Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

31 stycznia 2022 r. weszły w życie kolejne zmiany w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego, czyli długofalowego projektu mającego na celu ułatwić życie polskich kierowców. Na tym etapie zniesiono konieczność zmiany tablic rejestracyjnych zgodnie z rejonizacją, a także wprowadzono możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej drugiej opcji.

Polskie prawo w kontekście nieużywanych i niesprawnych pojazdów od lat budziło wiele kontrowersji. Ich właściciele niechętnie płacili bowiem niemałe składki ubezpieczeniowe za coś, z czego i tak nie korzystali. Nowe przepisy pozwalają im zmniejszyć wydatki związane z posiadaniem takich samochodów, ale nie likwidują ich w stu procentach.

Czy czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu drogowego jest możliwe?

Przez wiele lat polscy kierowcy mieli do dyspozycji tylko dwie opcje – pojazd mógł być zarejestrowany lub wyrejestrowany, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przyniosła jeszcze jedną: czasowe wyrejestrowanie pojazdu na określony czas. Zmiany weszły w życie od 31 stycznia 2022 r., a szczegółowe informacje na ten temat umieszczono w art. 78a ust. 2. tego dokumentu.

Na jaki czas można tymczasowo wycofać z ruchu samochód osobowy?

Aby móc wycofać pojazd z ruchu, musi być poważnie uszkodzony w zakresie obejmującym elementy nośne (rama, nadwozie i podwozie), np. po wypadku komunikacyjnym. Zgoda na to może zostać udzielona również wtedy, gdy podczas badania technicznego zostanie wykryte uszkodzenie mogące zagrażać bezpieczeństwu kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli zajdą takie czynniki, właściciel ma możliwość wycofania pojazdu osobowego z ruchu na określony czas: od 3 do 12 miesięcy od momentu, w którym udzielono stosowną decyzję. Terminu tego nie można wydłużyć, a kolejne wycofanie może mieć miejsce nie wcześniej niż po upływie 3 lat.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów. Ich właściciele mogą wycofać je z ruchu od 2 do 24 miesięcy, a także przedłużyć ten okres o dodatkowe 48 miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jakie są obowiązki właściciela pojazdu czasowo wycofanego z ruchu?

Nie da się ukryć, że czasowe wycofanie samochodu z ruchu jest korzystną opcją. Mimo wszystko warto wziąć pod uwagę obowiązki ciążące na osobie, która skorzysta z tej furtki. Należą do nich:

 • oddanie tablic i dowodu rejestracyjnego do urzędu,
 • zabezpieczenie pojazdu w taki sposób, by nikt postronny nie mógł z niego skorzystać,
 • dokonanie niezbędnych napraw, które przywrócą sprawność pojazdu.

W jaki sposób czasowo wyrejestrować pojazd z ruchu?

Czasowe wyrejestrowanie samochodu wymaga wizyty w wydziale komunikacji – tym, w którym go zarejestrowano. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Pobierz wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu ze strony swojego urzędu.
 2. Przygotuj potrzebne dokumenty, czyli:
 3. dowód posiadania tytułu prawnego do samochodu (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT),
 4. swój dowód tożsamości,
 5. dowód rejestracyjny i tablice pojazdu (i ewentualnie karta pojazdu, jeżeli została wydana),
 6. potwierdzenie uiszczenia opłaty,
 7. oświadczenie właściciela o tym, że samochód jest poważnie uszkodzony.
 1. Złóż wszystko w wydziale komunikacji.
 2. Zaczekaj na decyzję. Zostanie wydana w ciągu 30 dni. Jeśli będzie pozytywna, od tego momentu zacznie być naliczany okres wyłączenia z ruchu.

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu?

Możliwość skorzystania z tej opcji wymaga uiszczenia pewnych opłat. Z jakim wydatkiem się to wiąże? Dwumiesięczne wycofanie z ruchu to wydatek rzędu 80 zł. W przypadku dłuższego okresu pojawiają się kolejne koszty:

 • 4 zł miesięcznie w okresie od 3 do 12 miesiąca,
 • 2 zł miesięcznie w okresie od  13 do 24 miesiąca,
 • 0,25 zł miesięcznie w okresie od 25 do 48 miesiąca.

Jeśli zdecydujesz się na załatwienie formalności poprzez pośrednika, konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty skarbowej –17 zł za pełnomocnictwo.

Czy pojazd tymczasowo wyrejestrowany z ruchu musi mieć ważną polisę OC?

W kontekście czasowego wyrejestrowanie samochodu pojawiają się często pytania o zasadność zakupu ubezpieczenia. W końcu pojazd nie może być użytkowany. W rzeczywistości obowiązek posiadania OC nie podlega zmianie. Nawet po czasowym wycofaniu auta z ruchu musisz pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczeniowej. Jeśli tego nie dopilnujesz, możesz otrzymać karę od UFG, której wysokość w 2023 roku przedstawiamy poniżej.

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykl).
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
4-14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł
Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (m.in. motocykl)
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Obowiązek zakupu OC znosi tylko wyrejestrowanie pojazdu na stałe, które można przeprowadzić w przypadkach określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Są to m.in. sprzedaż, zezłomowanie, trwała utrata pojazdu lub wywiezienie go za granicę w celu sprzedania. Auto można też wyrejestrować po kradzieży. W tej ostatniej sytuacji masz też możliwość jego ponownej rejestracji, np. wtedy, gdy uda Ci się go jednak odzyskać po jakimś czasie – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Czy można obniżyć składkę OC po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu?

Płacenie ubezpieczenia za samochód, z którego i tak nie można korzystać, nie spotyka się oczywiście z zadowoleniem kierowców. Na szczęście przygotowano dla nich furtkę mogącą złagodzić to obciążenie dla portfela. Prawo nakłada na ubezpieczycieli obowiązek obniżenia wysokości składki za ten okres o co najmniej 95%. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek.

Warto też mieć świadomość tego, że na początku najpewniej i tak przyjdzie Ci opłacić całą składkę. Dopiero po zakończeniu okresu ubezpieczeniowego towarzystwo upewni się, czy w międzyczasie nie doszło do żadnej szkody, i wtedy wykona zwrot pobranych środków.

Jak przywrócić czasowo wyrejestrowany pojazd do ruchu?

Gdy upłynie ten okres, trzeba przeprowadzić ponowną rejestrację samochodu. W tym celu odwiedź wydział komunikacji z decyzją o udzieleniu zgody na czasowe wyrejestrowanie oraz z dowodem rejestracyjnym. Będziesz też potrzebować wyniku badania technicznego, który potwierdzi, że auto nadaje się już do użytkowania. Z tego powodu warto faktycznie wykorzystać ten czas na naprawę – bez tego nie uda Ci się zarejestrować pojazdu, a tym samym dopełnić obowiązku nakładanego na Ciebie przez prawo.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – co warto wiedzieć?

 • Jeśli pojazd jest poważnie uszkodzony w sposób naruszający elementy nośne, może zostać czasowo wycofany z ruchu.
 • W przypadku aut osobowych czasowe wycofanie z ruchu może trwać od 3 do 12 miesięcy.
 • Na czas wycofania z ruchu pojazd musi być zabezpieczony w taki sposób, żeby nie można go było używać.
 • Po upłynięciu tego okresu należy udowodnić wykonanie niezbędnych napraw, przeprowadzając badanie techniczne, a następnie ponownie zarejestrować auto.
 • Podczas czasowego wycofania z ruchu możesz płacić niższą składkę OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o czasowe wyrejestrowanie pojazdu

 1. Czy każdy samochód osobowy może zostać czasowo wyrejestrowany?

  Nie. Taką możliwość mają jedynie właściciele aut, które mają poważne uszkodzenia nadwozia, podwozia lub ramy.
 2. Czy można przedłużyć okres czasowego wycofania z ruchu?

  Nie ma takiej możliwości dla samochodów osobowych. Przedłużenie tego okresu przysługuje jednak właścicielom samochodów ciężarowych – łącznie do 48 miesięcy.
 3. Czy można nie płacić za OC, gdy auto jest czasowo wyrejestrowane?

  Nie. Nadal ciąży na Tobie obowiązek zakupu obowiązkowego ubezpieczenia. Niedopełnienie go będzie oznaczało poważne konsekwencje w postaci kary od UFG.
 4. Czy trzeba powiadomić ubezpieczyciela o ponownym zarejestrowaniu?

  Tak. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel i tak przeprowadzi rekalkulację składki i ewentualnie obniży zwrot składki, który Ci przysługuje za okres wycofania z ruchu.
 5. Czy można czasowo wyrejestrować auto używane tylko sezonowo?

  Nie. Taką możliwość mają tylko właściciele samochodów, które są poważnie uszkodzone i wymagają naprawy.
Ilona Walczak
[Głosów: 1 Średnia: 5]