Piotr Nowik

Piotr Nowik | 25 listopada 2019

Co grozi za brak aktualnych badań technicznych samochodu? Jakie są konsekwencje karne w 2021 roku za jazdę bez przeglądu?

scrolldown Rata OC po terminie

Mandat, laweta, wycieczka do urzędu, problemy z ubezpieczeniem – jeśli chcemy tego wszystkiego uniknąć, to datę obowiązkowego badania technicznego lepiej wpiszmy do kalendarza na czerwono. Jakie kary grożą Ci za brak aktualnego przeglądu pojazdu? Już wyjaśniamy z czym musisz się liczyć, jeśli będziesz jeździł bez przeglądu.

Co warto wiedzieć o badaniach technicznych samochodu?

 • Samochód obowiązkowe badania techniczne przechodzi po trzech latach od pierwszej rejestracji, następnie po pięciu, a później już co roku.
 • Co roku badania muszą przechodzić samochody z instalacją gazową, taksówki, auta do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów państwowych, samochody przewożące niebezpieczne towary, pojazdy zbudowane samodzielnie i pojazdy uprzywilejowane.
 • W przypadku podejrzenia, że w samochodzie zostały uszkodzone elementy wpływające na bezpieczeństwo (np. w wyniku kolizji), pojazd może zostać skierowany na badania dodatkowe.
 • Za brak ważnego badania grozi zablokowanie dowodu rejestracyjnego, mandat do 500 zł, a także odholowanie (w przypadku, gdy samochód stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa drogowego).
 • W przypadku braku badań możemy mieć problemy z wypłatą z ubezpieczenia AC, gdyż towarzystwo może dowodzić, że przyczyną kolizji był niesprawny samochód.

Terminy obowiązkowego przeglądu są ściśle ustalone. Samochód pierwsze badania przechodzi po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po pięciu latach, a każde następne już po roku.

Uwaga! Istnieją samochody, które bez względu na wiek, w stacjach kontroli pojazdów muszą stawiać się co roku. Są to:

 • pojazdy z instalacją gazową,
 • taksówki,
 • auta do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów państwowych,
 • pojazdy przewożące niebezpieczne towary,
 • pojazdy zbudowane samodzielnie,
 • pojazdy uprzywilejowane.

Kiedy zrobić przegląd dodatkowy samochodu?

Może jednak dojść do sytuacji, że będziemy zmuszeni przeprowadzić tzw. przegląd dodatkowy. Najczęściej dochodzi do tego wskutek kolizji, w której mogły zostać uszkodzone elementy pojazdu wpływające na bezpieczeństwo. Na ogół dotyczy to samochodów, których dowody rejestracyjne – z powodu kolizji – zatrzymała policja.

Jeśli chodzi o badanie dodatkowe, to należy pamiętać, że nie przedłuża ono terminu przeglądu okresowego.

Przykładowo: jeśli 10 stycznia 2018 r. wykonaliśmy przegląd okresowy, a 15 maja musieliśmy wykonać przegląd dodatkowy, to wówczas datą kolejnego badania okresowego i tak zostaje 10 stycznia 2019 r.

Co grozi za brak przeglądu technicznego auta?

Badanie okresowe ma na celu sprawdzenie, czy nasz samochód jest na tyle bezpieczny, by poruszać się po drogach. Do niektórych ten argument jednak nie przemawia, a niektórym po prostu zdarza się zapomnieć o obowiązkowym przeglądzie. Co w takiej sytuacji?

Jeśli sami zauważymy, że minął termin, to pół biedy. Wówczas po prostu trzeba jak najszybciej naprawić błąd. Gorzej, gdy podczas kontroli drogowej lub przy okazji kolizji o nieważnym badaniu poinformuje nas policjant.

Dziś nie przejdzie już tłumaczenie z serii: „Zapomniałem dowodu rejestracyjnego”, ponieważ kierowca nie ma już nawet obowiązku wożenia przy sobie dowodu oraz polisy ubezpieczeniowej. Policjant jednak bez problemu sprawdzi termin badania okresowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli przegląd jest nieważny, to właściciel… ma problem.

Jakie są kary i konsekwencje braku aktualnych badań w roku 2021?

 • zablokowanie dowodu;
 • mandat za brak przeglądu do 500 zł;
 • odholowanie pojazdu na koszt właściciela (dojdzie do tego, jeśli policjant w czasie kontroli stwierdzi, że samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego).

Jeśli nasz dowód rejestracyjny został zablokowany, wówczas mamy 7 dni na przeprowadzenie przeglądu i 30 na zgłoszenie się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, w celu odblokowania dowodu.

W przygotowaniu są również przepisy, które mają być batem na zapominalskich kierowców. A jak wiadomo, nie ma lepszego bata niż pieniądze. Dlatego też pojawił się pomysł, by kierowcy, którzy do stacji diagnostycznej zgłoszą się 45 lub więcej dni po terminie badania, płacili za nie 50 proc. więcej. Na razie ten pomysł jednak nie wszedł w życie.

Co z odszkodowaniem z OC sprawcy, gdy auto nie ma ważnych badań?

Jeśli nie mamy obowiązkowego badania, ale w kolizji lub wypadku jesteśmy poszkodowanymi, to raczej nie musimy się obawiać – odszkodowanie zostanie nam w całości wypłacone z OC sprawcy (tylko w nielicznych przypadkach towarzystwa próbują zrzucić część winy na niesprawny samochód poszkodowanego, ale by to zrobić, muszą mieć niezbite dowody). Gorzej, jeśli to my jesteśmy sprawcą zdarzenia…

Czy brak badań technicznych ogranicza wypłatę odszkodowania z OC?

Jeżeli dojdzie do wypadku z naszej winy, nasz ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie poszkodowanemu. Warunki ochrony obowiązkowego OC zostały ściśle określone w ustawie i nie pojawia się w niej zapis, który miałby ograniczać nasze prawa z powodu braku badań technicznych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie spowodujemy szkody umyślnie lub pod wpływem alkoholu (wtedy towarzystwo zwróci się do nas o zwrot poniesionych kosztów).

Czy polisa AC zadziała, gdy nie mamy ważnych badań pojazdu?

W przypadku braku badań technicznych bardzo częsty jest brak lub tylko częściowa wypłata odszkodowania z polisy AC. Zresztą, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia większości towarzystw można znaleźć zapis, że: „ubezpieczyciel nie odpowiada za zdarzenia, które powstały w momencie, gdy auto nie posiadało ważnego badania technicznego”.

Tyle że to wcale nie oznacza, że brak badania technicznego z góry skazuje nas na porażkę w walce o pieniądze z AC. Aby do tego doszło, musi zajść związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy zdarzeniem a brakiem badań technicznych.

Przykład:

Pan Michał podróżował autem bez ważnych badań. Jadąc drogą podporządkowaną nie zdążył wyhamować i nie ustąpił pierwszeństwa pani Jolancie, w wyniku czego doszło do stłuczki. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym pakiet OC i AC miał pan Michał, wypłaciło odszkodowanie pani Jolancie, ale odmówiło naprawy samochodu pana Michała z polisy AC. Ubezpieczyciel argumentował, że samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych, a do stłuczki doszło z powodu niesprawności układu hamulcowego.

Problemy z wypłatą odszkodowania z polisy AC możemy mieć np. w przypadku wypadnięcia pojazdu z drogi czy niewyhamowania, ale już w sytuacji zderzenia z dziką zwierzyną czy kradzieży samochodu, trudno dopatrywać się w tym winy braku ważnych badań technicznych.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]