Piotr Nowik

Piotr Nowik | 2 marca 2021

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą? Tylko w określonych przypadkach

scrolldown Samochód na drodze na zagranicznych numerach rejestracyjnych

Samochód zarejestrowany za granicą, ale ubezpieczenie kupione już w Polsce? Wobec wysokich stawek OC w innych krajach, niektórzy Polacy, by zaoszczędzić, próbują zakupić polisę u polskiego ubezpieczyciela. Choć przepisy jasno wypowiadają się na ten temat, to często nawet agenci się w nich gubią.

OC na samochód zarejestrowany za granicą – Podsumowanie

  • Samochód na stałe musi być ubezpieczony w tym samym państwie, w którym jest zarejestrowany.
  • Właściciel pojazdu zarejestrowanego za granicą, może w Polsce kupić jednak polisę krótkoterminową.
  • Taka polisa (nazywana też ubezpieczeniem granicznym) na ogół sprzedawana jest na 30 dni, bo tyle czasu właściciel zagranicznego pojazdu ma na zarejestrowanie go w Polsce.
  • Polisa tymczasowa nie odnawia się automatycznie, nie może jej też prolongować właściciel pojazdu.
  • Należy pamiętać, by między polisą krótkoterminową a zwykłą nie było ani jednego dnia przerwy, bo grożą za to bardzo wysokie kary.

Narzekasz na wysokie składki OC? To sprawdź, ile muszą zapłacić kierowcy w innych krajach Europy. W 2020 r. średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce proponowana użytkownikom porównywarki rankomat.pl. wynosiła 672 złote. To niewiele w porównaniu np. z Niemcami, gdzie trzeba zapłacić więcej niż tysiąc złotych, a we Francji czy Wielkiej Brytanii polisy są jeszcze droższe.

Dlatego Polacy zastanawiają się, czy – w ramach oszczędności – swoje zagraniczne samochody mogą ubezpieczać w Polsce. Generalnie odpowiedź jest prosta – samochód polisę OC musi mieć wykupioną w państwie, w którym jest zarejestrowany. To jednak nie oznacza, że nie da się w Polsce kupić polisy dla pojazdu na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. W takich przypadkach oferowane jest bowiem ubezpieczenie krótkoterminowe.

Czy da się kupić OC w Polsce dla pojazdu zarejestrowanego za granicą?

Sprawy związane z ubezpieczeniem zagranicznego samochodu nie są często poruszane, więc czasami zdarzają pomyłki w interpretacji prawa. Nasz klient, na infolinii jednego z towarzystw usłyszał bowiem, że da się wykupić roczne ubezpieczenie dla samochodu zarejestrowanego poza Polską, ale należy to zrobić w placówce ubezpieczyciela. Dopiero gdy zaczął drążyć temat okazało się, że został wprowadzony w błąd.

Za to poprawną odpowiedź od razu przedstawiono mu w innej firmie – Niestety, ale samochód polisę musi mieć wykupioną w państwie, gdzie jest zarejestrowany, więc nie ma możliwości kupienia całorocznego OC w Polsce dla auta zarejestrowanego np. w Hiszpanii.

Dla auta zagranicznego w naszym kraju można jednak wykupić polisę krótkoterminową.

Ubezpieczenie krótkoterminowe auta z zagranicy: dla kogo i na ile?

W Polsce często spotyka się samochody na zagranicznych tablicach i nie zawsze są to przecież zagraniczni turyści. Często właścicielami tych pojazdów są Polacy, którzy kupili je za granicą i nie zostały one tam jeszcze wyrejestrowane, a do tego posiadają ważny przegląd techniczny. Wówczas takim pojazdem po polskich drogach można – zgodnie z przepisami – poruszać się do 30 dni i w tym czasie zarejestrować go w Polsce.

Zdarzają się również pojazdy, które mają tymczasowe tablice (tzw. eksportowe, wywozowe, zjazdowe). Są to tablice krótkoterminowe, które można wykupić za granicą po wyrejestrowaniu samochodu przez poprzedniego właściciela. I to właśnie dla takich pojazdów przeznaczone jest ubezpieczenie krótkoterminowe (zwane również granicznym), które na ogół jest ważne przez 30 dni, ale ma dokładnie taki sam zakres jak zwykła polisa OC.

Umowę ubezpieczenia granicznego zawiera się przed przekroczeniem przez pojazd mechaniczny granicy w przypadku określonym w art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz w przypadku rozwiązania się tej umowy lub wygaśnięcia okresu ważności Zielonej Karty podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na okres co najmniej 30 dni” – czytamy w art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dzięki polisie krótkoterminowej właściciel samochodu może poruszać się po polskich drogach, ale w tym czasie powinien w Polsce dokonać rejestracji.

Jak kara grozi za brak rejestracji auta z zagranicy w terminie?

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że właściciel sprowadzanego samochodu musi zarejestrować swój nowy nabytek w Polsce w ciągu 30 dni od dnia, w którym auto przekroczyło granicę kraju. Jeśli tego nie zrobi, to może na niego zostać nałożona kara finansowa (administracyjna) w wysokości od 200 do 1000 złotych.

Poza tym, jeżeli będzie poruszał się po drogach autem niezarejestrowanym, a więc niedopuszczonym formalnie do ruchu, w razie kontroli drogowej zostanie ukarany mandatem, a samochód trafi na policyjny parking (lub będzie zabezpieczony w inny sposób). Trzeba również pamiętać, że niezależnie od daty rejestracji, nie można poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje polisa krótkoterminowa na auto z zagranicy?

Polisa krótkoterminowa kosztuje ok. 100 – 150 zł i należy pamiętać, że nie przedłuża się ona automatycznie. Nie może jej również prolongować posiadacz pojazdu. Słowem – kolejnym ubezpieczeniem powinno być już zwykłe, czyli na ogół 12-miesięczne OC.

Trzeba również mieć na uwadze, by między OC krótkoterminowym a zwykłym nie było ani jednego dnia przerwy, ponieważ może to kosztować kilkaset złotych kary za brak OC, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Uwaga! Należy pamiętać, że ubezpieczenia nie musi posiadać pojazd, który został wyrejestrowany i przywieziony do Polski na lawecie. Takie auto nie może jednak poruszać się po polskich drogach w żaden inny sposób, aż do czasu zarejestrowania i opłacenia ubezpieczenia.

Chcesz szukać kruczków? Uważaj na oszustów!

Podczas kupowania samochodu z zagranicy na każdym kroku należy zachować czujność, i nie inaczej jest z ubezpieczeniem. Zdarza się bowiem, że sprzedawcy, którzy pośredniczą w sprowadzaniu pojazdów z zagranicy, próbują oszukać klientów zakładając nieoryginalne tablice rejestracyjne, a następnie zapewniając kupującego, że może wykupić ubezpieczenie na podstawie numeru VIN.

To oczywiście nie jest prawdą, ponieważ pojazd z takimi tablicami prawdopodobnie nie jest w ogóle zarejestrowany. A to oznacza, że nawet jeśli jakimś cudem uda nam się kupić dla niego polisę OC, to w razie kontroli drogowej lub wypadku, czekają nas spore problemy.

Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]