Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Obawiasz się, że gdy zdecydujesz się na montaż instalacji LPG w samochodzie, zaoszczędzisz na paliwie, ale za to zapłacisz wyższą składkę OC? Towarzystwa nie patrzą już na instalacje tak, jak jeszcze parę lat temu, ale wciąż ma ona znaczenie przy kalkulacji. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.

Średnia wysokość składki OC dla samochodu z LPG w pierwszym półroczu 2023 r. to 499 zł. To 110 zł więcej niż dla aut elektrycznych, ale o 31 zł mniej od hybrydowych. Polisę OC ma obowiązek wykupić każdy właściciel samochodu bez względu na rodzaj stosowanego paliwa. Za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary finansowe.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC auta na gaz?

Składka na ubezpieczenie OC samochodu zależy od bardzo wielu czynników dotyczących właściciela, jak i samego pojazdu. W kontekście tego pierwszego firmy najbardziej interesuje:

Jeśli chodzi o samo auto, ubezpieczyciele pytają o:

Jak widać, dla firm typ paliwa ma znaczenie, można zatem założyć, że właściciele samochodów z instalacją LPG płacą składki w innej wysokości niż ich koledzy poruszający się benzyniakami albo elektrykami.

Ile kosztuje OC samochodu na gaz?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis Rankomat, średnia cena polisy w pierwszej połowie 2023 r. wyniosła 502 zł. To przeciętny koszt ubezpieczenia samochodu bez względu na to, jakiego rodzaju paliwem jest napędzany.

Użytkownicy pojazdów z instalacją gazową płacą trochę mniej niż przeciętnie, bo 499 zł. Najtańsze jest OC dla aut elektrycznych. Na wysokie ceny OC nie mogą też narzekać właściciele aut zasilanych tradycyjnym paliwem:

 • elektryczny – 389 zł,
 • benzyna – 489 zł,
 • diesel – 517 zł,
 • hybryda – 539 zł.

Warto dodać, że ceny OC poszły przez ostatni rok w dół. Obniżki odczuli użytkownicy wszystkich aut, a najmocniej tych z instalacją gazową. W porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r. ich składki zmalały o ponad 5%.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu na gaz?

Jeszcze kilkanaście lat temu ceny za ubezpieczenie auta na gaz były dużo wyższe niż tych z silnikiem benzynowym. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważne były dwie kwestie:

 • bezpieczeństwa instalacji LPG,
 • poziomu przebiegu.

Po pierwsze – instalacje gazowe były zawodne i takie auta częściej ulegały awarii. Po drugie – jeśli ktoś decydował się na montaż instalacji LPG oznaczało to, że intensywnie użytkował auto. A im samochód jest mocniej eksploatowany, tym ma większe szanse na usterkę. To wszystko składało się na wysokie ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie – na wyższe składki OC.

Obecnie ubezpieczenie auta na gaz kosztuje podobnie jak na benzynę. Technika bardzo mocno poszła do przodu i dzisiejsze zbiorniki LPG są coraz bezpieczniejsze. Kierowcy nie boją się ich montować i decyzję o założeniu instalacji LPG podejmują nawet osoby, które 10 lat temu nie śmiałyby o tym pomyśleć.

Jak obniżyć koszt polisy OC samochodów osobowych na gaz? Np. przed zakupem skorzystać z porównywarki cen OC i wybrać najtańszą ofertę. Dlaczego najtańszą, a nie np. z największym zakresem ochrony? Ponieważ każda polisa OC jest taka sama. Zakres ochrony i sumę ubezpieczenia reguluje ustawa i żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa tego zmienić. Zatem wszyscy ubezpieczyciele sprzedają dokładnie taki sam produkt, ale cena OC różni się nieraz o kilkaset złotych w zależności od firmy.

Kolejny sposób na obniżenie wysokości składki to współwłasność pojazdu z innym, bardziej doświadczonym kierowcą. Z tej metody często korzystają świeżo upieczeni kierowcy, którym towarzystwa wyliczają wysoką składkę. Jako współwłaściciela samochodu w dowodzie rejestracyjnym wpisują rodzica czy dziadka, który ma uzbierana zniżki i korzystają z jego rabatów.

Jakie są dodatkowe koszty użytkowania auta z instalacją LPG?

Koszty utrzymania samochodu wyposażonego w instalację gazową nie ograniczają się do polisy. Trzeba pamiętać o również o kosztach założenia instalacji, badań technicznych i paliwa.

O cenie za montaż instalacji gazowej szerzej napiszemy w kolejnym akapicie, tu poruszymy temat badań technicznych. Samochody z instalacją muszą przechodzić badanie co roku od chwili założenia LPG, nie ma znaczenia wiek auta. Przegląd techniczny takich samochodów jest też droższy i kosztuje 162 zł.

Ile kosztuje instalacja zbiornika LPG w samochodzie?

Cena za montaż instalacji gazowej waha się od ok. 2 000 do 4 000 zł. Wiele zależy od lokalizacji warsztatu (te w mniejszych miejscowościach są tańsze) i rodzaju instalacji.

Najtaniej da się zainstalować LPG w samochodach z jednopunktowym wtryskiem paliwa bez elektroniki, nieco droższe są z elektroniką. Montaż instalacji sekwencyjnej do aut 3-4 cylindrowych z wielopunktowym wtryskiem paliwa kosztuje 2 200-3 300 zł. Z kolei cena zainstalowania LPG dla tego samego rodzaju samochodów, które wykorzystują elektronikę Stag, wynosi około 2 700-4 100 zł.

O założeniu instalacji należy powiadomić firmę ubezpieczeniową.

Czy AC dla auta z LPG jest droższe od AC dla auta na benzynę?

Właściciele aut z instalacją LPG mogą dodatkowo wykupić polisę AC, która ochroni ich w razie kradzieży lub spowodowania wypadku. Zasadniczo firmy ubezpieczeniowe nie widzą problemu w sprzedaży autocasco dla samochodów wyposażonych w LPG, ale instalację traktują dwojako: jako wyposażenie podstawowe lub dodatkowe.

Np. Benefia informuje w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), że instalacja zalicza się do wyposażenia podstawowego, o ile została fabrycznie zamontowana albo po jej montażu samochód został dopuszczony do ruchu.

Polisa AC dla pojazdów z instalacją LPG kosztuje tyle samo lub niewiele więcej niż dla aut silnikiem benzynowym. Wynika to z faktu, że montaż instalacji LPG jest ingerencją w konstrukcję samochodu i niefachowo przeprowadzony może być przyczyną usterek. Auta wyposażone w instalację LPG nie wybuchają nagle, jak to można zobaczyć na amerykańskich firmach, ale rzeczywiście są bardziej narażone na awarie.

Dla potwierdzenia sprawdziłam w kalkulatorze OC AC, jaki będzie koszt pakietu OC + Autocasco. Przypominam, że OC jest obowiązkowe, więc właściciele samochodów muszą je kupować, czy chcą tego, czy nie.

Symulację przeprowadziliśmy dla Janka, 42-letniego mieszkańca Rzeszowa, który porusza się 12-letnim Nissanem Qashqai 1.6 z zamontowaną instalacją gazową.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
617,00 zł*
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
759,00 zł*
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
851,00 zł*
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1008,00 zł*
Link4
617,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
759,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
851,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1008,00 zł*
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja dla Janka z Rzeszowa, samochód: Nissan Quasqai na gaz z 2011 r., aktualna na dzień 30.11.2023

Jak widać, opłaca się porównywać ceny u kilku ubezpieczycieli. Najtańszy proponowany Jankowi pakiet obejmuje nie tylko OC i AC, na którym mu zależało, ale i dodatkowe ubezpieczenie assistance. Taki pakiet polis ochroni Janka i jego pojazd w razie wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Uprawnia on do wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu przez żywioły (np. w czasie powodzi, gradobicia) oraz do naprawy auta po wypadku.

Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w aucie?

Przed instalacją LPG w samochodzie warto przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Główną zaletą jest oszczędność na paliwie – ceny benzyny są ponad dwukrotnie wyższe niż gazu. W przypadku aut intensywnie użytkowanych (np. gdy kierowca robi dziennie 50 km) roczne oszczędności można policzyć w tysiącach złotych.

Główne zalety samochodów z instalacją LPG to:

 • oszczędność na paliwie,
 • alternatywne możliwości zasilania auta – samochody na gaz mają także zbiorniki na benzynę, kierowca może dowolnie korzystać z wybranego paliwa,
 • dużo warsztatów – obecnie zainstalowanie LPG jest możliwe i w małej miejscowości, i w dużym mieście. Dzięki temu, że warsztatów jest sporo, konkurują one ceną, a zyskują na tym oczywiście kierowcy.

Nie zapominajmy, że instalacja LPG ma też wady. Oto te najważniejsze:

 • wyższe koszty za badania techniczne – nie dość, że samochód wyposażony w instalację LPG trzeba badać co roku, to koszt badania wynosi 162 zł (podczas gdy właściciele aut na benzynę płacą 99 zł),
 • opłata za legalizację zbiornika – kierowca samochodu z instalacją gazową musi zapłacić za legalizację butli (legalizacja jest ważna przez 10 lat i po tym okresie należy ją powtórzyć).
 • trudności z parkowaniem – na niektórych parkingach podziemnych jest zakaz parkowania samochodów na LPG.

Czy tankowanie gazu jest bardziej opłacalne od benzyny?

Instalacja LPG w samochodzie jest inwestycją, która znacznie ogranicza wydatki. Nawet biorąc pod uwagę, że zużycie gazu na 100 km jest około 15% większe niż benzyny i sama instalacja też kosztuje.

Przykładowo: uśrednijmy ceny gazu do 3 zł i ceny benzyny do 6,50 zł. Samochód, który pali 10 litrów płynnego paliwa na 100 km, będzie potrzebował 11,5 dm3 LPG do przebycia analogicznego dystansu. Koszt benzyny do przejechania 1 000 km miesięcznie wyniesie 650 zł a gazu 345 zł. Rocznie wychodzi to (analogicznie) 7 800 i 4 140 zł. Tym samym, decydując się na montaż LPG, zapłacimy co roku ponad 4 600 zł mniej za paliwo. Za tyle pieniędzy można kupić pakiet kompleksowego ubezpieczenia auta i jeszcze zostanie na weekendowy wypad za miasto z bliskimi.

Podsumowując – instalacja gazowa to skuteczny sposób, aby obniżyć koszty użytkowania samochodu.

Sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2023 roku

 

 

 

 

 

 

 

Auto na gaz – co warto wiedzieć?

 1. Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę typ wykorzystywanego paliwa przy kalkulacji składki.
 2. Średnia cena OC dla samochodu na gaz w pierwszej połowie 2023 r. to 499 zł.
 3. Ceny za ubezpieczenie samochodu na gaz są wyższe niż na benzynę, ale różnice są symboliczne. W 2023 r. wynoszą one średnio 10 zł na korzyść benzyniaków.
 4. Badanie techniczne samochodu z LPG kosztuje 162 zł i trzeba je wykonywać co roku.
 5. W praktycznie każdym towarzystwie można wykupić ubezpieczenie AC dla samochodu z LPG (firmy nie robią problemu z instalacji gazowej).

FAQ - ubezpieczenie samochodu na gaz

 1. Jak instalacja LPG wpływa na ubezpieczenie OC dla samochodu na gaz?

  Średnia cena OC samochodu na gaz jest o 10 zł wyższa niż koszt składki dla benzyniaka. Ale przy samochodach elektrycznych różnica wynosi już 110 zł na korzyść elektryków.
 2. Czy trzeba poinformować ubezpieczyciela o montażu instalacji gazowej?

  Tak. Zarówno przy ubezpieczeniu OC, jak i AC.
 3. Jak często trzeba wymieniać filtry gazu?

  Filtr gazu wykonany z celulozy trzeba wymieniać co 15 000 przejechanych km, a filtr wyposażony we wkład poliestrowy - co 25 000 km.
 4. Czy opłaca się przerobić auto na gaz?

  Obecne ceny gazu są ponad dwa razy niższe niż benzyny, więc kierowca, który dużo jeździ, zaoszczędzi sporo. Kalkulując koszty, musi jednak pamiętać o badaniu technicznym, które dla samochodu z instalacją gazową kosztuje 162 zł i trzeba je przeprowadzać co roku.
 5. Ile kosztuje przejechanie 100 km na gazie?

  To zależy, ile pali auto. Samochody wyposażone w instalację gazową zużywają około 15-20% gazu niż benzyny. Jeśli zatem samochód pali 10 l benzyny na 100 km, to gazu spali około 12 l. Przy aktualnych cenach koszt przejechania 100 km wyniesie ok. 35 zł.
Justyna Czerwińska
[Głosów: 1 Średnia: 5]