Wpływ wykonywanego zawodu na wysokość ubezpieczenia OC

Bezrobotny, pracownik fizyczny, student, a może menedżer? Przed przygotowaniem oferty towarzystwa ubezpieczeniowe prześwietlają kierowców, a wpływ na cenę ma także wykonywany przez nich zawód.

„Ile zapłacę?” – to pytanie zadajemy sobie, gdy zbliża się czas zawarcia nowej polisy OC. W wyszukiwarki wpisujemy wtedy podstawowe dane, zgodnie z którymi ustalana jest wysokości składki (wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, liczba zniżek, rodzaj i wiek auta, pojemność silnika itd.). Nie wszyscy jednak wiedzą, że wpływ na cenę ma również wykonywany zawód.

Kto płaci najwięcej, a kto najmniej z uwagi na wykonywany zawód?

Jeśli chodzi o grupy zawodowe, to statystycznie rozrzut cenowy może być bardzo duży. Ile wynosi? Sprawdźmy, jakie stawki w I kwartale 2020 r. za OC płacili przedstawiciele różnych zawodów, którzy skorzystali z naszej porównywarki OC i AC.

Zawód kierowcyŚrednia cena OC
Rolnik572 zł
Emeryt/rencista583 zł
Służby mundurowe607 zł
Nauczyciel608 zł
Kadra zarządzająca654 zł
Kierowca zawodowy666 zł
Gospodyni domowa671 zł
Inżynier673 zł
Pracownik służby zdrowia675 zł
Pracownik biurowy705 zł
Przedstawiciel handlowy709 zł
Prawnik715 zł
Pracownik fizyczny721 zł
Pracownik działu IT791 zł
Bezrobotny810 zł
Sportowiec1021 zł
Student/Uczeń1521 zł

Wykonywany zawód może mieć wpływ na cenę OC. Ubezpieczyciele mogą uznać przedstawicieli niektórych branż za dużo bardziej skłonnych do ryzyka. W efekcie np. sportowcy opłacają niemal dwukrotnie wyższe składki niż nauczyciele czy pracownicy służb mundurowych – komentuje Urszula Pazio – Hrapkowicz, Dyrektor Operacyjny Rankomat.

Z różnymi zawodami łączą się również różne cechy. Studenci i uczniowie na ogół płacą więcej, bo mają mniejsze doświadczenie oraz mniej wypracowanych zniżek. W odróżnieniu do np. emerytów, którzy dzięki latom spędzonym za kierownicą płacą znacznie mniej.

Z kolei osoby bezrobotne często posiadają starsze pojazdy, których stan techniczny może stwarzać większe niebezpieczeństwo, więc podczas ubezpieczenia muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. Natomiast rolnicy na ogół poruszają się po wiejskich, mniej ruchliwych drogach, a co za tym idzie – są w mniejszym stopniu narażeni na spowodowanie wypadku niż np. osoby na co dzień walczące w miejskiej dżungli. Efekt? Rolnicy za OC płacą mniej.

Jak poszczególne towarzystwa podchodzą do kwestii zawodu?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowuje ofertę według własnych algorytmów i – co istotne – nie każde uwzględnia zawód kierowcy. Te, które to robią, przywiązują do zawodu mniejszą wagę, inne natomiast większą. Do tych drugich zalicza się np. Wiener (dawniej Gothaer).

Załóżmy, że z oferty tego towarzystwa chciałby skorzystać 30-letni mieszkaniec Krakowa, który prawo jazdy ma od 10 lat i od trzech lat ubezpiecza samochód (bezszkodowa jazdy). Gdyby chciał kupić polisę dla swojego 10-letniego Volkswagena Passata, to ze względu na wykonywany zawód, zapłaciłby następujące składki:

 • Bezrobotny – 1530 zł;
 • Emeryt/Rencista – 1495 zł;
 • Kadra zarządzająca/menedżer – 1472 zł;
 • Nauczyciel – 1438 zł;
 • Pracownik działu IT – 1495 zł;
 • Pracownik fizyczny – 1461 zł;
 • Rolnik – 1438 zł;
 • Sportowiec – 1495 zł;
 • Student/uczeń – 1530 zł.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC? Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych, bo każda z ich może przedstawić Ci inną cenę polisy. Martwisz się, że Twój zawód może być powodem zwyżki? Pamiętaj, że jest to tylko jeden z wielu czynników branych pod uwagę podczas kalkulacji składki.

Towarzystwa oceniając ryzyko ubezpieczenia wybranych grup zawodowych wprawdzie sugerują się predyspozycjami kierowcy związanymi z jego profesją, ale równocześnie inne dane, korzystne z punktu widzenia ubezpieczyciela, mogą zniwelować ich surową ocenę.

Zawód a cena OC – to warto wiedzieć:

 • Wykonywany zawód może mieć wpływ na wysokość składki OC.
 • Jedne towarzystwa do wykonywanego zawodu przywiązują większą wagę, a inne mniejszą.
 • Niektóre zawody (jak np. sportowcy) ze względu na dynamiczny styl życia zaliczają się do tzw. grupy podwyższonego ryzyka i za OC płacą więcej.
 • Dla znalezienia jak najlepszej i najtańszej polisy dedykowanej swojemu zawodowi, warto skorzystać z porównywarki OC.
Ilona Walczak
[Głosów: 4 Średnia: 4.5]