znizki oc
[Głosów:442    Średnia:3.9/5]

Każdy właściciel samochodu chce mieć jak najwyższe zniżki, aby móc jak najmniej płacić za ubezpieczenie OC. I choć zdobyć jest je równie łatwo jak stracić, nie każdy wie na jakiej podstawie są przyznawane i odbierane. A warto to wiedzieć.

Zniżki OC – kiedy je zyskasz a kiedy stracisz? Podsumowanie

 • Zniżki na polisie OC zyskujesz za bezpieczną i bezszkodową jazdę – około 10% za każdy bezkolizyjny rok prowadzenia samochodu.
 • Możesz korzystać ze zniżek współwłaściciela pojazdu, jeśli jest on wpisany do dowodu rejestracyjnego.
 • Zniżki z OC tracisz gdy spowodujesz na drodze szkodę lub gdy spowoduje ją współwłaściciel twojego samochodu.
 • Jeśli nie kupujesz polis OC przez kilka lat z rzędu, zaczynasz tracić wypracowane wcześniej zniżki.
Znajdź najtańszą stawkę OC w 7 minut

Za każdy rok bezszkodowej jazdy zniżki zwiększają się o około 10%, ale z tym bywa różnie. Uzależnione to jest od towarzystwa, a którym kupowana jest polisa OC i niekiedy może to być jedynie 5% lub aż 20%. Im dłużej pojazd nie będzie sprawcą żadnego zdarzenia, tym więcej zniżek uzbiera i tym tańszą ofertę na OC dostanie jego właściciel. Analogicznie, za każdą szkodę część ulg będzie zabrana.

W większości przypadków taki właśnie system stosują ubezpieczyciele, ale nie zawsze. Jest jeszcze kilka innych okoliczności, kiedy kierowca może skorzystać z dodatkowych zniżek lub kiedy zostaną mu one zabrane.

banner najtaniej

Otrzymywanie zniżek OC

Zniżki z OC można otrzymać w następujących sytuacjach:

 • bezszkodowa jazda
  za każdy rok jazdy samochodem i nie spowodowania nim żadnych szkód, towarzystwa przyznają ulgi. Ich wysokość zależy od wewnętrznych ustaleń ubezpieczycieli i najczęściej wynosi od 5% do 20%;
 • okres bezszkodowy
  niektórzy ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na bezszkodową jazdę, ale i na okres w jakim bez kolizji i wypadku użytkuje się auto. Niekiedy, aby otrzymać maksymalną zniżkę konieczne jest jazda bez szkód przez określony czas;
 • dopisanie współwłaściciela
  to nie tyle nabywanie zniżek, co ich udostępnianie. Jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela, to do obliczenia składki będą brane pod uwagę większe ulgi. Dzięki temu, jeśli jeden z właścicieli pojazdu nie ma pełnych zniżek, a drugi posiada je maksymalne, cena na ubezpieczenie OC uwzględniać będzie ulgi drugiego właściciela;
 • zniżki współmałżonka
  jeśli małżeństwo posiada wspólnotę majątkową, małżonkowie mogą przejmować swoje zniżki w ubezpieczeniu OC. Np. jeśli mąż posiada 10% ulg, a żona 60%, przy obliczaniu ceny polisy mąż może podaż zniżki swojej żony i dzięki temu otrzymać niższą cenę ubezpieczenia.

Utrata zniżek OC

Utrata zniżek ma miejsce w następujących sytuacjach:

 • spowodowanie szkody
  jest to najczęstsza przyczyna utraty przez właściciela pojazdu zniżek na ubezpieczenie OC. Jak wiele ulg zostanie zabranych, uzależnione jest od każdego towarzystwa z osobna. W jednych firmach będzie to 5%, a w innych nawet 20%;
 • spowodowanie szkody przez innego kierującego
  utracić zniżki można także wtedy, gdy samochód będzie prowadzić osoba inna niż jego właściciel. To, kto prowadzi auto w chwili szkody nie jest dla ubezpieczyciela istotne. Ważne kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel, bo to właśnie ta osoba straci część swoich zniżek;
 • szkoda spowodowana na innym pojazdem
  jeśli pojazd ma kilku współwłaścicieli, a jeden z nich spowoduje szkodę, wtedy swoje zniżki tracą wszystkie osoby wpisane w dowód rejestracyjny. To jednak nie koniec. Jeśli współwłaściciele posiadają inne pojazdy, to również na nie utracą ulg. Jeśli ktoś posiada kilka samochodów, w przypadku szkody na jednym z nich, straci zniżki na wszystkich, podobnie jak ich współwłaściciele;
 • brak ubezpieczenie przez określony czas
  jeśli przez kilka lat dana osoba nie kupuje ubezpieczenia OC, zniżki jakie otrzymała za bezszkodową jazdę, zostają w części zmniejszone lub też utracone całkowicie. To również zależy od towarzystwa, w którym po przerwie ponownie będzie sprawdzać ofertę na OC. Okres po jakim zniżki są zabierane, waha się od roku do nawet 7 lat.

Zawsze warto pamiętać o tym, że zarówno ilość przyznawanych zniżek jak i ich zmniejszanie, leży w gestii każdego towarzystwa z osobna. O ile każdy z nich ma obowiązek oferować polisę OC w dokładnie takim samym zakresie, to już w przypadku zniżek mają pełną dowolność. Dlatego też dobrze cenę ubezpieczenie sprawdzać w możliwie jak największej liczbie towarzystw za każdym razem, kiedy szuka się oferty OC.

Porównaj oferty OC/AC

Stefania Stuglik

17
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JacekGośćNajtaniej u AgentaMDobakDamian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mateusz Cichocki
Gość
Mateusz Cichocki

Witam serdecznie, w jednej z Multi-agencji powiedziano mi że jeżeli rok niema się żadnego ubezpieczenia OC to traci się wszystkie zniżki oraz że jeżeli dopisze współwłaściciela do auta (np. mojego brata aby móc korzystać z jego zniżek) i ja zrobię szkodę to tracę zniżki ja, współwłaściciel czyli brat oraz osoby dopisane do auta mojego brata czyli jego żona również traci zniżki. I hipotetycznie zakładając że brata żona miała by drugie auto gdzie dopisany jest jej ojciec to on również traci zniżki itd. Powiedziano mi że mieli ostatnio przykład 12 osób gdzie wszyscy tracili zniżki. Inny agent zaprzeczył, więc czy to… Czytaj więcej »

Najtaniej u Agenta
Gość

Dzień dobry, jeśli chodzi o zniżki, to sprawa jest nieco skomplikowana, ponieważ każde towarzystwo z osobna decyduje o tym, jak je przyznaje i za co je odbiera. Odnosząc się do Pana pierwszego pytania – zapewne jest taki ubezpieczyciel, który po roku przerwy w kupowaniu OC zabierze wszystkie wypracowane zniżki, ale zdecydowana większość tego nie robi. Aby utracić wszystkie wypracowane ulgi musiałby Pan nie kupować OC przez około 3-4 lata. Musi Pan jednak pamiętać, że długość tego okresu jest uzależniona od konkretnego towarzystwa, dlatego zawsze warto dopytać o to w firmie, w której chce Pan kupić OC. Co do utraty zniżek… Czytaj więcej »

Mateusz Cichocki
Gość
Mateusz Cichocki

Dziękuję jeszcze raz za wytłumaczenie.
A czy w wyniku szkody traci się wszystkie zniżki czy może jest to uzależnione od konkretnego towarzystwa i występują duże rozbieżności?

Najtaniej u Agenta
Gość

Za spowodowanie szkody ubezpieczyciel nie zabierze Panu wszystkich zniżek, tylko ich część. Od każdego towarzystwa z osoba zależeć będzie jak dużo ulg Pan utraci, ale najczęściej będzie to 5% lub 10%. Proszę też pamiętać, że zniżki są odbierane za każdą spowodowaną szkodę i np. jeśli w ciągu roku będzie Pan sprawcą 3 stłuczek, to może Pan stracić nawet 30% ulg.

Dodam jeszcze, że wszystkie spowodowane prze Pana szkody są zapisywane w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dostęp do tej bazy mają wszystkie towarzystwa i kiedy obliczają dla Pana koszt OC mogą sprawdzić, jaka jest Pana historia ubezpieczenia.

Ula Lato
Gość
Ula Lato

Witam, moje pytanie dotyczy dokładnie nabycia i ubezpieczenia samochodu, bo nigdzie nie jest to dokładnie opisane, a mianowicie: jestem młodym kierowcą , który chce kupić za własne pieniądze i posiadam znajomego z długim stażem/ z maksymalną zniżką na ubezpieczenia samochodu, który zgodził się być współwłaścicielem. I tu nasuwają się pytania: Kto i w jakiej kolejności powinien widnieć w dokumentach jako właściciel, a kto jako współwłaściciel?

Najtaniej u Agenta
Gość

Dzień dobry,
korzystanie ze zniżek współwłaściciela jest możliwe bez względu na kolejność ich zapisu w dokumentach. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie jednak ustanowienie osoby, która posiada pełne zniżki, głównym właścicielem (pierwsza w dowodzie rejestracyjnym). Większość towarzystw zwraca wówczas uwagę przede wszystkim na jej dane. Oczywiście Pani młody wiek i brak historii ubezpieczenia wpłynie na cenę polisy, ale zwyżka nie będzie już tak bardzo odczuwalna.

Gość
Gość
Gość

A ja mam inne pytanie, czy brana jest pod uwagę w ogóle kwota szkody wyrządzonej – co innego to przecież zarysowanie komuś zderzaka,a co innego skasowanie całego samochodu. Jak to się ma do zniżek? Patrząc w kalkulatory, miałem wątpliwe zdarzenie, gdzie zostałem oskarżony o zarysowanie komuś zderzaka i teraz w bazie widnieje że wyrządziłem szkodę na OC. Teraz koszt mojego ubezpieczenia znacząco wzrasta (według kalkulatorów), a przecież szkoda nie była duża. Czy ma to w ogóle jakiś wpływ, czy liczy się tylko ilość zdarzeń? Pozdrawiam.

Najtaniej u Agenta
Gość

Dzień dobry,
podczas wyliczania składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe pytają o ilość (nie wielkość) szkód likwidowanych z polisy OC. Takie informacje mogą też uzyskać z bazy UFG. A więc w praktyce, tak samo traktowane są niewielkie stłuczki, jak i poważne kolizje. Pana obecny ubezpieczyciel ma wgląd do wyceny szkody, a więc warto zwrócić się również do niego i zapytać o koszt odnowienia polisy. Bardzo często (chociaż nie możemy powiedzieć, że jest to regułą) najbardziej tolerancyjną firmą po niewielkiej szkodzie okazuje się aktualne towarzystwo.

MDobak
Gość
MDobak

Mi za szkodę której naprawa kosztowała poszkodowanego 200zł zrobili zwyżkę… o 2000zł. Wielkość szkody nie ma znaczenia co jest wyjątkowo nieuczciwe.

Najtaniej u Agenta
Gość

Czasami zdarza się, że za pomocą wysokiej zwyżki za szkodę, ubezpieczyciel stara się zniechęcić klienta do zakupu kolejnej polisy. Po szkodzie nie warto sugerować się ofertą jednej firmy, bo każde towarzystwo stosuje w tym wypadku własną politykę cenową. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert innych firm i wybranie bardziej tolerancyjnego ubezpieczyciela, który proponuje najniższą składkę OC.

Joozek987
Gość
Joozek987

Witam, jestem współwłaścicielem jednego auta z wujkiem, czy zniżki przejdą na mnie gdy będę chciał zarejestrować drugie auto na siebie? Adres zameldowania/zamieszkania mamy taki sam.

Najtaniej u Agenta
Gość

Zgromadzone przez Pana zniżki zostaną uwzględnione podczas wyliczania składki na drugie auto. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie jednak zwracało uwagę nie tylko na zniżki z ostatniej polisy, ale również czas, w którym był Pan współwłaścicielem pojazdu. Przykładowo: od trzech lat ubezpieczał Pan samochód z wujkiem i korzystał z jego zniżek 60% (wujek posiada już kilkunastoletnie doświadczenie w OC, bo ubezpieczał wcześniej inne samochody) – towarzystwo uwzględni tylko trzy lata i na podstawie przebiegu ubezpieczenia oraz Pana danych wyliczy składkę OC na nowy samochód.

Damian
Gość
Damian

Witam. Mam pytanie odnośnie historii szkód właściciela w przeciągu kilku lat. Czy szkody te są przypisane do osoby, czy do samochodu, a co za tym idzie do wszystkich właścicieli? Podam przykład. Jeden samochód ma dwóch właścicieli, którzy cieszą się bezszkodową jazdą. Współwłaściciel, czyli druga osoba miał stłuczkę w wspomnianym samochodzie. Oczywiście po stłuczce spada wypracowana zniżka, najczęściej jest to 10%. Główny właściciel, czyli osoba, która nie spowodowała żadnej stłuczki kupuje drugi samochód do siebie. W ubezpieczeniu do drugiego samochodu ma pytanie odnośnie szkód w OC w przeciągu ostatnich 5 lat. Z tego co rozumiem to odpowiada, że nie miał żadnych… Czytaj więcej »

Najtaniej u Agenta
Gość

Dzień dobry, szkody są przypisane zarówno do samochodu, jak i wszystkich właścicieli pojazdu. W celu wyjaśnienia, posłużymy się Pana przykładem: – kolizję spowodował współwłaściciel – szkoda zostaje zgłoszona do bazy UFG, gdzie widnieje on jako sprawca zdarzenia. Równocześnie pojawia się tam informacja, z jakiej polisy OC zostało wypłacone odszkodowanie, – jeden z właścicieli (ten, który nie spowodował szkody) kupuje drugi samochód i chce go ubezpieczyć. Ubezpieczyciel zapyta go: od ilu lat kupuje polisy OC (np. z uwzględnieniem ostatnich 5 lat) oraz, czy z tych polis były wypłacane odszkodowania i ile (zgodnie z prawdą – było jedno). Nawet gdyby ubezpieczyciel zapytał… Czytaj więcej »

Gość
Gość
Gość

Witam. Mam pytanie mąż prosi mnie o dolaczenie do ubezpieczenia jako wspolwlasciciela czy bede mogla z bycia wspolwlascicielem zrezygnowac roznie to w życiu bywa..

Jacek
Gość
Jacek

Dzień dobry. Małżeństwo ze wspólnotą majątkową. Dwa wspólne auta i po jednym zarejestrowanym na żonę i męża. Jedno z nich traci zniżki wskutek kolizji. Czy utrata zniżek przechodzi na drugiego małżonka i wzrasta ubezpieczenie na wszystkie auta?

Oblicz składki przez internet lub zadzwoń do mnie!

(22) 270 00 00