Piotr Nowik

Piotr Nowik | 17 sierpnia 2020

Jak wiek pojazdu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

scrolldown Kilka samochodów jadących autostradą

Najtaniej ubezpieczysz auto nowe i kilkuletnie, najdrożej – kilkunastoletnie. Tak mówi statystyka. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają jednak swoje sposoby na wyliczanie cen OC ze względu na wiek kierowcy i pojazdu. Efekt? Różnice idące w setki złotych!

Wiek pojazdu a cena OC – to warto wiedzieć

  • Według CEPiK-u średni wiek pojazdu zarejestrowanego w Polsce, to ok. 20 lat. Jednak według Instytutu Samar samochody ciągle jeżdżące po polskich drogach mają średnio ok. 15 lat.
  • Statystycznie najwięcej za OC płacą właściciele pojazdów kilkunastoletnich (wyprodukowanych w latach 2000-2009), a najmniej nowych i kilkuletnich (wyprodukowanych w latach 2010-2020).
  • Doświadczony kierowca zdecydowanie najmniej zapłaci za ubezpieczenie samochodu starego (25-letniego). Podobnie jest w przypadku młodego kierowcy, ale tu oferty są znacznie bardziej zróżnicowane.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bardzo różną politykę ze względu na wiek kierowców i ich samochodów, dlatego przez zakupem polisy warto porównać jak największą liczbę ofert.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (http://www.cepik.gov.pl/), średni wiek samochodów zarejestrowanych w Polsce na koniec 2019 r. to ok. 20 lat. Inne zdanie na ten temat ma jednak Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Ta instytucja twierdzi, że średni wiek pojazdów jeżdżących po polskich drogach jest znacznie niższy i wynosi ok. 15 lat.

Skąd ta różnica? Samar uważa, że w bazie CEPiK-u ciągle istnieją niewyrejestrowane pojazdy, które już dawno nie jeżdżą po polskich drogach, bo zostały porzucone, rozebrane na części lub zezłomowane. A takich aut może być nawet 6 milionów!

Ile kosztuje OC kilkunastoletniego, a ile kilkuletniego auta?

Jakby nie było, w Polsce ciągle jeździmy jednymi ze starszych samochodów na tle Unii Europejskiej. Bardziej leciwe pojazdy mają Węgrzy, Chorwaci, Czesi, Estończycy, Grecy, Łotysze, Rumunii i Litwini. Jeżdżąc kilkunastoletnim pojazdem statystycznie też więcej płacimy za OC niż w przypadku nowego auta.

Jak dokładnie rocznik auta wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC? Oto średnie ceny OC ze względu na wiek samochodu:

Rok produkcji samochoduCena OC
przed 2000683 zł
2000 - 2009711 zł
2010 - 2020636 zł
*mediana najtańszych cen z maja 2020 r według kalkulacji użytkowników porównywarki najtaniejuagenta

Najmniej za OC płacą więc posiadacze pojazdów prosto z salonu lub kilkuletnich. Wynika to z faktu, że szczególnie kierowcy nowych lub w miarę nowych samochodów bardziej o nie dbają. Są wyjątkowo ostrożni, by pojazdu nie zarysować, o spowodowaniu wypadku nie wspominając.

Z czasem jednak nasza czujność spada, a co za tym idzie – rośnie liczba powodowanych kolizji. Poza tym auta kilkunastoletnie – których ubezpieczenie kosztuje najwięcej – chętnie kupują młodzi kierowcy, którzy statystycznie powodują najwięcej wypadków.

Podczas przeprowadzania kalkulacji OC, niektórzy zastanawiają się, czy są zwyżki za wiek auta? Na pewno nie są one tak popularne i wysokie jak za wiek kierowcy (na ogół do 26. roku życia), jednak rzeczywiście kierowcy pojazdów ponad 10-letnich płacić mogą więcej z racji tego, że ich pojazdy mogą być bardziej awaryjne, a także mniej zaawansowane technologiczne i nie posiadają np. nowoczesnych systemów hamowania.

Gdzie w Polsce płaci się najwięcej za wiek auta?

Sprawdziliśmy również, jak kształtują się ceny OC samochodu ze względu na wiek w poszczególnych województwach. Oto wyniki:

WojewództwoProdukcja przed 2000 r. - cena w złProdukcja w latach 2000-2009 - cena w złProdukcja w latach 2010-2020 - cena w zł
dolnośląskie744778703
kujawsko-pomorskie723712617
lubelskie622646550
lubuskie678685595
łódzkie687711642
małopolskie631669603
mazowieckie747773719
opolskie539592528
podkarpackie543585515
podlaskie689689618
pomorskie805814712
śląskie632656570
świętokrzyskie601620549
warmińsko-mazurskie669670582
wielkopolskie654680602
zachodniopomorskie 683764640
* mediana najtańszych cen z maja 2020 r według kalkulacji użytkowników porównywarki najtaniejuagenta.pl

Wiek pojazdu a wiek kierowcy – czy i jaka istnieje zależność?

Postanowiliśmy również sprawdzić, jaka jest różnica w składce OC dla tego samego pojazdu, ale z różnym rocznikiem. Pod lupę wzięliśmy legendarnego Volkswagena Golfa, który produkowany jest już od blisko pół wieku. Sprawdziliśmy, ile kosztowałoby OC dla Golfa nowego, a także 5-cio, 15-sto i 25-letniego.

Wzięliśmy również pod uwagę fakt, jak zmieniałyby się ceny dla tych aut, gdyby ubezpieczającym był:

1. Doświadczony kierowca (50-letni, z Krakowa, żonaty, dwoje dzieci, prawo jazdy posiada od 30 lat i wypracował maksymalną liczbę zniżek).

2. Młody kierowca (20-letni kawaler z Krakowa, który prawo jazdy posiada od dwóch lat i nie wypracował jeszcze żadnych zniżek).

Ceny polis dla doświadczonego kierowcy Volkswagena Golfa (pojazdy w różnym wieku):

Towarzystwo Wiek pojazdu  
25 lat - cena OC w zł15 lat - cena OC w zł5 lat- cena OC w złnowy - cena OC w zł
Aviva---499
Benefia265588553524
Link4439493498553
mtu24.pl502752655579
Wiener495833775727
AXA Direct514496554814
Allianz1069110210611061
Uniqa562670--

Ceny polis dla młodego kierowcy Volkswagena Golfa (pojazdy w różnym wieku):

Towarzystwo Wiek pojazdu  
25 lat - cena OC w zł15 lat - cena OC w zł5 lat- cena OC w złnowy - cena OC w zł
mtu24.pl1530207918111600
AXA Direct1874148817892086
Benefia2135237123432220
You Can Drive2232236022172495
Link42522242023772706
Uniqa2607335135582762
Wiener2634337933372803
Aviva2663365535363618
Allianz9999999999999999

Jeśli chodzi o doświadczonego kierowcę, to da się łatwo zauważyć powyżej bądź poniżej jakiego wieku auta cena ubezpieczenia OC wyraźnie rośnie. Najmniej za OC płacą bowiem posiadacze samochodów starych, 25-letnich, w przypadku których cena obowiązkowej polisy może spaść nawet poniżej 300 zł! W większości przypadków koszt OC idzie w górę, gdy pojazd klasyfikuje się do aut kilkunastoletnich, bo wtedy należy się liczyć z wydatkiem ok. 500 zł.

Inaczej jest jednak w przypadku kierowców młodych i niedoświadczonych. Dla nich cena najtańszego ubezpieczenia 25-letniego pojazdu to nie 265 zł, ale aż 1530 zł! Z drugiej jednak strony, niedoświadczeni kierowcy najtańsze ubezpieczenie całkowicie nowego samochodu mogą mieć za zaledwie 70 zł więcej.

Jak nie przepłacić za polisę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bardzo różną politykę wobec kierowców. Co za tym idzie, ceny ze względu na wiek kierowcy, a także wiek samochodu mogą różnić się nawet o kilkaset procent. Dlatego właśnie szczególnie niedoświadczeni kierowcy przed zakupem pojazdu oraz wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego, powinni porównać jak największą liczbę ofert.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]