Piotr Nowik

Piotr Nowik | 18 września 2020

Zakup OC bez prawa jazdy. Nie zapomnij o tym obowiązku!

scrolldown Właściciel auta bez prawa jazdy jako pasażer

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ubezpieczenie. A to oznacza, że właściciel auta, nawet jeśli nie posiada prawa jazdy, to i tak ma bezwzględny obowiązek jego ubezpieczenia. Zakup polisy OC nie będzie dla niego problemem, ale warto wiedzieć, w jaki sposób może on obniżyć składkę.

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – to warto wiedzieć:

  • Właściciel pojazdu, nawet jeśli nie posiada prawa jazdy, musi wykupić ubezpieczenie OC.
  • Składki dla właścicieli aut, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy, są bardzo wysokie.
  • Jednym ze sposobów obniżenia ceny takiego OC jest wskazanie doświadczonego kierowcy jako głównego lub ustanowienie współwłasności pojazdu z takim kierowcą.
  • Zniżki za bezszkodową jazdę gromadzi właściciel i ew. współwłaściciel pojazdu, ale nie osoba wskazana jako główny kierowca.

Ubezpieczyciele, podczas wyliczania składki, pytają właściciela auta o uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Jednak ich brak nie może być powodem odmowy objęcia auta obowiązkową ochroną OC. Byłoby to sprzeczne z postanowieniami ustawy, które mówią o obowiązku zakupu polisy na każdy zarejestrowany w Polsce samochód.

Przepisy mówią także, że (Art. 5. 2. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych): Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia.

Kiedy ubezpieczenie samochodu OC bez prawa jazdy jest konieczne?

Wbrew pozorom, dość często dochodzi do sytuacji, gdy osoba bez prawa jazdy nie tyle może, co musi ubezpieczyć pojazd. Może się tak stać, gdy np. odziedziczy go w spadku. Wówczas auto, nawet jeśli stoi w garażu, powinno mieć OC, a obowiązek jego opłacenia spoczywa na właścicielu, czyli spadkobiercy. I to bez względu na to, czy posiada on prawo jazdy, czy nie.

Podobnie jest w przypadku, gdy kierowcy zostanie odebrane prawo do prowadzenia pojazdu, np. za jazdę po alkoholu lub przekroczenie prędkości. Wówczas nie posiada on prawa jazdy, ale jeśli jest właścicielem auta, to wciąż musi opłacać składki, bo nawet jeden dzień bez OC wiąże się z wysokimi karami za brak ubezpieczenia.

 Samochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1040 zł1560 zł170 zł
Od 4 do 14 dni2600 zł3900 zł435 zł
powyżej 14 dni5200 zł7800 zł870 zł
Źródło: UFG

Wszystko dlatego, że polisa przypisana jest nie do człowieka, ale do samochodu.

Czy nie mając prawa jazdy za OC zapłacimy więcej?

Jeśli ktoś w ogóle nigdy nie posiadał prawa jazdy, a mimo tego jest właścicielem pojazdu, wówczas musi liczyć się ze zwyżką, ponieważ zostanie potraktowany jako kierowca kompletnie niedoświadczony, czyli z tzw. grupy wysokiego ryzyka.

W przypadku takiego właściciela samochodu wpływ na cenę OC będzie miał również wiek. Jak duży wpływ? Sprawdziliśmy to na przykładzie posiadacza Volkswagena Golfa z 2015 r. (pojemność silnika 1,8, benzyna) z Krakowa.

Oto jak zmienia się cena OC wraz z wiekiem właściciela pojazdu:

Wiek właściciela auta bez prawa jazdyCena OC
18 lat4075 zł
20 lat3274 zł
25 lat3074 zł
40 lat3069 zł
60 lat3547 zł
wyniki kalkulacji z 02.09.2020 r.

Jak zapłacić mniej za OC bez prawa jazdy?

Jeśli nie mamy prawa jazdy, a poszukujemy polisy OC dla swojego samochodu, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może poprosić nas o wskazanie głównego kierowcy. Okazuje się, że dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić, ale warunek jest jeden – musimy wskazać kierowcę, który ma już pewne doświadczenie i historię ubezpieczeniową.

Wówczas ceny potrafią różnić się nawet o tysiące złotych. Dowód? Oto jak prezentują się ceny OC, gdy tego samego 5-letniego Volkswagena Golfa chce ubezpieczyć 20-letnia osoba bez prawa jazdy, ale jako głównego kierowcę wskazuje osobę, która posiada prawo jazdy i ma 18, 25, 40 i 60 lat.

Towarzystwo
Cena OC wg wieku kierowcy wskazanego jako główny użytkownik auta
Kierowca 18 latKierowca 25 latKierowca 40 latKierowca 60 lat
Wiener4424 zł1929 zł1590 zł1590 zł
Benefia2462 zł1256 zł1256 zł1256 zł
mtu24.pl2672 zł1603 zł1603 zł1603 zł
You Can Drive3238 zł1860 zł1860 zł1860 zł
Uniqa3857 zł1929 zł1929 zł1929 zł
AXA Direct2871 zł1043 zł1601 zł2032 zł
Wyniki kalkulacji z 02.09.2020 r.

Nie ma wątpliwości, że osoba, która nie ma jeszcze prawa jazdy, powinna jako głównego kierowcę wskazać osobę, która posiada prawo jazdy od co najmniej kilku lat i dzięki temu posiada bogatszą historię ubezpieczenia. Może to być ktoś z dziadków, rodziców, a nawet starszego rodzeństwa. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważne jest, by była to osoba doświadczona za kierownicą i która wcześniej wypracowała jak najwięcej zniżek.

Kto gromadzi zniżki w OC, gdy właściciel auta nie posiada prawa jazdy?

Może wydawać się, że np. ubezpieczenie samochodu, gdy nie ma się prawa jazdy, jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Niekoniecznie jednak tak musi być, bo nawet nie mając jeszcze prawa jazdy, ale ubezpieczając pojazd, budujemy swoją historię ubezpieczeniową. A to oznacza, że jeśli w tym czasie samochodem nie zostanie spowodowana żadna stłuczka czy wypadek, wówczas na naszym koncie będą zapisywały się zniżki, co – po otrzymaniu prawa jazdy – może przełożyć się na OC tańsze nawet o więcej niż tysiąc złotych.

Można również pójść krok dalej i ustanowić doświadczonego kierowcę współwłaścicielem pojazdu. Wówczas zniżki będą zbierały obie osoby (właściciel i współwłaściciel), ale jest również minus takiego rozwiązania – jeśli współwłaściciel spowoduje kolizję (nawet innym pojazdem), to wówczas również obie osoby tracą zniżki.

Czy za utratę prawa jazdy można otrzymać zwyżkę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pełne prawo (a nawet obowiązek) zakupu OC ma także właściciel pojazdu, któremu zabrano prawo jazdy, np. za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości, czy limitu punktów karnych. W Wielkiej Brytanii taki właściciel pojazdu musi liczyć się z tym, że kolejna składka będzie wyższa – towarzystwo sprawdza jego historię nie tylko pod kątem ubezpieczenia, ale również jazdy zgodnej z przepisami.

Na szczęście dla polskich kierowców, takie zasady nie obowiązują w naszym kraju. Na chwilę obecną, ubezpieczyciele nie mają wglądu do danych policyjnych, dotyczących nałożonych mandatów czy punktów karnych. Jeśli właściciel pojazdu został ukarany w ten sposób (np. za przekroczenie prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu) i w rezultacie stracił uprawnienia do prowadzeniu pojazdu, towarzystwo może co najwyżej podnieść składkę za sam brak prawa jazdy.

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, jeżeli kierowcy odebrano prawo jazdy za spowodowanie kolizji lub wypadku (nawet cudzym samochodem). Informacja o spowodowanej przez niego szkodzie trafia do bazy UFG i skutkuje naliczeniem zwyżki w kolejnym roku/latach polisowych.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]