojazdu należy do twojego obowiązku. Jeżeli w dniu zakupu wykupisz polisę, unikniesz kary.
 12. Czy można dostać karę z UFG za brak ubezpieczenia w poprzednim roku?

  UFG może nałożyć karę za brak OC tylko w roku, w którym została przeprowadzona kontrola.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 7 Średnia: 5]