Zniżki na ubezpieczenie OC auta. Kiedy zyskasz a kiedy stracisz zniżki?

Każdy właściciel samochodu chce mieć jak najwyższe zniżki OC, aby móc jak najmniej płacić za ubezpieczenie. I choć zdobyć jest je równie łatwo jak stracić, nie każdy wie na jakiej podstawie są przyznawane i odbierane. A warto to wiedzieć.

Za każdy rok bezszkodowej jazdy zniżki zwiększają się o około 10%, ale z tym bywa różnie. Uzależnione to jest od towarzystwa, a którym kupowana jest polisa OC i niekiedy może to być jedynie 5% lub aż 20%. Im dłużej pojazd nie będzie sprawcą żadnego zdarzenia, tym więcej zniżek uzbiera i tym tańszą ofertę na OC dostanie jego właściciel. Analogicznie, za każdą szkodę część ulg będzie zabrana.

W większości przypadków taki właśnie system stosują ubezpieczyciele, ale nie zawsze. Jest jeszcze kilka innych okoliczności, kiedy kierowca może skorzystać z dodatkowych zniżek lub kiedy zostaną mu one zabrane.

W jaki sposób otrzymać zniżki z OC?

Zniżki z OC można otrzymać w następujących sytuacjach:

  • bezszkodowa jazda za każdy rok jazdy samochodem i nie spowodowania nim żadnych szkód, towarzystwa przyznają ulgi. Ich wysokość zależy od wewnętrznych ustaleń ubezpieczycieli i najczęściej wynosi od 5% do 20%;
  • okres bezszkodowy niektórzy ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na bezszkodową jazdę, ale i na okres w jakim bez kolizji i wypadku użytkuje się auto. Niekiedy, aby otrzymać maksymalną zniżkę konieczne jest jazda bez szkód przez określony czas;
  • dopisanie współwłaściciela to nie tyle nabywanie zniżek, co ich udostępnianie. Jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela, to do obliczenia składki będą brane pod uwagę większe ulgi. Dzięki temu, jeśli jeden z właścicieli pojazdu nie ma pełnych zniżek, a drugi posiada je maksymalne, cena na ubezpieczenie OC uwzględniać będzie ulgi drugiego właściciela;
  • zniżki współmałżonka jeśli małżeństwo posiada wspólnotę majątkową, małżonkowie mogą przejmować swoje zniżki w ubezpieczeniu OC. Np. jeśli mąż posiada 10% ulg, a żona 60%, przy obliczaniu ceny polisy mąż może podać zniżki swojej żony i dzięki temu otrzymać niższą cenę ubezpieczenia.

W jaki sposób można stracić zniżki OC?

Utrata zniżek ma miejsce w następujących sytuacjach:

  • spowodowanie szkody jest to najczęstsza przyczyna utraty przez właściciela pojazdu zniżek na ubezpieczenie OC. Jak wiele ulg zostanie zabranych, uzależnione jest od każdego towarzystwa z osobna. W jednych firmach będzie to 5%, a w innych nawet 20%;
  • spowodowanie szkody przez innego kierującego utracić zniżki można także wtedy, gdy samochód będzie prowadzić osoba inna niż jego właściciel. To, kto prowadzi auto w chwili szkody nie jest dla ubezpieczyciela istotne. Ważne kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel, bo to właśnie ta osoba straci część swoich zniżek;
  • szkoda spowodowana na innym pojazdem jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, a jeden z nich spowoduje szkodę, wtedy swoje zniżki tracą wszystkie osoby wpisane w dowód rejestracyjny. To jednak nie koniec. Jeśli współwłaściciele posiadają inne pojazdy, to również na nie utracą ulgi. Jeśli ktoś posiada kilka samochodów, w przypadku szkody na jednym z nich, straci zniżki na wszystkich;
  • brak ubezpieczenia przez określony czas jeśli przez kilka lat dana osoba nie kupuje ubezpieczenia OC, zniżki jakie otrzymała za bezszkodową jazdę, zostają w części zmniejszone lub też utracone całkowicie. To również zależy od towarzystwa, w którym po przerwie ponownie będzie sprawdzać ofertę na OC.

Zawsze warto pamiętać o tym, że zarówno ilość przyznawanych zniżek jak i ich zmniejszanie, leży w gestii każdego towarzystwa z osobna. O ile każdy z nich ma obowiązek oferować polisę OC w dokładnie takim samym zakresie, to już w przypadku zniżek mają pełną dowolność. Dlatego też dobrze cenę ubezpieczenie sprawdzać w możliwie jak największej liczbie towarzystw za każdym razem, kiedy szuka się oferty OC.

Czy wszystkie towarzystwa naliczają zniżki procentowo?

Nie ma odgórnie ustalonej zasady naliczania zniżek w OC. Każde towarzystwo może robić to po swojemu. Kiedyś większość towarzystw korzystała z przeliczania 10% = 1 rok. Aktualnie mało które towarzystwo określą zniżki w procentach. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój określony sposób na liczenie zniżek. Dalej ważna jest liczba lat bezszkodowych, które ma na swoim koncie kierowca, a szkody powodują wzrost składki.

Czy można stracić zniżki po zmianie ubezpieczyciela?

Nie straci się zniżek, nawet po zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystkie polisy oraz szkody są raportowane do UFG. Stamtąd dane czerpią wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Możesz mieć pewność, że zmiana towarzystwa nie wpłynie na twoją historię, a możesz zyskać tańszą polisę.

Porównaj oferty OC/AC

Kiedy przepadają zniżki OC?

Mimo że wypracujesz zniżki za bezszkodową jazdę przez lata, możesz je stracić. Jeżeli przez kilka lat przestaniesz wykupować OC, twoja historia ubezpieczenia może wrócić do pierwotnego stanu. Wszystko zależy od okresu przerwy w ubezpieczeniu. Np. towarzystwa, które weryfikują historię ubezpieczenia 5 lat wstecz, a ty będziesz miał 2 lata przerwy, wezmą pod uwagę pozostałe 3 lata.

Czy wypracowane zniżki w OC zawsze oznaczają niską cenę?

Może się tak zdarzyć, że mimo 60% zniżek za 3 lata ubezpieczania w jednej firmie ubezpieczeniowej otrzymasz droższą ofertę OC niż w firmie, która naliczy Ci tylko 30% zniżek. Wszystko zależy od taryfy ubezpieczyciela. Dlatego ważne jest przeliczanie i sprawdzanie ofert wielu towarzystw. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić za OC pan Robert z Ostrołęki, który ma Toyotę Yaris, 1.0 z 2010 roku.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje OC dla 46-latka z Ostrołęki?
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
340,00 zł* rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
354,00 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
473,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
541,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
599,00 zł* rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
704,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 46-latka z Ostrołęki?
Uniqa
340,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
354,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
473,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
541,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
599,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
704,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 01.08.2023 r., Toyota Yaris, 1.0 z 2010 roku.

Jak nietrudno zauważyć cena OC za ten sam samochód dla tego samego kierowcy jest inna. Szukając samego OC, warto więc wybrać najtańszą opcję, ponieważ zakres ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie.

Czy zniżki z motocykla przechodzą na samochód?

Jeżeli ubezpieczałeś przez kilka lat motocykl i nie miałeś żadnej szkody to przy ubezpieczaniu pierwszego samochodu możesz liczyć na pełne zniżki. Jest to dobre rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy mogą wypracowywać sobie historię ubezpieczenia niskim kosztem, bowiem OC na motocykl jest dużo tańsze niż na samochód.

Przykład:

Pani Weronika po skończeniu 18 lat kupiła sobie skuter. Ubezpieczyła go w OC. Zapłaciła wyższą składkę ze względu na młody wiek, ale ubezpieczenie skutera jest dużo tańsze niż ubezpieczenie samochodu. Cena za OC wyniosła 205 zł. Po kilku latach zdecydowała się na kupno samochodu. Dzięki ubezpieczeniu skutera i bezszkodowej jeździe mogła liczyć na tańszą polisę za samochód. Zapłaciła dwa razy niższą składkę.

Czy można przejąć zniżki współmałżonka?

Wiele osób chciałoby skorzystać ze zniżek współmałżonka. Niektóre towarzystwa oferują taką możliwość w przypadku, gdy małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Nawet jeżeli żona nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego jest współwłaścicielem pojazdu. Można ją dopisać do polisy OC.

Jest jeden minus tego rozwiązania. Szkody, które spowoduje mąż, będą także na koncie żony. Z tego tytułu będzie ona miała zwyżkę na inne pojazdy – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Czy można przepisać historię ubezpieczenia z zagranicy?

Jeżeli za granicą wykupowałeś ubezpieczenie OC i masz bezszkodową historię ubezpieczenia, możesz przepisać zniżki w Polsce do ubezpieczenia samochodu. Jednak tylko nieliczne towarzystwa honorują zagraniczny przebieg ubezpieczenia. Jest to m.in. PZU (nie trzeba przetłumaczonych dokumentów, wystarczy zaświadczenie z zagranicy), Generali i Proama (w tych towarzystwach musisz mieć przetłumaczone zaświadczenie z zagranicy).

Jakie są jeszcze dodatkowe zniżki w OC?

Historia ubezpieczeniowa to nie jedyna możliwość uzyskania zniżek. Towarzystwa oferują szereg propozycji, które obniżą cenę OC i zachęcą klientów do zakupu. Są to m.in.:

  • zniżki cross-sell – możesz otrzymać zniżkę na OC wykupując polisę na mieszkanie/dom lub życie. Jeżeli posiadasz już takie polisy, możesz sprawdzić czy twój ubezpieczyciel nie oferuje dodatkowej zniżki na OC,
  • zniżki za zawód – niektóre zawody tj. rolnicy mogą liczyć na dodatkowe zniżki przy ubezpieczaniu OC,
  • zniżki za płatność jednorazową – jeżeli płacisz za polisę za cały rok, to możesz liczyć na niższą składkę, podział na 2 lub 4 raty spowoduje wzrost składki, czasem nawet o 25%,
  • zniżki za płatność kartą/BLIKIEM – dzięki tej formie płatności także można zaoszczędzić.

Zniżki OC – kiedy je zyskasz a kiedy stracisz? – Co warto wiedzieć

  • Zniżki na polisie OC zyskujesz za bezpieczną i bezszkodową jazdę – około 10% za każdy bezkolizyjny rok prowadzenia samochodu.
  • Możesz korzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu, jeśli jest on wpisany do dowodu rejestracyjnego.
  • Zniżki z OC tracisz gdy spowodujesz na drodze szkodę lub gdy spowoduje ją współwłaściciel twojego samochodu.
  • Jeśli nie kupujesz polis OC przez kilka lat z rzędu, zaczynasz tracić wypracowane wcześniej zniżki.

FAQ – najczęstsze pytania o zniżki OC:

  1. Skąd można wziąć zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

    Można zawnioskować do UFG o wydanie zaświadczenia o historii ubezpieczenia. Takie zaświadczenie może być potrzebne dla osób, które mieszkają za granicą i chcą tam zarejestrować samochód.
  2. Czy trzeba podawać ubezpieczycielowi swoją historię ubezpieczenia?

    W kalkulacjach jest takie pytanie. Jednak ubezpieczyciel i tak zweryfikuje twoje odpowiedzi z UFG, więc nie musisz się martwić, jak się pomylisz
  3. Czy starsze osoby też mają zwyżkę przy ubezpieczaniu pierwszego samochodu?

    Te osoby nie mają zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, ale nie mają zwyżki za młody wiek. Więc składka nie będzie tak wysoka jak dla młodych kierowców.
  4. Jaki jest najkrótszy czas na zdobycie pełnych zniżek?

    Niektóre towarzystwa udzielają maksymalnych zniżek już po 3 latach posiadania ubezpieczenia OC. W innych może to trwać nawet do 10 lat.
Ilona Walczak
[Głosów: 445 Średnia: 3.9]