Co grozi za brak aktualnych badań technicznych samochodu? Kara za brak przeglądu 2024

Mandat, laweta, wycieczka do urzędu, problemy z ubezpieczeniem – jeśli chcesz tego wszystkiego uniknąć, to datę obowiązkowego badania technicznego lepiej wpisz do kalendarza na czerwono. Jakie kary grożą Ci za brak aktualnego przeglądu pojazdu? Wyjaśnimy z czym musisz się liczyć, jeśli będziesz jeździł bez przeglądu.

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach powinien być sprawny, aby jazda była bezpieczna. Z tego względu musi przechodzić badania techniczne. To obowiązek, który jest sprawdzany przez policję przy każdej kontroli.

Kto i jak często musi zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu?

Terminy obowiązkowego przeglądu są ściśle ustalone. Samochód pierwsze badania przechodzi po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po pięciu latach, a każde następne już po roku.

Uwaga! Istnieją samochody, które bez względu na wiek, w stacjach kontroli pojazdów muszą stawiać się co roku. Są to:

 • pojazdy z instalacją gazową,
 • taksówki,
 • auta do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów państwowych,
 • pojazdy przewożące niebezpieczne towary,
 • pojazdy zbudowane samodzielnie,
 • pojazdy uprzywilejowane.

Oprócz samochodów badania techniczne muszą przeprowadzać także właściciele ciągników rolniczych, motorowerów czy przyczep.

Możliwe są także dodatkowe badania techniczne w przypadku, gdy podczas kontroli policyjnej okaże się, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub działa na niekorzyść ochrony środowiska. Dodatkowe badania techniczne musi też przejść samochód po wypadku, w którym uszkodzeniu uległy elementy nośne konstrukcji podwozia, nadwozia czy ramy.

Samochody zabytkowe podlegają badaniom co do zgodności z warunkami technicznymi. Takie  badania muszą zostać przeprowadzone przed pierwszą rejestracją w Polsce.

Co grozi za brak przeglądu technicznego auta w 2024 r.?

Badanie okresowe ma na celu sprawdzenie, czy samochód jest na tyle bezpieczny, by poruszać się po drogach. Do niektórych ten argument jednak nie przemawia, a niektórym po prostu zdarza się zapomnieć o obowiązkowym przeglądzie. Co w takiej sytuacji?

Jeśli sam zauważysz, że minął termin, to pół biedy. Wówczas po prostu trzeba jak najszybciej naprawić błąd. Gorzej, gdy podczas kontroli drogowej lub przy okazji kolizji o nieważnym badaniu poinformuje nas policjant.

Dziś nie przejdzie już tłumaczenie z serii: „Zapomniałem dowodu rejestracyjnego”, ponieważ kierowca nie ma już nawet obowiązku wożenia przy sobie dowodu oraz polisy ubezpieczeniowej. Policjant jednak bez problemu sprawdzi termin badania okresowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli przegląd jest nieważny, to właściciel… ma problem.

Jakie są kary i konsekwencje braku aktualnych badań w roku 2024?

 • zablokowanie dowodu,
 • mandat za brak przeglądu wynosi od 1500 do 5000 zł,
 • odholowanie pojazdu na koszt właściciela (dojdzie do tego, jeśli policjant w czasie kontroli stwierdzi, że samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego).

Jeśli dowód rejestracyjny został zablokowany, wówczas masz 7 dni na przeprowadzenie przeglądu i 30 dni na zgłoszenie się do odpowiedniego wydziału komunikacji, w celu odblokowania dowodu.

Kierowca nie musi przyjmować mandatu za brak ważnego badania technicznego. Jednak nie jest to opłacalne. Sprawa wtedy przenosi się do sądu, a grzywna może wynieść nawet 30 000 zł – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Aktualnie nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, więc fizycznie dowód nie musi zostać odebrany na kontroli. Jednak w CEPiK-u pojawi się adnotacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Usunąć ją może funkcjonariusz organu, który dokonał zatrzymania dowodu, urzędnik, który pracuje w wydziale komunikacji lub pracownik jednostki uprawnionej do przeprowadzania badań technicznych.

Czy brak przeglądu wpływa na odszkodowanie z OC lub AC?

Ubezpieczenie OC

Jeśli nie masz obowiązkowego badania, ale w kolizji lub wypadku jesteś poszkodowanym, to raczej nie musisz się obawiać – odszkodowanie zostanie w całości wypłacone z OC sprawcy. Tylko w wyjątkowych przypadkach towarzystwa próbują zrzucić część winy na niesprawny samochód poszkodowanego, ale by to zrobić, muszą mieć niezbite dowody. A co się stanie, jeśli to Ty jesteś sprawcą zdarzenia?

Jeżeli dojdzie do wypadku z Twojej winy, ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie poszkodowanemu. Warunki ochrony obowiązkowego OC zostały ściśle określone w ustawie i nie pojawia się w niej zapis, który miałby ograniczać Twoje prawa z powodu braku badań technicznych. Oczywiście, pod warunkiem, że nie spowodujesz szkody umyślnie lub pod wpływem alkoholu (wtedy towarzystwo zwróci się z regresem o zwrot poniesionych kosztów).

Przykład: Pani Ewelina uczestniczyła w kolizji. Na parkingu sprawca cofając, nie zauważył jej samochodu. Pani Ewelina miała spisać z nim oświadczenie o zdarzeniu drogowym, jednak po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że pojazd nie ma ważnych badań technicznych. Pani Ewelina wezwała policję, ponieważ obawiała się, że nie otrzyma należnego odszkodowania. Policja ukarała sprawcę mandatem oraz zatrzymała dowód. Pani Ewelina zgłosiła szkodę z OC sprawcy i otrzymała odszkodowanie.

Ubezpieczenie AC

W przypadku braku badań technicznych, bardzo częsty jest brak lub tylko częściowa wypłata odszkodowania z polisy AC. Zresztą, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia większości towarzystw można znaleźć zapis, że: „ubezpieczyciel nie odpowiada za zdarzenia, które powstały w momencie, gdy auto nie posiadało ważnego badania technicznego”.

Tyle że to wcale nie oznacza, że brak badania technicznego z góry skazuje na porażkę w walce o pieniądze z AC. Aby do tego doszło, musi zajść związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy zdarzeniem a brakiem badań technicznych.

Przykład: Pan Michał podróżował autem bez ważnych badań. Jadąc drogą podporządkowaną nie zdążył wyhamować i nie ustąpił pierwszeństwa pani Jolancie, w wyniku czego doszło do stłuczki. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym pakiet OC i AC miał pan Michał, wypłaciło odszkodowanie pani Jolancie, ale odmówiło naprawy samochodu pana Michała z polisy AC. Ubezpieczyciel argumentował, że samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych, a do stłuczki doszło z powodu niesprawności układu hamulcowego.

Problemy z wypłatą odszkodowania z polisy AC można mieć np. w przypadku wypadnięcia pojazdu z drogi czy niewyhamowania, ale już w sytuacji zderzenia z dziką zwierzyną czy kradzieży samochodu, trudno dopatrywać się w tym winy braku ważnych badań technicznych.

Ile wynosi kara za nieterminowe badanie techniczne pojazdu w 2024 r.?

Wzrost  wysokości mandatów oznacza, że w najlepszym razie za brak ważnego badania technicznego zapłacisz 1500 zł. W przygotowaniu są również przepisy, które mają być batem na zapominalskich kierowców. A jak wiadomo, nie ma lepszego bata niż pieniądze. Dlatego też w Ministerstwie Infrastruktury pojawił się pomysł, by kierowcy, którzy do stacji diagnostycznej zgłoszą się 30 dni po terminie badania, płacili za nie dwa razy więcej. Na razie ten pomysł jednak nie wszedł w życie.

Brak badania technicznego pojazdu – co warto wiedzieć?

 1. Samochód obowiązkowe badania techniczne przechodzi po trzech latach od pierwszej rejestracji, następnie po pięciu, a później już co roku.
 2. W przypadku podejrzenia, że w samochodzie zostały uszkodzone elementy wpływające na bezpieczeństwo (np. w wyniku kolizji), pojazd może zostać skierowany na badania dodatkowe.
 3. Za brak ważnego badania grozi zablokowanie dowodu rejestracyjnego, mandat do 5000 zł, a także odholowanie (w przypadku, gdy samochód stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa drogowego).
 4. W przypadku braku badań możesz mieć problemy z wypłatą z ubezpieczenia AC, gdyż towarzystwo może dowodzić, że przyczyną kolizji był niesprawny samochód.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o karę za brak badań technicznych

 1. Czy można ubezpieczyć samochód osobowy bez ważnego badania technicznego?

  OC jest obowiązkowe i może zostać wykupione nawet na niesprawny samochód. Dopóki pojazd jest zarejestrowany, musi mieć ważne OC niezależne od braku aktualnego badania technicznego. W przypadku AC może być już problem. Do zawarcia umowy niezbędne jest ważne badanie techniczne.
 2. Czy zawsze samochód bez ważnego badania technicznego stwarza zagrożenie?

  Nie każdy pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego, musi być niesprawny. Często brak badania jest wynikiem zapomnienia i przeoczenia terminu. Jednak wszystkich obowiązują zasady i każdy pojazd musi sprawdzić specjalista i uznać, że nie stwarza zagrożenia na drodze.
 3. Czy można sprzedać samochód, który nie ma aktualnych badań technicznych?

  Nie ma przeciwwskazań, żeby sprzedać taki samochód. Jednak zainteresowanie kupnem takiego auta może być niskie. Po pierwsze dlatego, że nie wiadomo w jakim stanie technicznym jest auto. Po drugie, nie warto poruszać się takim pojazdem i narażać na kontrolę policyjną, a w konsekwencji na zatrzymanie dowodu i holowanie auta.
 4. Czy za brak ciągłości badań technicznych można otrzymać karę?

  Jeżeli spóźnisz się kilka dni z badaniem technicznym, a nie zatrzyma Cię policja, nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Nie ma instytucji (tak jak w przypadku braku OC jest nią UFG), która może weryfikować i nakładać kary na właścicieli samochodów za brak ciągłości badań technicznych. Warto jednak pamiętać o badaniu, ponieważ mandaty są bardzo wysokie.
 5. Jak sprawdzić czy badanie techniczne jest ważne?

  Możesz zrobić to przez internet, sprawdzając dane na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl. Data ostatniego badania technicznego znajduje się także w dowodzie rejestracyjnym.
Patrycja Purzycka
[Głosów: 5 Średnia: 4.8]