Piotr Nowik

Piotr Nowik | 12 marca 2021

Jak i gdzie ubezpieczyć ciężarówkę?

scrolldown Kierowca wychyla się z kabiny auta ciężarowego

Ubezpieczanie samochodów ciężarowych to ważna część biznesu, która potrafi drenować budżet firmy. Dlatego przed zakupem polisy warto się do tego przygotować, szczególnie, gdy na firmowym parkingu stoi cała flota pojazdów, które wcześniej czy później trzeba będzie ubezpieczyć.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – najważniejsze informacje:

 • Właściciele ciężarówek za brak OC płacą najwyższe kary. Już jeden dzień bez obowiązkowej polisy kosztuje 1680 zł, a np. dwa tygodnie – 8400 zł.
 • Wpływ na cenę OC mają dane pojazdu, kierowcy, a także historia ubezpieczenia właściciela auta.
 • Samochód ciężarowy do 3,5 tony używany w działalności jednoosobowej do celów prywatnych można ubezpieczyć bezpośrednio poprzez kalkulator internetowy.
 • W przypadku pozostałych pojazdów lub floty samochodów ciężarowych, oferta przedstawiana jest przez agenta ubezpieczeniowego (zazwyczaj podczas spotkania).
 • Tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale w pakiecie z tą polisą znacznie taniej można nabyć np. Autocasco, Assistance czy NNW.

Co to jest samochód ciężarowy?

Samochód ciężarowy to pojazd, który konstrukcyjnie przeznaczony jest do przewozu ładunków. Samochodem ciężarowym może być również pojazd ciężarowo-osobowy, które skonstruowany jest do przewozu ładunków oraz osób w liczbie od 4 do 9 (uwzględniając kierowcę).

Pojazdy ciężarowe dzielą się na trzy kategorie:

 • N1 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
 • N2 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej do 12 ton,
 • N3 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Firmy ubezpieczeniowe dla swoich potrzeb przyjęły jednak prostszy podział: na samochody do 3,5 tony oraz powyżej 3,5 tony.

W łatwy i szybki sposób polisę OC mogą kupić właściciele pojazdów z tej pierwszej kategorii. Szczególnie, jeśli używają auta do celów prywatnych.

Jak znaleźć korzystną polisę dla samochodu ciężarowego do 3,5 t?

Właściciele samochodów do 3,5 tony (pojazd dostawczy czy ciężarówka kuriersko-transportowa) w większości przypadków korzystną polisę dla swojego pojazdu mogą znaleźć za pomocą naszego kalkulatora internetowego.

Uwaga! Przedstawimy Ci oferty ubezpieczenia samochodu ciężarowego do 3,5 t. pod warunkiem, że wykorzystujesz pojazd do dojazdów do pracy i celów prywatnych, ale nie np.: dowozu towaru, przewozu osób itp.

Jeśli samochód wykorzystujesz do celów służbowych i np. rozwozisz nim przesyłki, towar czy też przewozisz odpłatnie pasażerów, skontaktuj się z nami telefonicznie pod nr. 22 270 00 00 lub mailowo pomoc@rankomat.pl, aby uzyskać indywidualną ofertę.

Jak znaleźć korzystną polisę dla floty ciężarówek?

Niektórzy przedsiębiorcy posiadają kilka samochodów ciężarowych. W takim przypadku nie opłaca się ubezpieczać każdego auta osobno i wygodniej jest skorzystać z oferty przygotowanej z myślą o flocie pojazdów.

Ubezpieczenie floty jest zdecydowanie bardziej opłacalne, ponieważ w tym przypadku ceny OC są zdecydowanie niższe, podobnie jak i ubezpieczeń dodatkowych. Składkę wylicza się też w inny sposób. Przykładowo, znaczenie ma liczba aut zgłoszonych do ubezpieczenia (im więcej tym z reguły taniej), ich wiek i oczywiście sposób użytkowania.

Zazwyczaj ubezpieczyciel gwarantuje stałe stawki procentowe w przypadku ubezpieczeń dodatkowych oraz stałe ceny za OC nowo zgłoszonych samochodów przez okres obowiązywania umowy.

Chcesz ubezpieczyć flotę pojazdów ciężarowych? Skontaktuj się z Agentem wybranego towarzystwa i poproś o ofertę. W większości firm preferowany jest kontakt osobisty i spotkanie z Agentem (nie ma możliwości wyliczenia składki online).

Co wpływa na cenę OC dla samochodu ciężarowego do 3,5 t?

Składowych ceny obowiązkowej polisy jest sporo i dotyczą zarówno właściciela, kierowcy, jak i samego pojazdu. Oto najważniejsze dane, jakie bierze pod uwagę ubezpieczyciel podczas przygotowywania oferty:

Dane kierowcy:

Dane pojazdu:

Dane innych kierowców prowadzących pojazd – jeśli ubezpieczający wskaże, że auto będzie prowadziła więcej niż jedna osoba.

Historia przebiegu ubezpieczenia – w tym przypadku najważniejsze jest, czy z polisy danego posiadacza pojazdu wypłacano w poprzednich latach odszkodowania. Jeśli jeździł on bezszkodowo, to koszt ochrony ubezpieczeniowej będzie niższy. Jednak w przypadku, gdy powodował szkody, to musi liczyć się z wysoką składką.

Ile kosztuje OC samochodu ciężarowego?

Wysokość składki dla pojazdu, który wchodzi w skład floty samochodowej, poznamy od agenta ubezpieczeniowego, który może zaoferować nam również pakiet dodatkowych możliwości.

Z kolei symulację ubezpieczenia pojazdu w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przeprowadziliśmy dla 41-letniego pana Krzysztofa, który prawo jazdy posiada od 20 lat i od ponad 6 lat nie spowodował żadnej szkody.

Ile pan Krzysztof musiałby zapłacić za OC dla samochodu firmowego ciężarowego? Oto wynik kalkulacji (wyliczenie w porównywarce Najtaniej u Agenta z 15.02.2021 r.):

 • Ford Transit, rok produkcji 2012, silnik diesel 2.2 l: 740 zł;
 • Citroen Berlingo, rok produkcji 2015, silnik benzyna 1.6 l: 627 zł;
 • Iveco, rok produkcji 2021, silnik diesel 2,3 l: 1521 zł.

Jakie kary grożą za brak OC auta ciężarowego?

Właściciel każdego samochodu musi bardzo pilnie dbać o to, by jego pojazd nie pozostał bez OC przez ani jeden dzień (nawet, jeśli w tym czasie znajduje się w garażu lub w ogóle jest niezdatny do jazdy). Właściciele ciężarówek muszą być jednak szczególnie ostrożni. Powód? To właśnie oni płacą najwięcej kar za brak ubezpieczenia OC.

Już za jeden dzień bez obowiązkowej polisy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właściciela ciężarówki może nałożyć aż 1680 zł kary. Jeśli przerwa w braku OC wyniesie od 4 do 14 dni, wówczas kara rośnie do 4200 zł, a powyżej 14 dni wynosi aż 8400 zł!

Jakie ubezpieczenie do OC ciężarówki warto jeszcze posiadać?

Obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest tylko OC, które czasem warto jednak rozbudować o inne polisy.

 • Samochód ciężarowy można wyposażyć w pełne Autocasco lub Autocasco Mini, które ma ograniczony zakres, np. chroni przed kradzieżą czy działaniem żywiołów, ale – w odróżnieniu od pełnego Autocasco – nie pokrywa szkód z winy kierowcy pojazdu. W przypadku zakupu tych polis należy sprawdzić zakres ubezpieczenia, a także zakres terytorialny, na jakim obowiązuje.
 • Przydatne w przypadku nagłej awarii może być z kolei Assistance, które gwarantuje doraźną pomóc w momencie np. złapania gumy, rozładowania akumulatora, braku paliwa, zatrzaśnięciu kluczyków, a także oferuje darmowe holowanie. Assistance może również obejmować pomoc dla kierowców, np. prawną lub nocleg na czas naprawy samochodu, a w najszerszym zakresie taka polisa zapewnia również samochód zastępczy.
 • Podczas ubezpieczania ciężarówki warto również zwrócić uwagę na NNW, czyli polisę, która będzie chroniła kierowcę oraz pasażerów w przypadku odniesienia przez nich obrażeń, a nawet poniesienia śmierci. Tu ważną kwestią jest suma ubezpieczenia NNW, bo to od niej zależy wysokość świadczeń.

Przykład: Jeśli suma ubezpieczenia wynosi 50 tys. zł, wówczas w przypadku 1 proc. uszczerbku na zdrowiu kierowca i/lub pasażer otrzyma 500 zł, a przy 10 proc. uszczerbku – 5 tys. zł. Z kolei w przypadku śmierci, rodzinie kierowcy i pasażerów wypłacona zostanie całość, czyli po 50 tys. zł.

Tak działa podstawowy wariant NNW, który dotyczy nie tylko nieszczęśliwych wypadków w trakcie jazdy samochodem, ale również w trakcie jego naprawy, postoju, rozładunku/załadunku, czy wsiadania/wysiadania z pojazdu. Z kolei wariant rozszerzony oferuje np. pokrycie kosztów przewozu do szpitala, leczenia czy operacji plastycznej. W przypadku kierowców ciężarówek dalekobieżnych warto zwrócić uwagę, by NNW pokrywało również koszty transportu z zagranicy.

Należy również pamiętać, że odszkodowanie z NNW zostanie wypłacone kierowcy (i pasażerom) także w sytuacji, gdy to on spowoduje wypadek. Z kolei, gdy kierowca jest ofiarą wypadku, to posiadane NNW nie wyklucza starania się o odszkodowanie także z OC sprawcy.

 • Nad jeszcze innymi polisami powinny pochylić się firmy z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej. Specjalnie dla nich oferowane są ubezpieczenia ładunków w transporcie krajowym i międzynarodowym, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika drogowego, czy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora i firmy logistycznej.

Wszystkie powyższe polisy znacznie taniej można nabyć w przypadku kupowania ich w pakiecie z OC.

Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy w leasingu?

Leasingodawca wymaga określonego zakresu polisy i na ogół proponuje towarzystwo, z którym ma podpisaną umowę i chciałby, żeby pojazd właśnie tam został ubezpieczony. Leasingobiorca może oczywiście poszukać towarzystwa z korzystniejszą ofertą, ale wcześniej warto sprawdzić umowę leasingu, ponieważ może okazać się, że są w niej wpisane opłaty za wybranie innego ubezpieczyciela niż proponowany przez leasingodawcę, a wówczas zakup wyszukanej na własną rękę polisy może już się nie opłacać.

Ubezpieczenie naczepy. Ile to kosztuje?

Należy również pamiętać, że ubezpieczony musi być nie tylko samochód ciężarowy, ale także naczepa, którą ewentualnie ciągnie. W przypadku naczepy ceny OC nie są jednak wysokie, ponieważ zaczynają od ok. 100 zł i są zależne od rodzaju i ładowności naczepy.

Niska cena OC naczepy wynika z faktu, że z tej polisy wypłacane są tylko szkody, które powstały, gdy naczepa odłączyła się od ciągnika, ale nie toczyła się w momencie wyrządzenia szkody lub gdy nie była połączona z pojazdem silnikowym ciągnącym (np. stała sama na parkingu).

A co, jeśli przyczepa odłączy się od ciągnącego ją pojazdu, będzie się toczyła i spowoduje szkodę? Wówczas szkoda zostanie pokryta z OC pojazdu ciągnącego.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]