Piotr Nowik

Piotr Nowik | 27 listopada 2022

Ubezpieczenie auta od gradu (gradobicia)

scrolldown Ubezpieczenie auta gradobicie

Silne burze z opadami gradu są dość charakterystyczne dla naszego klimatu – a przy tym niebezpieczne dla pojazdów znajdujących się na obszarze objętym działaniem nieprzewidywalnego żywiołu. Jak ochronić samochód przed zniszczeniami powstałymi na skutek gradu? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie pojazdu od gradu (gradobicia) – co warto wiedzieć?

 1. Każde AC w pełnym wariancie obejmuje zdarzenia powstałe na skutek działania żywiołów. W przypadku AC mini dotyczy to jedynie wybranych ofert.
 2. W OWU polisy AC znajdują się ograniczenia i wyłączenia, które mogą przesądzić o niewypłaceniu odszkodowania, np. jeśli samochód zostanie uszkodzony poza granicami kraju.
 3. Jako właściciel samochodu masz obowiązek minimalizowania szkód podczas gradobicia. Jeśli ubezpieczyciel udowodni, że miałeś taką możliwość i z niej nie skorzystałeś, odszkodowanie może zostać pomniejszone lub anulowane.
 4. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do szkody doszło na skutek rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu.

Obowiązkowe OC obejmuje jedynie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego – nie chroni zatem przed skutkami ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Na tę okoliczność możesz wykupić jednak dodatkową, dobrowolną polisę AC. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać dobrą ofertę i otrzymać odszkodowanie, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony przez grad.

Czy każde AC chroni przed skutkami gradobicia?

Ochronę przed kosztownymi skutkami gradobicia zapewni Ci każde ubezpieczenie AC. Nie musisz więc szukać specjalnej oferty z tą konkretną opcją. O ile grad nie jest wymieniony wprost w wyłączeniach w OWU, to polisa na pewno zapewnia ochronę ubezpieczeniową przed zdarzeniami powstałymi na skutek jego wystąpienia.

Ważne! Podstawową polisę możesz również uzupełnić o ubezpieczenie szyb, które przyda się w sytuacji, gdy dojdzie do ich popękania bądź stłuczenia na skutek gradobicia lub działania innego żywiołu.

Czy AC mini zapewnia optymalną ochronę na wypadek gradobicia?

Mini AC, zwane również Mini Casco lub Smart Casco, to ubezpieczenie o nieco węższym zakresie ochrony niż klasyczne AC. Można spodziewać się zatem tego, że nie każda oferta będzie zapewniać ochronę przed skutkami działania żywiołów. Informację o tym, czy polisa obejmuje zdarzenia powstałe na skutek czynników pogodowych, znajdziesz w OWU, a najczęściej już w samej nazwie Mini AC. Tak jest chociażby w przypadku ubezpieczenia Szkoda całkowita i Żywioły od Link4 czy AC Żywioły od mtu24.

Przykład: W wyniku gradobicia została uszkodzona karoseria samochodu pana Adama, który miał wykupione AC mini. Niestety przed zakupem polisy pan Adam nie sprawdził, czy ubezpieczenie obejmuje zakresem ochrony szkody wyrządzone przez żywioły. Okazało się, że nie i właściciel auta musiał zapłacić za naprawę z własnej kieszeni.

Na co uważać, kupując ubezpieczenie samochodu od gradu?

Towarzystwa ubezpieczeniowe często umieszczają w OWU pewne ograniczenia i wyłączenia. W przypadku AC z opcją ochrony na wypadek gradobicia najczęściej dotyczące one:

 • zakresu terytorialnego – polisa może obejmować szkody powstałe tylko na terenie Polski. Jeśli zależy Ci na ochronie podczas zagranicznego wyjazdu, upewnij się koniecznie, czy AC obowiązuje na Twojej trasie podróży,
 • wieku samochodu ubezpieczyciele niechętnie obejmuję ochroną AC kilkunastoletnie samochody. Ofertę niezależną od wieku pojazdy zapewniają jedynie Ergo Hestia i Warta. W przypadku innych towarzystw należy sprawdzić, czy objęcie ich polisą jest w ogóle możliwe,
 • wariant likwidacji szkody – odszkodowanie może być wypłacane jedynie przy szkodzie całkowitej (wynoszącej więcej niż 70% wartości pojazdu) lub przy szkodzie częściowej.

Jaki jest koszt zakupu AC z ochroną od gradu?

AC nie jest ubezpieczeniem obligatoryjnym, zatem każde towarzystwo na wolną rękę w kwestii ustalania jego ceny. Za najtańsze warianty zapłacisz najczęściej kilkuset złotych. Te najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak zapewniają znacznie szerszy zakres ochrony.

Koszt AC z opcją ochrony przed gradem zależy w dużej mierze od Twojej historii ubezpieczeniowej oraz samego samochodu, który chcesz objąć ochroną. Aby sprawdzić szacunkowe wyliczenia dla Twojego pojazdu, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Po wprowadzeniu szczegółowych danych otrzymasz przykładowe oferty od różnych towarzystw, które wygodnie porównasz, wybierając najkorzystniejsze z nich.

Tak, jak zrobił to 46-letni pan Piotr z Zamościa, który jest właścicielem Skody Fabii z 2010 r. W naszym kalkulatorze OC/AC znalazł najtańszą ofertę zakupu OC w pakiecie z AC mini zawierającym ochronę przed żywiołami za 729 zł.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ile kosztuje AC dla 46-latka z Zamościa?
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
729,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
756,00 zł* rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1141,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1288,00 zł* rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1356,00 zł* rata od 0 zł
Ile kosztuje AC dla 46-latka z Zamościa?
mtu24.pl
729,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
756,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1141,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1288,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1356,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 2.08.2021 r., Skoda Fabia 1,2 l z 2010 r.

Co zrobić, gdy samochód zostanie uszkodzony podczas gradobicia?

Przemyślane zachowanie po wystąpieniu szkody nie tylko oszczędzi Ci późniejszego stresu, lecz również przyspieszy wypłatę ewentualnego odszkodowania. Jak się zachować, gdy podczas jazdy złapie Cię burza z gradem?

Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o własne zdrowie i życie. Jeśli to możliwe, przejedź do miejsca znajdującego się pod zadaszeniem, a jeśli warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę – zatrzymaj się na poboczu, uważając na innych uczestników ruchu drogowego.

Gdy nie będzie Ci nic zagrażać, zajmij się zabezpieczeniem samochodu w taki sposób, by zminimalizować szkody. Jeśli tego nie zrobisz chociaż masz taką możliwość i ubezpieczycielowi uda się to udowodnić, może zmniejszyć wysokość odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty. W przypadku burzy z gradem lub silnym deszczem zadbaj o zabezpieczenie przed:

 • uszkodzeniami spowodowanymi przed grad – najlepiej schować samochód pod zadaszenie lub przykryć czymś, co zamortyzuje uderzenia brył lodu,
 • wdarciem się wody do środka pojazdu,
 • tzw. młotem wodnym, czyli dostaniem się wody do silnika.

Na samym końcu powinieneś zgłosić zdarzenie ubezpieczycielowi. Informację o tym, jak to zrobić znajdziesz w OWU oraz na stronie towarzystwa, z którym została podpisana umowa ubezpieczeniowa. Miej na uwadze to, że masz na to mało czasu. Dokładna liczba dni na dokonanie zgłoszenia jest różna dla każdego ubezpieczyciela i może wynosić od 1 (Link 4) do 7 (Generali, Warta, TUZ Ubezpieczenia).

Jak złożyć reklamację z powodu zbyt niskiego odszkodowania?

Towarzystwo ubezpieczeniowe rozważyło Twoje zgłoszenie i przyznało odszkodowanie, jednak nie satysfakcjonuje Cię jego wysokość? Możesz odwołać się od tej decyzji, podobnie jak w przypadku każdej innej polisy. Aby to zrobić, przygotuj pisemne odwołanie, umieszczając w nim:

 • dane Twoje oraz polisy ubezpieczeniowej,
 • argumentację potwierdzającą, że proponowana kwota odszkodowania jest zbyt niska. Możesz posłużyć się tutaj wyceną z warsztatu samochodowego lub ekspertyzą rzeczoznawcy.

Ile masz czasu na wysłanie pisma. Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego masz na to nawet 3 lata. Pamiętaj jednak, że im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Z biegiem czasu dowody potwierdzające Twoją rację mogą ulec zgubieniu lub przeterminowaniu, co zmniejszy szanse na wygraną z ubezpieczycielem.

Uwaga! Zanim sporządzisz pisemne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, upewnij się, czy w OWU nie ma klauzul pozwalających mu na obniżenie wysokości odszkodowania. Mogą dotyczyć liczby wypłat z AC w ciągu roku, wariantu likwidacji szkody lub amortyzacji części.Jeśli Twoje odwołanie spotka się z odmowną decyzją, zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Finansowego lub na drogę sądową.

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania po gradobiciu?

Wykupienie ubezpieczenia nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed skutkami gradobicia. Ubezpieczyciel może zastrzec sobie w OWU prawo do odmowy wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy szkoda powstała na skutek rażącego niedbalstwa – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w najtaniejuagenta.pl.

Co może kryć się pod tym pojęciem? Chociażby pozostawienie samochodu na zewnątrz, podczas gdy miałeś szansę schować go do garażu – bo w formularzu wypełnianym przed podpisaniem umowy zadeklarowałeś, że będziesz parkować pojazd pod zadaszeniem. O ile nie przedstawisz dowodów na to, że gradobicie złapało Cię w sytuacji, gdy nie miałeś możliwości schowania auta do garażu, najpewniej przyjdzie Ci zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Rażące niedbalstwo dotyczy również doprowadzenia do szkody z powodu odurzenia alkoholem lub narkotykami.

Polisa AC z ochroną na wypadek gradobicia wydaje się być korzystną opcją, biorąc pod uwagę liczbę takich zdarzeń atmosferycznych w ostatnim czasie. Jeśli znajdziesz dobrą ofertę, zakup dodatkowego ubezpieczenia nie nadwyręży mocno domowego budżetu, a jednak zapewni Ci spokój ducha.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie od gradu (gradobicia)

 1. Czy mogę liczyć na ochronę przed gradem podczas wyjazdu za granicę?

  Wszystko zależy od tego, czy Twoje AC zawiera klauzulę terytorialną czy też nie. Informację o tym, na jakim obszarze działa ochrona ubezpieczeniowa, znajdziesz w OWU polisy.
 2. Czy dostanę odszkodowanie, jeśli samochód zostanie uszkodzony podczas parkowania przy ulicy?

  Jeśli przy podpisywaniu umowy zadeklarowałeś, że będziesz parkować pojazd w garażu, może to utrudnić wypłatę odszkodowania. Jeśli już na wstępie zastrzegłeś, że samochód nie będzie parkowany pod zadaszeniem, nie ma to żadnego wpływu.
 3. Czy muszę ratować samochód w sytuacji, gdy warunki na zewnątrz są niebezpieczne?

  Nie. Jeśli wyjście na zewnątrz zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu, zabezpieczenie samochodu stanowi drugorzędną kwestię. Jeśli jednak jest bezpiecznie, należy zadbać o zminimalizowanie szkód.
 4. Jak szybko należy zgłosić szkodę?

  Im szybciej, tym lepiej. Niektóre towarzystwa dają na to do 7 dni, inne wymagają zgłoszenia w ciągu maksymalnie 24 godzin od wystąpienia zdarzenia.
Piotr Nowik
[Głosów: 1 Średnia: 5]