Stefania Stuglik

Stefania Stuglik | 22 lutego 2021

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ochronie zniżek OC

scrolldown Zakup polisy OC przez internet

„Jeśli chcesz mieć spokojną głowę, wykup ochronę zniżek OC” – przekonują nas towarzystwa ubezpieczeniowe. Sprawa jest jednak bardziej złożona i posiada kilka haczyków. Jakich? Już wyjaśniamy.

Ochrona zniżek OC – co warto wiedzieć?

  • Za każdy rok bezszkodowej jazdy na ogół otrzymuje się 10 proc. zniżek, a w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku odbierane jest 10 – 30 proc. (wartości procentowe uzależnione są od towarzystwa ubezpieczeniowego).
  • Ochrona zniżek sprawia, że w razie kolizji w danym towarzystwie nie utracimy wypracowanych wcześniej zniżek.
  • Należy pamiętać, że ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym ją wykupiliśmy.
  • Nawet jeśli wykupimy ochronę zniżek, towarzystwo zgłosi szkodę do UFG i będzie ona “widoczna” dla innych ubezpieczycieli.
  • Ochrona zniżek może przestać obowiązywać, jeśli koszty likwidacji szkody przekroczą daną kwotę lub będzie to kolejna kolizja w tym samym roku ubezpieczenia.

Jak traci się i zyskuje zniżki ubezpieczenia OC?

System gromadzenia i utraty zniżek na ubezpieczenie OC nie jest zbyt skomplikowany. W skrócie – za każdy rok bezszkodowej jazdy na ogół otrzymujesz 10 proc. zniżki (choć zdarzają się towarzystwa, które przyznają 20 proc.), więc sześć lat bez kolizji lub spowodowanego wypadku pozwala zgromadzić maksymalną liczbę zniżek, czyli 60 proc.

Gdy jednak spowodujesz wypadek lub choćby zarysujesz czyjś samochód, a odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojej polisy, wówczas tracisz od 10 do nawet 30 proc. zniżek (to także zależne jest od ubezpieczyciela).

Zdarza się również, że w przypadku spowodowania dwóch szkód w jednym roku, ubezpieczyciel wyzeruje Twoje zniżki, a w przypadku trzech lub więcej – w przyszłości przedstawi Ci tak niekorzystną ofertę ubezpieczenia, że na pewno nie zdecydujesz się zakupić u niego polisy.

Co to jest ubezpieczenie z ochroną zniżek OC?

Od utraty zniżek z powodu wypadku lub kolizji można się jednak ubezpieczyć i jest to jeszcze prostsze niż sposób liczenia zwyżek i zniżek. A mianowicie – podczas kupowania polisy OC możemy zapytać ubezpieczyciela o ubezpieczenie z ochroną zniżek.

Na ogół nie jest ono drogie, bo podnosi koszt polisy o ok. 20-50 zł (czasem można je nawet otrzymać za darmo), a dzięki niemu w razie kolizji lub wypadku z naszej winy nie zostaną odebrane nam wypracowane wcześniej zniżki. Ale uwaga! Ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym się została wykupiona polisa. Co to oznacza? Wytłumaczmy na przykładzie:

Pan Jan ubezpieczył pojazd w towarzystwie X i wykupił polisę z ochroną zniżek. W czasie jej trwania spowodował kolizję, którą ochrona zniżek obejmowała. Jeśli więc na przyszły rok będzie chciał przedłużyć polisę w towarzystwie X, to zniżki mu nie przepadną (uwaga! To nie oznacza, że otrzyma taką samą lub niższą ofertę ubezpieczenia). Jeśli jednak będzie chciał się przenieść do towarzystwa Y, wówczas szkoda zostanie uwzględniona i straci co najmniej 10 proc. zniżek (w zależności od polityki cenowej wybranego ubezpieczyciela).

Pomimo, że Pan Jan zapłacił za ochronę zniżek, informacja o spowodowanej przez niego kolizji zostanie przekazana do UFG i udostępniona wszystkim towarzystwom ubezpieczeniowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu z ochroną zniżek OC?

Decydując się na ochronę zniżek OC, należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których ten zapis nie będzie działał. Może tak się stać, gdy:

  • koszt naprawy skutków kolizji będzie wyższy od ustalonego przez towarzystwo limitu (np. ochrona zniżek zadziała, jeśli koszt naprawy wyniesie do 3 tys. zł, ale jeśli przekroczy tę sumę, wówczas zniżki zostaną nam odebrane);
  • przekroczysz limit kolizji (np. jeśli podczas trwania polisy będziesz miał jedną stłuczkę, wówczas ochrona zniżek „zadziała”. Jeśli jednak będziesz miał dwie lub więcej, to zniżki zostaną Ci odebrane).

Należy również pamiętać, że w niektórych towarzystwach nie wszyscy właściciele pojazdów będą mogli wykupić ochronę zniżek. Czasem towarzystwa sprzedają je tylko kierowcom powyżej 25. roku życia lub takim, którzy mają wypracowane np. 20 lub 30 proc. zniżek.

Czy warto wykupić ochronę zniżek OC?

Tu sprawa jest bardziej złożona i zależy głównie od cen konkurencji. Jeśli ktoś w jakikolwiek sposób czuje się związany z danym towarzystwem i wie, że również za rok w nim będzie ubezpieczał samochód, wówczas pewnie z chęcią wyda kilkadziesiąt złotych, by w razie kolizji nie stracić 10 lub więcej proc. zniżek.

Co jednak, jeśli okaże się, że inne towarzystwo proponuje nam znacznie korzystniejszą kwotę za polisę OC niż dotychczasowy ubezpieczyciel?

Przykładowo: Pan Michał za polisę komunikacyjną płaci 600 zł, ale za 40 zł wykupił jeszcze ochronę zniżek OC w firmie X. Miesiąc później zarysował samochód sąsiada, ale skorzystał z ochrony zniżek, więc nie stracił 10 proc. zniżki i w kolejnym roku też zaproponowano mu polisę w cenie ok. 600 zł.

Tyle że po wpisaniu swoich danych do porównywarki ubezpieczeń, pan Michał znalazł towarzystwo Y, które mimo zarysowania pojazdu sąsiada (w towarzystwie Y ochrona zniżek już nie obowiązuje) oferuje mu OC za 540 zł, a to oznacza, że niepotrzebnie zapłacił 40 zł za ochronę zniżek, bo bez niej i tak mógł znaleźć korzystniejszą ofertę.

Stefania Stuglik
[Głosów: 2 Średnia: 3.5]